Jakie książki czytacie i co polecacie ?

 • 3 sty 2021

  Polecam Lisickiego ''Dogmat i tiara'', warto przeczytać.

  2
 • 20 wrz 2020

  Pewno wybrzmi to staroświecko w kontekście poprzednich opinii, ale ja np. nie wyobrażam
  sobie miesiąca bez przeczytania jakiejś pozycji historycznej dotyczącej naszej przeszłości,
  wcale z tego powodu nie czuję się jak ''zaściankowiec'', wręcz przeciwnie , są momenty w
  naszej historii ,które napawają mnie dumą z bycia Polakiem.
  Szanuję poglądy każdego i nikogo nie potępiam, ale może dla tych, którzy obecnie tak zachwycają się nowymi prądami ,polecam wznowioną pozycję przedwojennego pisarza
  Aleksandra Ferdynanda Ossendowskiego pt. ''LENIN''.
  To tak dla kontrastu i zastanowienia czym kończą się obłąkańcze ideologie.

  7

Zmiana ks. Proboszcza w Zawadzie

 • 15 sie 2020

  Łudziłem się ,że argumenty przemówią, [mam nadzieję że to tylko troll lub faryzeusz].

  11 47
 • 15 sie 2020

  15 Sierpień A.D. 2020, setna rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - na palcach jednej ręki można policzyć flagi w barwach narodowych oraz maryjnych, które zdobią domy mieszkańców Zawady, jakiż ogromny kontrast w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy dosłownie był to las flag.
  Widać jak na dłoni brak ks. Marka Oczkowskiego ,który zachęcał nieustannie do publicznego zamanifestowania przywiązania do wielkich Rocznic ważnych dla naszego Narodu, a także okazania należnego kultu przez osoby wierzące dla N.M.P.
  Przypuszczalnie nawet dla osób niezupełnie zorientowanych i obojętnych w tych kwestiach
  jest to widoczny znak do zastanowienia , a może również pogłębienia wiedzy.
  Nie chciałbym być nieuprzejmy ani nikogo obrażać, bo nie taki jest cel moich wpisów ale może należało by zastanowić się głębiej nad przyczynami negatywnych zjawisk ,które mają miejsce w naszej Parafii już od dawna i zmienić radykalnie własny stosunek do kwestii
  związanych z naszą Wiarą,
  Oczywiście jest druga opcja, mocno tkwić nadal w folklorze religijnym,efekty są aż nadto widoczne obecnie.

  11 48
 • 9 sie 2020

  Oczekiwałbym na jakieś próby odpowiedzi zwłaszcza ze strony Osób ,którzy nie zgadzają się z tym co piszę, a nie na prymitywne trollowanie.
  Zachowując się w taki sposób tylko potwierdzają trafność mojej oceny oraz wystawiają świadectwo o sobie jak niskimi kierowali się pobudkami w dążeniu do usunięcia ks.Marka.

  9 53
 • 7 sie 2020

  Odpowiem w własnym imieniu , ks.Marek odszedł na własną prośbę . Do podjęcia takiej decyzji wg. mojej oceny skłoniła Go wypadkowa różnych zdarzeń ,które zaistniały w naszej parafii,przede wszystkim nieustanne niczym nieuzasadnione ataki na Jego osobę,istnieją granice odporności psychicznej.
  Można by to rozwinąć - jeżeli nie znajduje się żadnych haków natury moralnej,to rzuca się
  oskarżenia typu ''za długie msze św. , zbyt duże wymagania np. w zakresie wiedzy dla dzieci pierwszokomunijnych, czy przystępujących do Sakramentu Bierzmowania, itp.''
  a przecież dla osób wierzących są to kanony.
  Więc postawię pytanie :
  Czy traktowanie na serio fundamentalnych zagadnień dotyczących wiary w Boga
  może być powodem do odsunięcia kapłana, którego obowiązkiem jest ją przybliżać wiernym?
  W mojej ocenie to co w sposób otwarty przekazywał ks. Marek w świetle Ewangelii,
  dla niektórych osób było ciężarem moralnym nie do zniesienia,stąd też nieustanne próby Jego odwołania.
  Może jeszcze jedno pytanie banalne?
  Jak w dzisiejszym świecie przy takim podejściu do spraw wiary ,ludzi którzy uważają siebie za wierzących, może ona przetrwać.

  23 54
 • 2 sie 2020

  Może jeszcze uzupełnienie, jeżeli ktoś uważa się za patriotę to pewne czynności związane z upamiętnieniem ważnych dla naszego Narodu rocznic historycznych ]np. wywieszanie flagi w barwach narodowych , czy ta syrena], powinien wykonywać samodzielnie bez czyjejś inspiracji, po prostu to się czuje.
  W tym przypadku zabrakło przewodnika w osobie ks.Marka , efekt był natychmiast widoczny, to tylko potwierdza moją tezę o stracie jaką poniosła Zawada na wskutek jego odejścia.
  Można by jeszcze zapytać o patriotyzm Osób, które uważają się za '' INTELEKTUALNIE PRZEWODNIE '' w Zawadzie, mam w tej kwestii poważne wątpliwości.

  17 45
 • 2 sie 2020

  Nie mam podstaw żeby tak twierdzić, tylko uważam że Jego poprzednik był wielkim patriotą , który przybliżał ciągle historię naszego kraju w swoich homiliach ,a tym samym zachęcał do pamięci o naszej przeszłości i budowania dalszej przyszłości na kulturze i wartościach, które wytworzyły wcześniejsze pokolenia.

  17 45
 • 2 sie 2020

  Wczoraj minęła kolejna rocznica wielkiego zrywu patriotycznego Polaków ,76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie [dla przypomnienia].
  Dla uczczenia tego wydarzenia zawsze w godzinie ''W''włączane są syreny w całym kraju dla uczczenia i złożenia należnego hołdu naszym narodowym bohaterom.
  W Zawadzie też tak było ale tylko do momentu obecności u nas byłego ks. Proboszcza Marka Oczkowskiego, który potrafił jakoś zmotywować strażaków, w tym roku z tego co mi wiadomo nic takiego nie miało miejsca, wstyd.

  15 95
 • 26 lip 2020

  Cud prawdziwy w przeciągu 4 minut przybyło 12 negatywnych, czyli cała Zawada w to letnie popołudnie ślęczy przed monitorem, zdobyłbyś się na coś nieszablonowego i przynajmniej spróbował odpowiedzieć merytorycznie, chyba ,ze nie potrafisz.

  18 84
 • 26 lip 2020

  Dziękuję, w przeciągu 15 minut miałem 44 sprzeciwy- doprawdy prędkość ponaddżwiękowa, sam Bil Gates by to pochwalił, tylko retoryki żadnej,czyli argument z faryzeizmem i obłuda był trafiony w samo sedno.

  17 86
 • 26 lip 2020

  Nikt się nie pokusił o komentarz, wielka szkoda, ale z drugiej strony trudno się dziwić,trwa kanikuła, jest nowy proboszcz, msze św. trwają krótko, ksiądz nie nudzi i nie zadaje trudnych pytań zmuszających do myślenia , czy to warto się mocować z własnym sumieniem?
  Fajnie jest, świetnie jest - tylko czy aby na pewno?
  Nie chcę się wdawać w moralizatorstwo, nikt mnie do tego nie upoważnił, wypowiadam się tylko we własnym imieniu, m.i.n. pod wpływem nauki ,którą przez 14 lat przekazywał były proboszcz ks.Marek Oczkowski, a wynikało z niej ,że droga do zbawienia prowadzi tylko i wyłącznie przez Krzyż, z tym się chyba wszyscy wierzący zgadzamy.
  Tylko jak w ten Krzyż pogodzić z faryzeizmem i obłudą?,może się mylę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
  Można by tu użyć takiej puenty:
  '' szli szeroką drogą ,pośród muzyki i tańców nieustannie się bawiąc, nagle wszyscy jeden po drugim zaczęli spadać w przepaść.................''.

  18 87
 • 19 lip 2020

  Czytam te wszystkie opinie,jako mieszkaniec Zawady chciałbym również wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Nie ukrywam , że wysoko oceniam osobę byłego ks. Proboszcza
  Marka Oczkowskiego, dlatego jestem zdziwiony tak nielicznymi pozytywnymi wypowiedziami a zwłaszcza ich brakiem ze strony wydawałoby się bliskich Jemu osób.
  Pozwolę sobie na dłuższy komentarz, zaznaczam,że do nikogo nie będę się odnosił''ad persona''więc proszę się nie obrażać.
  Starałem się być obecny na każdej niedzielnej Mszy św. i dostrzegałem Jego zaangażowanie i nie pozorowaną pobożność, po prostu wkładał w to serce, dotyczyło to liturgii ale także interpretacji ewangelii którą starał się tłumaczyć na dzisiejszy język, dotyczyło to również homilii-ilu jest dzisiaj kapłanów którzy się do tego przykładają.
  W jednym z wpisów był widoczny zarzut o wplatanie wątków politycznych w homilie-zawsze na tematy polityczne wypowiadał się w kontekście Nauki Społecznej Kościoła,
  nigdy nie wymieniał nazwy formacji politycznej, którą trzeba popierać, był po prostu wielkim patriotą któremu leżało na sercu dobro Ojczyzny/ jakież to dzisiaj obciachowe/.
  Wielkim zdziwieniem napawa mnie fakt,że został tak brutalnie potraktowany za tyle lat
  poświęcenia,założył różne formacje katolickie, angażował się w sprawy przybliżania historii,
  bronił publicznie bodajże przed teatrem Bagatela w Krakowie Imienia Pana Jezusa podczas obrazoburczego spektaklu ''Droga do Damaszku'', z mikrofonem w ręku /vide materiał tv/.
  W sprawach bardziej przyziemnych -nie słyszałem aby kiedykolwiek zwracał się o jakieś ofiary finansowe, nie biadolił, że składki nie wystarczają, jakież to dzisiaj rzadkie.
  Podam jeszcze dwa wielce mówiące przykłady:
  po oddaniu do użytku budynku Strażnicy OSP jedna z parafianek zamieściła artykuł w Gazecie Myślenickiej /było to kilka lat temu/,nie wiem czy dokładnie cytuję ''że ks. Marek
  ożywia surowe pomieszczania przez Ducha Św.'', korzystał póżniej z niektórych pomieszczeń wraz z różnymi organizacjami parafialnymi, ale tylko do czasu, trzeba się było
  udać do salki katechetycznej. Rodzi się pytanie ,dlaczego?, -Duch Św. go opuścił?
  Drugi przykład:
  podczas liturgii Wielkoczwartkowej kilka lat wstecz ustawiło się w blasku jupiterów bodajże
  6 /słownie sześć delegacji parafialnych/ na taką małą parafię, z kwiatami i oczywiście były peany pod Jego adresem, przyznam że dla mnie było to cokolwiek żenujące, nasuwa się
  pytanie, dlaczego nikt z tych osób póżniej Go nie bronił, co takiego złego uczynił?
  Przecież to czysta ''dulszczyzna''.
  Przepraszam za ten przydługi tekst, ale może ktoś się zreflektuje i zmieni sposób myślenia.

  28 92