Utrzymanie linii autobusowej Myślenice-Kraków w 2024 r. będzie kosztować nas więcej. Radni zabezpieczyli pieniądze

 • 10 gru 2023

  Wystarczy wejść na stronę kolejmaloposkie.com.pl - 34 linie autobusowe. Myślisz że do każdej lini jest dyrektor i sekretarka? Nic bardziej mylnego. Do tych 34 lini jest raptem 3 dyspozytorów pracujących na zmiany abyś Ty mogła mieć informacje na bieżąco o opóźnieniach itp. Jeżeli myślisz że obcinając jeden etat zaoszczędzisz krocie z tego miliona to zycze Ci powodzenia w życiu!

  8 3
 • 10 gru 2023

  Autobus że zdjęcia naprawdę spala 37l/100 (13 metrow dlugosci, zapełnienie autobusu, klimatyzacja w lecie, ogrzewanie dodatkowe w zimie, ukształtowanie terenu trasy, podjazdy pod góry - to wszystko wpływa na spalanie). Koleje Małopolskie nie mają jeszcze na tyle swoich autobusów aby mogły obsługiwać wszystkie linie swoim taborem więc muszą korzystać z usług podwykonawców.
  Komunikacja publiczna w żadnym kraju na świecie nie jest rentowna, zawsze trzeba do tego sektora dokładać z naszych podatków ale przecież te autobusy są dla ludzi. Jeśli MPK Kraków obsługiwałoby taka linie to napewno gmina musiałaby dołożyć dużo więcej do takiej lini niż tylko 1milion złotych.

  7 1
 • 9 gru 2023

  Udaje się im zarabiać tyle żeby kupować stare ciasne busy. Rachunek ekonomiczny jest jasny - maly bus bez klimatyzacji pali 12l/100 km, duży klimatyzowany autobus spala 37l/100km. Cały dzień jazdy na lini A1 to koszt paliwa rzędu 1200 zł (samo paliwo) , dodatkowe koszty- ubezpieczenie, koszty serwisu, koszty oplat drogowych e-toll, do tego dniówki 2 kierowców którzy w danym dniu pracują na danym autobusie. Zarobek podwykonawcy - autobusy na lini A1 są własnością podwykonawców Kolei Malopolskich, właściciel takiej firmy też musi na tym zarobić, inaczej by nie startował w przetargu. Koszty pracy jednego dnia pracy autobusu oscylują wokół 4000zł. Aby koszt się zwrócił musiałoby każdym kursem jeździć po 40 osób, 40 osób x 12 kursów = 480 osób dziennie. 480 osób x 8zł za bilet = 3840 zł. Takich autobusów na lini A1 jeździ 4 sztuki. Niestety ale komunikacja publiczna w każdnym cywilizowanym kraju nie jest rentowna.

  24 2