"MontaniSemperLiberi" & " Dileas Gu Brath"

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci

 • 9 lis 2019

  Tak ,tak.Gdyby nie przychylność okolicznej ludności,to tamtejsza partyzantka i tzw;Rzeczpospolita Raciechowickia , nie mialaby racji bytu.Masz racje ze w XX leciu miedzy wojennym , Sanacja była tam malo popularna, Wojna wszystko zmienila, Wiekszosc tamtejszych partyzantow to okoliczne chłopaki,

  2 3

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

 • 15 sie 2019

  Tu przecież chodzi o napis który ma bardzo wyrazny podtekst LGBT,nie o koguta który jest z natury kolorowy.To o co ta chryja ? O to ze ten ksiadz zauwaza ,to co dla wiekszosci ludzi tam przejezdzajacych jest bardzo wyrazne i czytelne ?!

  10 35

Sebastian Kasprzyk Honorowym Ambasadorem Gminy i Miasta

 • 18 lip 2019

  No chlopak,droge do jednostek specjalnych masz po czesci otwarta! Przemysl.GRATULACJE!!!

  4

Pociągiem z Myślenic do Krakowa w 45 minut za 5,50 zł? Ruszyły konsultacje w sprawie kolei

 • 6 lip 2019

  Czyzby III wojna swiatowa nadciagala ?

  31 14

Prezydent dziękował nam za jego powstanie. Jaka jest historia Ronda im. Lecha Kaczyńskiego?

 • 18 maj 2019

  Jaki jest sens stawiac pomniki, budowac ronda czyjegos imienia, ktore dziela wlasny narod I codziennie nakrecaja zle emocje ?

  43 8

Tylko nie mów nikomu

 • 17 maj 2019
  Seneka napisał/a:

  Kmicic z Tatarami ( islam ) Szwedów grzmocił. W Szwedach zaś z rajtarów coś zostało. Nie martw się o nich. Se poradzom. Suplesy zaś się im za rabunek po Potopie należą. Może Prezuniowi reparacje podsunąć. Miałby Duda o czym pieprzyć na myślenickim Rynku. Rynek ten widział wiele. Także jak się obywatele płaszczyli przed cesarzową Marią Teresą, homagium składając i za wzięcie pod opiekę dziękując. Została nam jeno Tereska. Myślenice i okolice oddano Dudzie. Tylko to homagium liche. I niebiosa nie sprzyjały (deszcz). Po naszych wioskach, mówią, że piękny by był z naszego prezydenta księżulek. I chyba mają rację, bo myli role.

  I coz z tego ? Probujesz osadzac tamtych ludzi ,(ktorzy zyli w czasach gdzie tylko warstwa uprzywiliowana byla Polakami), z dzisiejszej perspektywy ?Co powiesz o dzisiejszych obywatelach skarzacych sie i proszacych o pomoc w Europie, o ludziach z radoscia uwazajacych wyzszosc obcego prawa nad naszym.Myslisz ze tym z zagranicy ,bardziej zalezy na dostatnim i wolnym zyciu w Polsce,jak nam samym ?

  1 15
 • 15 maj 2019
  bono napisał/a:

  W Irlandii w byłych kościołach są bary. W krakowskich kościołach był w czasach katolickiej monarchii, składowiska złomu (Garnizonowy, Katarzyny) i co z tego?
  Jeżeli chcesz abym był ślepym wyznawcą i widział Boga z odległości lat świetlnych,
  to aż taki mocny w wierze nie jestem, ale i Episkopat taki nie jest, księża tacy nie są,
  czyli wymagasz ode mnie abym miał wiarę większą od nich?
  Ale tylko jestem uczniem tych z wątpliwą wiarą, to czego ty ode mnie wymagasz?

  Ja od Ciebie nic nie wymagam.Pisze tylko ze w większości wiara w Polsce jest powieszchowna ,plytka i bardziej to wygląda na kultywowanie tradycji jak prawdziwa wiara.Ludzie rzadko czerpia z niej wiecej jak....spokoj sumienia.A Episkopat ,ksieza ,dawno przestali dla mnie i innych byc jakimkolwiek wzorem.

  3
 • 15 maj 2019
  bono napisał/a:

  Próbujesz zniekształcić to co piszę. Sam jestem wierzący z własnego wyboru, bo mam taką potrzebę. Ale to nie znaczy że kupuję każdą głupotę, którą próbuje mi wcisnąć kler. Nie jestem też ortodoksem. Nie mam takiej potrzeby aby co miesiąc chodzić do spowiedzi. Dla mnie przyjęcie komunii jest czyś wyjątkowym i nie zgadzam się z katolikami zachodu, którzy na każdej mszy przyjmują komunię. Nie kupuję też afiszowania się swoją pobożnością w miastach jak Myślenice, gdzie część ludzi pokazuje swoje wyróżnienie pozostałym, jacy to oni są do przodu i gdzie dostaną miejsce w raju.

  Nie bono, nie probuje znieksztalcac to co piszesz .Ja to tak odczytuje to co piszesz i chyba nie jestem w tym osamotniony.Wiem co chcesz przekazac.Ja tez widze to podobnie. Bardzo duzo ludzi deklaryje ze wierzy i praktykuje,ale ich wiara jest plytka powierzchowna,rytulalna. Wiecej ma wspolnego z podtrzymaniem tradycji jak z prawdziwa wiara.Ludzie nie traktuja jej jako swoistej,wspanialej intrukcji obslugi człowieka i nie czerpia z niej pelnymi garsciami,tylko koncentruja sie na wypelnianiu rytualow, ktorych i tak nie rozumieja ,a po zakonczeniu takowych zyja jak zyja .Dlatego takie swiadectwo w dzisiejszych czasach zniecheca ,ludzie odchodza lub szukają innych alternatyw.Ja to tak widze.

  3 10
 • 14 maj 2019
  bono napisał/a:

  Czytam tych piszących o religii i tak sobie myślę, że tradycja jest religią a nie na odwrót. Jak w "Skrzypek na dachu", żyd woła: tradition, tradition
  Dla 95% polskich katolików, religii to tradycja, pielęgnowana od lat.
  Dla pozostałych 5% religia to zbawienie, to lepsza przyszłość to drugie życie, to brak chorób i szczęście, to powodzenie i radość, to głównie spokój psychiczny, wyciszenie, czyli psychoterapia.

  Z opowieści starych ludzi, że dawno straszyło, że przejście koło cmentarza w nocy to był horror itd. Byli religijni do bólu a strach był wszędzie i na każdym kroku towarzyszyły zjawy i coś z czego mózg nie został oczyszczony. Żyli od 20-30 lat krócej i nie znali raka bo umierali w wieku 40 lat.
  Człowiek kościoła, czyli ksiądz nie żył dłużej. A goście przedstawiciele innej religii nie żyli krócej.

  A pogoń za rajem, obiecywana na każdym kazaniu, powodowała absurdy, że wierny myślał o księdzu jak o zbawcy, lekarzu, dawcy raju. Taka czarna magia.
  A cóż to ten raj..., nuda, nie spotkasz tam buddysty, nie spotkasz muzułmanina, ale i protestanta, bo jak słyszę wykłady naszych duchowych mędrców, doktorów teologii to taki protestant to zło, szatan i piekło.
  I takimi tam duperelami całe życie nas ci duchowni straszą, stąd lęki większe u bogobojnych i większa potrzeba psychoterapii czyli psychoterapeuty ukrytego pod sutanną .

  Dziwne ale te skr.syny, byli esesmani, dożywają w Argentynie, Brazylii 90 lat, bez poczucia winy.

  I wracając do raju, ciągle nam przedstawianego jako odwrotność piekła. A cóż to ten raj: leżysz w ciepłym klimacie, nie musisz używać kominka, nie palisz w piecu, cena gazu jest ci obojętna a domem jest pewnie palma, na nogach masz sandały i oglądasz sąsiadkę, cała goła, a obok druga i trzecia i patrzysz na nie i sobie myślisz, pewnie któraś by mnie chciała, ale nie bo tam małżeństwa nie będzie, dzieci rodzić się będą na oczach pozostałych, bo szpitala nie będzie, chorób nie będzie, to może porodów też nie będzie, bo ci którzy przejdą do raju, będą mieć 17 lat i będą żyć wiecznie.
  Obok ta sama sąsiadka od 200 lat, popędu seksualnego nie będzie , bo nie jest czystym. Faceci to będą tacy dzisiejsi księża, ale ci z wyobraźni dewotek.
  Będą chodzić z liśćmi palmowymi w ręku i waflować piękne panie,
  ale czy one będą piękne?, Każda długonoga, piękne włosy, aksamitna skóra, ale każda taka sama- nawet nie będę miał porównania z brzydką. A wyżera, ale będzie żarcie, pizzerii nie będzie, Mc.Donalds też, będzie czysta mąka i czyste wino, lodów nie będzie tylko czysta źródlana woda- nieskażona, a wokoło będzie czyściunio, ptaszki będą śpiewać, wąż będzie podawał jabłko. Spalin nie będzie i nie usłyszysz hałasu autostrady czy pracującej koparki.
  Czyli taka puszcza amazońska.

  Wytrzymasz tam miesiąc, a po miesiącu będziesz marzył o powrocie do rzeczywistości, i zaśpiewasz za Dańcem "Co mnie tu trzymo"....

  To co bono proponujesz ? Laicyzacje (model czeski lub zachodni ,wschodni już przerabialiśmy),islam ? (z deszczu pod rynne), inne odlamy chrzescijanstwa ? Czy może tak jak w Korei Polnocnej wiare w boskosc przywodcow ? Zauwaz ze wokol Ciebie sa ludzie ktorych (,w przeciwienstwie do Ciebie) potrzeba wiary jest wysoka lub bardzo wysoka. a ignorowanie tego skonczy się jak w..... ZSRR.

  2 4
 • 12 maj 2019
  bono napisał/a:

  Część społeczeństwa samo pcha swoje dzieci w ręce dziwnych ludzi.
  Dziecko tym rodzicom nie powie że jest molestowane, bo dla rodziców dziwna osoba, to guru.

  To że kościół stał się kryjówką dla dziwnych ludzi, to normalne po nałożeniu celibatu.
  Zastanawia mnie, jaki jest procent podobnych przypadków w kościołach czy religiach, gdzie celibatu nie ma?

  Jestem bono podobnego zdania w tej kwesti co Ty.Uwazam ze PRZYMUSOWY celibat jest glowna przyczyna dewiacji sexualnych w Kosciele Katolickim. Nie uważam aby ten Kosciol przyciagal roznych "dziwnych " ludzi ,dewiantow itd. Mysle ze On ich takich po pewnym czasie tworzy ,przez niezgodny z natura ludzka przymusowy celibat.

  18 3

Czy pożydowski dom modlitwy doczeka się remontu?

 • 27 kwi 2019

  To jest prawdopodobnie swiatynia Chasydzka. Chasydzi traktowani sa przez reszte Zydow ,podobnie jak Jechowi przez Katolikow.Kiedys stanowili ponad 80 % wszystkich Zydow w Polsce.Sa bardzo ortodoksyjni,tak ze zapomnij o kiszce ,kiełbasie i kefirze.Nawet w Lezansku to nie schodzi :). Koszty wyremontowania bardzo duże ,ale ponoc sa dotacje z uni na ten cel. Problemem bedzie z utrzymaniem tego. Przy dzisiejszej uleglosci polskich władz (zupełnie dla mnie niezrozumialej ) wobec Zydow,to koszty spadna na polskiego podatnika .W tym wypadku gmine Wisniowa. Zyski z turystyki? ...trudno powiedzieć.Trzeba wreszcie zaczac myslec ich kategoriami,a nie ciagle jakimis bzdurnymi ideologiami.Jak się nie bedzie oplacac ,to po cholerę to ruszac.

  25 7

Druhowie na odcinku 4,5 km zebrali 1800 litrów śmieci. Które miejsca wymagają sprzątania po zimie?

 • 2 kwi 2019

  Jacy ludzie,taka i kultura otoczenia.

  7

Paweł Lemaniak został odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Niepodległości

 • 28 mar 2019

  '' brak należnego wykonywania obowiązków w zakresie administrowania podległą jednoską'' ? Chodzi o to, ze Pawel w trakcie administrowania muzeum wstapil do W.O.T i musial przejść kilkunastodniowe szkolenie ?? Czy o to, ze godzi pasje bycia ''Halniakiem'' w zalozonej przez siebie
  grupie terytorianej ,z administrowaniem muzeum ?!

  29 8

Jarosław Szlachetka: Pod moim adresem wysłano groźby pozbawienia życia

 • 17 mar 2019

  Tego mozna było się spodziewac. Mamy 21wiek ,głebokie przemiany ustrojowe, a urzedasy jak za dawnych lat bez zadnej odpowiedzialności za swe czyny. Tak ze nie ma się co dziwic, ze co poniektorzy nawiedzency biora "sprawiedliwosc" w swoje rece ;-}}

  13 9

Jak podrywać

 • 22 lis 2018

  Oooo...ciekawy temat. ZdolnaZDolnego , maglabys blizej wyjasnic co znaczy ,ze strony kobiety ta "bezposredniosc ".:))

"Muzeum Niepodległości to wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

 • 11 lis 2018

  Pietras, nie wiem czy wiesz, ale w 1920 po apelu Witosa do chlopow , te ogromne masy, niezbyt chetne uwczesnej Niepodleglej ruszyly do boju i obronily nasza niepodleglosc od krwistej czerwonosci. Mysle ze wiesz,ze ok 85% społeczeństwa, 1Rzeczpospolitej stanowili chlopi panszczyzniani ,ktorzy przez setki lat jako niewolnicy charowali na szlachetnie urodzonych budowniczych Rzeczpospolitej.Wiekszosc dzisiejszego spoleczenstwa Polski ma pochodzenie od tych kiedys wykluczonych ….rolnikow !

  31 3

Jarosław Szlachetka: Mam nadzieję, że z całą Radą będę pracować razem dla Myślenic

 • 8 lis 2018

  Maciek, finish ma tragiczny,malo honorowy,widac ze wolal obrac jakas pokretna taktyke ,jak oficjalne i godne podziekowanie i przekazanie urzedu. Szlachetka tez wiele razy udowodnil ,ze schodzi przed koncem…..ale czas pokaze,moze wytrwa ! " Gdzie się podzialy te dawne.."...chlopy ?

  47 17
 • 8 lis 2018

  " po owocach ich poznacie",...czy jakos tak.

  23 6

Myślenice: Policjanci mieli pomagać sutenerom. Są zatrzymania

 • 6 lis 2018

  Nie,nie bylem ,ale podejrzewam. Natomiast zauwazylem ze cudownie polszczyzna została Ci przywrocona,z czego ja wielce kontent jestem i niebiosa wychwalac bede.

  7
 • 6 lis 2018

  Ty pewnie z ksiedzemROMANEM, od rana wino mszalne pilas !:))

  8 1

Wybory Samorządowe 2018: Jarosław Szlachetka burmistrzem Myślenic

 • 25 paź 2018

  Bono, chyba wiem co chciales mi przekazac,ale uzyty przykład jest …..do kitu. Na poludniu Stanow nie ma dyskryminacji w takim rozumieniu jak to było kiedys .Takie zachowania to powazne
  przestępstwo federalne i mocno scigane z ramienia prawa ! Owszem wystepuja zachowania rasistowskie, ale ma to miejsce w calych Stanach,( nic nie dzieje się bez przyczyny). W wielkich miastach w ktorych rzadza Demokraci ,latwiej jest dostać prace na tzw: "panstwowce" Czarnym ,albo Latynosom.I nie jest tajemnica ze decydują tu nie kwalifikacje ,tylko pochodzenie. Do szkol publicznych w lepszych dzielnicach ,zwozona jest mlodziesz z biednych czarnych dzielnic .Wedlug socjologow mialo to zatrzec roznice miedzy lepiej sytulowanymi bialymi, a biedna ludnoscia murzynska i wyrownac ich start .A efekt jest taki ze teraz do tych szkol wchodzisz przez wykrywacze metalu,pelno w niej straznikow ,a poziom nauczania drastycznie spadl. Podobnych nowinek probowano tez w wojsku ,ale szybko tego zaniechano. Zgadnij dlaczego ? I tam dalej ważniejsze sa kwalifikacje i doswiadczenie ,jak pochodzenie z "mniejszości"rasowej. Bono zadam Ci pytanie. Czy Ty lecac samolotem wraz ze swoimi bliskimi,chcialbys zeby tym samolotem pilotowal człowiek ktory zdal najlepiej wszystkie testy,ma odpowiednie cechy charakteru , czy człowiek ktory jako tako przeszedł przez egzaminy a posadzony został w kokpicie za sterami tylko z tego powodu ze miał odpowiednie pochodzenie z mniejszości rasowej, sexualnej, czy innej .! ? I tak teraz działa filozofia wielkich miast Kanady i Stanow !! Pozdrawiam.

  6 1
 • 23 paź 2018

  @ bono, powiem tak.Urodzilem się i do 14 roku zycia mieszkałem w Myslenicach.Od tego okresu przez 32 lata mieszkałem w Kanadzie.Praktycznie przez 6 lat kazde wakacje spedzalem u dziadkow w Myslenicach.Zawsze czulem się mocno związany z tym miejscem,z ta swojskoscia ,malomiasteczkowa metalnoscia bo ona zawsze była ...MOJA. Bardzo często Polacy dluzej mieszkajacy w Kanadzie czy Stanach ,a nawet urodzone tam ich dzieci ,sa bardziej polscy jak Polacy w kraju .Często ta manifestują. Jak myślisz czemu? Moja zona która sie urodzila i wychowala w wielkiej amerykańskiej metropoli ,po przyjezdzie pierwszy raz do tego"zascianka" powiedziała mi ze już wie za czym tak tesknilem !! Od 3 lat z racji przepracowanych 25 lat w swoim zawodzie jestem na emeryturze,ale dalsze swe zycie i zycie swej rodziny wiaze z ta "wiocha".

  12 2
 • 23 paź 2018
  Bagietka napisał/a:

  Dziwi mnie, że niektórzy tutaj nie zauważają prawidłowości wyborczej. Nawet patrząc na mapę poparcia partii prawicowych i partii kolaborujących.

  Przecież po samej mapie widać, że na terenach, na których ludzie żyją od pokoleń, większość popiera prawicę a tam gdzie mieszkają przesiedleńcy - kolaborującą opcję polityczną.
  Na tę mapę poparcia można to sobie nałożyć mapę stalinowskich przesiedleń i bardzo pięknie się pokryją :)

  Tak się sklada ze mama mojego kuzyna jest z tych "za Bugskich" przesiedlencow ! I z relacji jej i jej rodziny wiem z pierwszej reki jacy to jak to okreslilas"kolaborujacy".Ci ludzie mieszkając na obrzeżach Polski ,często byli bardziej polscy ,jak Polacy z "czystej" Polski !! Oni pierwsi poznali po 17 września charakter sovietow i często byli ich zagorzałymi przeciwnikami.Przesiedlili ich na zachod aby zasiedlić te ziemie i tam sie spotkali z metalnoscia pruska,ktora jest mniej nakierunkowana na tradycje i rodzine niz na pozostałych ziemiach Najjasniejszej. I dlatego były wcześniej i sa te roznice ,a nie ze to sa "kolaboranci" !!!

  21 2

Tesciowa

 • 21 paź 2018

  Gdyby to byl Twoj pierwszy wpis tego typu ,to bym pomyslal ze ktos sobie jaja robi ! Ale chyba to jest ...na serio. Na tym forum raczej fachowych porad nie znajdziesz,chyba ze Twoje wpisy sa jakas forma terapii,wygadania sie, czy wolania o pomoc itp., Ja jestem w stanie to zrozumiec . Moze znajdz sobie jakies fachowe forum z tymi tematami,lub jakas ksiazke ,albo udaj sie do jakiegos psychologa ,moze CI to pomoze NIE przejmować sie rzeczami ,tak naprawde nieistotnymi !!! Powodzenia .

  6

Wybory Samorządowe 2018: Mocna końcówka kampanii. Poseł odpowiada na film internauty

 • 19 paź 2018

  10/10

  4