Umarł dziś Towarzysz Stalin
Historia Lekkostrawna 1

Umarł dziś Towarzysz Stalin

Myślenice, rok 1953. Poniedziałkowy wieczór zgasił światło i tak przykrótkiego marcowego dnia. Jest zimno. Strach skuł miasto cienką warstwą lodu. Trwa epidem...

Gute Arbeit
Historia Lekkostrawna 6

Gute Arbeit

Jest zima 1939 roku. Mały domek na Górnym Przedmieściu Myślenic skrywa w swym wnętrzu ciepły przedpokój. Przy stole, w wygodnym krześle, siedzi Klaus. Z uwagą...

Thank you for your service
Historia Lekkostrawna 16

Thank you for your service

Dziś dzieje się historia. Bez wątpienia będą o niej wspominać przyszłe pokolenia. Kolejny raz wrzucam ten artykuł do szuflady, a on ciągle wraca na biurko Dz...

Święty Walenty - patron obłąkanych
Historia Lekkostrawna 0

Święty Walenty - patron obłąkanych

Święty Walenty - oficjalnie patron nerwowo i psychicznie chorych, na co dzień opiekun zakochanych, nieoficjalny patron handlu i obrotu w miesiącu lutym Duc...

Tadek. Epizody "wyzwolenia"
Historia Lekkostrawna 0

Tadek. Epizody "wyzwolenia"

Jeśli spojrzymy na Myślenice z góry, dostrzeżemy anatomię miasta. Rynek to serce tłoczące ludzi i pojazdy tętnicami dróg. Ulica Kazimierza Wielkiego to aorta,...

Święty Mikołaj z Rajbrotu
Historia Lekkostrawna 1

Święty Mikołaj z Rajbrotu

Sina szarość przełomu listopada i grudnia 1914 roku objęła w mroźnym uścisku dolinę Raby. Już dawno zapomniano tu o lecie, podczas którego zaczęła się ta wojn...

Strażniczka pamięci
Historia Lekkostrawna 0

Strażniczka pamięci

Przemijanie nie musi oznaczać zapomnienia. Zabytkowe nagrobki są niszczone i usuwane. Wraz z nagrobkami znikają imiona i nazwiska dawnych mieszkańców Myślenic...

Wróble smażone
Historia Lekkostrawna 4

Wróble smażone

Skoro znalazły miejsce w książce kucharskiej, musiały często gościć na polskich stołach. I faktycznie tak było. Pozostaje zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego p...

Gute Arbeit

 • Paweł Lemaniak 14 gru 2020

  Nie zauważyłem komentarza. Historia napisana została na podstawie oryginalnego albumu, Znajduje się w nim pocztówka na której Klaus zaznaczył budynek w którym był skoszarowany. Nie oznacza to że mieszkańcy tego domu byli zdrajcami. Przymusowe kwaterowanie żołnierzy niemieckich w domach prywatnych stanowiło powszechną praktykę podczas II wojny światowej.

  2

Ich główna funkcja to upłynnianie ruchu, ale od 12 lat radni nadają im imiona. Dzisiaj nazwanych mamy 9 rond

 • Paweł Lemaniak 10 lis 2020

  prywatnie -
  bardzo miło przeczytać coś takiego o sobie - i za to dziękuję. Jednak mi już zarówno za pracę jak i społecznictwo "podziękowano".

  14 3

Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi: Aleksandra i Mariusz Pustuła oraz Elegir dwukrotnie nagrodzeni

 • Paweł Lemaniak 26 wrz 2019

  Gratulacje !

  1

Paweł Lemaniak został odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Niepodległości

 • Paweł Lemaniak 2 kwi 2019

  Dziękuję wszystkim za wsparcie i dobre słowo - tylko to mi zostało w sytuacji, w której się znalazłem. Coś poszło nie tak, jak miało pójść, więc teraz dla równowagi pojawiać się będą różnego rodzaju kłamstwa i niedopowiedzenia, jak ten dwa posty wyżej. Stary sprawdzony klasyk - najbardziej chwytliwy - "piniądze", wszystko niedopowiedziane, tak aby można było się wycofać, a kłamstwo poszło w świat.
  Prostując - nie otrzymałem żadnej nagrody w związku z budową muzeum.
  Jeszcze raz dzięki dla Wszystkich za wsparcie.

  23 14

Burzyli mur przy kościele. Operator koparki trafił na amunicję z drugiej wojny światowej

 • Paweł Lemaniak 27 lut 2019

  Dla zainteresowanych - najprawdopodobniej rosyjska amunicja karabinowa Mosin Nagant 7,62 x 54 R z okresu II wojny światowej.

  23 5

Wybory Samorządowe 2018: Krzysztof Halek przedstawia filary swojego programu

 • Paweł Lemaniak 27 sie 2018

  Bez względu na to jak to wygląda wolę Tomka z butelką wódki w ręku niż anonimowych, moralnych i trzeźwych grzebiących w cudzym życiu prywatnym.

  30 41

Tak wygląda nowe logo muzeum. Jaka będzie sama placówka?

 • Paweł Lemaniak 19 lis 2017

  Dziękuję.

  6 6
 • Paweł Lemaniak 18 lis 2017

  Tak, znam zwycięzcę tak samo zresztą jak wielu innych uczestników - to doskonały grafik a wykonane przez niego logo jest doskonałe. To że kogoś znam nie wyklucza go z możliwości udziału w konkursie. Jak pani doskonale wie nie musiałem ogłaszać konkursu. Równie dobrze mogłem zawrzeć umowę z dowolnym wykonawcą i zlecić mu wykonanie logotypu. Chodziło o to aby pozyskać najlepszy logotyp a przy tym zaprosić mieszkańców do współtworzenia Muzeum Niepodległości. Prace były kodowane, oceniała je siedmioosobowa komisja w której skład wchodzili pracownicy Muzeum. Przy ocenie każdego z projektów głosowałem jako ostatni. Sześciu na siedmiu pracowników wskazało pracę Sebastiana Dzienyńskiego jako zwycięską. Ta praca jest po prostu najlepsza. Wszystkie nadesłane prace zaprezentowane zostały na wystawie czynnej do 30.11. Wystawa jest nieodpłatna. Zapraszamy.
  Korzystając z okazji dziękuję wszystkim którzy wzięli udział w konkursie. Wasza praca przyczyniła się do wyłonienia nowego logotypu Muzeum Niepodległości. Wszystkie prace zostaną zarchiwizowane jako świadectwo udziału Mieszkańców w budowaniu Muzeum Niepodległości.

  20 7

Aleksander Ożóg z Myślenic wygrał teleturniej „Jeden z dziesięciu”

 • Paweł Lemaniak 12 lis 2016

  Brawo Olek !

  22 12

Projekt RSO: Prezentacja efektów pracy [wideo]

 • Paweł Lemaniak 4 lip 2011

  Co tu dużo mówić bałem się tego jak ten pomysł zostanie odebrany … i jestem bardzo mile zaskoczony. Czyta się Wasze komentarze i chce się dalej pracować ... dlatego dzisiaj po dwóch dniach odpoczynku ruszyłem z kolejnym projektem odbudowy. Trochę to potrwa ale kto był w piątek i widział dzieci przewijające się przez kabinę RSO wie że warto. Zbieram miód gratulacji a za projektem stoi armia kolegów którzy pomogli mi bezinteresownie.
  Dziękuję Paweł

  6
 • Paweł Lemaniak 3 lip 2011

  Dzięki Marku za dobre słowo i za to, że wici idą w świat. Miedzy innymi o to w tym projekcie chodzi. W odbudowie bardzo pomogła Polonia. Kilka osób z zagranicy dotarło na prezentację, kilkadziesiąt przyjedzie na Dni Myślenic. Mam nadzieję że pojazd będzie budził zainteresowanie oraz "ściągał" ludzi do Myślenic i prezentował Myślenice poza miastem. Jeśli dzisiaj wpiszę że ciągnik stał będzie konkretnie w "jakimś” miejscu i nie uda mi się tego zrealizować to petem z całą pewnością będę musiał się z tego tłumaczyć. Kiedy będę znał konkrety w tym względzie podam je. Teraz moim zadaniem jest doprowadzenie pojazdu do używalności i jego prezentacja w terenie podczas sezonu wakacyjnego tak żeby każdy z Was mógł nacieszyć nim oczy. To wersja półuśmiechu( tak zwany „żabi”), powstrzymałem się w połowie by nie wystraszyć dzieci które były na sali. Fotografie Pana Mieczysława obiegły już wszystkie internetowe fora militarne.
  Pozdrawiam Paweł

  6
 • Paweł Lemaniak 2 lip 2011

  Bardzo dziękuję za zamieszczenie zdjęć i tekstu na temat projektu. To co najważniejsze - dziękuję bardzo Każdemu kto wbrew paskudnej pogodzie przyszedł na uroczystość zakończenia projektu - było to dla mnie bardzo ważne. Panie Mieczysławie – świetne zdjęcia.
  RSO składany był dla miłośników militariów oraz dla Myślenic i Myśleniczan. Dlatego w tym roku prawie całkowicie rezygnuję z wyjazdów na zloty militarne w Polsce - tak aby zaprezentować go tu na miejscu. W ciągu wakacji postaram się aby przynajmniej na jeden - dwa dni RSO stanął na rynku w Myślenicach. Oprócz tego prowadzone są wstępne rozmowy na temat uczestnictwa RSO w Dniach Wiśniowej, festynie w Głogoczowie i kilku innych miejscach. Podczas Dni Myślenic będzie dużo więcej niż RSO:). Obecnie RSO musiał wrócić jeszcze na tydzień do warsztatu. Jak widać na zdjęciach podczas transportu rozbiliśmy przednią szybę, trzeba dopracować też kilka braków. Tu jeszcze jeden film : http://www.youtube.com/watch?v=aV25t1eXB_E
  O wszystkim będę informował na bieżąco
  Pozdrawiam Paweł
  PS Uśmiecham się raz na jedenaście lat, trwa to cztery sekundy. Wydarzenie to wypada właśnie w bieżącym rok podczas Dni Myślenic - to będzie taka dodatkowa atrakcja.

  15 1

Zakończenie projektu RSO

 • Paweł Lemaniak 20 cze 2011

  RSO musi być eksponowany w zamkniętym budynku inaczej szybko ulegnie zniszczeniu. Na strzelnicy nie ma warunków do jego ekspozycji. Szczegóły na temat jego dalszych losów przedstawione zostaną podczas spotkania na które serdecznie Wszystkich zapraszam.

  7

Paweł Lemaniak: Okruchy myślenickiego archiwum

 • Paweł Lemaniak 31 sty 2011

  @ Zbieracz parasoli – faktycznie w okresie międzywojennym mieliśmy w Myślenicach wyjątkowych ludzi. Dla mnie największym z nich był zapomniany obecnie Emil Kubala. O Wiktorze Kutrzebie oczywiście nie muszę pisać – wielki myśleniczanin pracujący i mieszkający w Jordanowie. Wspomnieć można również o takich historykach jak: Jan Szczęsny Płatkowski czy Kazimiera Kutrzebianka. Po wojnie też nie brakowało mądrych ludzi jak choćby Kazimierz Harcuła i wielu wielu innych.
  @ Zygfryd de Lowe – zgadza się w Myślenicach znajduje się jeszcze wiele prywatnych zbiorów. Cześć widziałem dzięki uprzejmości ich właścicieli, części nigdy nie zobaczę … ale trzeba zostawić coś dla innych badaczy i przyszłych pokoleń … ot urok historii.

 • Paweł Lemaniak 31 sty 2011

  Witam
  @ Historyk - informacja o tym że to Czerwonoarmiści doprowadzili do zniszczenia (rozdrobnienia) myślenickiego archiwum jest dla mnie nowa i bardzo cenna. Znaczyłoby to że funkcjonowało ono do stycznia 1945 roku. Tylko czy ta informacja jest pewna ? Jeśli nie byłoby to dla Pana problemem to bardzo prosiłbym o podanie źródła tej informacji – „tutaj” bądź wysłania jej na adres lem.man@wp.pl.
  Pozdrawiam

Myślenice: Strzelnica na Zarabiu otwarta

 • Paweł Lemaniak 2 sty 2011

  @ Zbrojnik - jeśli można spytać to czy masz jakąś specjalizację w swoich historycznych zainteresowaniach? Chodzi mi konkretnie o to czy jakimś wycinkiem historii wojskowości interesujesz się szczególnie ? Przepraszam za pytanie nie w temacie ... to zwykła ciekawość.
  Pozdrawiam

Skomielna Biała: drogowcy znaleźli pociski artyleryjskie

 • Paweł Lemaniak 19 lis 2010

  Cała przyjemność po mojej stronie.

 • Paweł Lemaniak 19 lis 2010

  Dla zainteresowanych:
  Wykopany obiekt to granat moździerzowy pochodzący z okresu II wojny światowej (styczeń 1945 r.). Pokazany na fotografii granat to kompletna uzbrojona amunicja do niemieckiego moździerza kaliber 81 mm (8 cm Grw. 34) lub do rosyjskiego moździerza kalibru 82 mm( wz. 37). Amunicja do obydwu wymienionych moździerzy jest do siebie bardzo podobna dlatego na podstawie tak niewyraźnego zdjęcia nie da się jej rozróżnić. Jeżeli jest to granat rosyjski to mamy do czynienia z: 82mm granat O-832D z zapalnikiem ebonitowym MP-82. Mówiąc ludzkim językiem wyjątkowe świństwo ebonit często rozkłada się w ziemi sprawiając że pociski tego typu mogą detonować nawet przy lekkim w nie uderzeniu. Niestety rejon Myślenic jest dosyć gęsto usiany tego typu niespodziankami, takie same granaty wykopano kilka lat temu w parku obok budynku „Sokoła”.