Myslenice smog wiekszy niż w krakowie

 • 21 mar 2018

  Seba, patrzę na zdjęcie twojego konta i przypominam ci co napisałeś : „sam palę miałem bo jest dużo tańszy od węgla i będę nim palił dokąd się tylko będzie dało”. Widzisz, to aroganckie stwierdzenie pokazuje właśnie twój poziom sprania mózgu. Nie obrażaj innych! Jak boisz się uzależnienia od gazu rozpal sobie ognisko w pokoju niczym w szałasie ale nie truj miałem sąsiadów bo okradasz ich ze zdrowia. Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem.

  Zgregi, dokładnie masz rację. Gaz nie musi być droższy, nie wspominając o uzależnieniu od smolucha. Np. Ja ogrzewam gazem, 250m. średnia od grudnia do kwietnia wyszła 305zł/mc. Dodatkowo nie tracę czasu i nie jestem uwiązany do pieca a PRZEDEWSZYSTKIM nie truję sąsiadów spalinami a to jest oszczędność na ich zdrowiu.

  htomek87, są gminy które monitorują powietrze i dbają o mieszkańców. Starają się o dofinansowania, informują o jakości powietrza, szkolą. W tych gminach zrozumiano że zdrowie i jakość życia są najważniejsze. Niedawno czytałem że Myślenice są płucami Krakowa ! Już niestety widać Myślenice w rankingach najbardziej zanieczyszczonego powietrza.

  Sh_ma, palenie węglem w dzisiejszych czasach przynosi wiele złego dla społeczeństwa. Jeśli jesteś patriotą pomysł jak zbudować tańszą Polskę pompę ciepła czy energię odnawialną i sprzedawać na całym świecie zamiast panicznego parcia w węgiel. Pomysł o przyszłych pokoleniach. Twoje poglądy o węglu są w rzeczywistości archaiczne i nie mają wspólnego z przyszłym dobrem kraju!

  Z czasem węgiel dla domów będzie droższy niż inne źródła. niezależnie od ustaw. Myślę ze jedynie elektrociepłownie będą mogły korzystać z taniego węgla do masowej produkcji energii. Będą wyposażane w filtry i nie będą paliły śmieci.

  1
 • 10 mar 2018

  sh_ma : jak widać jesteś bardzo przywiązany do technologii spalania węgla, śmiem twierdzić ze czerpiesz z tego zyski dlatego idziesz w uparte. w swoich wypowiedziach często powołujesz się na przykłady prawdopodobne, choćby ocieplenie ścian można choćby wykonać od wewnątrz. Nie ma rzeczy niemożliwych.

  Wbrew opinii spalanie węgla nie w celu ogrzewania domów nie jest sporo droższe od ogrzewania np. gazem. To są fakty. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę choroby wywołane przez smog i koszt leczenia bilans jest ujemny.

  Staraj się kierować dobrem społeczeństwa, wiedz że każdy kocioł węglowy, który polecasz powoduje obstrukcję płuc także u dzieci które mimowolnie wdychają równoważność 2500 papierosów a przecież to one mają pracować na twoją emeryturę czy na leczenie chorób być może związanych z trującym smogiem.
  Oczywiście powtórzysz rzecz nieprawdziwą, że nieważne jest 9-12 miesięcy życia lecz wiedz nie masz Bożego prawa wypowiadać się na temat kogoś życia!

  1 3
 • 4 mar 2018

  sh_ma, z tego co wiem kominki będą zabronione w Krakowie. Dlaczego? gdyż tu na małej powietrzchni mieszka ok 800 000osób. w Myślenicach20 000. My rozmawiamy o Gminie Myślenice bo tu jest powietrze 2-3 razy bardzie zanieczyszczone.
  Jesli ktoś ma lęki zawsze może przechowywać tzw piec lub kozę.
  Są to sytuacje promilowe jeśli posiadasz umowę na prąd masz mieć gwarantowaną dostawę. są agregaty itp.
  Niemniej jednak, wydaje mi się że ogromna ilość ludzi posiada ogrzewanie oparte na obiegu zasilanym prądem i nie słuchać o ofiarach , narzekaniu. Niestety codziennie nowe osoby dowiadują się o wyroku, wyroku choroby lub nagle umierają z powodu smogu.

 • 4 mar 2018

  Piszesz, że szkoda pisać i że zignorujemy, nie wycofuj się. Wręcz przeciwnie, uważam że nie ma głupich pytań są wyłącznie głupie odpowiedzi. Nie zamierzam ignorować merytorycznych dyskusji.
  Czujniki są kalibrowane i posiadają certyfikat, tolerancja błędu wynosi ±10%@100-500 μg/m³. Zakładając że mieliśmy górną wartość graniczną 1244% przekroczonego pyłku PM2,5 tj 311 μg/m³. to znaczy że mogliśmy wdychać 279,9 μg/m³ cząsteczki 2,5 przedostające się do krwi. Dla informacji są to poziomy alarmujące a żadnym rozwiniętym kraju nie puszczono by dzieci do szkoły!
  Idąc dalej powołujesz się na aferę WW-gate, Koncerny w skandaliczny sposób zawyżają wartości spalin w ramach konkurencyjności rynkowej. Jak to się ma do zanieczyszczenia w gminie Myślenice?
  Jak wiemy samochody powodują w Polskich miastach (w godzinach szczytowych) ok 10% zanieczyszczenia. Przypominam u nas smog zwiększa się w mroźne bezwietrzne dni. Co więcej, w metropoliach kilkumilionowych jak Londyn gdzie przewija się miliony ww z dieslem nie ma przekroczonych norm. Jeśli wyeliminujemy wszystkie diesle z rynku a nadal będziemy palic węglem smog będzie bez zmian. To jak porównanie samochodu diesla z parowozem!
  Widzisz Mysleniczanin007 poruszyliśmy problem trującego powietrza w gminie Myślenice mającego dramatyczny wpływ na zdrowie. Próbując usłyszeć propozycje naprawy, niektórzy wychylają się w sposób obraźliwy. Smog to biznes? Jakie są korzyści tego ze się trujemy i kto na tym zyskuje a kto więcej traci?

  1 1
 • 4 mar 2018

  Btwin, podczas gdy pisałeś postu w Myślenicach czujnik zanieczyszczenia powietrza pokazuje 1244% przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza. To jak ptak ci na głowę zrobił a ty że pada deszcz. Jesteś egoistą twierdzącym w średniowiecznych zabobonach. Krytyka łatwo ci przychodzi a propozycji poprawy powietrza zwolenników węgla jakoś brak???? – pomysł co to znaczy. Piszesz o mediach, UE ? tam się wynglem nie pali. Zapewniam się nie dam się sprowokować w tak płytki i nie merytoryczny sposób, a jeśli nie masz pomysłów logiczne propozycje idź na niedzielny wieczorny spacer. Tak dla zdrowia!

  1 1
 • 3 mar 2018

  Na wstępie, Tania, pragnę Ci podziękować, za ten trafny materiał naukowy zbierający większość aspektów zdrowotnych, którego głównym przekazem jest niewiedza społeczeństwa o dramatycznych zagrożeniach smogu.
  Sh_ma, Twierdzisz ze nie założyłeś gazu wyłącznie ze względu na lęk przed brakiem dostępu z rosji. Z całym szacunkiem, paniczny lek przed Rosją, która stoi gospodarczo na eksporcie gazu jest bezpodstawny.
  Europa tworzy połączoną w sieć pajęczynę a rosyjski gaz to 1/3 gazu UE. Rosja sprzedaje do UE 70% gazu i jest bardziej uzależniona o nas. Istnieją alternatywne rewersy dostaw z zachodu a Polska do 2022roku będzie całkowicie niezależna od wschodniego gazu. Nie jest to więc żaden argument abyśmy musieli truć się smogiem. Piszesz że „dziś niektórzy chcieli by sprzedać swoją wolność, za czyste powietrze” a przecież wolnością jest prawo do długiego życia a trucie toksycznymi gazami można śmiało nazwać ograniczeniem wolności do świeżego powietrza i skracaniem życia.
  Wybacz ale w tak poważnej kwestii, kwestii długości życia i chorób nie ma miejsca na słowa „ponoć”.
  Oczywiście jako alternatywę ogrzewania zawsze można mieć kominek, którego nikt nie będzie zabraniał. Dodatkowo zawsze można wstawić wolnostojąca kozę czy mieć farelkę nie wspominając już o innych alternatywnych źródłach energii.
  Reasumując o jakim ogłupianiu mówisz, Tenia przedstawiła reportaż z realnymi dowodami naukowymi. Wszechobecna niewiedza o skandalicznej sytuacji powietrza jest faktem lecz głupotą nazwałbym Ignorowanie tego alarmu. Z pełną świadomością potwierdzam że chodzi o zdrowie a co za tym idzie za ogromnymi pieniędzmi przeznaczanymi na leczenie. Dlatego proszę odłączmy od dyskusji politykę.
  Sh_ma, chętnie poczekam na odpowiedz w sprawie propozycji poprawy powietrza z poprzedniego postu. Z góry dziękuję Ci za propozycję..

  2 1
 • 3 mar 2018

  Jest oczywiste że paliwo stałe nie może być wydajnym i czystym źródłem ogrzewania w warunkach domowych dlatego nie wiem skąd twoje powtarzania że „węgiel kaloryczny nie znaczy ekologiczny”, to nonsens proszę czytaj ze zrozumieniem. Udowodnione jest ze palenie miałem i gorszej jakości węglem wydziela więcej rakotwórczych substancji.
  Przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza przekraczające 1200% w Myślenicach i okolicy spowodowane są w 90% przez ogrzewanie domów węglem i jego pochodnymi. Powoduje to dramatyczne narażenie naszego społeczeństwa na choroby. Lekarze obliczyli, że w Polsce ginie rocznie więcej ludzi z powodu zanieczyszczonego powietrza niż wypadków drogowych (wydolność układu krążeniowo oddechowego, nowotwory). Zachęcam do porównania statystyk światowych, wypadamy tragicznie. Niechlubne wartości dla gminy Myślenice są zapewne wyższe niż te uśrednione dla Polski.
  Koszty leczenia powinny być dodane do kosztów ogrzewania węglem domów.
  Jeśli przeczytasz ze zrozumieniem mój ostatni post zauważysz że, „Wyłącznie elektrociepłownie z zaawansowaną technologią poradzą sobie z odpowiednią filtracją i tu jedynie widzę wykorzystanie w długim czasie”. Biorąc pod uwagę zdrowie mieszkańców, koszty leczenia, ograniczony dostęp do węgla w dłuższej perspektywie i jego wzrastające koszty pisanie o patriotyzmie jest nie adekwatne do realiów.
  Weź pod uwagę również fakt że pali się także innymi śmieciami jak płyty meblowe, śmieci zawierające wiele chemikaliów. Palenie tym nie związane jest z biedą. Śmieci w naszej gminie są odbierane rzadziej zimą niż latem bo jest ich mniej.

  Wspominasz, że ekologia to biznes, stawiasz na patriotyzm a bronisz rozwiązań rodem ze średniowiecza. Może zamiast lamentować lepiej pomyśleć jak połączyć biznes, ekologię i zyskać jako kraj rozwijający się/. To inny odrębny temat z perspektywą długoterminową.

  Sh_ma, biorąc pod uwagę realia, nie ograniczając się wyłącznie do krytyki,
  czy możesz się zaproponować Twój planu poprawiającego jakość powietrza na 2 , 5, 10 i 15 lat?

  1
 • 2 mar 2018

  Chciałbym widzieć możliwość wspierania Polskiego górnictwa lecz wiedząc, że kalorycznego węgla już w nich nie ma a koszty wydobycia rosną w lawinowym tempie obawiam się że w długim terminie nie tędy droga. Wyłącznie elektrociepłownie z zaawansowaną technologią poradzą sobie z odpowiednią filtracją i tu jedynie widzę wykorzystanie w długim czasie.
  Dzisiejszy węgiel zostawia w piecach smolisty osad czego wcześniej nie było. Domów jest więcej a ludzi stać na zakup większej ilości węgla.
  Miał jest sypkim odpadem węgla który zawsze będzie kopcił, gdyż nie ma możliwości doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza. Uważam że nie można rozmawiać o węglu do masowego ogrzewania domów w dłuższej perspektywie.
  Mamy przekroczone normy o 1200%, 2-3razy więcej niż w Krakowie, dziś rano świecące słonce nie przebija się przez smog a dzieci maszerują do szkoły. Sytuacja jest krytyczna. Uwierz mi ekologia to nie biznes to przede wszystkim prawo do komfortowego oddychania poprawnym powietrzem.

  Sh_ma, możesz zaproponować propozycję planu poprawiającego jakość powietrza na 2 , 5, 10 i 15 lat?

  4 1
 • 1 mar 2018

  Zarówno piece nowej generacji (kl5) jak i wysoka jakość węgla wpływają na sprawność spalania. Palenisko uzyskuje wyższą temperaturę co w efekcie lepiej ogrzewa dom, węgiel dokładniej się spala mniej pyłów wydobywa się na zewnątrz. Oczywiście najłatwiej dziś będzie zacząć od stosowania lepszego węgla i wyeliminowania miału. Dodatkowo zgadzam się ze wiedza dotycząca rozpalania (np. palenie od góry) jest ważna. Przykład Krakowa pokazuje że elektrociepłownia stosując technologie i filtry emituje mniej smogu niż osiedle domków.
  Jak widać problemem jest przyzwolenie na kopcenie miałem czy śmieciami i nie mówimy tu o ubogich rodzinach. W zimie, częstotliwość odbioru śmieci jest OFICJALNIE mniejsza i nikt nie zadaje sobie pytania co dzieje się z tą równicą?
  Bazując na wypowiedziach niektórych forumowiczów, jedyne środki prawne zmuszą ich do zmiany przyzwyczajeń.
  Kracy i sh_ma , piszecie że ogrzewanie węglem może być ekologiczne i wymaga inwestycji gospodarstw domowych. Jeśli nie ma dobrej woli w inwestycje w lepszy węgiel czy nowe piece jak inaczej wyeliminować problem smogu jak nie przez zakazy?

  Chętnie zapoznał bym się z raportem sytuacji naszej gminy, analizy opartej na pytaniach:
  -ilość gospodarstw domowych / Firm opalających paliwem stałym
  -jaki procent z nich ma dostęp do gazu
  -ile budynków jest nie ocielonych
  -jakie paliwa są statystycznie kupowane na składach i w jakiej cenie
  -porównanie ilości odpadów stałych w okresie grzewczym a nie

  Wówczas będzie można dokonać analizę i budować plan naprawczy oparty na potrzebach.
  Jest pewne że w najbliższych latach węgiel będzie drożał a złej jakości paliwa będą eliminowane z rynku. Jestem za pomocą realnym najuboższym lecz nie mogę zrozumieć prosperujących firm czy rodzin z poprawnym statusie materialnym, które kopcą czym się da. Rozglądnijcie się, przecież problem nie dotyczy wyłącznie finansów!

  5 1
 • 28 lut 2018

  Kracy, masz rację, podniesienie ceny węgla jest to chyba jedyne rozwiązanie. warto też informować o zagrożeniach smogu bo większość stać na czystsze ogrzewanie a mimo to kopci się najtańszym.
  w 2006 roku tona węgla kosztowała ok 300zł a w najbliższym czasie poszybuje grubo ponad 1000zł.
  Nie trzeba być geniuszem aby dojść do wniosku ze najwyższy czas zmiany nawyków i kierowanie się w ekologię.
  To dobra wiadomość dla tych którzy chcą oddychać poprawnym powietrzem. Wszyscy mają do tego prawo!

  1
 • 27 lut 2018

  No właśnie powietrze potrzebne do życia jest częścią wspólną lecz nie wszystkim zależy na zdrowiu sąsiadów a wielu bagatelizuje problem.

  Kiedyś, jak nie było czujników, Myślenice chwaliły się że są płucami Krakowa a teraz wychodzi prawda skandalicznym powietrzu a na Błonie będziemy jeździć jak do sanatorium.

  Muszę powiedzieć że sprawy idą w dobrym kierunku na stronie urzędu ukryte są informacje o powietrzu i informacje : http://www.myslenice.pl/dla-mieszkanca/bezpieczenstwo/ochrona-srodowiska/ochrona-powietrza

  Jak widać muszą być podjęte prawne środki aby zabronić trucia bo bez regulacji wielu samemu nie podejmie takich kroków:
  - węgiel drożeje (Górnicy chcą podwyżek, węgla jest mniej, podatki zdrowotne)
  -złej jakości węgiel będzie zabroniony
  -kotły muszą być wymieniane na wyższej klasy
  -wzmożone kontrole straży miejskiej (nie bójmy się sprawdzania kominów sąsiadów)
  -kopciuchy będą musiały być wyeliminowane a z czasem ekologiczne ogrzewanie stanie się tańsze niż węglowe ????
  wielu ludzi z unii europejskiej nie może uwierzyć jak można oddychać i żyć w takim powietrzu. Ararmy smogowe uruchamiają się przy 100% a u nas dochodzimy do 1200%.
  -krok po kroku do celu

  3 1
 • 22 lut 2018

  to są bardzo interesujące dane dziękuję.
  Węgiel będzie drożał z roku na rok a rząd chce wyeliminować najtańszy miał wiec będzie jeszcze drożej. Z punktu wiedzenia powietrza i osób które mimo dostępnych pieniędzy palą najtańszym kopciuchem, to dobry kierunek. a co l ludźmi których nie stać na takie wydatki i trzeba ich zrozumieć?
  Myślę że ocieplanie budynków i wymiana piców choćby na klasy 4-5 to wielka poprawa.

  Niestety w pierwszej kolejności powinniśmy rzetelnie informować jak trujący jest smog bo to podstawa zrozumienia dlaczego mamy ogromny problem a następnie programy dofinansowań dla najuboższych. Ważne aby zrozumieć że eliminacja smogu to nie fanaberia a zdroworozsądkowe myślenie i prezent naszych dzieci.

 • 22 lut 2018

  Bono chylę w takim razie bardzo nisko czoła i potwierdzam ze źle zrozumiałem wypowiedz (wygląda że nie tylko ja..). z Securit oczywiście sprawa zrozumiała.
  Musisz być troskliwym człowiekiem decydując się na piec gazowy a troska o bezpieczeństwo potwierdza dalekie planowanie.
  Wybacz ale wiele jest osób których stać na lepszej jakości paliwo a dobrowolnie wybierają najtańszy miał (patrz wypowiedz Seby). Oczywiście w druga stronę jest podobnie osoby których nie stać na węgiel gdyż ledwie wiążąc koniec z końcem. Staram się zrozumieć dlaczego mamy tak wielkie przyzwolenie społeczne na trucie i jak można to zmienić : przyzwyczajenia , informowanie o zagrożeniach smogu, dofinansowanie na wymianę pieców, wyeliminowanie z rynku nieefektywnego miału itp…

  1 2
 • 22 lut 2018

  Bono : a ta ochrona potrzeba ci jest przed kradzieżą miału z kotłowni czy drogiego aua z garażu? :)
  Nie chcesz się bawić w ochroniarza ale etat jako palacz w kotłowni ci nie przeszkadza, czy dobrze rozumiem?
  Bo ja też mam dylemat, marzę o całodobowym stróżu tylko w tym kraju inflacja nie pozwala mi na spełnianie marzeń. Może rozwiązaniem będzie palenie śmieciami jak sądzisz?

  2
 • 21 lut 2018

  Btwin : niestety żyjesz w niewiedzy i nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu smogu. Żyjemy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie i na świata, statystyki i lekarze alarmują. Mam podobny wiek do Ciebie i czy to znaczy że młodzi nie rozumieją problemu ? Wręcz przeciwnie, czytają, dążą do udoskonalenia!
  Bo wcześniej się paliło to teraz tez można ? Nonsens, wcześniej węgiel był wyłącznie wydobywany z polskich kopalni, był kaloryczny koks, węgla było mniej, domów było mniej i plastikowych odpadów. Porównujesz do dzisiejszych czasów? Żyjemy w XXI wieku , stać nas na coraz a palimy gorszym syfem i często bez ograniczenia. Zachęcam wszystkich do rzetelnego i sumiennego poczytania o problemie gdyż nas zabija. Nie zastanawiacie się skąd biorą się choroby cywilizacyjne?
  Świadomość społeczna problemu powinna się zmieniać w tym temacie. Czy wyłącznie zakazy i nakazy prawne poprawią powietrze czy nie możemy się sumiennie uderzyć w pierś ?

  5 2
 • 20 lut 2018

  @Cpv1 : teren górzysty w jakim żyjemy nie jest powodem smogu ale owszem może przeszkadzać w wentylacji. Jeśli nie ma mocnego kierunkowego wiatru tu nic nie pomaga. Urbanizacja będzie postępowała a „gór nie przeniesiemy”. Powodem smogu są stare piece węgielkowe i przyzwolenie społeczne na kopcenie byle czym.

  @Lukaszz : w niedzielę wyrywkowo widziałem 1256% wątpię aby był to rekord.

  @Bono : pali się tym co najtańsze. Przykład Seby który się tu wypowiada jest stereotypem myślenia. Nie ważne czy mnie stać czy nie, czy lepszy węgiel będzie bardziej kaloryczny i mniej trujący, ważne że taniej! Czy musimy poczekać na obostrzenia prawne w celu zmiany nawyków i chęci poprawy powietrza?

  @Tania : rakotwórczy benzo(a)piren jest tragiczny. Jest w formie gazu wiec żadna maska czy filtr nie pomogą. 78% - sposób ogrzewania budynków. Uważam że rozmowy na takie tematy są bardzo ważne gdyż jak widać świadomość jest bardzo mała.

  @Btw: cieszę się ze masz zdrowe małe dzieci i życzę jak najwięcej zdrowia na jak długo. Uważam ze wybór spędzania czasu z małymi dziećmi w największy smok jest niebezpieczne. Oczywiście brak ruchu nie jest wskazany ale czynnik smogu powinien być brany pod uwagę przy planowaniu czasu na zewnątrz. Na pewno odporności nie poprawi spędzanie na zanieczyszczonym powietrzu a choroby często występują z czasem gdyż jak twierdzą lekarze jest to cichy i podstępny zabójca. Badania pokazują że smog zabija w Polsce 50 000 osób rocznie a przecież mieszkamy w regionie o największym zanieczyszczeniu w Polsce to jaki procent przypada dla nas? Jak wytłumaczysz zapadalność na astmę i uczulenia 3X większą w Krakowie niż w pozostałej Polsce? Przypominam że w Myślenicach mamy większe zanieczyszczenie niż w Krakowie. Nie wierzę że są lekarze którzy twierdzą że smog nie jest zagrożeniem dla zdrowia a jeśli nic nie mówią nie chcą wzbudzać u pacjentów niepokoju!

  7 4
 • 19 lut 2018

  gdzie twoim zdanie leży problem 12 krotnego przekroczenia norm jakości powietrza w Myśleniczanach jak nie w piecach?

  5 7
 • 19 lut 2018

  Warszawa to nie tylko pałac kultury to także osiedla palące węglem stąd przekroczenia norm.
  Każde miasto ma swoją wentylację.
  Kraków jest to trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie i nie przez smoka wawelskiego. Problem w tym że w ostatnich dniach w Myślenicach powietrze było blisko 5 razy bardziej zanieczyszczone (krytyczne 1250%).
  Jest problem węgla czy go nie ma?

  6 7
 • 19 lut 2018

  Kracy, chciałbym aby głównym powodem smogu były samochody ale tak niestety nie jest. To już jest udowodnione. Auta powodują jedynie 9-10% zanieczyszczenia. Masz racje niektóre busy powinny być kontrolowane bo aż czarno za nimi :)
  Głównym powodem jest spalanie w prymitywnych piecach złej jakości paliwem. Przekonaj się sam wieczorem masz mniej aut na drogach a poziom zanieczyszczenia jest większy. Nie wspominając o dużych aglomeracjach gdzie przejeżdża po kilka milionów aut a smogu nie ma.
  Jest stwierdzone że głównym powodem smogu jest palenie węglem w niskiej jakości piecach i tu głównie trzeba pomysłów jak wyeliminować tego cichego zabójce.

  5 8
 • 17 lut 2018

  smogu nie widać tylko czuć :) a jak nazwać inaczej niż smog aktualne 1200% przekroczony współczynnik MP2,5 w Myślenicach który przedostaje się z płuc do krwi?
  jesli nie wierzysz wystaw sobie odkurzacz na zewnątrz zakończony watą to zobaczysz o czym mówię lecz prościej będzie się popatrzeć pod latarnie.
  Samochody głównie trują? to nie prawda gdyż Paryż, Londyn, Berlin tam jeżdzi więcej aut niż w Myślenicach a smogu nie ma.
  Owszem w XIX wieku Londyn zmagał sie ze smogiem wyeliminowano węgiel i ludzie żyją dłużej.
  Niestety smog to nie wymysł czy moda to poważny problem dla zdrowia wszystkich mieszkańców.

  12 9
 • 17 lut 2018

  Seba sprawdziłem,
  aktualnie jakość powietrza w Krakowie przy elektrowni Tauron Ciepłownicza to 192% normy a ociepla blisko miliona ludzi.
  Aktualnie w Myślenicach 928% a wieczór dopiero się zaczyna! Źródło: https://airly.eu/pl/
  Jak widzisz elektrownie mają odpowiednie filtry które zatrzymują większość smogu. Idąc dalej Krakowskie osiedla domków (Kliny) aktualnie jest 260% wiec więcej niż przy elektrowni. Twoja teza nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.
  Brak gazu , który daje zarobek rosji to założenie zupełnie sci-fiction nie mówiąc o tym że pozostają inne źródła czy alternatywy ogrzewania awaryjnego.
  Uwierz, krakow ma się dobrze jest coraz cieplej.

  Nie masz wyrzutów sumienia że trujesz dzieci bawiące się na sankach bo przecież są ferie?
  spróbuj zaproponować co można zrobić aby zminimalizować problem i nie dopuszczać do przekroczenia jakości powietrza aż 1000% (bo to jak jazda 10X szybciej przez miasto niż dozwolono)

  9 6
 • 17 lut 2018

  Dziękuję btwin że to przypomniałeś. Oczywiście jedzenie jest jednym z czynników i jest to temat na osobną rozmowę tylko widzisz,
  jesli ktoś będzie chciał się odżywiać samą woda i marchewką ma do tego prawo i nikt mu tego nie zabroni. Ktoś może posadzić sobie na balkonie pomidory lub inny będzie hodował swoje kury zamiat jeść codziennie promocyjną szynkę z marketu.
  Problem smogu jest nieco inny, czy chcesz czy nie, nie wyjdziesz z domu na spacer bez spalenia kilku niskiej jakości papierosów.

  4 3
 • 17 lut 2018

  Drodzy forumowicze proszę was starajmy się nie obrażać a rozmawiajmy i starajmy się zrozumieć drugą osobę.
  @SEBA : piszesz „palę miałem bo jest dużo tańszy od węgla i będę nim palił dokąd się tylko będzie dało bo ty mi na opał nie dasz” ale nie zastanawiasz się że twoje dzieci/wnuki udając się do szkoły wdychają zawartość kilku papierosów i czy nie zadajesz sobie pytania dlaczego mamy tak wielki poziom nowotworów, astmy i uczuleń? Lekarze alarmują ze w naszym regionie problem jest większy.
  Oczywiście drugim problemem jest kwestia pieniężna. Węgiel drożeje i będzie drożał a dobrej jakości kalorycznego węgla już w Polskich kopalniach nie ma.
  Patrzenie wyłącznie na pieniądze ignorując zdrowie jest krótkowzroczne. Niestety wiele rodzin stać na wymianę pieca lecz chęć zaoszczędzenia „na ładniejsze auto” jest silniejsze. A co z budynkami prosperujących firm które trują powietrze?
  Czy zabronienie palenia miałem jest jedynym rozwiązaniem zmiany twojego punktu widzenia i przyzwyczajeń?

  @btwin : to nie media manipulują w tym temacie lecz lekarze robią co mogę w celu pokazania realnego cichego zabójcy. Zgadzam się że jest część osób dla których węgiel zawsze będzie za drogi bo ogrzewanie zawsze było jednym z największych wydatków domowych. Dlatego prowadzimy rozmowę. Może część pieniędzy z leczenia skutków przeznaczyć na dofinansowanie dla najuboższych? Za ogrzewanie wszędzie na świecie trzeba płacić a są regiony w Europie gdzie ogrzewanie pochłania 35% budżetu rodzinnego ale nikt nie zastanawia się jakby tu palić śmieci. Zgadzam się że monopol na wywóz śmieci w Myślenicach jest problemem.

  @Stor : nie rozumiem co masz do naszej polskiej mentalności porównując się do Szwajcarii ? Szwajcaria to nie tylko banki i nie wszystkich szwajcarów stać na nowe auto czy na wczasy lecz świadomość nie-trucia sąsiadów jest naturalna i ponad innymi kosztami. Wydaje mi się że jest to prawidłowe myślenie.

  Reasumując, faktem jest że w naszym regionie przez nasze kotłownie mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie i zapadalność chorób większa niż gdzie indziej. Widać że świadomość tego problemu jest niewielka i dlatego uważam że powinny być podejmowane kroki informacyjno-ograniczające smog.

  8 4
 • 15 lut 2018

  badania pokazują że oprócz śmieci także węgiel jest toksycznym trucicielem. Należałoby niestety wymieniać także piece, ocieplać budynki. Odbiór śmieci jest dziś łaską i stwarza problem każdemu.
  W gminie kompletnie brak jakichkolwiek kroków w celu poprawy powietrza :Informowanie, kontrole palenisk, w niektórych domach widać żenująco małą ilość śmieci do odbioru.

  Generalnie mamy gęsty smog który truje powodując choroby i złe samopoczucie a tu nadal panuje znieczulica. Brak alarmowania mieszkańców, edukowania i planu planu naprawczego.

  Za 2 lata Kraków będzie miał czyste powietrze bo jest prowadzona głośna akcja poprawy powietrza. Wówczas będzie bardzo głośno o trującym powietrzu w gminie Myślenice i może ktoś się przebudzi.
  czy nie można zacząć reagować nieco wcześniej!

  13 2
 • 8 lut 2018

  zastanawiam się co możemy zrobić aby stopniowo poprawiać powietrze i pożyć dłużej?
  Za rok , dwa w Krakowie wejdzie zakaz palenia węglem a powietrze będzie dobre - punkty zielone na mapie. A w Myślenicach i okolicach nadal będziemy się truć!

  uważam że problem jest większy niż sie nam wydaje.

  23 6