śmieci i co z nimi zrobić

 • mknp@o2.pl 10 kwi

  Zależy jaka gmina i jakie śmieci, w Pcimiu są np. wielkogabarytowe 2 razy w roku i 2 razy w roku elektrośmieci. Jednak na wielkogabarytowych nie wezmą starej umywalki czy sedesu, bo uznają to za odpadki remontowo-budowlane, trzeba zawieźć do Borzęty we własnym zakresie i można tam oddać i tak musze zrobić, można odebrać od gminy jakiś bon, na podstawie którego przyjmą to za darmo.
  Też niedawno miałem dość dużo szkła, jak dzwoniłem do gminy, to dowiedziałem się, że nie odbiorą tego wcześniej niż za pół roku, wtedy jeszcze nie wiedzieli kiedy będą odbierać wielkogabarytowe, mogłem odwieźć na Borzętę we własnym zakresie, ale musiałbym zapłacić tam za przyjęcie tego (nie mieściłem się wagowo w darmowym limicie), dlatego potłukłem szkło, popakowałem do pudełek i przy każdym odbiorze, wkładam jedno pudełko do worka na szkło, jeszcze ze 3 odbiory śmieci i wezmą wszystko. Na szczęście miałem gdzie to przechować, więc nie był to dla mnie duży problem.

  Ogólnie ze śmieciami jest problem, przynajmniej w niektórych gminach. Na początku było świetnie, niskie ceny, brali wszystko i odbierali często, teraz ceny znacznie podrosły, częstotliwość odbierania spadła i niektórych śmieci nie chcą odbierać. Niestety zauważyłem, że przez to ludzie znowu zaczęli zaśmiecać swoje miejscowości.

  3

Rząd przedłuża obostrzenia. Oto lista aktualnych ograniczeń

 • mknp@o2.pl 8 kwi

  No widzisz, musi kłamać i oszukiwać, żeby dbać o zdrowie i kondycję, a do kościoła, który nie ma żadnej wartości oprócz rozrywkowej może wejść bez żadnego problemu, tu jest właśnie patologia.

  6 2
 • mknp@o2.pl 7 kwi

  Uważasz, że tak łatwo jest zostać zawodowcem w tenisie? Niestety jestem na to za stary, musiałbym zacząć trenować w wieku 4-5 lat.
  Na dzień dzisiejszy dozwolona jest tylko gra w turniejach OTK i turniejach międzynarodowych. Tenis amatorski jest całkowicie zawieszony bez względu na rodzaj posiadanej licencji, więc nawet zawodnicy PZT nie mogą ot tak wejść na kort.

  Nawet trenować nie można, bo treningi są dozwolone jedynie dla kadr narodowych i wojewódzkich

  6 2
 • mknp@o2.pl 7 kwi

  no a czym jest kościół? Daje coś więcej niż jakąś rozrywkę? Nie wpływa pozytywnie na zdrowie, nie jest to potrzebne do przeżycia, zresztą według wierzeń katolików, Bóg jest wszędzie, a nie tylko w kościołach.
  Poza tym jakoś synagogi są zamknięte, mimo, że też mają teraz święta, to czy katolicy nie mogą tak samo przestać myśleć na chwilę o tacy i pomyśleć o bezpieczeństwie ludzi?

  14 5
 • mknp@o2.pl 7 kwi

  Również ciężko przypilnować zasad w kościołach, gdzie wielu to wręcz fanatycy.
  Co do sportu, co złego jest np. w tenisie? Dystans na korcie jest zachowany i takich bezpiecznych sportów jest dużo, a jednak zakazane.

  28 7
 • mknp@o2.pl 7 kwi

  Nie mogę zrozumieć, dlaczego nie mogą zamknąć miejsc kultu religijnego, to właśnie tam obostrzenia są najczęściej łamane. Szczególnie gdy zamknięte są obiekty sportowe, podczas gdy sport uprawia się dla zdrowia, a kościoły to tylko rozrywka jak teatry, kina, muzea czy galerie sztuki.

  21 17

Poród w myślenickim szpitalu i wszystko co z nim związane

 • mknp@o2.pl 25 mar
  misiek111 napisał/a:

  Czy ktoś moze podzielić sie nowościami??? Jak wygląda poród, może być mąż ze mną?? Czy po porodzie matki dostają z dziećmi tyle ile musi siedzieć dziecko czy sa wypisywane wcześniej jak to bylo kilka lat temu??

  W szpitalach nie trzyma się ludzi zdrowych, standardowo w całej Polsce matki wypisuje się wtedy, gdy nie ma potrzeby już ich hospitalizowania, dzieci tak samo. Może więc być tak, że matka i dziecko zostaną wypisane tego samego dnia, a może być tak, że matka zostanie wypisana wcześniej, a dziecko później. Przypuszczam, że w myślenickim szpitalu jest tak samo, bo dlaczego zdrowa osoba miałby być hospitalizowana?

  3 3

Wjechał pod prąd na Zakopiankę w Jaworniku. Kierowca cudem uniknął czołówki

 • mknp@o2.pl 24 mar

  "Kierowca włączający się do ruchu na Zakopiance w Jaworniku jechał pod prąd"

  Skąd info, że włączał się tam do ruchu? Jakość wideo jest bardzo słaba, ale mi to bardziej wygląda jakby uciekł pod prąd ratując się przed kolizją na swoim pasie.

  1 2

Myślenicka policja w czasie "pandemii"

 • mknp@o2.pl 19 mar

  To myślenicka policja istnieje? :)
  Ciężko się przekonać jak zachowuje się policja w Myślenicach, bo ich zwyczajnie nie ma na drogach i to nie tylko w czasie pandemii, ale zawsze. Najłatwiej było ich spotkać przy Spontiuszu, zapewne na przerwie, kilka razy widziałem po kilka radiowozów na parkingu na galerii myślenickiej, ale też pewnie na przerwie, bo zjechali się na ploteczki. Poza tym, na prawdę ciężko zobaczyć w Myślenicach radiowóz albo patrol pieszy.

  6 1

Szkło gdzie oddać

 • mknp@o2.pl 25 lut

  Prawdopodobnie można oddać z wielkogabarytowymi, zależnie od gminy albo dzwonisz i przyjadą, albo dzwonisz i czekasz na ustalony z góry termin odbioru. Ja w tamtym roku też miałem trochę szkła, ze starych okien, to oddawałem po trochę przy normalnym odbiorze, bo w gminie Pcim odbierali wielkogabarytowe dwa razy w roku, co przegapiłem i musiałbym to wywieźć na swój koszt albo trzymać do kolejnego roku.

  1

Kraksa na ul. Kazimierza Wielkiego w Myślenicach. Trzy samochody uszkodzone, jedna osoba poszkodowana

 • mknp@o2.pl 14 lut

  Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, to lepiej niech nie wyjeżdża i nie jest to powód do wstydu, a raczej godna pochwały odpowiedzialność i umiejętność oszacowania swoich możliwości.
  Gorzej, że teraz może być ciężko o jakąś alternatywę dla samochodu.

  12

Ranking. Jak oceniacie pracę radnych gminy Myślenice na półmetku kadencji 2018-23?

 • mknp@o2.pl 12 lut

  Ja kojarzę panią Ambroży, zapamiętałem ją, bo ona chyba w każdym ważniejszym głosowaniu wstrzymywała się od głosu. Ale faktycznie z żadnych konkretnych akcji nie kojarzę nikogo.

  24 11

Porod pandemia

Lidl w Myślenicach

W Myślenicach przybędzie parkomatów? Burmistrz ze starostą prowadzą rozmowy

 • mknp@o2.pl 4 lut

  Plus parkomatów jest taki, że można zapłacić kartą, parkingowi z tego co pamiętam nie mieli terminali. Niestety terminale w parkomatach działają strasznie wolno, raz gdy poszedłem zapłacić, a żona poszła do sklepu, to zdążyła wrócić do samochodu nim płatność przeszła.

  17 7

Raperzy z Myślenic i okolic łączą siły w jednym utworze. "Myślenice Champs-Élysées, cała ich śmietanka zebrana na jednym bicie”

 • mknp@o2.pl 18 sty

  Młodzi ludzie marzący o karierze, dlatego staram się to delikatnie skomentować, aby nikt z nich nie wziął tego za bardzo do siebie :).
  Dwóch z nich według mnie się nadaje do śpiewania jak będą ćwiczyć. Dwóch nie słyszałem, bo przesadzili z autotune (zapewne celowo, ale brzmi to kiepsko). Reszcie nie wróżę kariery.
  Specjalnie nie piszę kto się wg. mnie nadaje, ale kto przesłucha, to zauważy o kogo chodzi.

  Dodam od razu, że nie znam dobrze tego gatunku muzycznego, dlatego nie wypowiadam się na temat całego utworu, słuchałem tylko pod kątem umiejętności wokalnych.

  12 11

Czy to obowiązek ???

 • mknp@o2.pl 16 sty

  Tak, odśnieżanie przylegającego do posesji chodnika jest obowiązkiem właściciela posesji, reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art.5 ust.1 pkt4.
  Pamiętaj jednak, że oprócz odśnieżania, należy również sprzątać błoto i inne zanieczyszczenia z chodnika, więc ten obowiązek istnieje nie tylko zimą.

  Co do karania, w przypadku kontroli za zaniedbanie chodnika grozi mandat do 500 zł, gmina może również odśnieżyć taki chodnik na koszt właściciela przyległej posesji.
  Oprócz mandatu grozi również odpowiedzialność cywilna, jeśli ktoś ulegnie wypadkowi przez zaniedbanie chodnika, to może dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i szkody na sobie od właściciela przylegającej posesji. Odszkodowanie obejmie koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienia oraz w przypadku całkowitej niezdolności do pracy - renty.

  Jeśli natomiast gmina nie nadzoruje dochowania należytej staranności w zakresie odśnieżania, usuwania błota i innych zanieczyszczeń z chodnika (np. przez częste patrole SM), to w razie szkody spowodowanej nieodśnieżonym chodnikiem, właściciel przylegającej posesji może walczyć w sądzie o przeniesienie odpowiedzialności za szkodę na gminę (wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2017 roku (sygn. akt: III CSK 356/16)).

  Krótko podsumowując, lepiej odśnieżać, bo zaniechanie tego obowiązku może nas słono kosztować.

  7

Siepraw. Do końca 2021 roku powstanie tu 9 kilometrów ścieżek rowerowych i punkt turystyczny

 • mknp@o2.pl 12 sty

  ja też często jeżdżę tą ścieżką i dobrze mi się po niej jeździ. Co do ludzi, zachowują się tak samo jak rowerzyści, bo co to za różnica dla pieszych czy idą ddr czy chodnikiem, skoro tu i tu są rowerzyści i to jeszcze na ddr jest ich mniej niż na chodniku?
  Gdyby rowerzyści jeździli zgodnie z przepisami, to i piesi opuściliby drogi dla rowerów, bo wygodniej szło by im się chodnikiem na którym nie ma rowerów.

  Dziwi mnie też Twoje podejście typu skoro piesi robią mi na złość, to ja będę robił na złość kierowcom. Niestety kierowcy nie mają już gdzie uciec przed nami rowerzystami,

  4 2
 • mknp@o2.pl 11 sty

  tak prawdę mówiąc, z tego co zauważyłem, myśleniccy rowerzyści nie chcą ścieżek rowerowych, widać to świetnie na Zarabiu, gdzie rowerzyści prawie zawsze jeżdżą równolegle z ddr, ale jezdnią albo chodnikiem, a ścieżki unikają jak ognia. Sam często jeździłem tą ścieżką dla rowerów i w sumie dziwiłem się innym rowerzystom, bo według mnie jest ona przyjemniejsza do jazdy niż jezdnia w tamtym miejscu.

  8 4

Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w Małopolsce. Pierwsza była oddziałowa ze Szpitala Uniwersyteckiego

 • mknp@o2.pl 27 gru 2020

  no dokładnie o tym mówię, dlatego uważam, że kampania edukacyjna dla dorosłych byłaby świetnym pomysłem.

  Piszesz, że ta wiedza nie była Ci nigdy do niczego potrzebna, a w kolejnym zdaniu, że dla Ciebie najważniejsze znaczenia ma czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. To widzisz, właśnie tutaj ta wiedza jest Ci potrzebna, gdybyś wiedział co to jest mRNA i przynajmniej w przybliżeniu jak działa ta szczepionka, to nie musiałbyś się jej tak obawiać.

  8 26
 • mknp@o2.pl 27 gru 2020

  Ostatnio rozmawiając z kimś na temat tych szczepień zauważyłem, że przeciętny Polak nie ma pojęcia co to za szczepionka i to z tego wynikają te wszystkie brednie, że robiona za szybko, że modyfikuje DNA i inne tego typu bzdury. Np. na początku pewnej rozmowy mówię o szczepionce i nagle dostaję pytanie "co to jest to mRNA?", od dorosłego człowieka, który podobno ma średnie wykształcenie, można się załamać :/

  Uważam, że powinna ruszyć jakaś kampania edukacyjna, przypominająca dorosłym materiały ze szkoły podstawowej i gimnazjum, może wtedy ludzie nie daliby się nabierać na te pseudonaukowe bzdury i fakenewsy.

  15 38

Centrum w świątecznych ozdobach. Na Rynku rozbłysła 10-metrowa choinka

 • mknp@o2.pl 13 gru 2020

  @Mysleniczanin007 To nie jest ostrosłup, tylko stożek, ponieważ ma w podstawie koło, a nie wielokąt.

  10 1

To od lat jedno z najgroźniejszych skrzyżowań. Kolejne zderzenie i trzy osoby poszkodowane

 • mknp@o2.pl 8 gru 2020

  Twierdzenie Lewisa-Mogridge'a mówi coś zupełnie innego, dotyczy ono poszerzania dróg, a nie udrażniania i mówi, że dodawanie nowego pasa przyspieszy ruch tylko chwilowo. Jednak zasada ta nie ma zastosowania w każdym przypadku, były odcinki dróg, a nawet całe miasta w których zasada ta się nie sprawdzała.
  Rozumiem jednak co miałeś na myśli i do czego dążysz w rozmowie :)

  Ja się zgadzam co do karania kierowców łamiących przepisy. Łamanie jakichkolwiek przepisów powinny podczas kolizji czy wypadku automatycznie powodować uznanie kierującego za sprawcę, przez co powinien m.in. tracić odszkodowania. Jednak przepisy UE to akurat kpina, chociaż sam zajmuję się tworzeniem różnych systemów monitorujących i kontrolujących, to jestem przeciwnikiem stosowania ich tak powszechnie i wprowadzania takich praw. Obawiam się, że jeśli taka kontrola kierowców przejdzie prawnie, to rządzący mogą pójść jeszcze dalej.

  Nie zgadzam się też z tym, że systemy które ma wymagać UE przepisami to cuda techniki, które drastycznie podniosą cenę samochodów.
  Asystent ISA, chociaż nie jest jeszcze obowiązkowy, już od dawna jest montowany w samochodach i wielu kierowców z nich korzysta.
  Czarne skrzynki montuje się w USA od ponad 25 lat, a obowiązkowo od bodajże 6 lat. Są to również popularne systemy i w Europie, jeśli posiadasz 5 letni lub młodszy samochód to najpewniej masz w nim czarną skrzynkę (EDR). Parę lat temu przedstawiciel Ford Polska potwierdził, że systemy EDR posiadają ich wszystkie modele oprócz Forda Ka. Więc nie są to cuda techniki, tylko standardowe wyposażenie nowych samochodów :)

  Co do pierwszeństwa pieszych zbliżających się do przejść dla pieszych, sprawa powszechnie kontrowersyjna, ale ja to w pełni popieram. Jest to raczej standard na świecie i sprawdza się, jednak należy pamiętać, że prawo nie zwalnia z myślenia.

  5 1
 • mknp@o2.pl 7 gru 2020

  Chyba nie rozumiesz, cały ruch drogowy to nie tylko ja. Sam znałem człowieka, który zginął w wypadku drogowym mimo iż jechał zgodnie z przepisami. Winny wypadku akurat przeżył.
  Ja jeżdżę zgodnie z przepisami, zwykle nie muszę się nigdzie spieszyć, a jeśli muszę, to wolę wyjechać wcześniej, ale jak widać, moje przestrzeganie przepisów nie wystarczy, bo nadal są kolizje i wypadki w Polsce. Możemy podnosić kary za wykroczenia drogowe, co uważam, że powinno się rozważyć, ale najważniejsze to dążenie do tego, aby infrastruktura ułatwiała bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym.

  Co do drugiej części Twojego komentarza, aby postawić światła na wszystkich przejściach i skrzyżowaniach na Zakopiance - może w ogóle zrezygnować z samochodów, wtedy będzie jeszcze bezpieczniej :)

  Nikt tutaj nie mówi o tym aby jeździć 200 km/h, tylko o tym, aby ruch na Zakopiance był przyjemniejszy i płynniejszy. Wiesz ile pieszy musi się czasem wyczekać aby przejść przez Zakopiankę? Gdyby mógł przejść tunelem, nie musiałby czekać ani się narażać. Podobnie z kierowcami skręcającymi na Zakopiance w lewo, o ile sprawniej i łatwiej, szybciej i bezpieczniej byłoby gdyby mogli skorzystać z trąbki albo jakiegoś innego typu węzła?

  Zakopianka jest według mnie bardzo niedoinwestowana, na tyle samochodów co tam codziennie jeździ, już dawno powinny poznikać te przejścia i lewoskręty.

  14 2
 • mknp@o2.pl 7 gru 2020

  No pewnie, wystarczy stworzyć świat idealny, gdzie każdy będzie przestrzegał przepisów, jakież to proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  9 7