Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2019

  • 6 lut 2019
    Lukaszz napisał/a:

    Nawet po swoim odwołaniu Macierewicz jest zdania, że obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona. Dwa tygodnie temu w Toruniu przekonywał on: - Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową. Jak dodawał były szef MON, rząd PiS w różny sposób stara się teraz zwiększyć liczebność armii, bo "zielona wyspa" Donalda Tuska "składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych".

    Co do sądów - od 3 lat PiS je reformuje - efekt :
    * losowy dobór sędziów to fikcja
    * wydłuża się okres rozpatrywania spraw sądowych.
    * ile to już nowelizacji za nami ? 8 ? /poczytaj/ https://wiadomosci.wp.pl/tag/reforma%20s%C4%85downictwa

    ZMIANA GONI ZMIANĘ
    W środę rano w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Przygotowali go posłowie PiS. Jeszcze nie opadły emocje po tej dyskusji, gdy do poprawiania projektu – już po piętnastej – zabrała się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i praw człowieka. Chodzi o tryb odwołania prezesów w sądach przez ministra sprawiedliwości; przechodzenia sędziów w stan spoczynku i wyrażania zgody na dalsze orzekanie oraz mianowanie asesorów.

    Do pierwotnej wersji projektu PiS chce wprowadzić trzy poprawki. Jedną już przegłosował. Zmienił bowiem skład kolegium sądu okręgowego, które bierze udział w opiniowaniu kandydatów na prezesów sądów. Proces odwołania prezesa po zmianach ma wyglądać następująco: bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa konkretnego sądu.

    Najpierw minister zasięgnie opinii kolegium sądu w sprawie odwołania prezesa lub wiceprezesa sądu. Jeśli opinia będzie negatywna, to zwróci się do KRS. Rada, jak chcą posłowie, będzie mogła większością dwóch trzecich głosów (chodzi o 17 głosów na 25 członków KRS) odmówić zgody na odwołanie prezesa sądu, co z kolei ma być wiążące dla ministra.

    Jeśli KRS nie zajmie stanowiska w tej sprawie w ciągu 30 dni, to – jak zapisano w projekcie – jego brak nie przeszkodzi w odwołaniu prezesa sądu przez ministra.

    Druga z poprawek wprowadza zmianę zasadniczą. Otóż sędzia ma przechodzić w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia. Taka ma obowiązywać zasada. Przewidziano jednak od niej wyjątek – na pół roku wcześniej sędzia oświadczy Krajowej Radzie Sądownictwa wolę dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie o stanie zdrowia. Rada może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, jeżeli jest to... uzasadnione interesem wymiaru sprawiedliwości lub ważnym interesem społecznym.

    Jej uchwała jest ostateczna. Jeszcze do środy po południu kompetencje KRS posłowie PiS chcieli przekazać prezydentowi.

    W SN INACZEJ NIŻ W POWSZECHNYCH
    I poprawka numer trzy. Ta dotyczy sędziów Sądu Najwyższego. Ci sędziowie przejdą w stan spoczynku także w wieku 65 lat, chyba że złożą oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawią zaświadczenie o stanie zdrowia. O ich dalszych losach decydować będzie jednak prezydent. To on będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec dalszego orzekania przez sędziego. Jeśli tego nie zrobi, sędzia będzie mógł pracować do 68. roku życia.

    Gdyby służba wojskowa była obowiązkowa i w każdym powiecie magazyn z bronią, żeby można było szybko zaopatrzyć duża ilość osób w broń byłoby znacznie bezpieczniej. Spójrz na Szwajcaria, ich nikt nie zaatakuje bo małe szansę na wygraną, w każdym momencie mogą powołać do walki w ***** osób bo każdy tam jest przeszkolony w obsłudze broni

    10 5