Z dnia na dzień jest coraz gorzej."Nie ma czym oddychać i nie można przewietrzyć mieszkania"

 • 29 lis

  zastanów się jeszcze nad tym, dlaczego to właśnie zimą zanieczyszczenia są największe. Wątpię, że zimą jeździ więcej samochodów niż latem, dlatego widzisz, że faktycznie jest to problem ogrzewania domów.

  Co do samochodów, nie popieram takich zakazów, rozwiązaniem jest zachęcanie do takich zmian a nie zakazywanie. Zresztą samochody nie mają aż takiego wpływu na środowisko jak się powszechnie mówi, zauważ, że 20 kontenerowców emituje więcej zanieczyszczeń, niż wszystkie samochody świata, daje to do myślenia.
  Popieram samochody elektryczne, ponieważ, chociaż również "emitują" zanieczyszczenia, to robią to w kontrolowanych warunkach, w fabryce i w elektrowniach - i od razu dodam, że odnawialne źródła energii nie są rozwiązaniem i dopóki nie opracujemy wydajnego reaktora termonuklearnego, który da nam czystą i w pełni bezpieczną energię z fuzji jądrowej, to prąd zasilający nasze ekologiczne samochody elektryczne będzie "brudny". Bo w reaktor jądrowy w Polsce nie wierzę, Polacy są zbyt uprzedzeni i nie chcą nawet poznać tej technologii.

  2
 • 28 lis

  Niektórzy zwracają uwagę, że dawniej powietrze w sezonie grzewczym było jeszcze gorsze, tylko po prostu nie było czujników i macie rację, jednak to bardzo dobrze że wzrasta świadomość i ludzie zaczynają zastanawiać się czym oddychają.

  W mojej miejscowości jest tak w miarę, da się oddychać, ale okien wieczorem lepiej już nie uchylać, Z tym, że jeden z sąsiadów idzie na rekord z kopceniem, zawsze pod wieczór, jak zapali w piecu, to na dworze siwo. Na początku sezonu grzewczego spotkałem się tak z sąsiadką na podwórku bo wyszliśmy szukać gdzie się pali i gdyby nie to, że po chwili przestało się kopcić, pewnie już wypaliły się te śmieci, zadzwonilibyśmy po straż, bo byliśmy prawie pewni, że sadza się zapaliła w kominie albo coś.
  Rozumiem dlaczego ludzie palą węglem, nikt nie robi tego z wygody, pewnie każdy przeszedłby na gaz gdyby nie te ogromne podatki na ten rodzaj paliwa, ale dlaczego palić śmieci i zasmradzać całą okolicę? Przecież śmieci chyba mają znikomą wartość opałową, a i tak za wywóz płacimy.

  6

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

 • 10 lis

  Masz rację, że samochody zostały opracowane w celu szybszego przemieszczania się. Jednak pamiętaj, że droga o której piszesz, nie jest Twoja, jest to droga tzw publiczna i Ty jesteś na niej "tylko gościem", więc musisz się stosować do zasad gospodarza. Jeśli te zasady Ci nie odpowiadają, to wykup działki i zbuduj swoją drogę, wtedy będziesz mógł sobie jeździć jak chcesz, pod warunkiem, nie będziesz zagrażał bezpieczeństwu, bo nie zapominaj, że nie jesteś sam na świecie.

  Drogi nie są tylko dla Ciebie, mogą z nich korzystać również piesi, rowerzyści, inni kierowcy, dzieci. Jeśli publicznie oświadczasz, że będziesz łamał przepisy, to powinieneś oddać prawo jazdy, zastanawiam się również, czy Twój wpis nie namawia ludzi do łamania prawa, a na pewno przynajmniej próbuje go usprawiedliwiać.

  Piszesz, że umiesz jeździć, jednak po tym co napisałeś, uważam, że jesteś strasznie słabym kierowcą, jeden z Twoich największych problemów, to przecenianie swoich umiejętności, brakuje Ci pokory i szacunku do innych. Jest to częsty problem młodych kierowców, pokora i umiejętności przychodzą z czasem, niestety bardzo często kierowcy tacy jak Ty, uczą się dopiero na swoich błędach. Dlatego uważam, że przy mentalności polaków, szczególnie polskiej młodzieży, dla każdego kandydata na kierowcę, powinno być obowiązkowe badanie psychologiczne, określające dojrzałość kandydata.

  30 5

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta

 • 8 lis

  ale to właśnie chodzi o to, aby zniechęcić do łamania przepisów, nie możesz wliczać mandatów w koszty życia. Jeśli podniosą nam się zarobki, to wtedy będzie należało znowu podnieść mandaty.
  Zresztą kwoty mandatów to jedno, należy również eliminować z drogi kierowców, którzy łamią przepisy, powinno się częściej odbierać prawo jazdy, zabierać uprawnienia z czasowym zakazem ponownego podchodzenia do egzaminu na prawo jazdy. W niektórych przypadkach, uważam, że warto rozważyć kary pozbawienia wolności.

  2 4
 • 8 lis

  Aby utrudnić cofanie przebiegu w pojazdach. Polacy mają obsesję na punkcie przebiegu, według szacunków, od 65-80% samochodów w Polsce ma cofnięty licznik. Mam znajomego, który podczas planowania wzięcia samochodu w leasing, planował już przebieg i ile będzie cofał przed przeglądami, żeby po trzech albo czterech latach sprzedać jako prawie nowy i nie jest to odosobniony przypadek, to jest w zasadzie norma.

  2 1
 • 7 lis

  100 zł za zatrzymanie się przy linii ciągłej i 50 zł za opuszczenie odpalonego samochodu, a dla nagrywającego 100 zł za nieuzasadnione użycie klaksonu w terenie zabudowanym.
  BTW komentarze na YT są domyślnie moderowane, czy autor nagrania tak szybko usuwa komentarze w którym napisałem że on też nie jest bez winy?

  3
 • 6 lis

  To że do tej pory nie było obowiązku trzymania rąk na kierownicy podczas kontroli to była jakaś patologia. Mam nadzieję, że te nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach, bo w tej chwili w Polsce jeździ się jak w Rosji.

  Kolejnym krokiem powinny być wyższe mandaty, powinniśmy je dopasować do standardów europejskich, kwoty mandatów w Polsce praktycznie stoją w miejscu od lat i dzisiaj te kwoty nie są już tyle warte co były w momencie ich ustalenia. Z tego powodu standardem jest, że polski kierowca jadący np z Niemiec do Polski, potrafi przez całą trasę w Niemczech przejechać zgodnie z przepisami, a po przekroczeniu granicy z Polską, wchodzi w niego ruska mentalność i jakby wjechał na tor.

  17 11

Bądźcie bardziej kolorowi

 • 8 lis

  Mamy jesień, zbliża się zima, coraz wcześniej się ściemnia, pogoda również nie ułatwia, do tego ta moda na ubieranie się na czarno.
  Piesi, zainwestujcie w swoje życie, ubierzcie się bardziej kolorowo, załóżcie odblaski, to wcale nie wstyd. Pasek odblaskowy kosztuje grosze, kamizelka kilka złotych, a może ocalić życie. Kupić je można wszędzie, na stacjach benzynowych, w marketach, w kioskach, w sklepach z częściami samochodowymi, w mrówce.
  Zapamiętajcie, to, że Wy widzicie samochód, nie znaczy, że kierowca widzi Was!

  Zauważyłem, że dzieci częściej noszą odblaski, to bardzo cieszy, ale ostatnio miałem sytuację, że to właśnie rodzice zmniejszyli bezpieczeństwo swoich dzieci. Dwójka dzieci w kamizelkach odblaskowych, a za nimi dwóch dorosłych ubranych na czarno. Ja jechałem za nimi i zauważyłem rodzinę chwilkę przed tym jak ich mijałem. Nic się wtedy nie stało, oni szli poprawnie, ja jechałem pomału, tylko po prostu dorośli zasłonili dzieci, dlatego od tyłu, te kamizelki nic nie dawały. Weźcie więc przykład z dzieci i załóżcie coś odblaskowego. I niech się w końcu skończy ta moda na żałobne ubrania.

  14

Teleskop

 • 3 lis

  Wszystko zależy od tego co chce obserwować, na pewno nie kupuj żadnego chińczyka, bo tylko zniechęcisz dziecko.
  Dla dziecka, które jeszcze nie wie czy to mu się spodoba, możesz pomyśleć nad Sky-Watcher 705AZ2. Kosztuje około 300 zł, można nim obserwować księżyc i krajobraz na ziemi. Co do innych planet, zobaczy kształty tarcz, można dostrzec również pierścienie Saturna. Nie nadaje się natomiast do zdjęć. I jeśli dziecko jest zafascynowane, to będzie trzeba szybko wymienić na coś lepszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Polecam również Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900 za około 700 zł. Tym zobaczymy wszystkie planety układu słonecznego, plamy słoneczne (pamiętać aby nie patrzeć bezpośrednio na słońce, grozi to utratą wzroku!), księżyce Galileuszowe, największy księżyc Saturna (Tytan), jasne komety, wszystkie obiekty katalogu Messiera, gromady kuliste, jasne mgławice.

  Za 1000 zł można kupić Sky-Watcher Dobson 6, którym można zobaczyć już detale na powierzchniach planet, np Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu

  No i klasyk, chyba najpopularniejszy teleskop Sky-Watcher Dobson 8 za 1500 zł. Bardzo korzystny stosunek średnicy do ceny, można już obserwować szczegóły struktur dziesiątek galaktyk, gwiazdy na brzegach gromad kulistych

  7

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych

 • 22 paź

  Pamiętam podobną akcję, kilka lat temu, na pierwszym przystanku w Myślenicach, przed Carrefourem (gdzie czekał samochód ITD) stała osoba, która była w kontakcie z busiarzem, chwilę przed czasem odjazdu, koleś (kontaktujący się z busiarzem) informował wszystkich gdzie mają przejść na busa, bo nie wjeżdża na przystanek. To był normalnie cyrk, ciekawe czy przy tej akcji również były takie jaja.

  Jeszcze takie pytanie do kogoś obeznanego, czy za niestosowanie się do rozkładu jazdy, konkretnie nie jeżdżący co drugi bus, nie ma jakiś kar od gminy? Jest to standard w przypadku jednego z przewoźników na trasie Myślenice -> Kraków, nie wiem który to konkretnie przewoźnik, ale któryś z logiem Grupa Myślenice.

  32 3

KRYPTOWALUTY

 • 17 paź

  Kriss787 pierwsze zainwestuj w wiedzę, bez tego nie bierz się za inwestowanie. Jeśli zadajesz takie pytania, to znaczy że wiesz zdecydowanie za mało w tym temacie, żeby się tym zajmować.

ALARMUJECIE: Brutalnie pobił koleżankę z klasy. Dzieci zamiast reagować, nagrywały filmy

 • 8 paź

  @Goździkowa: to co piszesz świadczy tylko o tym jak ta szkoła nie radzi sobie z młodzieżą.

  Nawet jeśli ona biła inne dzieci, to w żaden sposób nie usprawiedliwia to tak skrajnie patologicznego zachowania ze strony tego chłopca.

  Jesteśmy ludźmi myślącymi i powinniśmy rozwiązywać problemy za pomocą bardziej cywilizowanych metod niż bicie i tak też powinniśmy wychowywać nasze dzieci. Bagatelizowanie przez Ciebie tego problemu i usprawiedliwianie jego zachowania, w myśl zasady "oko za oko" jest gówniarskie i niebezpieczne.

  23 9
 • 8 paź

  Rozumiem że to ironia, jednak dla jasności odpowiem, że dawniej też były bójki, a zdarzały się nawet częściej, ponieważ było na to przyzwolenie. Mówiło się, że facet musi umieć się bić, a bicie się dzieci jest normalne. Dlatego też nie było o tym tak głośno jak dzisiaj.

  Na szczęście dzisiaj społeczeństwo zauważyło, że przemoc nie jest rozwiązaniem i potępia ją, niestety jak to zwykle bywa, prawo nie nadąża za społeczeństwem i patologia wśród dzieci prawnie nadal jest ignorowana. Tutaj skrajnie odmienne podejście jest w USA, gdzie małoletni zostawali skazywani na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia, ponieważ tam przestępca to przestępca, bez względu na wiek.

  Skrajności zawsze są złe, podejście z USA również nie jest idealne, jednak chciałbym, aby nasze podejście do przestępców chociaż trochę zbliżyło się do tego amerykańskiego. I to nie tylko w przypadku nieletnich, ale ogólnie.

  22 3
 • 8 paź

  to że takie rzeczy działy się odkąd pamiętasz, nie znaczy że nie należy reagować. Sprawca powinien odpowiedzieć za swoje czyny. Osoba która dopuściła się takiego czynu, nawet jeśli jest małoletni, nie jest osobą normalną i nie nadaje się do współistnienia w społeczeństwie, a bierna postawa jaką sugerujesz, utwierdzi go jedynie w bezkarności.

  Takie zachowania nie są normalne i są podstawą do tego aby przypuszczać, że w rodzinie sprawcy również dzieje się źle, ale nie powinni przez to cierpieć niewinni ludzie.
  Jeszcze nasuwa się pytanie, co z nauczycielami, przecież to oni powinni dbać o bezpieczeństwo, powinni zauważyć wcześniejsze patologiczne zachowania sprawcy, czy nie doszło tutaj czasem do jakiegoś niedopełnienia obowiązków?

  55 8

Hulajnogi skutery elektryczne w Myślenicach co o nich myslicie

 • 4 paź
  alapatala napisał/a:

  Rowery jadą po ulicy gdyż po ścieżce spacerują piesi z psami lub dziećmi.

  Co za logika, ktoś przeszkadza mi, to ja za karę będę przeszkadzał innym (>ლ).
  Łamanie prawa przez jednych nie upoważnia innych do łamania prawa.

  Pieszy ma prawo chodzić po ścieżce rowerowej, jeśli nie ma obok chodnika, jeśli chodnik jest, to pieszy ma obowiązek iść chodnikiem, dlatego jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, to reaguj, rób zdjęcia i wzywaj policję, a nie na złość utrudniasz życie innym niewinnym uczestnikom ruchu drogowego.

  Pamiętaj, że skoro jest ścieżka rowerowa, to masz obowiązek jechać ścieżką i nie masz prawa jechać jezdnią.

  2 2
 • 2 paź
  Lotnik napisał/a:

  Patrząc na brak działań ze strony odpowiednich służb wobec źle zaparkowanych samochodów w tym mieście chyba jednak można.

  Reakcja służb to inna patologia, jak mają reagować na niepoprawne parkowanie, jak ich po prostu nie ma na mieście. Radiowozy w Myślenicach jeżdżą tylko od święta, a szkoda. bo brak zdecydowanej reakcji służb porządkowych, umacnia poczucie bezkarności wśród uczestników ruchu drogowego i degraduje rolę oznakowania na drogach.

  Zareagowałem na Twoje słowa, jakoby w Myślenicach, można było wszędzie parkować, ponieważ mam wrażenie, że niektórzy kierowcy tak właśnie uważają i później przeczyta taki kretyn Twoją wypowiedź i uzna ją za prawdę.

  Co do pieszych, również się nie zgadzam, ja lubię spacerować i często zostawiam samochód na parkingu pod zakopianką i wyruszam w miasto pieszo i w okolicach centrum wszędzie można dojść pieszo. Z centrum na Zarabie, górne przedmieście i dolne przedmieście też jest dobra infrastruktura i nie ma problemów, nie wiem jakie problemy masz na myśli.

  Hulajnogi elektryczne traktowane są jak pieszy, więc jeździ chodnikami, zatem też dojedzie wszędzie. ale musi uważać na pieszych, miejscami chodniki są bardzo wąskie, przeszkadzają też mistrzowie parkowania, których nie ma kto ściągnąć na parking policyjny.

  Skutery natomiast jeżdżą drogą jak samochody, rowerzyści również, plus dla rowerzystów jest ścieżka rowerowa, ale i tak 70% rowerzystów na Zarabiu jedzie drogą równolegle do ścieżki (którym też nie ma kto dać mandatu), mimo iż ta ścieżka jest w lepszym stanie niż jezdnia

  2 1
 • 28 wrz

  Podstawowy problem hulajnóg elektrycznych w Myślenicach, to brak znajomości przepisów przez osoby korzystające i brak myślenia, wynikający z niewielkiego albo zerowego doświadczenia w ruchu samochodowym.

  @Lotnik nie masz racji, widać nie znasz przepisów i mam nadzieję, że nie prowadzisz samochodu na drogach publicznych. Samochodem nie można wjeżdżać wszędzie i parkować wszędzie gdzie chcesz.

  4 2

Znaki drogowe i skrzyżowania

 • 1 paź

  @nomad ten temat był już poruszany na forum, tam problem wynika z braku linii prowadzących, bez tych linii powinniśmy trzymać się swojego pasa i tak jadąc prawym z Żeromskiego powinniśmy zająć skrajny prawy na Słowackiego, a jadąc lewym z Żeromskiego, powinniśmy zająć skrajny lewy na Słowackiego, ponieważ te pasy są kontynuacją i tylko te zapewniają bezkolizyjną jazdę.

  Upraszczając mamy pewność, że z samochód z prawego nie pojedzie na lewy a z lewego na prawy, nie mamy jednak pewności że samochód sąsiadujący nie wjedzie na środkowy, bo oboje mogą.

  Aby wjechać na pas środkowy, powinniśmy zrobić to już po przejechaniu skrzyżowania i tutaj w przypadku gdy ten z prawego i lewego pasą na Słowackiego, chcą w tym samym czasie zająć środkowy, to zgodnie z Art. 22.4 pierwszeństwo ma ten z prawego pasa.

  Chociaż jedynym logicznym rozwiązaniem na tym skrzyżowaniu jest jazda z prawego pasa na pas prawy, a z lewego na lewy albo środkowy i tak należałoby namalować linie prowadzące.

  3
 • 30 wrz

  Macie rację, skręcanie ze złego pasa to kolejna powszechna patologia myślenickich ulic. Jest to tak częsty błąd kierowców z naszego miasta, że chcąc jechać poprawnie w lewo, musisz poważnie brać pod uwagę to co pisał Warmer84, czyli że ktoś z prawego nagle skręci w lewo i Cię uderzy, albo, co mniej niebezpieczne, że wyskoczy z awanturą, że go omijasz jak on też skręca.

  3
 • 28 wrz

  Szanowni myśleniczanie, dlaczego tak wielu z Was nie zwraca uwagi na znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego?

  Niedawno przy wyjeździe z Galerii Myślenickiej 2 samochody wymusiły na mnie pierwszeństwo, na drugiego kierowcę trąbnąłem i pokazałem mu znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), najgorsze jest to, że kierowca nie wiedział o co mi chodzi, myślał, że pierwszeństwo ma ten, co je sobie wywalczy czy jak?

  Podobna sytuacja również przy Galerii Myślenickiej, przy zjeździe z górnego parkingu, tam kierowcy jadący z za galerii mają również znak A-7 i powinni ustąpić pierwszeństwa kierowcom zjeżdżającym z góry, jest to o tyle niebezpieczne, że jadąc z góry, kompletnie nie widać pojazdów z lewej. Często tam parkuję, a tylko raz kierowca zastosował się do znaku A-7 i ustąpił mi pierwszeństwa (była to kobieta, a mówi się, że kobiety gorzej jeżdżą), niejednokrotnie natomiast zostałem tam strąbiony. Zresztą i bez znaku A-7 ci z góry mieliby pierwszeństwo, ponieważ na skrzyżowaniu równorzędnym przepuszcza się pojazdy z prawej strony (Art. 25. o ruchu drog.)

  Jak jesteśmy już przy skrzyżowaniach równorzędnych i parkingach, to parking przy Kauflandzie, tam nie ma znaków przy każdych przecięciach się dróg i pierwszeństwa nie ma ten co jedzie szybciej, tylko ten z prawej strony.

  Kolejny parking przy Biedronce, wyjeżdżając z tego parkingu w ulicę Słowackiego, możecie jechać jedynie w prawo, nie można tam wjechać na pas do zawracania, ponieważ jest tam linia ciągła. I jadąc dalej, po zawróceniu nie możecie zmieniać pasa ruchu na przejściu dla pieszych, nie przez same pasy (bo one tego nie zabraniają), ale znowu przez linię ciągłą. Zresztą blokujecie przez to inne pojazdy i tworzycie korek, a kawałek dalej jest rondo (Słowackiego - Cegielskiego), na którym możecie zawrócić jeśli chcecie koniecznie wjechać do Kauflanda, a jest na tyle spory ruch, że nie uda Wam się bez blokowania innych zmienić pasa.

  Jeśli macie jakieś inne miejsca, w których kierowcy sobie nie radzą, albo jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do dyskusji.

  7 3

Kanalizacja to nie kosz na śmieci. Do zapychających rury mieszkańców Tokarni i Wiśniowej dołączają Dobczyce

 • 18 wrz

  jaromir: powtarzam, że to nie tylko problem Myślenic, taki problem dotyczy również Warszawy, której raczej nie nazwiesz wsią.

  k5296938: produkty biodegradowalne to tylko zwykły biznes, są to takie same śmieci jak inne, niejednokrotnie znacznie bardziej kosztowne ekologicznie niż te które nie są biodegradowalne. Wszystkie takie śmieci należy wyrzucać do koszy na śmieci.

  4 2
 • 18 wrz

  W komentarzach pod poprzednim artykułem w tym temacie, podsumowaliście mieszkańców powiatu myślenickiego jako wieśniaki, którzy nie wiedzą co robić ze śmieciami i je palą albo wrzucają do kanalizacji. To dzisiaj Wam odpowiem, że to nie jest problem wsi, ponieważ takie same problemy mają w miastach takich jak Kraków czy Warszawa.

  Nawet odwrotnie, uważam, że z powodu iż Myślenice to mentalnie wieś (miasto tylko z nazwy), nasi mieszkańcy mają większe pojęcie o problemie śmieci, ponieważ przez długi czas zajmowaliśmy się nimi sami. Mieszkańcy miast natomiast, nie mieli na swojej głowie problemów śmieci, tam od bardzo dawna, z punktu widzenia obecnie żyjących mieszkańców, nawet od zawsze, tymi problemami zajmowała się odpowiednia organizacja.

  Opisywany problem, to nie kwestia niewiedzy, a zwykłego lenistwa i im bardziej będziemy się rozwijać, tym bardziej leniwi będziemy.

  3 4

Paczka w RUCH

 • 13 wrz

  korwin: teraz dostał paczkę, to teraz wystawił swoją opinię na forum. Odpisuje w istniejącym wątku, dla osób szukających informacji o tym punkcie odbioru paczek.

  Może teraz się coś zmieniło, bo ja ostatnio tam odbierałem paczkę właśnie ze 2 lata temu i jak większość wypowiadających się tutaj sprzed dwóch lat, spotkałem się z chamstwem i od tego czasu wolałem wsiąść w samochód i przejechać się trochę dalej - pod szpital. Natomiast dzięki opinii kris1, może zdecyduję się zamówić tam paczkę.

  5 1

Z samochodu spadł zwój blachy. Zakopianka na granicy Stróży, w kierunku Krakowa, była zablokowana

 • 5 wrz

  Gdy tamtędy przejeżdżałem, na prawym pasie stało kilkanaście samochodów, a lewy był pusty, więc pojechałem lewym, podczas jazdy usłyszałem klakson i widziałem machanie łapami w moim kierunku. Gdy dojechałem do końca lewego pasa, 3 samochody z rejestracjami z poza małopolski jechały jeden za drugim tak abym się czasem nie wcisnął pomiędzy, dopiero kierowca z rejestracją KR zrobił dla mnie odstęp.

  Dlaczego szczególnie poza małopolską jest taki straszny problem z jazdą na suwak? Zauważyłem, że myśleniczanie chyba boją się jechać pasem, który się kończy, ale przynajmniej wiedzą, że należy współpracować i bez problemu przepuszczają.

  20 2

FRYZJERZY i BARBERZY W MYŚLENICACH

 • 4 wrz

  donaldo: zainwestujcie w normalną reklamę, a nie spamujcie po forach.

  4