Parafia św. Brata Alberta w Myślenicach

 • 29 sie 2016
  Kibic_dumy_miasta napisał/a:

  Witam , ktoś coś może powiedzieć o nowym Wikarym co zastąpi Księdza Mirka ? . Z kąt jest , gdzie ostatnio pełnił służbę , ile lat

  ks. mgr Marcin Twardosz - święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r.; ostatnio posługę pełnił w parafii Nawiedzenia NMP w Piotrowicach.

  4

Busy a ŚDM

 • 23 lip 2016

  Autokary poza rejestracją uczestnictwa ŚDM (np. autokary biur turystycznych i firm transportowych) muszą posiadać zapewnione miejsce parkingowe na terenie Krakowa oraz odpowiedni identyfikator uprawniający do wjazdu. Autokary bez zapewnionego miejsca parkingowego będą mogły korzystać wyłącznie z jednego z 6 przystanków turystycznych na terenie miasta (czas postoju na przystanku wynosi maksymalnie 10 minut).

  W przypadku dużych utrudnień w ruchu drogowym oraz dużej ilości pieszych poruszających się po ulicach Krakowa Policja podejmie decyzję o niewpuszczeniu pojazdów do miasta.

  6

Niska frekwencja zapisów na ŚDM Kraków 2016

 • 14 cze 2016

  zdjecie
  Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej – to ostatnia szansa, by zarejestrować się, jako pielgrzym i wziąć udział w Wydarzeniach Centralnych w Krakowie.

  Oficjalny program pielgrzymki papieża Franciszka do Polski z okazji ŚDM dostępny jest pod adresem: http://www.krakow2016.com/oficjalny-program-wizyty-papieza-franciszka-w-polsce-i-podczas-sdm-krakow-2016 .

  Pielgrzymi i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży uczestniczą w kosztach organizacyjnych, wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj pakietu pielgrzyma. W zależności od potrzeb, do wyboru są trzy typy pakietów. Wśród nich najbardziej odpowiednie dla mieszkańców Myślenic i okolic są następujące:
  1. PAKIET A4 - opcja TYGODNIOWA (A) od 25/07/2016 do 01/08/2016 - transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma - 190 zł
  2. PAKIET C1 - opcja CZUWANIE I MSZA ŚW. NA ZAKOŃCZENIE (C) 30/07/2016 i 31/07/2016 - transport, ubezpieczenie, plecak pielgrzyma - 150 zł

  Użyte pojęcia oznaczają:
  - Ubezpieczenie Pielgrzyma - ubezpieczenie NW, KL i OC obejmujące okres pobytu na ŚDM na terenie Polski oraz krajów Strefy Schengen;
  - Transport Pielgrzyma - przejazdy komunikacją miejską w obrębie miasta oraz z miejsc noclegu do centrum wydarzeń i miejsc Wydarzeń Centralnych;
  - Plecak Pielgrzyma - materiały religijno-informacyjne oraz inne produkty niezbędne i pomocne w pełnym uczestnictwie w ŚDM.

  W razie problemów finansowych młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc ze strony parafii. W Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej bp Damian Muskus wystosował specjalny apel w tej sprawie do wszystkich kapłanów w Polsce i za granicą: https://www.youtube.com/watch?v=n1fYo6A-Pm8 .

  Osoby niezarejestrowane będą mogły wziąć udział w Wydarzeniach Centralnych w otwartych sektorach:
  - wydarzenia na Błoniach - osoby niezarejestrowane zajmą sektory zewnętrzne i miejsca w Parku Jordana (nie przewiduje się kart wstępu z wyznaczonym miejscem w sektorze);
  - wydarzenia w Brzegach - sektory (darmowe karty wstępu do wyznaczonych sektorów dla osób niezarejestrowanych w oddaleniu od ołtarza).

  Zaproszenie do udziału w ŚDM skierowane przez biskupów do polskiej młodzieży: http://www.krakow2016.com/zaproszenie-do-udzialu-w-swiatowych-dniach-mlodziezy-skierowane-przez-biskupow-do-polskiej-mlodziezy .

  7 16

Myślenice: Koniec z parkowaniem przy kościele?

 • 7 kwi 2016

  Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice odczytany w niedzielę 3 kwietnia w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej:
  W związku zagrożeniem jakie powodowały pojazdy poruszające się na wewnętrznym terenie kościoła parafialnego Narodzenia NMP w Myślenicach, wjeżdżające od strony wikarówki uprzejmie informuję, iż uległa zmiana organizacji ruchu w tym rejonie poprzez ustawienie znaku zakazu wjazdu na teren placu przy kościele. W związku z powyższym proszę o respektowanie powyższej zmiany i parkowanie pojazdów na innych parkingach zlokalizowanych w obrębie Rynku i ulicach przyległych.

  17 6

GALERIA MYŚLENICKA

 • 9 lut 2016

  "Coś" - czyli kolejny sklep wielkopowierzchniowy czy kolejna galeria handlowa?

  4 2

Program 500+ - wyborcze oszustwo?

 • 6 lut 2016
  ninja napisał/a:

  Radek3101

  Jaja Pan sobie z Nas robi ?

  Ninja, do żartów mi daleko. Zwłaszcza w sytuacji, jaką obecnie funduje nam obóz rządzących. W tytule wątku zadałem pytanie. Niestety, nikt z osób wspierających obecny rząd nie odważył się na nie odpowiedzieć. Zamiast tego zaczęła się licytacja na przewinienia opozycji. No cóż, prawdę mówiąc, spodziewałem się tego. Z faktami jednak ciężko dyskutować. A fakty przedstawiłem w poprzednich postach.

  ninja napisał/a:

  To jeszcze parę miesięcy temu według pani premier Kopacz nie było pieniędzy i się nie dało a teraz nagle po przegranych wyborach już są i wszystko się da ? To jak to jest ?

  Pani Kopacz nie odpowiada teraz za przyszłe losy naszego kraju. Za to pani Szydło już tak. Więc należałoby raczej zapytać - jak to jest, że jeszcze parę miesięcy temu PiS, prowadząc kampanię wyborczą, miał dokładnie wyliczone projekty na każde dziecko, a dzisiaj - kiedy udało im się zbałamucić ludzi i przyszło im rządzić - odbierają 3 milionom dzieci możliwość skorzystania z tej pomocy? No, jak to jest?

  Pamięć potrafi czasem zawodzić:
  https://www.youtube.com/watch?v=R-pA_4dSeso .

  14 47
 • 6 lut 2016

  Wsparcie dla rodzin to musi być całościowy, przemyślany system - taki Platforma Obywatelska zbudowała przez 8 lat.
  zdjecie
  Polityka prorodzinna to nie proste rozdawnictwo, jakie proponuje nam dzisiaj PiS w swoim programie 500+. Rodzinom potrzeba programu, który będzie kompleksową pomocą, m.in. również w kwestiach kupna własnego mieszkania, czy dostępu do przedszkola. Platforma Obywatelska podczas 8 lat rządów wprowadziła wiele ułatwień i zmian dla polskich rodziców. Najważniejsze jednak jest to, że programy wsparcia rodzin były pomyślane tak, aby pomagać rodzinom na każdym etapie.

  Poniżej przedstawione zostały poszczególne elementy polityki prorodzinnej Platformy Obywatelskiej i to, jak wyglądała droga wsparcia rodziców.

  1. Młode rodziny marzą o swoim własnym mieszkaniu, dlatego Platforma Obywatelska uruchomiła program „Mieszkanie dla Młodych”, czyli pomoc w kupnie swojego własnego "M". Średnia wysokość dopłat do kupna mieszkania to 28 tys. zł. W 2015 roku program "MdM" został rozszerzony także o rynek wtórny. "MdM" jest następcą realizowanego w latach 2006–2012 programu "Rodzina na swoim", który również polegał na pomocy dla osób biorących kredyt hipoteczny.

  2. Kiedy już rodzice zdecydowali się na dziecko, dzięki zmianom wprowadzonym przez rząd PO-PSL nawet pracujący na umowę cywilnoprawną, studenci, uczniowie, bezrobotni i rolnicy po urodzeniu dziecka otrzymują 1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka. Grupy, które wcześniej były wykluczone z pomocy po narodzinach dziecka, dzięki tym zmianom dzisiaj je otrzymują.

  3. Platforma Obywatelska wydłużyła również płatne urlopy rodzicielskie. Dzisiaj rodzice mają do wykorzystania aż 52 tygodnie urlopu, który mogą podzielić między siebie. Od 2010 roku obowiązuje również dodatkowy urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

  4. Od 2011 roku państwo odciąża rodziców dokładając się również do pensji niań - rodzice muszą podpisać z nianią umowę i zgłosić ją do ZUS-u, a wówczas z budżetu państwa opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  5. Dzięki staraniom rządu Platformy Obywatelskiej rodzice mogą korzystać z większej liczby żłobków i przedszkoli. W 2007 roku mieliśmy 373 żłobki i 16 902 przedszkola, a już w 2015 roku 1789 żłobków i 21 661 przedszkoli.

  6. Od 2013 roku działa program "Przedszkola za złotówkę". Program polega na tym, że wszystkie zajęcia prowadzone w przedszkolach publicznych, wykraczające poza ustalony czas bezpłatnej opieki, kosztują nie więcej niż jedną złotówkę.

  7. Rząd PO-PSL pomógł również rodzicom dzieci w wieku szkolnym udostępniając darmowe podręczniki. Dzięki temu rodzice oszczędzają średnio 250 złotych na kupnie podręczników. W roku szkolnym 2014/2015 bezpłatny podręcznik dostało prawie 2 mln uczniów.

  8. Rodziny z przynajmniej trójką dzieci mogą korzystać również z Karty Dużej Rodziny. Do 2015 roku wydano ponad 1,2 mln takich kart, które uprawniają do zniżek w 10 tys. miejsc w Polsce. Zniżki obejmują żywność, artykuły gospodarstwa domowego, książki, podręczniki, odzież i obuwie, zakup paliwa, czy przejazdy komunikacją i koleją.

  9. Platforma Obywatelska zwiększyła również ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych, dzięki czemu rodzice z jednym dzieckiem mogą otrzymać do 1 112 zł ulgi rocznie, z dwójką - do 2 224 zł ulgi, z trójką - do 4 224 zł ulgi, z czwórką - do 6 924 zł ulgi, a z piątka - nawet do 9624 zł ulgi.

  10. Platforma Obywatelska pomyślała również o studentach i pracownikach naukowych. Dzięki programowi "Maluch na uczelni", czyli dofinansowaniu tworzenia żłobków i klubów dziecięcych na uczelniach.

  11. Warto również wspomnieć o rządowym programie in vitro, dzięki któremu do grudnia 2015 roku urodziło się już 3841 dzieci, czy o 360 mln zł przeznaczonych na budowę i remonty placów zabaw dla dzieci.

  To tylko niektóre elementy polityki prorodzinnej 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej. Politycy dzisiejszej opozycji z doświadczenia bowiem wiedzą, że kompleksowa pomoc to najlepsze zabezpieczenia dla rodziców, dlatego będą robić co w ich mocy, aby przypominać o tym PiS, które zdaje się nie mieć żadnego spójnego, systemowego pomysłu na politykę prorodzinną.

  Marcin88 napisał/a:

  Gdzie byliście przez 8 lat?

  Zobacz więcej na stronie 8lat.platforma.org.

  26 88
 • 6 lut 2016

  zdjecie

  Zapowiadano, że program ma na celu wsparcie młodych rodzin, zachęcić ich do posiadania dzieci. Dziś już wiemy, że na pewno nie jest to program prorodzinny, a raczej paniczną próbą spełnienia wyborczego hasła. Mamy do czynienia z chaosem, polityką dezinformacyjną i mnóstwem wątpliwości.

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zaznacza, jak ważne jest realizowanie tego typu projektów w porozumieniu z samorządem - bo to właśnie władze lokalne będą obciążone realizacją tych założeń. PiS wycofuje się dzisiaj ze swoich kampanijnych obietnic, wprowadzając bałagan i zamieszanie.

  PiS początkowo mówił o pomocy dla każdego dziecka, później, że dla co drugiego. Dziś okazuje się, że Program 500+ wciąż nie jest gotowy, a kryteriów do spełnienia, aby otrzymać pomoc wciąż przybywa.

  - Program był zapowiadany jako plan prorodzinny – a takiego charakteru nie ma. Ten program ma charakter wyłącznie wypłat socjalnych, świadczeń o charakterze pieniężnym. To są bardzo kosztowne rozwiązania, które nie poprawiają sytuacji rodzin - mówił Andrzej Halicki.

  Wątpliwości wokół programu 500+ jest coraz więcej. Jan Grabiec zwrócił uwagę na niepewne źródła finansowania programu. 17 mld zł, które mają zostać przeznaczone na wypłatę świadczeń, pochodzą z dochodów, które życzeniowo stworzyło PiS. Opierają się na dochodach z podatków, o których istnieniu jeszcze nie wiemy. Innymi słowy, projektów ustaw przedstawiających nowe podatki jeszcze w Sejmie nie ma, ale w budżecie już są zapisane jako dochody.

  Co więcej, duża część budżetu to dochody jednoroczne. W przyszłym roku ich nie będzie, zatem rząd będzie musiał znaleźć kolejny sposób, aby z naszych kieszeni wyjąć 500-600 zł, a następnie je wypłacić w formie realizacji programu 500+ - mówił Jan Grabiec. Wątpliwość budzi również sposób obsługi wypłat. To samorządy będą odpowiedzialne za wypłatę 500zł. Do tego potrzebnych jest ok. 7 tys. nowych urzędników, stworzenie nowych procedur i rozwiązań. Szacuje się, że w przyszłym roku sam system wydatkowania świadczeń będzie kosztował 500 mln zł.

  Niebieska teczka, którą wymachiwała Beata Szydło w czasie kampanii wyborczej, pokazując, że ma gotowe ustawy, to fikcja i wyborcze oszustwo - mówiła Agnieszka Pomaska. Mamy do czynienia z dużą niewiadomą, chaosem i brakiem polityki prorodzinnej. Słyszymy tylko półobietnice, żadnych szczegółów. Dodatkowo słyszymy dziwne apele do obywateli, aby nie pobierali 500zł!

  Posłowie Platformy Obywatelskiej zwrócili też uwagę na to, że PiS nie dość jasno poinformował kto będzie mógł skorzystać z programu. Jak się okazuje, drugie dziecko nie otrzyma pomocy, jeśli posiada starszą siostrę lub brata, który ukończył 18 lat - wówczas będzie liczone jako pierwsze dziecko. A przecież koszty utrzymania w przypadku takich rodzin są bardzo wysokie, więc wydawałoby się, że tym bardziej należy im się wsparcie.

  Kryteria dochodowe oraz progi wiekowe w praktyce oznaczają, że 1mln 800 tys. rodzin nie otrzyma pomocy na dziecko - ani pierwsze, ani drugie. Zgodnie z programem ponad 3 mln dzieci nie otrzyma pomocy. Miało być na każde dziecko, będzie na niektóre dzieci. Platforma Obywatelska apeluje, aby program ten przestał być programem socjalnym, a zaczął spełniać warunki rzeczywistej polityki prorodzinnej.

  zdjecie

  PiS w kampanii deklarował, że uruchomi program 500 zł na każde dziecko, nie było mowy o konkretach. Z czasem propozycje ewoluowały, wykluczając coraz większe grupy – ogłoszony niedawno projekt nie obejmie aż 3 mln dzieci! Politycy Platformy Obywatelskiej postanowili więc przedstawić własny projekt, który przedstawia dobre rozwiązania dla rodzin. Projekt ustawy mówi o tym, jak pieniądze budżetowe mogą być dobrze wydatkowane na rzecz dzieci, aby nie powodować takiego bałaganu, jaki dzisiaj serwuje PiS.

  Projekt, który na konferencji prasowej zaprezentowali - Przewodniczący Grzegorz Schetyna, szef Klubu Parlamentarnego PO Sławomir Neumann oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, przewiduje kilka istotnych zmian w stosunku do projektu PiS:
  1. 500 zł przysługiwać będzie na każde dziecko, do 18 roku życia,
  2. program zostanie uruchomiony 1 lipca (według propozycji PiS miałby ruszyć 1 kwietnia, znacząco zwiększając koszty dla tegorocznego budżetu),
  3. dystrybucja świadczenia przeprowadzana będzie przez ZUS, a nie przez nowo tworzoną machinę administracyjną, która – według projektu PiS – miałaby liczyć dodatkowo 7 000 urzędników.

  Zaproponowane zmiany przez Platformę Obywatelską czynią program zdecydowanie bardziej sprawiedliwym, niż wykluczający ogromną grupę rodzin i dzieci projekt PiS. - Chcemy, żeby 500+ było sprawiedliwe. Będzie takie tylko wtedy, gdy obejmie każde dziecko, bez dzielenia ich na lepsze i gorsze – tłumaczył Sławomir Neumann. – Propozycja PiS to nie jest 500 zł na każde dziecko. PiS chętnie dzieli ludzi na sorty, teraz zaczął dzielić też dzieci. Program 500 plus to tak naprawdę 500 minus – 500 minus 3 mln dzieci, których nie obejmuje program – wtórował mu Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

  Platforma Obywatelska złożyła wczoraj swój projekt - politycy będą intensywnie pracować, by bardziej uczciwa, sprawiedliwa i przemyślana koncepcja programu 500+, jaką zaprezentowali, zwyciężyła z niesprawiedliwym i chaotycznym projektem PiS.

  Relacja z konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej:
  https://www.youtube.com/watch?v=sLKru8LH9kQ .

  30 80

Myślenice: Sąd wzywa kobietę do udowodnienia, że jest praktykującą katoliczką

Prezydent 2015

 • 22 maj 2015

  zdjecie

  8 19
 • 12 maj 2015

  zdjecie

  11 5
 • 7 maj 2015

  Najnowszy sondaż poparcia dla kandydatów na prezydenta.
  zdjecie
  Wyniki II tury według najnowszego sondażu.
  zdjecie
  Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniach 6-7 maja 2015 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób powyżej 18. roku życia. Wielkość próby N=3016.

  3 1

NZOZ "VOBIS VITA"

 • 29 kwi 2015

  Wynika zatem, że nie mają wielu pacjentów, skoro udało się umówić już na następny dzień. A możesz powiedzieć czy była to wizyta prywatna czy na NFZ i o której godzinie się odbyła? Ciekawi mnie w jakich godzinach pracują.

 • 22 kwi 2015

  dla jasności :)
  zdjecie

  4 1
 • 21 kwi 2015

  Chciałbym dowiedzieć się czy Myślenickie Centrum Rehabilitacji Leczniczej przy ul. Średniawskiego 27 działa i przyjmuje nowych pacjentów? Pytam, ponieważ budynek ciągle jest zamknięty, okna wiecznie zasłonięte są roletami i chyba jeszcze nigdy nie widziałem tam kogokolwiek. Pytanie kieruję do tych, którzy mają lub mieli jakikolwiek związek z Vobis Vita, byli bądź są obecnie pacjentami tego ośrodka. Może ktoś z Was wie również coś na temat specjalistów tam pracujących? Dziękuję za wszelkie informacje.

  13

Zapowiada się wzrost opłat za wodę. Spłacamy długi

 • 28 kwi 2015

  no i słowa weszły w życie - cena za wodę i odprowadzenie ścieków uległa podwyższeniu z kwoty 11,10 zł / m3 brutto na kwotę 12,72 zł / m3 brutto, a stawka opłaty abonamentowej stanowiąca składnik opłat eksploatacyjnych z kwoty 19,98 zł / odbiorcę / miesiąc brutto na kwotę 28,88 zł / odbiorcę / miesiąc brutto

  póki co na okres od 25.04.2015 r. do 24.04.2016 r.

  9 3
 • 5 mar 2015
  dron napisał/a:

  Wstyd mi za takiego Burmistrza (...)
  Radni - jeżeli macie odrobinę oleju w głowie i reprezentujecie mieszkańców to odpowiedzcie sobie na te pytania:
  1) dlaczego Burmistrz nie wniósł do rady propozycji dopłat do wody?

  Jesteś niedoinformowany.
  zdjecie

  14 34

Bieg dla Życia: Natalia w Warszawie. Ciągle można pomagać Piotrusiowi

 • 1 mar 2015

  Ku gwoli wyjaśnienia słów prezydenta, który podczas wizyty w Japonii nazwał szefa BBNu, gen. Stanisława Kozieja, "szogunem”. Profesor Tomasz Nałęcz wyjaśnił, że doszło do tego, ponieważ Japończycy, tłumacząc funkcję generała, nazwali go właśnie "szogunem”. Prezydenta, który jest historykiem i wie, co znaczy szogun, bardzo to rozbawiło. A więc, cała historia z nazwaniem gen. Stanisława Kozieja "szogunem” rozpoczęła się od japońskiego tłumacza, a prezydent wyłącznie powtórzył to z żartem.

  3 9
 • 28 lut 2015

  Nie jestem Twoim kolegą. A jeśli chodzi o zachowanie prezydenta, to masz rację. Dla kogoś takiego, jak Ty, nadętego i usiłującego za wszelką cenę w każdych okolicznościach być poważnym, kogoś bez poczucia humoru i dystansu do siebie, takie zachowanie z pewnością nie jest normalne. Ja natomiast zdecydowanie wolę, żeby prezydent był prawdziwy, a nie malowany, jak z obrazka.

  2 11
 • 26 lut 2015
  carna napisał/a:

  Myślałam że mnie coś trafi jak Natalka w TV mówiła że ,,damy'' nie było w pałacu. Teraz myślę sobie że może i to dobrze ,bo żeby spotkać się z Natalką trzeba sobie zasłużyć.

  ksgrzes napisał/a:

  Szkoda że PANI prezydentowa nie Znalazła Czasu.....
  Czas zmienić Warte w Pałacu Prezydenckim...

  Bolek napisał/a:

  A czego Ty się spodziewałaś ? to są prostacy a nie para prezydencka, zarówno żonka bronka jak i pan analfabeta. Ludzie 10 maja obudźcie się z tej zakłamanej rzeczywistości jaką serwuje Wam PO !

  Może zamiast od razu na kogoś szczuć i wieszać na kimś psy, należałoby włączyć choćby na chwilę telewizję, sięgnąć po prasę, albo przejrzeć serwis informacyjny. Wtedy zapewne wiedzielibyście, że prezydent wraz z małżonką przebywają obecnie w Tokio z dwudniową wizytą.

  15 20

Kolonia wakacje 2015

 • 22 lut 2015

  Klub Sportowy "Albert", działający przy parafii św. Brata Alberta w Myślenicach, co roku organizuje takie kolonie w okresie wakacyjnym.

  7 1

Jak dodzwonić się do Ośrodka Zdrowia?

 • 10 lut 2015

  Od godz. 7:45, czyli od chwili otwarcia rejestracji w Ośrodku Zdrowia, pod żadnym numerem nikt nie odpowiada, mimo, że połączenia wykonuję praktycznie bez przerwy. Więc po co mówią o możliwości telefonicznej rejestracji?

  11

Największe firmy miasta i gminy Myślenice

 • 24 sty 2015

  Weststar i marko - dzięki za odpowiedź! Sam od początku myślałem właśnie o tych firmach, ale chciałem się upewnić czy na pewno nie ma innych, które mogą się z nimi równać.

  Natomiast, mateusz100, jeśli chodzi o Twoje komentarze, to brak mi słów. Pytasz, po co mi to wiedzieć? Nie zaśmiecam forum, ponieważ pytania nie zadałem "od tak", lecz po to, żeby wiedzieć, gdzie można szukać sponsorów imprezy masowej. Z resztą z niczego nie muszę Ci się tłumaczyć.

  4 1

Czy Pasterka zwalnia z uczestnictwa we mszy w Boże Narodzenie?

 • 24 sty 2015

  Mówiąc krótko - wszyscy, którzy twierdzą, że uczestnictwo w Pasterce nie zwalnia nas z uczestnictwa w drugiej mszy św. w Boże Narodzenie, są w błędzie!

  Jeżeli uczestniczymy w Pasterce, która rozpoczyna się o północy, wówczas nie mamy obowiązku uczestnictwa w kolejnej mszy św. w Boże Narodzenie, bo właśnie ta Pasterka jest odprawiana już w Boże Narodzenie.

  Formularz mszalny przewiduje na Uroczystość Narodzenia Pańskiego trzy msze św.:
  1. Msza w nocy - Msza Pasterska,
  2. Msza o świcie - Msza Anielska,
  3. Msza w dzień - Msza Królewska.
  Nie będę rozpisywał się, co każda z nich oznacza. Natomiast fakt, że wszystkie różnią się czytaniami w liturgii Słowa, nie jest argumentem ku temu, by twierdzić, że należy uczestniczyć we wszystkich mszach. Kościół katolicki mówi o obowiązku uczestnictwa we mszy św. w Boże Narodzenie, zatem każdy katolik ma do wyboru aż trzy msze św., w których może uczestniczyć, aby nie ściągnąć na siebie grzechu ciężkiego.

  9