Raperzy z Myślenic i okolic łączą siły w jednym utworze. "Myślenice Champs-Élysées, cała ich śmietanka zebrana na jednym bicie”

 • mknp@o2.pl 18 sty

  Młodzi ludzie marzący o karierze, dlatego staram się to delikatnie skomentować, aby nikt z nich nie wziął tego za bardzo do siebie :).
  Dwóch z nich według mnie się nadaje do śpiewania jak będą ćwiczyć. Dwóch nie słyszałem, bo przesadzili z autotune (zapewne celowo, ale brzmi to kiepsko). Reszcie nie wróżę kariery.
  Specjalnie nie piszę kto się wg. mnie nadaje, ale kto przesłucha, to zauważy o kogo chodzi.

  Dodam od razu, że nie znam dobrze tego gatunku muzycznego, dlatego nie wypowiadam się na temat całego utworu, słuchałem tylko pod kątem umiejętności wokalnych.

  12 10

Czy to obowiązek ???

 • mknp@o2.pl 16 sty

  Tak, odśnieżanie przylegającego do posesji chodnika jest obowiązkiem właściciela posesji, reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art.5 ust.1 pkt4.
  Pamiętaj jednak, że oprócz odśnieżania, należy również sprzątać błoto i inne zanieczyszczenia z chodnika, więc ten obowiązek istnieje nie tylko zimą.

  Co do karania, w przypadku kontroli za zaniedbanie chodnika grozi mandat do 500 zł, gmina może również odśnieżyć taki chodnik na koszt właściciela przyległej posesji.
  Oprócz mandatu grozi również odpowiedzialność cywilna, jeśli ktoś ulegnie wypadkowi przez zaniedbanie chodnika, to może dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i szkody na sobie od właściciela przylegającej posesji. Odszkodowanie obejmie koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienia oraz w przypadku całkowitej niezdolności do pracy - renty.

  Jeśli natomiast gmina nie nadzoruje dochowania należytej staranności w zakresie odśnieżania, usuwania błota i innych zanieczyszczeń z chodnika (np. przez częste patrole SM), to w razie szkody spowodowanej nieodśnieżonym chodnikiem, właściciel przylegającej posesji może walczyć w sądzie o przeniesienie odpowiedzialności za szkodę na gminę (wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 roku (sygn. akt: III CSK 356/16)).

  Krótko podsumowując, lepiej odśnieżać, bo zaniechanie tego obowiązku może nas słono kosztować.

  6

Siepraw. Do końca 2021 roku powstanie tu 9 kilometrów ścieżek rowerowych i punkt turystyczny

 • mknp@o2.pl 12 sty

  ja też często jeżdżę tą ścieżką i dobrze mi się po niej jeździ. Co do ludzi, zachowują się tak samo jak rowerzyści, bo co to za różnica dla pieszych czy idą ddr czy chodnikiem, skoro tu i tu są rowerzyści i to jeszcze na ddr jest ich mniej niż na chodniku?
  Gdyby rowerzyści jeździli zgodnie z przepisami, to i piesi opuściliby drogi dla rowerów, bo wygodniej szło by im się chodnikiem na którym nie ma rowerów.

  Dziwi mnie też Twoje podejście typu skoro piesi robią mi na złość, to ja będę robił na złość kierowcom. Niestety kierowcy nie mają już gdzie uciec przed nami rowerzystami,

  4 2
 • mknp@o2.pl 11 sty

  tak prawdę mówiąc, z tego co zauważyłem, myśleniccy rowerzyści nie chcą ścieżek rowerowych, widać to świetnie na Zarabiu, gdzie rowerzyści prawie zawsze jeżdżą równolegle z ddr, ale jezdnią albo chodnikiem, a ścieżki unikają jak ognia. Sam często jeździłem tą ścieżką dla rowerów i w sumie dziwiłem się innym rowerzystom, bo według mnie jest ona przyjemniejsza do jazdy niż jezdnia w tamtym miejscu.

  8 4

Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w Małopolsce. Pierwsza była oddziałowa ze Szpitala Uniwersyteckiego

 • mknp@o2.pl 27 gru 2020

  no dokładnie o tym mówię, dlatego uważam, że kampania edukacyjna dla dorosłych byłaby świetnym pomysłem.

  Piszesz, że ta wiedza nie była Ci nigdy do niczego potrzebna, a w kolejnym zdaniu, że dla Ciebie najważniejsze znaczenia ma czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. To widzisz, właśnie tutaj ta wiedza jest Ci potrzebna, gdybyś wiedział co to jest mRNA i przynajmniej w przybliżeniu jak działa ta szczepionka, to nie musiałbyś się jej tak obawiać.

  8 24
 • mknp@o2.pl 27 gru 2020

  Ostatnio rozmawiając z kimś na temat tych szczepień zauważyłem, że przeciętny Polak nie ma pojęcia co to za szczepionka i to z tego wynikają te wszystkie brednie, że robiona za szybko, że modyfikuje DNA i inne tego typu bzdury. Np. na początku pewnej rozmowy mówię o szczepionce i nagle dostaję pytanie "co to jest to mRNA?", od dorosłego człowieka, który podobno ma średnie wykształcenie, można się załamać :/

  Uważam, że powinna ruszyć jakaś kampania edukacyjna, przypominająca dorosłym materiały ze szkoły podstawowej i gimnazjum, może wtedy ludzie nie daliby się nabierać na te pseudonaukowe bzdury i fakenewsy.

  15 36

Centrum w świątecznych ozdobach. Na Rynku rozbłysła 10-metrowa choinka

 • mknp@o2.pl 13 gru 2020

  @Mysleniczanin007 To nie jest ostrosłup, tylko stożek, ponieważ ma w podstawie koło, a nie wielokąt.

  10 1

To od lat jedno z najgroźniejszych skrzyżowań. Kolejne zderzenie i trzy osoby poszkodowane

 • mknp@o2.pl 8 gru 2020

  Twierdzenie Lewisa-Mogridge'a mówi coś zupełnie innego, dotyczy ono poszerzania dróg, a nie udrażniania i mówi, że dodawanie nowego pasa przyspieszy ruch tylko chwilowo. Jednak zasada ta nie ma zastosowania w każdym przypadku, były odcinki dróg, a nawet całe miasta w których zasada ta się nie sprawdzała.
  Rozumiem jednak co miałeś na myśli i do czego dążysz w rozmowie :)

  Ja się zgadzam co do karania kierowców łamiących przepisy. Łamanie jakichkolwiek przepisów powinny podczas kolizji czy wypadku automatycznie powodować uznanie kierującego za sprawcę, przez co powinien m.in. tracić odszkodowania. Jednak przepisy UE to akurat kpina, chociaż sam zajmuję się tworzeniem różnych systemów monitorujących i kontrolujących, to jestem przeciwnikiem stosowania ich tak powszechnie i wprowadzania takich praw. Obawiam się, że jeśli taka kontrola kierowców przejdzie prawnie, to rządzący mogą pójść jeszcze dalej.

  Nie zgadzam się też z tym, że systemy które ma wymagać UE przepisami to cuda techniki, które drastycznie podniosą cenę samochodów.
  Asystent ISA, chociaż nie jest jeszcze obowiązkowy, już od dawna jest montowany w samochodach i wielu kierowców z nich korzysta.
  Czarne skrzynki montuje się w USA od ponad 25 lat, a obowiązkowo od bodajże 6 lat. Są to również popularne systemy i w Europie, jeśli posiadasz 5 letni lub młodszy samochód to najpewniej masz w nim czarną skrzynkę (EDR). Parę lat temu przedstawiciel Ford Polska potwierdził, że systemy EDR posiadają ich wszystkie modele oprócz Forda Ka. Więc nie są to cuda techniki, tylko standardowe wyposażenie nowych samochodów :)

  Co do pierwszeństwa pieszych zbliżających się do przejść dla pieszych, sprawa powszechnie kontrowersyjna, ale ja to w pełni popieram. Jest to raczej standard na świecie i sprawdza się, jednak należy pamiętać, że prawo nie zwalnia z myślenia.

  5 1
 • mknp@o2.pl 7 gru 2020

  Chyba nie rozumiesz, cały ruch drogowy to nie tylko ja. Sam znałem człowieka, który zginął w wypadku drogowym mimo iż jechał zgodnie z przepisami. Winny wypadku akurat przeżył.
  Ja jeżdżę zgodnie z przepisami, zwykle nie muszę się nigdzie spieszyć, a jeśli muszę, to wolę wyjechać wcześniej, ale jak widać, moje przestrzeganie przepisów nie wystarczy, bo nadal są kolizje i wypadki w Polsce. Możemy podnosić kary za wykroczenia drogowe, co uważam, że powinno się rozważyć, ale najważniejsze to dążenie do tego, aby infrastruktura ułatwiała bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym.

  Co do drugiej części Twojego komentarza, aby postawić światła na wszystkich przejściach i skrzyżowaniach na Zakopiance - może w ogóle zrezygnować z samochodów, wtedy będzie jeszcze bezpieczniej :)

  Nikt tutaj nie mówi o tym aby jeździć 200 km/h, tylko o tym, aby ruch na Zakopiance był przyjemniejszy i płynniejszy. Wiesz ile pieszy musi się czasem wyczekać aby przejść przez Zakopiankę? Gdyby mógł przejść tunelem, nie musiałby czekać ani się narażać. Podobnie z kierowcami skręcającymi na Zakopiance w lewo, o ile sprawniej i łatwiej, szybciej i bezpieczniej byłoby gdyby mogli skorzystać z trąbki albo jakiegoś innego typu węzła?

  Zakopianka jest według mnie bardzo niedoinwestowana, na tyle samochodów co tam codziennie jeździ, już dawno powinny poznikać te przejścia i lewoskręty.

  14 2
 • mknp@o2.pl 7 gru 2020

  No pewnie, wystarczy stworzyć świat idealny, gdzie każdy będzie przestrzegał przepisów, jakież to proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  9 7
 • mknp@o2.pl 7 gru 2020

  W ogóle całą zakopiankę trzeba przerobić. Docelowo wszystkie przejścia dla pieszych powinny zniknąć, zamiast tego tunele, jeśli nie da się tunelu, to kładkę, a wszystkie skrzyżowania zastąpić trąbkami.
  I to powinny być sprawy priorytetowe w przypadku Zakopianki. I nie zależy nam na tym, aby powstawały jakieś fikuśne kładki, zamiast wydawać kasę na jedną nawydziwianą kładkę, zróbmy więcej przejść i trąbek.

  43 1

Przewrócił się na ulicę. Chwilę potem przejechał po nim samochód

 • mknp@o2.pl 18 lis 2020

  Po pierwsze policja musiałaby być na ulicach, w naszym mieście ciężko spotkać patrol policji.

  8 10

Busy Myślenickie!!!

 • mknp@o2.pl 7 lis 2020

  @Memento - to zadzwoń i zapytaj, mają numery telefonu na stronach Facebook. Według mnie bardziej wiarygodny jest Kowal Bus, więc pierwsze zadzwoń do tego, jeśli nie będzie miał busa o godzinie która Ci odpowiada, zadzwoń do Grupy, ale z doświadczenia wiem, że oni nie trzymają się rozkładów.

  2

Dzisiaj radni będą debatować nad nadaniem nazw dla parku i 5 rond. Grażyna Ambroży: „Czy to odpowiedni moment? Czy naprawdę nie mamy poważniejszych spraw?”

 • mknp@o2.pl 3 lis 2020

  Czyli co proponuje w zamian? Bo nie mogłem nic tutaj w artykule znaleźć. Czy sugeruje, że pandemia i strajki, to można usprawiedliwić zrobienie sobie wolnego od obrad?
  Rozumiem, że w czasach pracy zdalnej, może się człowiek rozleniwić, ale znowu bez przesady.

  To że mamy pandemię, nie znaczy, że można zaniechać wszelkich czynności niezwiązanych z pandemią, trzeba żyć dalej i starać się mimo trudności, wypełniać wszystkie swoje obowiązki.

  33 16

Wacław Żarski: "Wstyd mi że wśród mieszkańców znajdują się osoby o tak niskim poziomie kultury". Proponuje protest w formie petycji

 • mknp@o2.pl 26 paź 2020

  Niewątpliwie miałem szczęście, sam też unikałbym takich metod antykoncepcji w moich związkach.
  Jednak uważam, że aborcja na życzenie mogłaby rozwiązać wiele problemów społecznych. Jest to temat na dłuższą rozmowę, poważnie zastanawiałem się nad zasadnością stosowania aborcji na życzenie, bardzo długo nie byłem w stanie opowiedzieć się po żadnej ze stron, ostatecznie jednak uznałem aborcję na życzenie za zasadną.
  Nie jestem jednak żadnym autorytetem w tej dziedzinie, a jest to kwestia bardzo trudna i skomplikowana. Możliwe że się mylę, ale na dzień dzisiejszy mam właśnie takie poglądy.

  7 6
 • mknp@o2.pl 26 paź 2020

  Mam podobne zdanie, całym sercem popieram wszelkie ruchy mające na celu walczyć o większe prawa, w tym o legalizację aborcji.
  Jestem również zwolennikiem aborcji na życzenie, jednak chciałbym protest na poziomie, nie chcę uczestniczyć w czymś co wygląda jak grupka kiboli, która rozgrzewa się przed spotkaniem z drugą grupką kiboli.

  Obawiam się również o wizerunek akcji i projektów promujących prawo do aborcji, chcę aby takie akcje były traktowane poważnie, a jak można oceniać projekty, których zwolennicy wychodzą na ulicę tylko po to, żeby sobie poprzeklinać.

  11 16

Byle dojechać do celu... Czy transport wytrzyma drugą falę epidemii?

 • mknp@o2.pl 13 paź 2020

  Myślę, że to tylko na początek, poza tym, może to zmotywować busiarzy do działania i może zaczną jeździć tak jak mają w rozkładzie.

  Ostatnio jeździłem busami tak z rok temu, rano weekendami na uczelnię. Nauczyłem się wtedy, że jeśli chcę zdążyć na zajęcia, to muszę iść na dworzec z godzinę przed optymalnym dla mnie busem z rozkładu, ponieważ nieraz robili tak, że bus podjeżdżał na dworzec i czekał, aż naładuje busa i dopiero wtedy odjeżdżał.
  Efekt tego był taki, że zależnie od liczby pasażerów, albo czekałem godzinę na dworcu, albo godzinę na uczelni, ale przynajmniej zdążałem na zajęcia.

  15

Będą karać za nieprzestrzeganie obostrzeń? Wojewoda wydał zarządzenie. „Sytuacja wymaga zdecydowanych działań”

 • mknp@o2.pl 12 paź 2020

  marzenie ściętej głowy, większość nigdy nie przejrzy na oczy, następne wybory wygra PO, pewnie na dwie kadencje i tak jak ostatnio będzie narzekanie na PO i nadzieja że ludzie przejrzą na oczy, wtedy zmiana na PiS i tak w koło :/

  23 4
 • mknp@o2.pl 12 paź 2020

  Nie jestem pewien, bo nie zagłębiałem się w tym temacie, ale przypuszczam, że będzie to na podstawie art. 46 b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
  Mandatu można oczywiście nie przyjąć, jednak funkcjonariusz będzie mógł zgłosić taką sprawę do sanepidu, który może nałożyć karę administracyjną, tę natomiast trzeba już bezwzględnie zapłacić, nawet jeśli odwołamy się do sądu.

  12 5

Zasań - grilowisko... czy rykowisko?

 • mknp@o2.pl 4 paź 2020
  irussus napisał/a:

  Ty wiesz co piszesz? może jest marmurem wyłożyć ci chodnik, głupie to takie.

  Wiesz gdzie to jest w Zasani czy nie? Bo takie było pytanie, a Ty zamiast konkretnie odpowiedzieć to plujesz po wszystkich.

  Jest na to jakiś plan? Na stronie budżetu obywatelskiego czytałem, że szacuje się iż około 500 osób będzie korzystało z altany w ciągu roku. Wiesz może jak to zostało wyliczone? Bo to jest sporo jak na tak małą wieś. Jeśli odejmie się dni, w których pogoda nie pozwala, a będzie to większość dni jesieni i zimy oraz część dni wiosny i lata, jeśli weźmie się pod uwagę, że większość dni w roku ludzie pracują i uczą się, więc tydzień nie będzie bardzo obłożony, ewentualnie zostają weekendy. Ja bym szacował raczej maks 100 osób / rok. Nie wiem też jaka to będzie lokalizacja, jeśli gdzieś blisko sklepów, to liczbę użytkowników podniosą lokalni alkoholicy.

  To co Cię tak uraziło w mojej wypowiedzi, czyli ładne widoki, miałem na myśli jakiś punkt widokowy, a nie jak sugerujesz, marmur. Jeśli miejsce na którym zlokalizowana jest altana nie będzie się niczym wyróżniała na tle działki mojej czy moich znajomych, to dlaczego miałbym urządzać grilla akurat na zasańskim grillowisku? Gdybym chciał zorganizować gdzieś poza domem, to wybrałbym np schronisko na Kudłaczach albo inne widokowe miejsce. Dlatego właśnie pytałem o lokalizacje, bo to jest kluczowe przy takiej inwestycji.

  14 4
 • mknp@o2.pl 2 paź 2020

  W którym miejscu w ogóle znajduje się ta altana? Na tych zdjęciach nie wygląda to zachęcająco. Takie grilowisko ma sens w jakimś ładnym miejscu z ciekawym widokiem, a tutaj wygląda to na jakąś zwyczajną działkę, bez żadnego pomysłu.

  15 7

Deszcz nie wybacza błędów. Karambol w Pcimiu, kolejne stłuczki na Zakopiance

 • mknp@o2.pl 7 wrz 2020

  Największy problem wielu kierowców w Polsce, to przecenianie swoich umiejętności. Na zakopiance są tak ustawione ograniczenia prędkości, że jadąc zgodnie z nimi, jazda podczas deszczu jest bezpieczna. Jednak zawsze trafi się taki dzban, który musi olewać ograniczenia, bo się spieszy i myśli że potrafi wszystko, a później ląduje na barierkach.
  Jeszcze że zrobi coś sobie to pół biedy, ale zagraża innym i powoduje korki.

  34

Autobusem MPK z Myślenic do Krakowa? „Chcemy zaprezentować takie połączenie od nowego roku budżetowego”

 • mknp@o2.pl 5 wrz 2020

  Jeśli da się przejechać 30 km zdezelowanym śmierdzącym busem, z rozwalonym zawieszeniem, choinką na desce rozdzielczej, bez ogrzewania zimą i klimy latem, to przy tym siedzenie na plastikowym krześle to pikuś.

  58 2

Oligofrenopedagogika

 • mknp@o2.pl 3 wrz 2020

  @iwonka11112 wykupcie sobie reklamę a nie spamujcie po forach internetowych.

  2

I LO im. Tadeusza Kościuszki w wojewódzkiej czołówce z najwyższą zdawalnością matur. Jak wypadły pozostałe szkoły powiatu myślenickiego?

 • mknp@o2.pl 27 sie 2020

  Już wszystko jasne, jesteś obrońcą którejś ze szkół z końcówki rankingu, dlatego tak bolą Cię krytyczne komentarze w tym temacie.

  10 5