Czy można żyć blisko Boga i daleko od kościoła ?

 • 16 godz.

  Księga chrztów czyli dokumentacja kościelna, tak? Pytam, bo interesuje mnie, czy jako człowiek, który wystąpił z kościoła, jesteś nadal liczony do liczby wyznawców tego związku wyznaniowego, figurującej w rejestrach państwowych. Na podstawie tych danych rozdzielane są fundusze państwowe dla związków wyznaniowych.

  1
 • 10 gru
  niewierzacy napisał/a:

  uwielbiam Jędraszewskiego bo gwarantuje więcej odejść z kościoła niż jakiekolwiek działania apostatów takich jak ja

  Mam pytanie jako do apostaty: czy apostazja jest czynnością prawną czy tylko ideową (odbywa się tylko przed władzami kościelnymi)? Pytam poważnie, interesuje mnie to. Czy w.zwiazku z tym, że dokonujesz apostazji, gdziekolwiek poza księgami kościelnymi ten fakt jest rejestrowany?

  1 1
 • 28 lis

  Mi tam nie przeszkadza, że ktoś jest wierzący. Jeśli dzięki religii jest lepszym człowiekiem, to niech wierzy i życzę mu dobrze. A jeśli jest zły, to co poradzimy? Pewnie i bez religii by był.
  Osobiście ważniejsze dla mnie byłoby, żeby odciąć tę instytucję jaką jest kościół od publicznego finansowania, np poprzez stworzenie deklaracji podatkowej jak w Niemczech. Poza tą jedyną kwestią nie widzę powodu aby interesować się cudzymi wierzeniami i ich realizacją.

  5

Utrzymanie linii autobusowej Myślenice-Kraków w 2024 r. będzie kosztować nas więcej. Radni zabezpieczyli pieniądze

 • 16 godz.

  Dobry pomysł. Wzorem myślenickiej kart rodzina 3+

  3 1
 • 16 godz.

  Mimo to i tak chciałabym poznać informacje na temat etatów, zwłaszcza biurowych, opłacanych w celu utrzymania tej linii.
  Może da się tam oszczędzić.
  Znam przedsiębiorstwo z udziałami skarbu państwa, gdzie sekretarki dyrektorów mają swoje sekretarki ;)

  1 2
 • 10 gru

  Cóż, mieszkańcy Mogilan na pewno nie narzekają

  4
 • 10 gru

  Pomijając, że mocno podkoloryzowałeś kolego spalanie, wychodzi jednak na to, że zbyt dużo jest ludzi, którzy muszą na tym biznesie zarobić. Moim zdaniem radni powinni zadać pytanie o ilość etatów i zadania piastujących je osób. W tym kraju aż nadto mamy przykładów marnowania pieniędzy podatników na wypłaty dla słupów.

  2 2
 • 9 gru

  Nie traktuj mojego komentarza jako negatywnego. Cieszę się że jest taka linia, zastanawia mnie, czemu jest aż tak nierentowna, że wymaga tylu tak wysokich dopłat.
  Może dałoby się ten problem jakoś rozwiązać, tylko najpierw trzeba zdiagnozować.

  6 8
 • 9 gru

  Nigdy nie miałam przyjemności skorzystać z tych przejazdów. Jeśli jest tak jak mówisz, i autobusy są przeładowane, to tym bardziej nie rozumiem, czemu ten biznes wymaga takich potężnych dopłat... Ktoś mi to wyjaśni?

  6 9
 • 9 gru

  Bez urazy, jestem laikiem, nie znam się na transporcie, ale może ktoś wie jakim cudem busiarzom udaje się zarabiać bez żadnych dotacji z gminy, województwa ani państwowych funduszy wsparcia?

  19 11

Myślenice. Skatepark na Zarabiu zaliczy kolejny poślizg? Planowo miał być gotowy do końca roku

 • 9 gru

  Z liter wyrazu skatepark można ułożyć wyraz skarpetka. Może z tym projektem będzie podobnie ;D

  2

Myślenice. Trwają prace konserwacyjne w kościele pw. Narodzenia NMP. Burmistrz: „Jestem pod dużym wrażeniem”

 • 9 gru

  Jeżeli jest to zabytek, to jest to dobro wspólne. Zabytki, oczywiście te cenne kulturowo i przydatne turystycznie, należy utrzymywać z pieniędzy publicznych. Kwestia tylko, aby każdy miał równy dostęp i równą korzyść z tegoż dobra. Chodzi mi o to, że jeśli społeczeństwo za to płaci, to zyski z tego, przynajmniej częściowe, również powinny trafiać do społeczeństwa. Tymczasem odnoszę wrażenie, że jedynym beneficjentem korzyści wynikających z remontów i dofinansowań, jest instytucja KK.

  7 1

Myślenice. Zaśnieżone drogi, zasypane chodniki. Kto odpowiada za ich utrzymanie?

 • 8 gru

  Nie wiem gdzie to odśnieżają drogi do szkoły przed świtem bo ja codziennie jeżdżę do jednej na 8:00 i codziennie jest nieodśnieżone.
  Grasz na emocjach, że "biedni" muszą wstawać w nocy. Przypominam ci, że zgłosili się do przetargu na tę robotę. Nie są tam za kare ani nie za darmo

  12 3
 • 8 gru

  Przeczytaj jeszcze raz mój post. Gmina wybudowała tu przepompownię. Po budowie nikt nie naprawił drogi, nikt się nią również w tym roku nie interesuje (w zeszłym odśnieżano). Do przepompowni przyjeżdżają czasem serwisanci. Co, jeśli będzie awaria i nie zdołają wjechać? Szambo zaleje nam dzielnicę, na dodatek nie nasze, bo nas do niego nie podpięto...

  7 6
 • 7 gru

  U mnie droga prywatna, ale znajduje się przy niej gminna przepompownia z.prawem dojazdu. W zeszłym roku wjezdzal tu pług. W tym roku nie wjechał dotąd nikt, droga jest tragiczna (po wybudowaniu przepompowni nikt jej nie naprawił). W poniedziałek nie wyjechałam z domu, dzieci nie poszły do szkoły. Razem z sąsiadami udrożniliśmy przejazd na tyle, se wyjeżdżamy, ale nie wjeżdżają do nas śmieciarki, nie wjedzie szambowóz (nie uwzględnili nas w niedawnej rozbudowie kanalizacji) ani w razie wypadku nie wjedzie karetka czy straż pożarna.
  Czy tak powinno być? Trzeba się prosić, żeby nie zostać odcietym od świata? Jeszcze żeby prośby pomogły....

  37 9

Spór o grób żołnierzy Armii Czerwonej. Czy przedstawiciele gminy powinni składać tam kwiaty? Zdania samorządowców są podzielone

 • 6 gru

  Mądre słowa.
  Nie trzeba okazywać szacunku dla zmarłych, ale zostawić ich w spokoju wypada. Robić na nich polityki i uprawiać emocjonalnych gierek przed gawiedzią - nie.

  12 1
 • 6 gru

  Rozumienie tekstu czytanego wśród młodego społeczeństwa spadło dzięki ostatnim reformom edukacji o 23 punkty w badaniu P.I.S.A.
  Dobrze że ciebie nie badali....

  4 4
 • 6 gru

  To bzdury jakieś. Na takich wojnach w pierwszej kolejnosci czyści się społeczeństwo z degeneratów i patologii. Na pierwszy front lecą "odpady". Przeszkoleni i cenni ludzie są do zadań specjalnych.

  3 2
 • 5 gru

  Nie historii, a nienawiści w taki sposób się uczy, panie Suder. Nie znał pan tych osób, którym poświęcono mogiłę. Ocenia ich pan za sprawę, w której przyszło im uczestniczyć. Może pan mieć nawet rację, nie wiemy tego, ale czy powinno się oceniać zmarłych? Co nam to da, prócz nienawiści?

  35 20

droga pólnocna( przez mekę)

 • 5 gru
  niecierpliwy napisał/a:

  Nie wiem czy forumowicze zauważyli. Jest zima, mimo, że nie kalendarzowa, ale jest dużo śniegu. Cóż z tego , że właściciele gruntów mających drogę w sąsiedztwie wyremontowanej drogi odśnieżą chodnik jak przejedzie pług i ten odśnieżony chodnik zarzuci śniegiem z drogi. Czy urzędnicy wzięli pod uwagę taką możliwośc i co zamierzają "mądrzy" z tym zrobić? Bo jak ustaliłem to właściciele tych posesji nie maja zamiaru odśnieżać następnym razem. ...Moja propozycja: Mandaty dawać Burmistrzowi i całej radzie gminy

  Nam odśnieżarka zasypała wjazd na drogę prywatną i nie dało się z niej wyjechać w ogóle. Dzieci nie pojechały wczoraj do szkoły.

  3

Myślenice. To koniec Przedszkola Samorządowego nr 3 przy ul. Lipowej. Głosami radnych PiS w tym miejscu działać będzie do końca sierpnia 2024

 • 2 gru

  A no właśnie. Za 30mln to możnaby z 10 nowych, ultranowoczesnych przedszkoli wybudować....

  12 1
 • 1 gru

  Myślę zatem, że trzeba kontrolować sytuację i gdy działka faktycznie zostanie wystawiona na sprzedaż to nagłośnić sprawę.
  Osobiście ogromnie dziwi mnie upór władz żeby to przedszkole zlikwidować, wbrew rodzicom, wbrew wszystkiemu.... Jak tak patrzę na ten budynek to wydaje się lepszy niż u nas na wsi, a nasze przedszkole jest super i za nic bym go nie zmieniła na inne (choć moje dzieci już z niego wyszły).

  16 3
 • 1 gru

  Czegoś tu nie rozumiem. Niech mi ktoś wyjaśni, bo ja nie znam tych budynków, ale nie mogę z waszych wypowiedzi dojść sedna sprawy: z jednej strony mówicie, że przedszkole było w złym stanie, że niedaleko jest lepsze o są w nim wolne miejsca, a z drugiej strony rodzice dzieci z tego przedszkola dramatycznie walczyli o jego losy. To jak to jest? Rodzice na złość PiSowi i Szlachetce chcą trzymać swoje dzieci w ruderze zamiast nowoczesnym przedszkolu? Tak bez sensu i logiki? Czy może jednak nie jest tak kolorowo z tym drugim przedszkolem i miejscami w nim...?

  16 5

Wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa. Dyrektor szpitala o sytuacji w Myślenicach

 • 1 gru

  Chyba ktoś zatęsknił za dodatkami covidowymi bo do seniorów już dzwonią różne dziwne podmioty medyczne zapraszać na badania w kierunku korony....

  10

Architekt

 • 1 gru

  Jeśli masz płaską działkę możesz szukać projektów gotowych, są niedrogie a przy prostych działkach adaptacja nie wymaga zazwyczaj znacznych przerobek i zrobi ci to każdy. Mała rada, jeśli kupisz gotowy projekt to zadbaj o to, żeby architekt robiący ci adaptację przyjechał na twoją działkę. Nie pozwól robić tego wyłącznie z mapy.

  1