Andrzej Urbański: Wodę można pić prosto z kranu

  • 15 maj 2013

    Woda w Myślenicach już od dłuższego czasu była oczyszczana ultradźwiękami teraz system jest jeszcze lepszy, goście z innych miejscowości pytają czy mam tak czystą wodę z studni?, bo u nich ciężko włosy umyć a co dopiero pić bo woda jest mętna i czuć chlorem już z odległości 30 cm.
    Ludzie za granicą są często zaskoczeni tym, że pijemy wodę z butelek nie prosto z kranu. Pooglądajcie cykl: "Polandia" na wp.pl. Jesteśmy dziwnie przeczuleni na stan jakości wody a jednocześni potrafimy się kąpać w Rabie, która czysta była może 70 lat temu kiedy jeszcze znajdowały się w niej duża populacja raka rzecznego, którego obecność jest dobrym wskaźnikiem czystości i jakości wody. Nie wiem czy odważne są wypowiedzi dyrektora, chyba nie potrzeba odwagi, bo każda woda butelkowana podlega podobnemu oczyszczaniu. Nie sadzę by nam coś po niej było bo to oczyszczona woda.
    Wodę mineralną powinno pić się z innych względów niż jej czystość bo 80% chorób ma związek ze złą jakością wody i nie dotyczy to tylko brudnej wody ale również tej butelkowanej ubogiej w związki mineralne (Badania Światowej Organizacji Zdrowia). Ludzie w Myślenicach piją wode ze studni i też nie badają wody regularnie (tak na marginesie: Sanepid powinien obniżyć ceny badania wody bo są strasznie drogie), każdy wie jak jest w okolicy. Z doświadczenia wiem, że nawet do najlepiej zabezpieczonej studni dostanie się ślimak, chrząszcz, który lubi się później w niej rozkłada bo nie znajduje drogi wyjścia. Studnie pod cmentarzami, poniżej szamb sąsiada,studnie, które są bardziej "deszczówkowe" niż źródłowe. Zdrowy rozsądek zawsze jest wskazany. Jeśli nie jesteśmy pewni lub nie chcemy wierzyć władzom gotujmy wodę od co!

    8 3