Myślenice. Budynek po szkole na Chełmie trzeci rok stoi pusty. Burmistrz ponownie zapowiada jego przekształcenie

 • Piotr 11 lis 2023

  Kolego mi też zdarzyło się, że moje wypowiedzi, zostały skasowane, mam po dzień dzisiejszy screen shoty, pisałem do redakcji maile z prośbą o wyjaśnienie i nic olewka totalna. Dodam tylko, że komentarze nie obrażały nikogo.

  6 3

Myślenice. Połączyli przedszkole nr 3 i SP4. Mocne wystąpienie Romana Lisa dotyczące sytuacji w placówce na Zarabiu

 • Piotr 7 wrz 2023

  Tak właśnie działają zastraszyć, przekupić, obiecać stanowiska, wbić ludziom do głowy, że to ludzie są sami sobie winni, jeszcze dochodzą do tego próby oczerniania oponentów. A potem to już z górki zwolnienia, likwidacja i sprzedaż gruntów.
  A kto to robi zwykły ratownik, który nauczył się kilku zwrotów- banałów typu Szanowni Państwo...

  9
 • Piotr 7 wrz 2023

  Witam,
  Szacunek należy się jedynie Panu Lisowi, pan Bisztyga jest zwykła chorągiewką, człowiekiem bez moralnego kręgosłupa, nie tak dawno nie pomógł przy obronie przed zamknięciem mojej ukochanej szkoły nr5 na Dolnym Przedmieściu.

  Postępowanie było identyczne jak tutaj, cała "pisiorska" machina skierowana była na dobrniecię do założonego celu. Najpierw było spotkanie niby informacyjne, że to niby mało dzieci chodzi, że rodzice nie chcą posyłać, na informacje o tym, że może problemem jest to, że szkoła jest zaniedbana i nie dofinansowania odpowiedź była taka, że nie ma pieniędzy, jak się później okazało na przerobienie szkoły w przedszkole pieniądze już były. "Pan Fita" niby wielki dobrodziej jak farbowany lis przychodził wywąchać czy będzie duży opór wśród lokalnej społeczności i z wywieszony językiem leciał donieść do swojego Pana i władcy co jego oczy dojrzały.
  Podczas kolejnego spotkania nauczyciele powiedzieli, że oni chcą dalej szkoły i żeby walczyć bo oni nic nie mogą już zrobić. I w tym miejscu mój wielki szacunek dla Pani dyrektor Przedszkola nr 3 na Zarabiu, bo nie poddała się naciskowi ani zapewne otrzymaniu nowego stanowiska w przeciwieństwie do wszystkich nauczycieli byłej już Szkoły Podstawowej nr 5 na czele z "panią dyrektor Moniką", która w decydującym momencie wygłosiła jakże płomienne przemówienie podczas sesji rady miejsckiej, że nie ma siły już walczyć o szkołę i że to wina rodziców. Za co w obecnej chwili nadal jest dyrektorką tyle, że przedszkola na dolnym przedmieściu. Szkole jak Państwo wiecie zlikwidowano......
  Śledząc od poczatku temat przedszkola nr 3 na Zarabiu widzę pełna analogię tego co było na dolnym przedmieściu.

  Życzę Wam drodzy rodzice dzieci uczeszczajacych do przedszkola nr 3 na Zarabiu aby w zbliżających się wyborach "pisia ekipa" nie wygrała, bo może dzięki temu przedszkole i uda się uratować, jeśli będzie inaczej to mimo oporów ten walec was rozjedzie.

  Na sam koniec pani Halinko Dyląg: MY MIESZKAŃCY DOLNEGO PRZEDMIEŚCIA mimo, że z pełną butą i arogancją mówiła Pani "ludzie za rok zapomną" nadal PAMIĘTAMY.

  9

Myślenice. Wakacje bez basenu letniego na Zarabiu? Nie ma dzierżawcy, obiekt stoi pusty

 • Piotr 22 cze 2023

  Bardzo ciekawa koncepcja szukania inwestora na biznes sezonowy, który praktycznie już się zaczął, a przecież tam robót jest na kilkanaście dni, a może nawet kilka tygodni. Jak tak wygląda nadzór w tych spółkach skarbu państwa w których Jarek zasiada, to możemy być "spokojni" -spółki są w rękach "specialiśtów".

  Pytanie ile trzeba wyłożyć na doprowadzenie tego basenu do ładu, żeby spełniał wymogi "Straży Pożarnej" i nie trzeba by było go przez to później próbować zamykać tak jak Przedszkola na Zarabiu albo Szkoły na Dolnym Przedmieściu. Może tego właśnie obawiają się inwestorzy, bo jak nie będzie przychylności to się przeprowadzi na zlecenie kontrolę i uzna się, że np. płytki są za śliskie, albo fugi są zbyt wąskie lub szerokie.
  A tak poważnie to zapewne stopa zwrotu z inwestycji też jest mizerna skoro trzeba szukać inwestora a nie inwestorzy biją się o możliwość wzięcia tego obiektu.

  Skoro mamy już człowieka to może Rada Nadzorcza Orlen Upstream zaproponuję uchwałę i orlen weźmie pod swoje skrzydła basen na zarabiu, spiszą umowę na 10 lat, to po przegranych wyborach samorządowych w Myślenicach Jarek będzie wreszcie w miejscu, w którym nikt nie będzie zastanawiał się dlaczego jest. Nie będzie pytań jakie ma np. doświadczenie, jakie szkolenia, studnia zrobił, że jest tak cenny w poszukiwaniu czy tam wydobywaniu ropy.
  Tyle tylko, że będzie musiał schować do kieszeni swoją butę i arogancję i z uznaniem patrzeć na osoby, które patrzą inaczej na to co w Polsce się dzieje (czytaj - myślą).

  41 5

Myślenice. Remontować, burzyć, a może sprzedać? Co dalej z blokiem pielęgniarskim i jego mieszkańcami?

 • Piotr 16 cze 2023

  A może ci lokatorzy się wprowadzą:

  "... I tak w 2015 r.
  -obywatelom Azerbejdżanu wydaliśmy 309 zezwoleń na pobyt, a obecnie ta liczba sięga 3254,
  -w przypadku obywateli Uzbekistanu nastąpił wzrost z 511 do 5,8 tys.,
  - Gruzinów z 633 do – i to rekord – ponad 20 tys,
  - Osiem lat temu prawo pobytu posiadało 2,3 tys. Hindusów – dziś 14 tys.,
  - obywateli Zimbabwe 24, a teraz 2,1 tys.,
  - z kolei Turków 1,9 tys., a teraz 7 tys.
  - Do tego Chiny (ponad 5 tys.) i Wietnam (blisko 11 tys.)...."

  I to są niestety są osoby z krajów obcych nam kulturowo i tutaj larum nie ma, bo zapewne sprawdzeni...
  Zresztą wystarczy pojechać do Krakowa i ciężko nie natknąć się na imigrantów i nie mam tu na myśli Ukraińców.

  6 1
 • Piotr 16 cze 2023

  Pierwsza sprawa:
  Jakoś nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z poprzednich burmistrzów Myślenic zasiadał w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

  Druga sprawa:
  To fakt zasiadania w radach kilku spółek:
  ELBIS Spółka z o.o.
  Rada Nadzorcza
  Piotr LIBEREK - Przewodniczący Rady Nadzorczej

  Jarosław SZLACHETKA - Sekretarz Rady Nadzorczej

  Przemysław MYSZAKOWSKI - Członek Rady Nadzorczej
  Dorota SKRZYPEK - Członek Rady Nadzorczej
  Zgromadzenie Wspólników
  PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

  Orlen Upstream
  Rada Nadzorcza
  Grzegorz Markiewicz
  Przewodniczący Rady Nadzorczej
  Andrzej Paryska
  Członek Rady Nadzorczej
  Ewelina Kokoszka
  Członek Rady Nadzorczej
  Jarosław Dybowski

  Członek Rady Nadzorczej
  Jarosław Szlachetka

  Członek Rady Nadzorczej​
  Michał Orzeszek
  Członek Rady Nadzorczej
  Agnieszka Nogajczyk-Simeonow
  Członek Rady Nadzorczej

  Jeszcze było
  Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA, ale chyba już się wypisał......

  To pytam się kiedy na to wszystko jest czas, zwłaszcza, że wszystkie te spółki mają inny profil działalności, zatem potrzebna jest szeroka wiedza a patrząc na Biuletyn Informacji Publicznej widzimy: (https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/posel.xsp?id=377&type=P )
  Jarosław Szlachetka
  Data i miejsce urodzenia:
  05-06-1983, Myślenice
  Wykształcenie:
  wyższe
  Ukończona szkoła:
  Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Wychowanie Fizyczne, Naczycielski - magister (2008)
  Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, Szkoła Liderów Polityczych (2009) - studia podyplomowe
  Uniwersytet Jagielloński, Zarządzanie Organizacjami Sportowymi (2009) - studia podyplomowe
  Zawód:
  nauczyciel

  Nasuwa się zatem coś takiego skąd J.S. posiada tak szeroką wiedzę, że jest powoływany w różnego rodzaju radach nadzorczych. , robi jakieś szkolenia, kursy, jeśli tak to kiedy ma na to czas.
  Jak sama nazwa wskazuje Rada Nadzorcza czyli coś nadzoruję, a żeby coś, kogoś nadzorować trzeba mieć wiedzę większą niż ci co to wykonują. Dodatkowo aby rzetelnie nadzorować trzeba mieć czas bo jak nie ma się czasu to sprawowanie nadzoru jest pozorne a co za tym idzie opatrzone wielkim ryzykiem przeoczenia, niedopatrzenia, błędnej oceny. Co w efekcie może powodować straty dla organu, który powołał nadzorcę, czyli w tych przypadkach dla spółek Skarbu Państwa - czytaj dla NAS !!

  Na uwagę zasługuje jeszcze jeden bardzo ważny aspekt trzeba nadzorować Gminę Myślenice, budowę skrzyżowania na zakopiance w Jaworniku, budowę pociągu do Krakowa, bezkolizyjnych wyjazdów z miejscowościach położonych wzdłuż Zakopianki od Myślenic do Głogoczowa, bezpłatnych zajęć kulturalnych, zdrowotnych czy rekreacyjnych organizowanych w gminnych jednostkach dla seniorów, doposażenie szkół w Gminie Myślenice, dokończenia budowy 3 niecki na pływalni, budowy ścieżek rowerowych ...... (ot takie fantasmagorie)

  To kiedy na to wszystko jest czas !! Przecież doba ma 24h a i spać by też nie raz pasowało iść.

  54 3
 • Piotr 16 cze 2023

  No rada nadzorcza się mu "po prostu należała........" przecież ERG Bieruń czy tam TT Plast (jak spojrzy się na stronę beneficjentów rzeczywistych https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/wyszukaj/spolki to praktycznie te same osoby) bez powodu worków na śmieci do Gminy Myślenice nie dostarcza, a zapomniałem wygrali przetarg..........

  34

Czesław Bisztyga: To co zrobiła Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego z pieniędzmi na nagrobki jest nieetyczne

 • Piotr 20 mar 2023

  Oczywiście, że nie było ok.

  Jeśli już coś piszesz w moim kierunku to sprawdź i napisz całą prawdę a nie tylko tą potrzebną na zdyskredytowanie mojej osoby - że niby ja taki stronniczy jestem.
  Pod artykułem "... Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego..." również próżno szukać mojego wpisu. Czemu o tym tutaj nie napisałeś. Zapewne dziwnie by brzmiało i centrala by się zdenerwowała gdybyś opublikował taki wpis:
  "Szkoda, że tego samego nie napisałeś jak dwóch radnych w gminie wzięło mandaty z M.Ostrowskiego, a potem przeszli na stronę PiS, wybierając na przewodniczącego rady miejskiej pana z Pis. Wyborcy doznali szoku. To było dopiero spustoszenie moralne i wtedy było OD? ."

  Wiadome jest, że stawianie w złym świetle oponentów i przeciwników PiS stało się domeną tej partii, a najlepsze jest to, że tak ludziom mózgi wyprali, że jak ktoś PiS nie popiera to jest z PO hahahaah :DDDDDD.

  Mój wpis pod artykułem: "To co zrobiła Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego z pieniędzmi na nagrobki jest nieetyczne" pojawił się dlatego, że Pan Czesław zamiast zajmować się sprawami ludzi z Dolnego Przedmieścia (również i moimi) zajmuje się sprawami zbiórek, które de facto i tak poszły na szczytny cel.

  16 4
 • Piotr 20 mar 2023

  Panie radny Czesławie, nieetyczne i karygodne to jest kandydować z komitetu M. Ostrowskiego, a potem stać się "niezrzeszonym radnym PiS."
  Ja bym przed lustrem stanąć i popatrzeć na siebie nie umiał..... Tyle, że do tego trzeba mieć kręgosłup moralny a tu brak.

  37 10

Rodzice dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3; „Chcemy rozmawiać z władzami kompetentnymi jeszcze przed głosowaniem”

 • Piotr 25 sty 2023

  Potwierdzam niestety ze strony moderacji też tego doświadczyłem

  16 2
 • Piotr 24 sty 2023

  Borzęta, Zawada, Dolne Przedmieście, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa w Rudniku, Małopolska Szkoła Gościnności .....

  Budowanie elektoratu na znajomkach. Program wyborczy "rodzina na swoim"

  42 4
 • Piotr 24 sty 2023

  I jak jednego się wywali to na te hydranty się spokojne ze 100 tysięcy za rok znajdzie

  34 1
 • Piotr 24 sty 2023

  Niestety muszę cię zmartwić radni z PiS jak barany głosują tak jak im "cysorz" rozkaże bez żadnych skrupułów. I do tego "niezrzeszeni" też refleksji żadnej nie mają.

  38 2
 • Piotr 24 sty 2023

  Ja jak coś się chętnie się wybiorę.

  30 3
 • Piotr 24 sty 2023

  Prawie tak samo było przy likwidacji szkoły podstawowej numer 5 na Dolnym Przedmieściu, odbyło się pierwsze spotkanie, które miało na celu "niby" ratowania szkoły. Pan Szlachetka się pojawił, myślał, że ludzie tym co chce zrobić się nie zainteresują, dostał kilka niewygodnych pytań, to potem "spuścił z łańcucha" panią naczelnik edukacji, którą w tamtym czasie była pani Renata M. Jej głównym zadaniem podobnie jak tutaj było zebranie jak największej ilości dowodów na to, że szkoła nie jest potrzebna, że brakuje tego i tamtego, że to jest nie dostosowane, że rodzice dzieci nie posyłają, że nie da się remontować bo obiekt stary. Do pana Szlachetki, żadna argumentacja za utrzymaniem szkoły nie docierała miał plan, udało mu się zdobyć większość (dzięki "niezrzeszonym"). Potem łapkami radnych PiS i posła "niezrzeszonego" Czesława Bisztygi zdecydowali o likwidacji. Jako ciekawostkę dodam, że jednym z argumentów, który się przewijał był fakt braku przedszkoli w Myślenicach. I co mija niespełna 3 lata i tym razem likwidacja nie szkoły a właśnie przedszkola, bo hydrantu brakuje masakra. To po co było szkołę likwidować, żeby z niej robić przedszkole a teraz w innym miejscu przedszkole likwidować? Brak tutaj jakiejkolwiek logiki.

  Panie Szlachetka podczas briefingu, który odbył się na Dolnym Przedmieściu powiedział Pan jakże ckliwe słowa "... Troska o dzieci i ich odpowiednie warunki do rozwoju edukacyjnego są dla mnie jednym z priorytetów. Cieszę się, że budynek udało się przystosować dla przedszkolaków i powstały nowe oddziały ..."
  Co to się stało, że przez 2 lata ta troska o dzieci w panu wygasa. A może tak jak na Dolnym Przedmieściu, Chełmie to również na Zarabiu, przestał pan dostrzegać korzyści dla siebie (chodzi o potencjalnych wyborców). Zdał sobie pan sprawę, że przy wyborach to nie mieszkańcy miasta Myślenic dali Panu mandat do zarządzania w ICH imieniu miastem i gminą Myślenice a okoliczne wioski, w które jak widać da się inwestować (przedszkole w Jaworniku). Miał pan tyle Tworzyć a od końca zeszłego roku słyszymy tężni nie będzie, Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego też. A do tego węzły komunikacyjne ułatwiające przeprawę przez zakopiankę (Jawornik, Krzyszkowice) może przyjadą obiecanym pociągiem.

  Myśleniczanie obudźcie się.
  "Naszym wrogiem, nie jest drugi człowiek. Nie jest nawet ten, który ma inne przekonania, innych wartości się ima, by sobie jakoś ten skomplikowany świat poskładać w spójną całość. Naszym wrogiem jest nasza obojętność. Wobec zła. Jeśli bowiem widzisz zło lub nieprawość i nie reagujesz, stajesz się tego zła i tej nieprawości współuczestnikiem. A na końcu ofiarą."

  Na sam koniec taka mała dygresja:
  Pani Radna z PiS (wie pani o kim mowa) jak pani to czyta to wbrew temu co Pani mówiła ".......ludzie za parę lat nie zapomną....."

  79 4

Myślenice. Gmina unieważniła przetarg na budowę tężni solankowej na Zarabiu

 • Piotr 12 sty 2023

  ".....Ilość pracowników, z kosztem ich utrzymania, koszt zarządu
  ( burmistrz , zastępcy, sekretarz), koszt radnych , koszty administracyjne budynków ....."
  Tak to w normalnej firmie działa, jak się koszty z przychodami nie spinają, to szuka się oszczędności. A w budżetówce na 20m2 umieszcza się po 4 pracowników i wymyśla się dla nich pracę, tworząc nowe formularze do formularzy.

  18
 • Piotr 12 sty 2023

  No ale np taka "inwestycja" wraz z radnymi PiS Jarosławowi "wyszła"
  Moja ukochana szkoła nr 5, do której za dzieciaka chodziłem, potem moje dzieciaki chodziły a teraz jako chyba jedyna w Polsce jest:
  - z zewnątrz szkołą (na przedniej ścianie od ulicy napis "SZKOŁA")
  - od wewnątrz przedszkolem

  Ot takie cuda.

  To prawie tak jakby ktoś wyszedł na "płaskowyż zobaczył szczyty Rysów ... Rys ....... a w sumie wycofuję się z tego" (A.Glapiński)

  12 2
 • Piotr 12 sty 2023

  No ba Bagietka pierwsza odpali trzeba będzie zawalczyć o etacik :D u Jarosława

  16 2

Myślenice. Radni przegłosowali budżet na 2022 rok. Deficyt wynosi 21,4 mln zł

 • Piotr 29 sty 2022

  Rodzina na swoim czyli to co obecnie dzieje się w szkołach w UMiGu, mopsie i wszelkich podległych gminie instytucjach. Nepotyzm na takim samym bądź wyższym poziomie jak w rządzie. Ale jak to mówią przykład idzie z góry.

  24 4

Myślenice. Podatki od nieruchomości w górę. Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy

 • Piotr 3 gru 2021

  ".....Więc tutaj przy tych obecnych nawet jeśli ktoś powie, że jest inflacja, to powiem szczerze, że przedsiębiorcy, co ze znajomymi rozmawiałem o tej kwocie, to oczywiście tutaj pewnie, że prawda nikt podatków nie lubi jak się mu podnosi, natomiast tutaj w tym okresie, gdzie był covid, odpowiednie zostały uruchomione w postaci tarczy antykryzysowej - sam z której skorzystałem i innej pomocy ze strony gminy...." Ehhh no cóż wypowiedź godna wiceprzewodniczącego rady, nie skalana żadnym składem ani ładem.

  A jakiej wielkości obiekt Pan zajmuje pod prowadzenie tej DG ?? ile 20-30 m2 ?? Dla Pana ta podwyżka to nic wiadomo dlaczego, otóż drugą ręką przegłosował Pan podwyżkę wynagrodzenia między innymi dla siebie.
  A może by Pan porozmawiał z ludźmi prowadzącymi działalność gospodarczą a nie ze znajomymi. Byłaby szansa aby dowiedziałby się Pan, że jest wiele osób które nie dostały, żadnej pomocy "covidowej". A ci co dostali pomoc z Gminy Myślenice należą do nielicznych. Ciekawe czemu???

  Może gdyby patrzył Pan na to co się w koło dzieje, nie opowiadałby Pan takich andronów. Z każdej strony od 2022 roku podwyżki dla prowadzących działalność gospodarczą a Pan pisze, że to przecież żadna podwyżka. Ta podwyżka od UMiG jest kolejna kroplą do dzbana, który już jest pełen a jego ucho powoli pęka.
  Zwrócę Pańską uwagę na pewien fakt, którego zapewne Pan ze znajomymi nie przedyskutował. Tą jak można wywnioskować z Pana małą podwyżkę, prowadzący działalność gospodarczą będą musieli sobie zrekompensować podnosząc ceny swoich produktów i usług co finalnie odbije się na kieszeniach wszystkich myśleniczan. Ale to pewnie też nic ??

  Na sam koniec powiem Panu, że mało, który prowadzący działalność gospodarczą ma to szczęście i czas aby pracować dodatkowo i otrzymywać za to niewspółmiernie wysokie wynagrodzenie, które może sobie sam podczas jednej sesji podnosić.

  86 2

Radni przegłosowali podwyżki diet dla siebie i burmistrza. "Nie ma wątpliwości, co do zaangażowania i pracy na rzecz gminy i mieszkańców"

 • Piotr 30 lis 2021

  Oni się nie wstydzą tylko pewnie w UMiG mają burze mózgów i kombinują co będą pisać aby tą sytuację wybielić (pewnie będzie to wina Tuska) i nic ciekawego wymyślić nie mogą. A druga moja hipoteza to może negocjują z Burmistrzem ceny za napisanie posta, bo im też inflacja doskwiera ??.

  30 1
 • Piotr 29 lis 2021

  Nie przyszedł na sesję bo tu już wszystko poustawiane było a radni PiS już wytyczne co do tego jak głosować mieli. Tam przecież nikt się nie wychyli bo wiadomo, gdyby głosowanie było nie tak jak trzeba to ktoś z rodziny mógłby pracę stracić. Oburzające jest że burmistrz nie wziął udziału w sesji, która dotyczyła jego osoby, ale może w tym czasie walczył o podwyżki dla siebie w pozostałych miejscach swojego zatrudnienia. Jeśli natomiast miał rzeczywiście coś ważnego mógł przesunąć sesje o 1, 2 dni.

  A Pan Robert Pitala uzasadnieniem przyznania podwyżki to już całkowicie odleciał. Szanowny Panie rolą dobrego managera jest zaangażowanie się w wykonywaną pracę. Pan burmistrz w swojej kampani wyborczej przekonywał, że dzięki temu, że jest posłem z PiS będzie mógł załatwiać więcej środków. To co w kampani zapomniał dodać, że to pozyskanie środków będzie dodatkowo płatne?

  57 2

Jarosław Szlachetka: Droga zachodnia powinna być drogą powiatową. Starosta nie kryje zdziwienia

 • Piotr 24 lis 2021

  Jak zwykle jak ktoś pisze negatywnie na burmistrza to trolluje hehe :))))) komentarz jest jak najbardziej sluszny. Zatrudniając pracownika (a wspomnę, że między innymi burmistrz jest pracownikiem wszystkich ludzi z gminy Myślenice) chcemy aby ten pracownik w godzinach pracy wykonywał to za co mu płacimy, nie chcemy aby zajmował się czymś co nie jest związane z jego pracą. Bardzo rzadko się zdarza, że idąc do pracy mamy oprócz tego jeszcze 2 inne. Jeszcze na jedną rzecz należy zwrócić uwagę, jeśli pracownik jest w 3 różnych zakładach to wiadomym jest, że jego zaangażowanie jest niższe niż gdyby pracował w 1.

  38 6

Myślenice: Narodowy Bieg Stulecia odwołany. Biegacze zostali na lodzie, a samorządowcy kłócą się w sieci

 • Piotr 10 lis 2021

  Jakby nasz burmiś nie był zbyt zajęty kopaniem szybów i pakowaniem urobku do worków od Pana O. to może by znalazł czas i wspólnie ze starosta, bądź wicestarosta usiedli by do stołu i jeden drugiemu przedstawiłby swoje obawy, bądź wątpliwości. A tak to jak przy drodze na Chełm odbijanie piłeczki, które tak naprawdę i tak niczego do sprawy nie wnosi jedynie powoduje niesmak.

  44 18