Ludzie, dlaczego tyle pijecie.

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

 • 1 wrz

  Nie rozumiem dlaczego ludzie stają przeciwko sobie - tak w skali mikro (w rodzinach, w sąsiedztwie, w społecznościach, w podgrupach, jak i w skali makro (np. państwa przeciwko państwom) itd... Żyjemy w licznych widocznych i niewidocznych zależnościach. Nie można podcinać gałęzi, na której się siedzi.

  10 1
 • 1 wrz

  "Miłujcie waszych nieprzyjaciół - Mt 5, 38-48

  „Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

  Zarówno Kodeks Hammurabiego jak i Prawo Starego Testamentu dopuszczały zasadę odwetu: „życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, ręka za rękę…” (Wj 21, 23nn). Miała ona chronić porządku publicznego i odstraszać agresora (Kpł 24, 19nn).

  Jezus znosi prawo odwetu, zastępując je prawem miłości. Poprzez rezygnację z własnych (nawet słusznych) praw i pragnienie dobra drugiej osoby, uczeń Jezusa może przyczynić się do jej nawrócenia i zmiany życia. Rezygnując z zemsty i nienawiści, ma jednak prawo do obrony własnej godności i obowiązek zwalczania zła w świecie. Św. Paweł zawarł nowe prawo Jezusa w słowach: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). (...)"

  https://m.deon.pl/224/art,498,milujcie-waszych-nieprzyjaciol-mt-5-38-48.html

  "Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7,20)

  8 2

Jechali do porodu. Nie było czasu do stracenia. Eskortowali ich policjanci

 • 2 lip

  To było bardzo przyjazne działanie policji:) Tak trzymać!

  4

ZAGINIONE/ZNALEZIONE/POTRZEBUJĄCE POMOCY ZWIERZĘTA

 • 30 maj

  Mirku zgłoś na policję. Może jeszcze żyje i potrzebuje pomocy. Chyba, że sprawdziłeś...

 • 30 maj

  Około 20 minut temu (21.45) na chodniku pod szczytem Borzęckiej Góry widziałam dużego psa. Długowłosy, chyba brązowy. Podobny do setera irlandzkiego. Wyglądał na zdezorientowanego. Może ktoś szuka?

Fitness: Ma dopiero 7 lat, a już zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy

 • 29 maj

  Gratulacje dla Lenki! Powodzenia:)
  Niestety zgodzę się z przedmówcą. Makijaż u dziecka, to dramat. Można się przestraszyć...

  34 4

Obietnice wyborcze Jarosława Szlachetki

 • 28 maj
  taki_gość napisał/a:

  Najlepiej kupić w Stróży :)

  Hi, hi, hi ;) Tajemnica poliszynela...

  3 1

Temat offtopowy , czyli czego teraz słuchasz ?

Parkometry zastąpiły parkingowych. Za brak biletu postojowego zapłacimy 50 zł

 • 22 maj

  Czegoś tu nie rozumiem:

  UMiG: "(...) Ponadto eliminacja czynnika ludzkiego zagwarantuje całkowitą szczelność finansową systemu poboru opłat"

  Jak informuje UMiG „nad prawidłowością uiszczania opłat za postój będą czuwali zatrudnieni przez Gminę kontrolerzy”.

  To w końcu wyeliminowano "czynnik ludzki" czy nie?

  25 10

Jakie książki czytacie i co polecacie ?

 • 17 maj

  Oleks24
  zgadzam się z Twoją opinią!

Tylko nie mów nikomu

 • 15 maj

  Coraz bardziej odsłania się problem z opanowaniem popędów seksualnych:

  "Molestowane zakonnice rodziły dzieci". (...) Papież Franciszek przyznał, że molestowanie zakonnic przez księży i biskupów opisane przez "Women Church World" miało miejsce. - Są księża i biskupi, którzy to robili. Nie chcę słyszeć, że Kościół nie ma tego problemu, bo ma - mówił papież w rozmowie z dziennikarzami."

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24432535,papiez-franciszek-o-molestowaniu-zakonnic-sa-ksieza-i-biskupi.html

  Papież po stronie molestowanych zakonnic

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1781336,1,papiez-po-stronie-molestowanych-zakonnic.read

  Franciszek o grzechach Kościoła. Słowa o Janie Pawle II wywołały burzę

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/papiez-franciszek-o-naduzyciach-seksualnych-w-kosciele-i-o-janie-pawle-ii/7wtymf7

  Aleksandra Głowacka
  Odpowiedzialność osób prawnych Kościoła katolickiego za czyny niedozwolone

  http://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/65065/010_Glowacka_Aleksandra_Odpowiedzialnosc_osob_prawnych_Kosciola_katolickiego_za_czyny_niedozwolone.pdf

  11
 • 14 maj

  Drogi mknp chcesz powiedzieć, że Watykan i KK nie pomagał hitlerowskim zbrodniarzom ukryć się przed odpowiedzialnością prawną?

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=6942&st=30

  Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Watykan pomagały hitlerowskim zbrodniarzom zbiec za granicę
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/ucieczka-klasztorna-droga/

  10
 • 14 maj

  Polecam:

  "Dlaczego to Kościół Katolicki ma największy problem z pedofilią?

  Statystyki pokazują, że przypadki molestowania zdarzają się również wśród innych wyznań, ale że w Kościele Katolickim problem jest zdecydowanie największy. Problem polega na tym, że w Kościele Katolickim nie ma żadnego systemu informowania o molestowaniu seksualnym dzieci – mówi Matthias Katch, współzałożycielem niemieckiej organizacji „Ending Clergy Abuse” zwalczającej molestowanie dzieci przez księży. (...)

  https://www.newsweek.pl/swiat/dlaczego-to-kosciol-katolicki-ma-najwiekszy-problem-z-pedofilia/4kcpepj

  Trochę poboczny temat ale dla mknp może to być ważny dowód:

  " (...) Pomijając okrucieństwa wojen krzyżowych czy Świętej Inkwizycji, doznaliśmy tego sami przy nawracaniu litewskiego i naszego narodu na wiarę chrześcijańską przez Zakon Krzyżaków, do tego stopnia, że aż potrzeba było „Grunwaldu".

  Sympatie papieża Piusa XII do hitlerowców były dobrze znane, zyskał nawet we Włoszech przydomek "niemieckiego papieża". Za jego kadencji na korytarzach Watykanu słychać było przeważnie język niemiecki. Gospodarstwo prowadziła Niemka, siostra Pasqualina Lehnert (zob. str. 1465), odżywiał się wg kuchni niemieckiej. Modlił się o zwycięstwo Hitlera nad komunistyczną Rosją, błogosławił oddziały niemieckie udające się przez Rzym na front afrykański gen. Rommel´a. Przyjmował na audiencji w Watykanie prohitlerowskiego dyktatora Chorwacji, jednej z najkrwawszych postaci epoki, Ante Pavelica, odpowiedzialnego za wymordowanie w niezwykle brutalny sposób (wykłuwano oczy, rozcinano gardła i brzuchy, uśmiercano kowalskimi młotami) ponad 300 tys. prawosławnych obywateli tych ziem, ostać się mógł tylko ten kto przeszedł na wiarę katolicką (zob. str. 992). Wszystko to działo się za wiedzą i błogosławieństwem Watykanu oraz kardynała Aloysiusa Stepinaca, uhonorowanego obecnie przez Jana Pawła II.

  Hans Frank — zarządca Generalnej Guberni (okrojonej Polski pod okupacją niemiecką) zapisał w swoim dzienniku: "Służba dla Niemiec to służba dla Boga. W imię Boże zwalczamy Żydów i ich bolszewizm". Arthur Greiser, gauleiter „Kraju Warty", był odpowiedzialny za szczególny terror w stosunku do Polaków zamieszkujących te ziemie. Obaj po wojnie zostali osądzeni i skazani na śmierć. Papież Pius XII zażądał wtedy ich ułaskawienia, a przed śmiercią przez powieszenie udzielił im papieskiego błogosławieństwa.

  Największą jednak przysługę zbrodniarzom hitlerowskim, szczególnie spod znaku SS, oddał Watykan już po zakończeniu wojny, starając się uchronić ich od odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie w obozach koncentracyjnych. W tym miejscu warto podkreślić, że wysoki urzędnik Watykanu, arcybiskup Alois Hudal, był odpowiedzialny za przerzucanie zbrodniarzy hitlerowskich do innych krajów a szczególnie do Ameryki Południowej, wykorzystując do tego takie organizacje jak Caritas i Czerwony Krzyż. Pozostawał przy tym w przyjacielskich stosunkach ze zbrodniarzem hitlerowskim większego kalibru, Walterem Rauffem, „wynalazcą" pierwszej ruchomej komory do likwidowania ludzi przy pomocy gazów spalinowych silnika wysokoprężnego. Hermetyczna komora była zamontowana na samochodach ciężarowych a gazy spalinowe z silnika doprowadzone do jej wnętrza. Ludzie stłoczeni w komorze dusili się w strasznych męczarniach. Komory gazowe na cyjanowodór były wynalazkiem późniejszym, bo komory samochodowe okazały się za mało wydajne i zbyt powolne. Rauff pomagał arcybiskupowi w ekspediowaniu swoich pobratymców za granicę w bezpieczne miejsca.

  Na paszportach załatwionych przez Watykan opuściło Europę około 30 tys. zbrodniarzy hitlerowskich w tym wielu generałów SS oraz tacy arcyzbrodniarze jak Adolf Eichmann czy Franz Stangl — szef obozu w Treblince, mający na sumieniu ponad 400 ofiar. Wielu z nich znajdowało schronienie w katolickich klasztorach i wyjeżdżało z Włoch w przebraniu księży katolickich. (...)"

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3088 (Watykan, skarby SS i antysemityzm)

  10 2
 • 12 maj

  Kolejny komentarz:

  Ks. Kobyliński: Największy wstrząs chyba przed nami

  https://fakty.interia.pl/autor/justyna-tomaszewska-kaczmarczyk/news-ks-kobylinski-najwiekszy-wstrzas-chyba-przed-nami,nId,2983348

  "(...) W Polsce całkiem niedawno mieliśmy przykład takiego wykorzystania nowych technologii w szerzeniu pedofilii przez duchownych. Mówię o Tarnowie.

  - To makabryczna i wstrząsająca historia z maja 2018 r. W Tarnowie kilka dni przed święceniami kapłańskimi aresztowano jednego z diakonów. To niepojęte, że tak niewiele mediów zainteresowało się tym przypadkiem. Przecież ta akcja policji jest gotowym scenariuszem na dobry film psychologiczny czy horror. W kluczowym momencie życia kleryków, podczas specjalnych kilkudniowych rekolekcji, które bezpośrednio poprzedzają święcenia kapłańskie, pojawili się policjanci i dokonali aresztowania jednego z alumnów za posiadanie i dystrybucję pornografii dziecięcej oraz zoofilii. Potwierdzono, że w ten sam proceder przesyłania sobie nawzajem materiałów pedopornograficznych był zamieszany także inny kleryk z pewnej archidiecezji na wschodzie Polski. (...)

  Dlaczego ksiądz o tym wspomina?

  - Bo, mając takie doświadczenie zawodowe, trudni mi uwierzyć w to, że o uzależnieniu kleryków od pornografii dziecięcej nie wiedziały wcześniej władze rektorskie seminariów duchownych czy inni klerycy. Co więcej, podejrzewam, że w ten haniebny proceder byli zaangażowani także inni klerycy w tych seminariach. Nie mogę zrozumieć tego, że po aresztowaniu diakona w Tarnowie przystąpiono normalnie do uroczystości święceń kapłańskich. Odprawiono wszystkie msze prymicyjne, wręczano kwiaty i składano życzenia, jakby nigdy nic się nie stało. Nie postawiono pytań, jak długo trwał proceder, kto był w niego uwikłany i gdzie jest odpowiedzialność przełożonych. Te ważne pytania nie zostały postawione. Co więcej, nie wiem, czy one kogokolwiek interesują nie tylko w diecezji tarnowskiej, ale w całym naszym kraju. (...)"

  11 2
 • 12 maj

  Warto obejrzeć komentarz:

  PASTOR O FILMIE "TYLKO NIE MÓW NIKOMU"
  https://www.youtube.com/watch?v=Hr0kepo9MI8

  5 3

Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa strajk w szkołach w całym kraju

 • 11 kwi

  Vivaldi

  nadal uważam, że tak ogromne dysproporcje w zarobkach, jakie są w naszym kraju są totalnie niesprawiedliwe i nieetyczne. Mam prawo do takich odczuć. Nie byłabym w stanie spojrzeć w oczy swoim pracownikom, gdybym jako kierownik zarabiała np. 10 razy tyle co pojedynczy pracownik. Niestety żeby ktoś miał dużo, to inni muszą na to pracować. Najczęściej tak to wygląda. Owszem, różnice są niezbędne ale nie do tego stopnia.

  Jeśli chodzi o specjalistów odkąd zarabiam chodzę prywatnie.

  jeśli chodzi o prywatne przedszkola, to też znam temat wielu z nich i często bywam zbulwersowana.

  Jak napisał maktor:

  "Polska jest krajem ogromnej przepaści ekonomicznej pomiędzy grupą uprzywilejowanych a resztą. Statystyki są zatajane."

  Z racji mojego zawodu znam kulisy niektórych spraw. W wielu przypadkach płacimy za tworzone na potrzeby chwili stanowiska niekompetentnych przyjaciół króliczka. Najczęściej wyłapuje się drobne oszustwa, a przymyka oczy na wielkie przekręty. Dlatego jestem za gruntownymi zmianami i uszczelnieniem systemu. Inaczej jedna zatkana dziura spowoduje, że w innych miejscach powstaną następne...

  3 6
 • 10 kwi

  Strożaninek napisał/napisała

  "Tylko czemu rozwalasz dyskusje o nauczycielach swoimi dywagacjami na temat dysproporcji społecznych, załóż temat na forum, a nie buduj off topicu."

  Ponieważ tu trzeba solidnych zmian systemowych, a nie tylko podwyżki dla nauczycieli. Ale nie ubiegajmy faktów. Zapewne kolejne grupy upomną się o swoje "przywileje";)
  Pozdro:)

  6 1
 • 10 kwi

  Stozaninku

  Moja pensja na państwowej posadzie była dramatycznie niska w stosunku do wykształcenia i kwalifikacji. Ale nie strajkowałam, tylko postanowiłam działać na własną rękę. I zarabiam kilka razy więcej. Na nikim nie wymuszam wyższej pensji. Mało tego, jeszcze sporo działam społecznie.
  Lecz niezależnie od tego uważam, że takie dysproporcje w zarobkach, jakie są w naszym kraju są chore i totalnie niesprawiedliwe.

  7 2