Osieczany: Czy regulacja Raby może zagrozić środowisku?

 • 7 kwi 2013

  Ehh, można pisać i pisać... Prawy brzeg Raby o którym zacząłeś to nie tylko dalekie od inwestycji Banowice ale głównie tereny od dolnego jazu do stawów w Osieczanach. Obejrzyj proszę bo teraz już widzę, że nie rozumiesz zjawiska powodzi i niemożności technicznej ochrony przed powodzią: http://www.youtube.com/watch?v=Aht_60-TpXQ

  10 25
 • 7 kwi 2013

  Rabo, tym samym sam sobie wyjaśniłeś mechanizm działania w temacie dalszej zabudowy terenu zalewowego nad Rabą. Tyle w temacie :) pozdrawiam.

  7 22
 • 6 kwi 2013

  Raba, Gwarantuje Ci że jeśli ta nieszczęsna regulacja się zakończy to zabudowanie całego prawego brzegu od nowego jazu po stawy w osieczanach będzie tylko kwestią czasu, potem będą kolejne powodzie po regulacji coraz częstsze i groźniejsze i znów będzie w koło macieju biadolenie, że rzeka jest straszna a tu nie ma wałów a tam są za niskie. Dobrze ktoś wyżej napisał że za tą kasę jaką teraz wbetonują w Rabę (7,5 mln zł) można by załatwić raz na zawsze problem działek np. poprzez ich odsunięcie od rzeki i obwałowanie terenu z dala od koryta rzecznego.

  9 28
 • 6 kwi 2013

  Ten sposób regulacji to właśnie zadupie europy. Problem powodzi jest właśnie dlatego że ludzie z butami pchają się w koryto rzek a potem myślą że budowa wałów i ich podnoszenie będzie gwarancją bezpieczeństwa. Wszystkie merytoryczne i naukowo potwierdzone materiały przytaczane w tej dyskusji świadczą o tym że taka ochrona przed powodzią to tylko mżonka, dlaczego ignorujesz doświadczenia nowocześniejszych i bogatszych państw które już dawno doszły do wniosku ze na taką bezsensowną walkę z powodzią nawet ich nie stać?! Jak zwykle Polak mądry po szkodzie co?

  Poza tym powiedzmy sobie jasno że ta regulacja nie obejmuje budowy wałów przeciwpowodziowych o które kilka osób tu z uporem maniaka woła.To będzie tylko całkowite wybrukowanie wielkimi kamiennymi głazami obydwu brzegów rzeki oraz zbudowanie 4 sztucznych progów-bystrz w poprzek rzeki. Maja one być co ok. 200-300 metrów zaczynając od boiska orła potem przed wylotem bysinki, następnie poniżej mostu i ostatni poniżej ogródków działkowych. Te progi nie są wałami i nie chronią przed wylaniem się wody podczas powodzi!!! Podobny próg jest w parku na Zarabiu na wysokości kortów i dla przykładu powiem ci że podczas ostatniej powodzi w 2010 r. woda obeszła go bokiem wymywając cały brzeg na jego linii przy skate parku i kortach. Więc może zastanówcie się że gościom ze stowarzyszenia chodzi o to że budują nam bezsensowne urządzenia wodne w Rabie a nie że chcą całkiem zatrzymać regulacje bo boją się o żabki itp.

  13 29
 • 5 kwi 2013

  Tak zróbmy sobie z Raby drugą ocembrowaną Bysinkę, tylko kilka razy większą.

  Może prościej nie budować domu nad rzeką i nie żądać później czyjejś kasy na jego ochronę, pomyśl o tym zanim będziesz pisał o robieniu z Polski dziczy.

  13 36
 • 5 kwi 2013

  HAHA! zwolennicy regulacji dla zasady ładują minusy równo - bo niestety argumentów poza demagogią że powódź wszystko zabierze jak się betonu nie naładuje to nikt z nich nie ma. Co do tych nieporadnych prób przeinaczenia rzeczywistości to Oczywiście że Zarabie zalało przez wcześniejszą regulacje rzeki wynikająca z zabetonowania brzegu pod zakopiankę a nie przez opady deszczu.

  Ogródki działkowe są w strefie zalewowej i obecna regulacja nie przewiduje budowy tam wału tylko kolejne umocnienie już wcześniej umocnionego brzegu (czytaj przemyślne wyprowadzenie do czyjejś kieszeni publicznej kasy) więc niestety działkowicze dali się nabić w balona! A jak przyjdzie zapłacić karę do unii za pogorszenie stanu rzeki to wtedy nie będzie pana.

  18 29
 • 5 kwi 2013

  Czyli co z górskiej rzeki, która szybko płynie dlatego, że jest górska i charakteryzuje się dynamicznym spływem wody oraz przyborami zrobimy sobie Wisłę jak w Warszawie? to może z lasu na Chełmie powinniśmy zrobić sad jabłoniowy :)

  23 72
 • 5 kwi 2013

  POLECAM poczytać! mądrzejsi od nas już dawno wiedzą że takie regulacje za pomocą wyłącznie betonu i kamienia potęgują powódź i są iluzoryczną gwarancją bezpieczeństwa więc nie siej demagogi z tym zalaniem osieczanów:

  http://tygodnik.onet.pl/31,0,47376,zloto_renu,artykul.html

  25 72