Nowe stawki dopłat dla strażaków OSP za udział w akcjach, szkoleniach i ćwiczeniach

 • 15 gru 2023

  Dzień dobry , oby Panu nigdy nie była potrzebna pomoc ze strony strażaków-ratowników . natomiast jeśli taka potrzeba zajdzie proszę im to przekazać i zapytać ile do tej pory dostali do własnej kieszeni . Faktycznie gmina ma obowiązek świadczyć wynagrodzenie za utracony czas podczas akcji ratowniczych , czyli tą przysłowiową złotówkę godzinę pracy. Nikt z nas tej ,,wypłaty '' nawet nie widział na oczy ponieważ jest ona zbierana do wspólnej skarbonki i za to kupowany jest drogi sprzęt potrzebny podczas działań. Odpowiadając jako Marek Gubała za moje 39 lat aktywnej działalności w OSP jak do tej pory nie otrzymałem nawet grosza zapłaty a dołożyłem sporo, Pozdrawiam z tego miejsca druhny i druhów z Gminy Myślenice .

  33 4

Tadeusz Sroka wyróżniony Srebrną Odznaką Honorową Krzyż Małopolski

 • 28 paź 2021

  Tadeusz gratuluję .

  4

W Więciórce grasuje podpalacz? Dwa duże pożary w dwa dni. Policja wszczęła śledztwo

 • 12 wrz 2020

  Dawać przykład do tego zdarzenia przed czasem o strażakach ochotnikach jest nie na miejscu. Zapewniam iż strażacy podczas pożaru nie udzielali teleporady mieszkańcom jak ugasić palące się budynki , również jak uratować zagrożone pożarem pozostałe tylko w pocie czoła przy dużych utrudnieniach , pora nocna , utrudniony dojazd walczyli przez blisko 10 godzin z ciężkim do opanowania żywiołem a w kolejnych dniach likwidowali powstające zarzewia ognia na zgliszczch już spalonych budynków . Także na miarę swoich możliwości udzielili na miejscu wsparcia psychicznego poszkodowanym.

  14 1

Straże Pożarne

 • 5 maj 2018

  Druhny i Druhowie
  Ochotniczych Straży Pożarnych
  Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej

  Z okazji Dnia Strażaka składam najszczersze wyrazy uznania oraz podziękowania wszystkim tym, którzy zawodowo oraz społecznie pełnią tę piękną, pełną tradycji służbę.

  Dziękuję za codzienną gotowość do niesienia pomocy będącym w potrzebie, za chronienie oraz ratowanie ludzkiego życia. Nie sposób nie zauważyć, że Wasza działalność jest również fundamentem do budowania w lokalnych społecznościach poczucia więzi oraz odpowiedzialności za Naszą „małą ojczyznę”. Dzięki podejmowanym przez strażaków akcjom społecznym możemy zaszczepić w młodych ludziach chęć niesienia pomocy innym, zmieniania na lepsze otaczającej nas rzeczywistości, ale również pokazać w jaki sposób połączyć tradycję z nowoczesnością.

  Niech służba ludziom i Ojczyźnie przynosi Wam niesłabnącą satysfakcję, budząc przy tym szacunek otoczenia. Życzę szczęśliwych powrotów z akcji, licznych sukcesów w działalności pożarniczej oraz życiu osobistym.

  Serdeczne życzenia kieruję również do Waszych bliskich, niech ich miłość i wyrozumiałość umacnia Was w pełnieniu zaszczytnej, ale również trudnej służby stanowiąc tym samym oparcie w ciężkich chwilach.

  Z wyrazami szacunku

  Marek Gubała

  25 22

Myślenice: Gorąco? Co powiecie na kurtyny wodne?

 • 1 sie 2017

  Witam , lokalne jednostki OSP posiadają kurtyny wodne do celów pożarniczych ale bez większego wysiłku i wkładu finansowego można je użyć do w/w celów. Jedyny koszt jaki trzeba ponieś to za wodę użytą z hydrantu sieci miejskiej. Dużą frajdę miały by dzieci przebywające na osiedlu czy Zarabiu . Osoby potrzebujące trochę orzeźwienia w nagrzanym rynku tęż były by zadowolone. Nie wiem jak by to widział sanepid. Życzę wszystkim podjęcia szybkich i skutecznych działań w tym kierunku, strażacy na pewno nie odmówią, pozdrawiam

  47 15

Straże Pożarne

 • 4 maj 2017

  DRUHNY I DRUHOWIE STRAŻACY !

  Z okazji „Dnia Strażaka” składam Wam serdeczne podziękowania i życzę wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w tej ciężkiej i niebezpiecznej społecznej służbie. Proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania i szacunku za Wasze zaangażowanie oraz trud wypełniania obowiązków strażaka. Niech Święty Florian patron wszystkich strażaków pomaga Wam w służbie i strzeże w każdej sytuacji.

  10

Zmiana pogody

 • 22 sty 2017

  Mamy dziś piękną słoneczną pogodę, dobry czas na spędzenie wolnego czasu poza ścianami domu. W okolicach bliższych i dalszych szykuje się wiele wydarzeń , kibicujemy oczywiście naszym zawodnikom biorącym udział w Pucharze Świata w skokach narciarskich, dziś w Zakopanem. Życzę zajęcia wszystkich miejsc na podium, Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewający pod Giewontem byłby pięknym prezentem dla skłóconego narodu. Dobczyce zapraszają dziś na przegląd grup kolędniczych. Do tegorocznego Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych: „Hej Kolęda, Kolęda…!” zgłosiła się rekordowa liczba grup kolędniczych z powiatu myślenickiego. Na scenie Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach wystąpi 14 grup, reprezentujących autentyczne formy kolędowania, charakterystyczne dla naszego regionu .Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe są niezwykle ważnym elementem kultury ludowej, a kolędowanie i obrzędowość kolędnicza wpisują się w wielowiekową polską tradycję. Można zorganizować międzysąsiedzki kulig i wypić herbatę z rumem. Cieszmy się śnieżną scenerią bo prawdopodobnie pod koniec tygodnia jak wcześniej wspomniałem przyjdzie powolne ocieplenie , być może wczesne oznaki wiosny i śniegu może już nie być.

  4
 • 20 sty 2017

  Dzień dobry. Kolejne dwie noce bez większych mrozów. Niedziela słoneczna z temperaturą na niewielkim plusie, od wtorku powrócą mroźne noce natomiast temperatury w dzień zróżnicowane, nieco poniżej zera. Końcówka miesiąca na kilka dni może przynieść lekką odwilż. Pogoda wyjątkowo sprzyjająca przeziębieniom i grypie. Wykryty wirus ptasiej grypy w naszym powiece niczego dobrego nie wróży. Starajmy się dobrze odżywiać w składniki zawierające dużo witamin. Myślę iż zapobieganie jest bardziej korzystne niż szpikowanie się później antybiotykami. Owoce, cytryna, sok malinowy, surówki z kiszonej kapusty, czosnek, cebula, dobre jakościowo jogurty oraz miód działają na nasz organizm wspomagająco i dla osób które nie mają problemów żołądkowych będą cennym źródłem witamin. Unikajmy spożywana żywności zawierającej duże ilości chemicznych środków konserwujących o długim terminie przydatności do spożycia. Niema co panikować ostatnie ciepłe zimy oduczyły nas racjonalnego zachowania się w stosunki do występujących zagrożeń w okresie zimowym. zapytajmy starszych osób niech opowiedzą jakie były zimy wcześniej, pozdrawiam.

  6 2
 • 6 sty 2017

  Dzień dobry. Obecna fala mrozów powinna od najbliższego czwartku odpuścić i być może pojawi się kilkudniowe ocieplenie ze wzrostem temperatury nieco powyżej zera w ciągu dnia. około 20 mogą powrócić większe mrozy. Trzeba dobrze się ubierać , najlepiej w tzw. cebulkę oraz obserwować osoby z naszego najbliższego otoczenia aby w porę udzielić im pomocy w przypadku zagrożenia nadmiernym wychłodzeniem. Pocieszające jest to iż niska temperatura niesie w przyrodzie też pozytywne skutki w postaci ograniczenia wirusów grypy i grypo pochodnych oraz innych chorób . W lecie natomiast populacji w np. komarów , kleszczy , os , szerszeni itp. Aby było to cokolwiek skuteczne mrozy musiały by trwać nieco dłużej i być jeszcze większe . Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzę , pozdrawiam.

  9
 • 21 gru 2016

  Witam ponownie po dłuższym okresie czasu. Jeśli moja prognoza obejmująca okres Świąt Bożego Narodzenia się sprawdzi to będziemy w tym roku mieć święta przypominające bardziej Wielkanoc z uwagi na znaczny wzrost dodatniej temperatury szczególnie w drugi dzień oraz opady deszczu przypominające lany poniedziałek. Bałwana nie będzie z czego ulepić a zwolennicy jazdy na nartach też nie będą mieć powodu do zadowolenia z uwagi na pogorszenie się warunków na stokach sztucznie naśnieżanych. Wygląda na to iż w połowie tygodnia przyjdzie ochłodzenie i krajobrazy troszkę się zabielą i ponownie chwyci mróz a noc sylwestrowa przypominać lata raczej nie będzie. Wszystkim mieszkańcom oraz przybyłym gościom życzę dużo zdrowia oraz spokojnych świąt , pozdrawiam.

  9 4

Test czystości powietrza Myślenice - zrób to sam !

 • 11 sty 2017

  Dobry wieczór. Jakość powietrza od jutrzejszego poranka powinna się poprawić za sprawą rozpoczynających się już w nocy dość silnych wiatrów.

  2

Polanka: Przeszukali prawie 500 hektarów. Poszukiwania kobiety zakończone sukcesem

 • 31 paź 2016

  Pomyłka w artykule , Pani wyszła w niedziele koło południa a nie w sobotę . Pomimo niedomagań tej starszej osoby los przyniósł jej dużo szczęścia, bezpiecznie przecież przeszła przez zakopiankę a ruch był duży. Jesienna pogoda też nie sprzyjała dłuższej wędrówce Pani w podeszłym wieku. Dobrze skoordynowana akcja poszukiwawcza oraz napływ informacji pozwolił już w godzinach wieczornych ok. 21 odnaleźć osobę poszukiwaną i bez większego uszczerbku na zdrowiu przekazać ją rodzinie. Ratownikom natomiast zapewne dobra wiadomość pozwoliła szybko zapomnieć o zmęczeniu i trudzie jaki włożyli podczas kilku godzinnej akcji poszukiwawczej. Odnalezionej Pani życzę zdrowia, wszystkim ratownikom dużo siły i zrozumienia. Wyrażam mój wielki szacunek dla ratowników , policjantów oraz osób cywilnych dzięki którym kolejna odnaleziona osoba być może została wyrwana z węzłów śmierci .

  31 2

Syrena straży pożarnej - wyłączenie

 • 16 wrz 2015

  Włączanie syren strażackich szczególnie w nocy na pewno w naszym mieście nie jest nadużywane. Wykorzystuje się go tylko w zdarzeniach szczególnych kiedy liczą się każde sekundy potrzebne przy niesieniu pomocy poszkodowanym. Kilka dni temu nad ranem był duży pożar stolarni i tylko szybka interwencja strażaków mogła zminimalizować skutki pożaru. Ratownicy z Ochotniczych Straży Pożarnych nie przebywają na stałe w remizie , niosą pomoc bez wynagrodzenia. Z całą pewnością większość biorących udział w tym zdarzeniu musiała iść rano do pracy i też była nie wyspana i dodatkowo zmęczona. Dobrze iż na terenie Myślenic działa jeszcze kilka jednostek OSP mogących udzielić pomocy o każdej porze dnia i nocy, są to bardzo dobrze wyszkoleni ratownicy posiadający doby i w miarę nowoczesny sprzęt cały czas uzupełniany i wymieniany jak są środki finansowe. Na terenie innych dużych miast w większości przypadków takich służb jak OSP niema więc też nie jest włączana syrena, pomoc niesie tylko zawodowa straż pożarna . Co prawda jest ich kilka w jednym mieście i są rozlokowane w różnych częściach miasta. U nas jest tylko jedna zawodowa straż obejmująca swym działaniem teren całego powiatu . W przypadku większych zdarzeń lub kilku jednocześnie niezbędne jest działanie kilku jednostek jednocześnie. Dla rozszerzenia wiedzy na temat systemu powiadamiania podaje dodatkowe informacje. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka nowoczesnych systemów powiadamiania o zdarzeniach dla OSP, które bazują na module GSM. Wiele jednostek decyduje się na montaż lub zamianę starego systemu na nowy. Alarmowanie odbywa się na zasadzie powiadamiania poprzez sms lub połączenie kilkunastu strażaków w jednym czasie. System mobilizacji wykorzystuje szeroko stosowaną technologię komórkową i może usprawnić proces powiadamiania jednostek OSP.

  W ostatnim czasie najbardziej popularnym systemem powiadamiania jednostek jest system DSP 50. Jest to zintegrowany systemy alarmowania, który składa się ze stacji bazowej, terminala, stacji obiektowej i dodatkowo np. pagerów. Jak każde zintegrowane urządzenie ma on swoje plusy i minusy. Z pewnością największym plusem takiego powiadamiania jest to, że wszyscy strażacy, których numery są zaprogramowane w terminalu GSM otrzymują w jednym czasie powiadomienie na telefon, który oznacza alarm bojowy. Niezależnie od tego czy są w stanie usłyszeć syrenę (złe warunki pogodowe, brak prąde etc.) otrzymują powiadomienie na prywatny telefon komórkowy. Jak wynika z praktyki jest to najbardziej wygodna forma alarmowania. Jednak system ten powiadamia strażaków o konieczności udania się do remizy poprzez wiadomość sms, która nie zawsze zostanie odczytana na czas. Jest to szczególnie ważne podczas powiadamiania w nocy, gdy większość strażaków śpij, a sygnał wiadomości sms jest krótki i czasem zbyt cichy. W takim przypadku ważne jest (szczególnie wśród jednostek KSRG), aby była to dodatkowa forma powiadamiania, jednak nie jedyna.

  SMS nie zawsze zostanie odczytany...

  Wyobraźmy sobie, że system alarmowania DSP 50 jest jedyną drogą powiadamiana druhów o zdarzeniach. W pewną zimową noc wybucha pożar domu i potrzebne jest jak najszybsze przybycie najbliższej jednostki, być może uda się stłumić pożar w zarodku. Druhowie zostają poinformowani smsem o alarmie. W tym momencie jak najszybciej i jak najbezpieczniej powinni udać się do strażnicy. Jednak jest noc, większość osób śpi, a sygnał smsa jest bardzo krótki i nie zawsze jest w stanie obudzić. Wtedy pierwsze osoby, które dotarły do jednostki i odebrały zgłoszenie dzwonią po kolejne, wkońcu udaje się zebrać 6 osób i można udać się na miejsce. Jednak to pożar domu i potrzeba więcej środków i sił. Drugi samochód czeka, jednak niestety sms nie był w stanie obudzić kolejnych osób na czas... Choć nie zawsze musi tak być to trzeba wziąć pod uwagę również tak czarny scenariusz.
  Powiadamianie jednostek OSP o zaistniałym zdarzeniu jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one integralną część systemu zapewniającego bezpieczeństwo państwa. Powiadamianie smsem jako dodatkowe alarmowanie druhów może przynieść wiele korzyści, ale jako jedyny system moim zdaniem nie do końca zda egzamin. Powód jest prosty, większość osób nie czyta od razu smsów i to mogłoby znacznie opóźnić dotarcie na miejsce zdarzenia. Wyjazdów OSP mają o wiele więcej niż tylko te kiedy wyje syrena. Pozdrawiam ratowników i sympatyków Straży Pożarnej a tych którym przeszkadza syrena proszę o wyrozumiałość.

  110 4

Busy odjazdy rozkłady trasy

 • 1 wrz 2013

  orientuje się ktoś w jakich godzinach kursuje nowa linia busów Myślenice - Siepraw Brzeg ?

  2

Uwaga! Hakerzy blokują komputery, udają policję i próbują wyłudzić pieniądze

 • 2 sty 2013

  W październiku miałem "przyjemność" z tym wirusem.
  http://www.cert.pl/news/5707
  oto strona z metodami unicestwienia robaka.
  Polecam METODA 2: Płyta ratunkowa z antywirusem przy użyciu Kaspersky Rescue Disk 10.

  Problem znika :)

  1 2

Akcja Zima 2012/13: Zobacz kto odśnieża w twojej gminie

 • 3 gru 2012

  czyżby ktoś nie zdążył do wulkanizatora ??;p

  7 8

Straż Miejska - czyli po co to komu?

 • 20 lis 2012

  ciekawe są "wycieczki krajoznawcze" na zarabie i z powrotem, a parkowe menelstwo siedzi, pije, syfi i zaczepia przechodniów nadal.

  15 4

ATAK ZIMY: Może spaść nawet 10 cm śniegu

 • 29 paź 2012

  dla niewtajemniczonych: o rozpoczęciu odśnieżania np na drogach gminnych decyduje gmina nie drogowcy.

  1 1

kupy, psy i wlasciciele APEL!!!

 • 12 wrz 2012

  dostanie parę osobników mandat po 200 zł to się nauczą sprzątać

  10 4

Nowe zasady gospodarki śmieciami i odpadami: Koniec z grillowaniem i ogłoszeniami na drzewach

 • 12 wrz 2012

  Jeżeli już chodzi o "czystość", ciekawe kiedy ktoś porządnie zajmie się kulturą na osiedlu odnośnie odchodów psich i nie tylko. Większość widzi problem w posprzątaniu za swoim pupilem. W niektórych miejscach aż odpycha "zapachem".

  7 2

Michał Kik: Przewoźnicy zatrzymujący się po parkingach to wolna amerykanka [wideo]

 • 23 lip 2011

  czy ktoś tu wspomniał o nie trzymaniu się rozkładu hmmmm......a szanowny PKS Myślenice to niby co ??? przez 6 lat dojeżdżałem do szkoły w Myślenicach obecnie do Krakowa i nie raz się spóźniałem. Nie raz autobus przyjeżdżał 15 min po czasie czasem dłużej czasem w ogóle. Raz wykupiłem bilet miesięczny do Krakowa i to był błąd. Busy przynajmniej JEŻDŻĄ.

  17 2