Prywatny parking ?.

 • 7 paź 2019

  Na Zarabiu funkcjonuje z powodzeniem obszerny parking obok stadionu Dalinu. Od jakiegoś czasu fragment tego parkingu został zamknięty dla kilku prywatnych samochodów. Czy ktoś jest w stanie podać powody takiego działania.? Jak odbywa się taka "prywatyzacja" . Czy to jest przetarg ? Czy jakaś zryczałtowany opłata? A może są równi i równiejsi...

  9 1

Kto jest za to odpowiedzialny...??!!

 • 11 gru 2018

  Podobnych budowli w różnym stopniu zachowania można zaleźć conajmniej kilka w okolicy. Np http://zamki.net.pl/zamki/rytro/rytro.php . Dzisiaj rozmaite technologie poszukiwawcze (np georadary) dają wiele moźliwości przeprowadzania nieinwazyjnych badań. Chyba warto coś zrobić w tej sprawie, póki to wszystko jeszcze sie nie rozsypie i nie zarosnie.

  2
 • 11 gru 2018

  W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.To ważna data i dobra okazja aby spojrzeć na historię, również na obiekty tą historię upamiętniające. Artefakty traktowane są z szacunkiem proporcjonalnym do ich wieku . I tu duże zdziwienie; mamy spory obiekt historii z przełomu XII i XIII wieku. Jakieś legendy z nim związane. To prawie rówieśnik Zamku Wawelskiego (większy zamek obronny zbudowano na przełomie XI i XII wieku). A jaki jest jego obecny wygląd ? Trudno znaleźć odpowiednio dosadne słowa na określenie obecnego stanu Zamczyska na Zarabiu. Zniszczone i nadal dewastowane ruiny baszty. Zasypana stertami śmieci studnia. Brak jakiejkolwiek informacji (wiele lat temu była). Obowiązek odpowiedniego zadbania o obiekty zabytkowe to nie tylko obowiązek moralny ale również nakaz prawny ( zapewne są na to odpowiednie sankcje w Kodeksie Karnym). Warto postawić publicznie pytania;
  1/ kto jest odpowiedzialny za właściwe zabezpieczenie tej klasy obiektu ?
  2/ co w tej sprawie było robione przez minione lata - nic ?
  3/kto powinien wyegzekwować od osób i instytucji odpowiedzialnych odpowiednie działania ? konserwator zabytków? ,prokurator ?

  Kilka lat temu pojawił się pomysł rekonstrukcji baszty. Niestety przemknął bez zainteresowania. Przy tej okazji warto przywołać cytat Józefa Piłsudskiego "...Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości...".
  Przecież ten obiekt może być atrakcyjnym narzędziem edukacji historycznej, miejscem atrakcyjnych spacerów a może nawet sposobem na promocję miasta. Nie koniecznie potrzebne są duże środki finansowe. Uporządkowanie i właściwe opracowanie oraz ewentualnie zwizualizowanie informacji to
  praca głównie dla myślenickich szkół. Może udało by się zainteresować pobliskie uczelnie krakowskie w celu przeprowadzenia kolejnych badań archeologicznych .
  Na koniec ostatni pomysł; rekonstrukcja materialna już była proponowana. Może na początek przy pomocy technologii 3D rekonstrukcja wirtualna baszty ?

  12 4

Mosty na Rabie

 • 6 gru 2018

  Wg znaków ustawionych na drodze obydwa mosty miały do tej pory max DMC 15 ton. Oznaczało to, że żaden większy TIR lub nawet autokar turystyczny nie powinien do tej pory pojawić się na Zarabiu. Oczywiście takie samochody wjeżdżały. Mam nadzieję, że projekt remontu tych mostów uwzględni zwiększenie nośności . Szkoda też , że zapewne nie uwzględni np dołożenie dodatkowej ścieżki rowerowej na obydwu mostach ( lub pod nimi) - pozwoliłoby to na zrobienie bezpiecznej, niekolizyjnej małej pętli rowerowej po obu brzegach Raby.
  Przy okazji jeszcze jeden pomysł; dlaczego ścieżka rowerowa krzyżująca się z ul Piłsudskiego na Zarabiu nie może być poprowadzona pod mostem. Poprawiłoby to bezpieczeństwo ruchu rowerów oraz komfort przejazdu ścieżką. Nie wymaga to żadnych dużych inwestycji - może zrobić tak "na dziko" ten objazd ?

  6 3