obywatel

Rok temu pytaliście co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

 • 3 godz.

  Ja byłem indoktrynowany przez swoich dziadków i rodziców do katolicyzmu.
  Robili robotę za kościół. Zaś kler w moim dojrzewaniu, robił robotę odwrotną.
  To że jestem katolikiem, nie jest zasługą kościoła, tylko rodziców.

  Po prostu rodzice zrobili z nas ludzi z zasadami. dlatego mamy taką niechęć do kleru, bo ten robi robotę odwrotną.

  4
 • 21 godz.

  A co SLD miało robić byłym swoim agentom TW "Filozof" TW "Lucjan"..........itd.?
  Przecież kościół współrządziła z komuną.
  A reszta się boi lawendowej mafii.

  4 4
 • 30 maj

  Byłem kiedyś na Mazurach, maleńki kościółek z jednym księdzem , który obsługiwał jeszcze dwie inne parafie.
  Był 3 maja, ksiądz zamiast kazania powiedział: jaki piękny mamy dzień , przejdźmy się w procesji w okół kościoła aby podziwiać przyrodę i w chwale Boga za widok kwitnących i pachnących drzew.
  Był sam , bez pomocy z garstką miejscowych i grupą turystów.

  Rusinowa Polana, maleńki kościółek z jednym księdzem , który przed mszą zapytał , kto mógłby przeczytać ewangelie- zgłosiliśmy naszą towarzyszkę, i do innych czytań jeszcze byli inni turyści.
  Bez pompatyczności , młody zakonnik odprawił mszę z mądrą nauką a po mszy, spotkał się z wiernymi którzy pozostali przed kościołkiem, pogadaliśmy i po spotkaniu poszliśmy dalej.

  Zdjęcia z pod naszej św. Lipki, to bizancjum. Liczba księży, obsługi.
  Ten ksiądz z Mazur przy naszych duchownych wydawał się być pustelnikiem.
  A dawał radę i świętości tam czuło się więcej.

  18
 • 30 maj

  Mężczyzna dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny . Po wykonaniu swą figurkę zawiesił na lipie przy scieżce na Mikołaja . Rzeźba Matki Bożej z zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę;

  Taki początek legendy.

  4 1
 • 29 maj

  A kto ja ufundował ?
  Czy to tajemnica?

  10 3

TVP-Rządowa SZCZUJNIA?

 • 12 godz.
  dirty_affair napisał/a:

  Bono twój prezydent :D
  https://youtu.be/zo0yBhkTzPw

  Czyli proponujesz równanie w dół?
  A ja myślałem że nasz poziom intelektualny jest na wznoszeniu.
  Mój dziadek nie miał mojej wiedzy, i wcale go za to nie potępiam.

  1
 • 13 godz.

  Andrzej-podpis!
  Wożą go po wszystkich budowach.
  Gierek odbierał budowy z pomalowana trawą, Andrzej- podpis! , robi inspektora robót w całym kraju.
  Nie wiem dlaczego rządowa TVPnie czeka jeszcze na inspektora budowlanego na budowie myślenickiego rynku.
  Kropidło do ręki i niech świeci te nasze roboty też.
  Powinien jeszcze podążać trasą disco polo i pokazywać się przed „ koncertem” bo to jego wyborcy są po drugiej stronie.

  Ps. Nie wiem czy Kurski pozwoli mu jeszcze raz dać się skrytykować?

  Kupa smichu a nie prezydent. chciałoby się powiedział zwykły Dyzma Nikodem, ale nie wypada. Też chciałbym mieć prezydenta nie turysty budowlanego .

  1
 • 30 maj
  bono napisał/a:

  Rząd PiS zrenacjonalizował banki:

  Pekao S.A. - 123 zł za akcję, dziś są warte 50 zł;
  Alior Bank za 89 zł z akcję.
  Ile dzisiaj jest wart? 15 zł.

  Czy to jest biznes? Na pewno tak, ale zrobili go byli obcy właściciele tych banków.

 • 29 maj
  jaskokrakow napisał/a:

  dołóż do tego linie lotnicze elektrownia czorsztyn, kolej linowa same zyski o mierzei nie wspomne
  zdrowia

  Czyli, budujemy socjalizm w modelu polskim.

  1 1
 • 29 maj

  Rząd PiS zdenacjonalizował banki:

  Pekao S.A. - 123 zł za akcję, dziś są warte 50 zł;
  Alior Bank za 89 zł z akcję.
  Ile dzisiaj jest wart? 15 zł.

  Czy to jest biznes? Na pewno tak, ale zrobili go byli właściciele tych banków.

  1 1

Czy ktoś otrzymał pieniądze z Tarczy Rządowej?

 • 15 godz.
  Vivaldi napisał/a:

  jakie jeszcze bzdury wymyślisz??? Możesz mi powiedzieć po co judzisz i grasz na emocjach? Już się sam z sobą prześcigasz w wymyślaniu jatki trolując.
  Zgodność deklaracji pomocowej z JPK jest kontrolowana cały czas. Trzeba być dzbanem żeby na tym żerować na forach.

  Żałosne, ale ta kontrola to jest fakt.

  3 1
 • 30 maj

  Ci którzy otrzymali pomoc z trzeciej tarczy, mieli lub będą mieć kontrole skarbową.
  Takie jest zalecenie, duże biuro podatkowe już to doświadcza, prześwietlają ich klientów z trzeciej tarczy.

  2

Czy można żyć blisko Boga i daleko od kościoła ?

 • 15 godz.
  Vivaldi napisał/a:

  no i będziesz łapał czy nie bo przy "tylko nie mów nikomu" miałeś lokalnie wyłapać wszystkich.....możesz przedstawić co z tym zrobiłeś co deklarowałeś?

  Coś bredzisz. Mój znajomy ma na takich mędrców powiedzenie:
  -jebie ci się cosik.-

  2 1
 • 30 maj

  Ks. Isakowicz-Zaleski: ofiar wykorzystania seksualnego ciągle przybywa

  Takim przykładem jest sprawa arcybiskupa Juliusza Paetza. Do dziś nikt nie chce wyjaśnić, czy zarzuty o molestowanie kleryków, postawione mu w 2001 r. przez grupę księży i świeckich z Poznania, były prawdziwe, czy nie. Po jego śmierci, która miała miejsce pół roku temu, następca, a zarazem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki obiecał, że sprawa zostanie wyjaśniona i oczyszczona dla dobra Kościoła. Słowa nie dotrzymał.

  Co więcej, kilku swoim księżom, którzy domagali się owego wyjaśnienia, wydał zakaz wypowiedzi w mediach.

  W ubiegłym roku powiedział nam ksiądz, że oczekuje rezygnacji polskich biskupów, co nie nastąpiło. Czy ma ksiądz jeszcze nadzieję, że "Kościół sam się oczyści"?

  Rok temu wyraziłem nadzieję, że zostanie zmieniony skład prezydium episkopatu. Że przyjdą młodsi księża biskupi, którzy będą lepiej rozumieli te problemy. Wybory się odbyły, ale niestety w myśl zasady nihil novi – wybrano znów tych samych. Nuncjatura papieska w Warszawie też na to wszystko nie reaguje, choć powinna być uchem i okiem Watykanu.

  A co, jeśli chodzi o problem wykorzystywania seksualnego w Kościele oraz jego tuszowania. Co się musi zmienić, by stawić temu skuteczny opór?

  Moim zdaniem, do rozwiązywania tych problemów w Kościele też powinno się dopuścić ludzi świeckich. Na przykład delegatami biskupa do spraw ochrony nieletnich winni być nie duchowni, ale świeccy, także kobiety, posiadający znajomość spraw rodzinnych i wychowawczych.

  Jedna z ofiar, kobieta, która jako nastolatka była molestowana przez ważnego duchownego, opowiadała mi niedawno, że po zgłoszeniu się do nuncjatury papieskiej była przesłuchiwana przez grupę urzędników. Sami księża, grzeczni i kulturalni, ale mający tylko teoretyczną wiedzę o problemach życiowych. W tej sytuacji aż się prosiło, aby w tej grupie znalazła się też matka rodziny czy psycholog z dużym doświadczeniem.

  Wciąż niestety mamy do czynienia z takimi sytuacjami, jak w kurii kaliskiej, gdzie ofiary księdza Arkadiusza H. nie zostały nawet wysłuchane. Również bp Edward Janiak przyczynił się do tuszowania księdza pedofila. W filmie został przypomniany też przypadek Pawła Kani i diecezji wrocławskiej. Jaki wpływ na bpa Janiaka miała współpraca z kard. Gulbinowiczem?

  Kardynał Henryk Gulbinowicz z Wrocławia to postać zasłużona do Kościoła i ojczyzny. Za niezłomną działalność w czasach komunizmu otrzymał nawet Order Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ubiegłym roku jednak pojawiły się oskarżenia pod jego adresem o molestowanie chłopców. Sprawa trafiła do Watykanu. Jego wychowankami i byłymi biskupami pomocniczymi są biskup Edward Janiak, obecnie w Kaliszu, i biskup Jan Tyrawa, obecnie w Bydgoszczy. Za tymi hierarchami ciągną się, co jest pokazane w filmie, zarzuty o tuszowanie pedofilii, której mieli się dopuszczać inni duchowni wrocławscy.

  7 lutego br. sąd w Bydgoszczy nakazał diecezjom wrocławskiej i bydgoskiej wypłacić ofierze jednego z tych duchownych odszkodowanie w wysokości 300 tys. zł. To może być początek kolejnych spraw. Wspomniani biskupi, wywodzący się z Wrocławia i bardzo ściśle ze sobą powiązani, przerzucali też z jednej diecezji do drugiej swoich podwładnych, mających skłonności pedofilskie.

  W kontekście wyżej wymienionych mówił ksiądz też niedawno o byłym nuncjuszu papieskim - abp. Józefie Kowalczyku.

  Ogromny wpływ na praktycznie wszystkie nominacje biskupie w Polsce mieli abp. Józef Kowalczyk i kard. Stanisław Dziwisz. Pierwszy z nich czynił to przez prawie trzy dekady, najpierw jako kierownik sekcji polskiej w Sekretariacie Stanu w Watykanie, a następnie jako nuncjusz w Warszawie. Nawiasem mówiąc, jest to sytuacja bez precedensu, aby nuncjuszem był biskup tej samej narodowości i pełni tę funkcję aż 22 lata. To on typował kandydatów na biskupów i wystawiał im opinie.

  Bohater filmu "Zabawa w chowanego": żal mi biskupa Janiaka, nie mam z nim o czym rozmawiać
  Drugi z hierarchów robił to samo przez dziesiątki lat, ale nieformalnie jako "szara eminencja” przy papieżu. Na pewno przez te lata biskupami zostało w Polsce wielu prawych i uczciwych duchownych. Jednak i nuncjusz, i sekretarz papieski wypromowali też ludzi, którzy z pewnych względów, nigdy nie powinni zostać biskupami. Na przykład, ze względu na swoje związki z "lawendową mafią”, czyli lobby homoseksualnym.

  Kogo ksiądz ma na myśli?

  Z wielu rozmów, jakie odbyłem w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zbierając materiały do swoich książek, wynika jasno, że o wielu tych negatywnych sprawach obaj hierarchowie wiedzieli, a pomimo to promowali konkretnych duchownych. Nawet tych, którzy dopuszczali się skandali obyczajowych.

  Sprawa abp. Paetza jest tutaj klasykiem. Jak stwierdził pół roku temu na konferencji we Wrocławiu szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski, o skandalach obyczajowych tego duchownego wiedziano już wtedy, gdy w latach 70. był on bliskim współpracownikiem papieża Pawła VI. Gdy skandali nie dało się dłużej kryć, został on "za karę" biskupem w Łomży, a później dzięki wpływowym protektorom trafił do Poznania.

  Osobną sprawą były związki niektórych kandydatów na biskupów z komunistyczną bezpieką. Nawiasem mówiąc, obaj hierarchowie: Kowalczyk i Dziwisz w 2006 roku zdecydowanie sprzeciwiali się lustracji, którą w końcu, mówiąc kolokwialnie, zadeptali.

  Po raz kolejny mówi ksiądz o "lawendowej mafii". Jaka jest faktyczna skala tego problemu w polskim Kościele?

  Po raz pierwszy o homolobby w Watykanie i pewnej "lawendowej" kurii w Polsce wspomnieliśmy wraz z Tomaszem Terlikowskim w książce "Chodzi mi tylko o prawdę” w 2012 r. Po tej publikacji zostałem wezwany na radę kapłańską w Krakowie, gdzie musiałem tłumaczyć się z tej publikacji. Dodam, że nigdy nie słyszałem, aby w podobny sposób przesłuchiwano jakiekolwiek innego autora.

  "Chcecie to rozdmuchać, a co Pan Jezus na to?". Jak Kościół zamiata pedofilię pod dywan
  Po tym przesłuchiwaniu przekazałem kard. Dziwiszowi cały plik informacji od czytelników oraz złożyłem na piśmie, o którą to kurię chodzi. Potwierdziła to też jedna z dziennikarek katolickich, która z okazji promocji swojej książki przyjechała do kardynała. Nawiasem mówiąc, biskup, przełożony owej kurii, zarejestrowany przez komunistyczny wywiad jako TW "Lucjan”, czyli biskup Wiesław Mering nadal urzęduje, gdyż nic z tym problemem nie zrobiono. Podobnie zbagatelizowano przypadek TW "Filozofa", czyli abpa Józefa Życińskiego.

  Skrzywdzony przez księdza pedofila: oczekuję, że biskupi zaczną mówić o dymisjach
  Dziś w Krakowie, pod nowymi rządami, lawenda znów kwitnie. Na szczęście jest wielu duchownych i świeckich, którzy coraz głośniej upominają się o prawdę i oczyszczenie Kościoła.

  W takim razie, jak ksiądz ocenia to, co się dzieje obecnie w kurii kaliskiej?

  Fatalnie. Powiem krótko: biskup Janiak powinien podać się do dymisji. To samo powinni uczynić ci, którzy tuszowali i przerzucali sprawców do innych parafii czy diecezji.

  Liczę też, że w końcu powstanie komisja państwowa, która zajmie się również sprawami Kościoła.

  Ta miała powstać już rok temu i nadal jej nie ma.

  Przede wszystkim władze państwowe i politycy prawie wszystkich opcji politycznych są niekonsekwentni w sprawie zwalczania pedofilii. Tak jak Lech Wałęsa "jestem za, a nawet przeciw". W ubiegłym roku uchwalono powołanie komisji państwowej ds. pedofilii. Uchwalono nawet jej budżet. Po jednym kandydacie mieli wskazać prezydent RP, rzecznik praw dziecka i Senat. Trzech kandydatów miał wskazać Sejm. Dziś to jeden wielki blamaż klasy politycznej. A ofiar wciąż przybywa, choć to nie tylko problem Kościoła.

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski to działacz społeczny, historyk Kościoła, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL. W 2006 roku wystąpił z postulatem ujawnienia konfidentów SB działających wśród duchowieństwa. Jest autorem książki "Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej".

  1 1

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

 • 30 maj

  Nie może być na Słowacji lepiej, bo oni przyjęli euro.

  1 1
 • 26 maj

  A gdzie jest policja, aby rozpierdzielić to nieformalne zgromadzenie, wyciągać z tłumu po jednej osobie i po 10 tyś płatne natychmiast.
  Przecież jest pandemia.

  55 5

Kocham PiS

 • 29 maj
  bono napisał/a:

  te sukinsyny z Francji sprzedały mistrale za 1 € Rosji.
  W Rosji do dzisiaj wszyscy śmieją się z Macierewicza.
  Mówi się teraz w Rosji o „prawda Macierewicza”

  Dosłownie to:
  Ты ебешь как Макиревич

  1 1
 • 29 maj

  Francuzi Mistrale sprzedali do Egiptu.
  Jakiś troll rosyjski umieścił jednego z nich komputerowo w porcie rosyjskim.
  Na to nabrał się nasz minister wojny Maciarewicz, i ogłosił światu, że te sukinsyny z Francji sprzedały mistrale za 1 € Rosji.
  W Rosji do dzisiaj wszyscy śmieją się z Macierewicza.
  Mówi się teraz w Rosji o „prawda Macierewicza”

  2 1
 • 29 maj
  t-34 napisał/a:

  No jak widać ViValdi otrzymał w końcu przekaz dnia (Rafał Usterka itd) więc rzucił się z ostrym cieniem mgły w internety aby bronić Anżeja Długopisa ......

  To co piszesz jest obrazą prezydenta
  Są już równie obraźliwe wpisy np. zawołanie - „Andrzej - podpis.”
  Opozycja rzuciła się z propagandą bezczelną na rządzących. Kłamią i obrażają.
  Gdyby nie TVN. nigdy by do tego nie doszło.
  Rządowa TVP jest jedyną obiektywną stacją, mówiąca prawdę i nie obrażającą nikogo.
  Zaś TVN niszczy ludzi, podaje ich życiorysy, wyciąga przeszłość do drugiego pokolenia i podaje do publicznej wiadomości.

  Prezydent Duda jest gwarantem demokracji w Polsce, załatwia nam pieniądze z UE, uzbrojenie z USA i jest reżyserem polityki polskiej.
  On narzuca narrację prezesowi Kaczyńskiemu, aby ten mógł wykonać program prezydenta.

  Demokracji która służy Polsce a nie UE.
  Demokracja którą lansuje UE, jest dobra dla UE a nie dla Polski, stąd taka zajadła walka z demokracją budowana przez PiS.

  2
 • 28 maj

  To się zgadzam nie ma dla Pis konkurenta.
  Wydaje się nawet że musimy zostać już krajem jednopartyjnym bo nikt nie jest w stanie do równość PiSowi.

  2 1
 • 27 maj

  Słyszę, że ci bandyci z KO próbują zebrać podpisy na swojego kandydata na prezydenta, bo wiedzą że w dwa dni które im da rząd, podpisów nie zbiorą.
  I ta niegodziwość PO mnie dobija, bo przecież chcą oszukać rząd i wprowadzić swojego kandydata.
  Jeszcze gdyby ten ich gostek nie miał szans, to pal sześć, ale gość może zagrozić a tego nikt nie przewidział.
  PiS powinien dać mu godzinę na zebranie podpisów tuż przed wyborami i nie mieliby szans na dopisanie dat na tych wymaganych stu tysiącach, a tych co podpisali nieprawnie, wsadzić do kryminałów na długie odsiadki.

  Takich oszustów w Polce nigdy nie było.
  To piąta kolumna nam podrzuca tych
  sk. rwysynów.

  3 2

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku

 • 28 maj

  Też mnie zaskoczyłeś że się ze mną zgadzasz.

  4 1
 • 28 maj

  Gdyby jeszcze wyciszyć S7 wysokimi ekranami akustycznymi, to można by z tego lokalu wsłuchiwać się w szum Raby.

  20 4

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Myślenicach ogłosił nabór do programu kolej plus

 • 27 maj

  gdyby wybory były co roku, to może tej kolei by nie zbudowali , ale musieliby w końcu
  dać jakiś zamiennik np MPK.

  Ps.
  jak Szlachetka zbuduje tą kolej, to zorganizujemy komitet budowy pomnika dla zacnego obywatela Miasta Myślenic- który powstanie jeszcze za jego życia.

  19 4