Walka ze smogiem - apel do Burmistrza.

 • 20 gru 2018

  No dzisiaj to już mega smród. Powietrze jak w Pekinie. Czujniki pokazują ponad 500%. Bywa więcej. Gratuluję obrońcom węgla.
  Trujecie nas i siebie samych.

  7
 • 5 gru 2018

  Apel do władz lokalnych !!!
  Proszę zrobić kalkulację na podstawie FV za gaz i za węgiel dla podobnego domostwa i zachęcać ludzi do przejścia na gaz poprzez dopłaty w sezonie grzewczym do gazu lub np. poprzez obniżenie opłaty za śmieci czy za wodę w tym okresie lub nawet przez cały rok. Warunek to posiadanie kotła gazowego i przedstawienie FV za gaz. Macie możliwości w samorządzie to działajcie drodzy Państwo bo kopcą strasznie dookoła.

  11
 • 5 gru 2018

  Jakość powietrza w Myślenicach jest dramatyczna i zagrażająca zdrowiu i życiu mieszkańców. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, że oddychając takim powietrzem trujemy się bardziej niż w przypadku wypalenia 20 papierosów dziennie. Lekceważenie tego i pisanie bzdur, że kiedyś też palili węglem wynika z dużej niewiedzy. Kiedyś nie było ocieplenia domów i na kotle było 80 stopni by zagrzać zimne mury. Teraz era styropianu spowodowała, że palenisko się "dusi" i nie ma pełnego spalania węgla. I to jest największy problem. Kotły zasypowe ustawione na 55 stopni na zasilaniu po prostu są przyduszane i ten miał czy drobny węgiel się tli a nie spala jak kiedyś.
  Kocioł węglowy powinien mieć temperaturę ustawioną tak by na zasilaniu było ok. 75 stopni i zawór mieszający. I tak przez jakiś czas będzie się tliło ale w mniejszym stopniu. To są takie wskazówki techniczne i nie każdy na tym się musi znać. Po prostu w piecu ma się palić a nie tlić i wtedy nie będzie tego gryzącego dymu. I komin mniej ucierpi i kocioł nie przegnije. Wiem, że nie każdy od razu zmieni kocioł z węgla na gaz, ale chociaż spróbujcie inaczej palić.

  6

Myslenice smog wiekszy niż w krakowie

 • 11 mar 2018
  seba napisał/a:

  miałem się już nie wtrącać w tą dyskusję bo jest bezsensowna, i uświadamia mnie tylko jak władza potrafi wyprać mózgi obywatelom.
  kris - nie mieszaj Boga w dyskusję nie każdy jest wierzący ...
  prawda jest taka - jedyne co posiada nasz kraj to złoża węgla, przechodząc na gaz będziemy bardziej uniezależnieni od Rosji. Jak nam kiedyś zakręcą kurek to nikt wam nie pomoże ogrzać się w zimie, wliczając w to UE, PIS PO itd ... a pieców na węgiel już nie będzie bo rząd każe je zdemontować i zakaże palić nawet w kominkach tak jak już to ma miejsce w Krakowie. Wtedy będzie za późno.

  Jak dojdzie do takiej sytuacji to węgiel będzie w cenie srebra :) i emeryta nie będzie stać na 1 tone.
  Rozwiązań jest wiele i nie tylko Rosja ma gaz. Poza tym można budować nowoczesne elektrownie itd. Nigdy nie dogonimy zachodu bo wiecznie się czegoś boimy. Nie zdajesz sobie sprawy ile Państwo dokłada do wydobycia a węgiel z importu zawiera tyle związków rakotwórczych, że nikt go nie chce za darmo. Palenie tanim węglem w kotłach niskotemperaturowych emituje wiele związków toksycznych. Nasze zdrowie jest bezcenne.
  "Zawsze patrz na jasną stronę życia" a nie, że ktoś coś zakręci. Pozdrawiam

  2
 • 9 mar 2018

  To wszystko prawda co piszesz. Kotły gazowe też mają różne czujniki, sądy itp. Wystarczy czujnik pogodowy i termostaty dobrze wyregulowane lub sterownik pokojowy. Kombinacji jest wiele i zależą od układu wnętrza. Nie chcę się rozwodzić nad tym.
  Po prostu w cywilizowanym świecie odeszli już od węgla dawno czy się to komuś podobało czy nie. Może wróćmy do parowozów bo też będzie taniej i spółki węglowe będą zarabiać kokosy. Chodzi o to by wyeliminować węgiel w przypadku niskiej emisji. A z pewnością w miejscowościach w których dochodzi do zjawiska smogu. Na równinach niech palą jak wiatr przewiewa daną przestrzeń. W Myślenicach się to nie sprawdzi jak widać i czuć.

  W pewnym wieku wsypywanie wora z ekogroszkiem jest także dość ciężkie. Znam to bo moi rodzice mają taki kocioł ale tylko dlatego, że nie ma w tej miejscowości sieci gazowej. Tona dobrego ekogroszku ok. 1000 zł. Ja dostałem rachunki za gaz za 3 ostatnie miesiące 950 zł. Dziś koszt zakupu kotła gazowego z zasobnikiem i wkładem do szachtu kominowego ok. 7900 zł Va----t. Ale nasze miasto dawało ponoć dofinansowanie.
  Dobry kocioł na ekogroszek to 9000 zł sam kocioł.
  Montowałem takie kotły jak wchodziły na rynek polski. W Anglii były już znane dawno temu. Naprawdę jak tylko jest sieć gazowa i ocieplony dom to tylko gaz. Nic taniej i wygodniej nie wyjdzie. A w pomieszczeniu na składowanie węgla można mieć pralnie lub siłownie :)
  Mentalności się nie zmieni - kocioł można.

  PS Gdyby każdy miał dobry kocioł na ekogroszek to byłoby nieźle. Tylko po co jak jest gaz.

  1 1
 • 8 mar 2018

  Kocioł gazowy załącza się kiedy temp. spada poniżej zadanej o kilka stopni. Są czujniki pogodowe i teraz mój kocioł nie pracuje bo słoneczko grzeje przez okno. Znam się na tym i wiem że przy obecnych cenach ekogroszku itp. nie opłaca się instalować takich kotłów z podajnikami i innymi cudami. Wiem ile pyłu jest w komorach takich kotłów a część tego pyłu wędruje z gorącym powietrzem do komina i na działkę sąsiada. To są drobinki nie widoczne gołym okiem. Tak więc jedną z głównych przyczyn jest brak wiedzy i tyle. Dużo można pisać - grzanie ciepłej wody latem gazem najtaniej poza śmieciami oczywiście bo to najtaniej wychodzi. Poza tym wygoda bezcenne. Mamy XXI wiek. Apel do władz by zrobiły prezentację/symulację przeciętnego budynku ocieplonego 10-12 cm styropianu i koszty w porównaniu np. z ekogroszkiem bo miałowce odejdą i tak do lamusa. Zobaczycie, że ktoś Was naciąga na te podajniki ;)

  1 1
 • 8 mar 2018

  Kocioł gazowy załącza się kiedy temp. spada poniżej zadanej o kilka stopni. Są czujniki pogodowe i teraz mój kocioł nie pracuje bo słoneczko grzeje przez okno. Znam się na tym i wiem że przy obecnych cenach ekogroszku itp. nie opłaca się instalować takich kotłów z podajnikami i innymi cudami. Wiem ile pyłu jest w komorach takich kotłów a część tego pyłu wędruje z gorącym powietrzem do komina i na działkę sąsiada. To są drobinki nie widoczne gołym okiem. Tak więc jedną z głównych przyczyn jest brak wiedzy i tyle. Dużo można pisać. Poza tym wygoda bezcenne. Mamy XXI wiek. Apel do władz by zrobiły prezentację/symulację przeciętnego budynku ocieplonego 10-12 cm styropianu i koszty w porównaniu np. z ekogroszkiem bo miałowce odejdą i tak do lamusa. Zobaczycie, że ktoś Was naciąga na te podajniki ;)

  1 1
 • 6 mar 2018

  Ja pracuje w Krakowie od kilku lat i jest teraz lepiej. Jak wracam do domu to mam porównanie i w Myślenicach jest gorzej. Oczywiście są strefy w Krakowie bardzo "zasmogowane" . Generalnie to wielkie miasto i nie ma co porównywać. Popatrzmy na swoje. Zróbmy coś z tym. Zobacz na stronie mapa airly to teraz kopcą wszędzie. Ale w naszym mieście możemy mieć lepiej. Trzeba tylko uświadomić ludziom co i jak i jakie są koszty ogrzewania gazowego. Są wsie gdzie nie ma gazu i tam jest problem. Ale my mamy gaz. A jak komuś zimno przy 20 stopniach no to niech się cieplej ubiera w domu.

  5 1
 • 6 mar 2018

  Napiszę tylko tyle. Niech się wstydzą Ci co kopcą i zaoszczędzą rocznie 1500 zł w stosunku do ogrzewania gazowego. Ja mam kocioł gazowy i dom 150m2. Miesięcznie na gaz do 300 zł z kuchenką gazową. Dom ocieplony ale stary z pustaków kupionych za Gierka. Wychodzę do pracy nastawiam 17 stopni. Po powrocie na 20 stopni wewnątrz. Nie byłem w kotłowni od tygodni. Nie wynoszę popiołu jak sąsiad o 6:00 rano i nie kopce na całą okolicę. Wiem, że sąsiad ma kasę ale szkoda mu wydać. Nie ma wiedzy, że gazowy kocioł włącza się jak musi a węglowy chodzi cały czas albo udaje, że nie wie. Co tam smog, parę złotych zostanie w kieszeni. Mentalność Polaków i tyle - bo taniej. A taniej nie jest wcale.
  Rozumiem mniej zamożne rodziny tutaj powinno być dofinansowanie miasta do termomodernizacji i wymiany kotła. Wstyd, że Myślenice mają gorsze powietrze od Krakowa. Ta nasza bezradność i brak wpływu na decyzje władz miasta sprawiają, że jest coraz gorzej. Zbieranie śmieci także ma na to wszystko wpływ.
  Wstyd, wstyd, wstyd. Szkoda tylko tych najmłodszych i najstarszych mieszkańców, bo to im po prostu bardzo szkodzi.

  7 3