Czy można żyć blisko Boga i daleko od kościoła ?

 • 30 sie 2022

  Potrzebne jest zwiastowanie, (ewangelizacja) każdemu człowiekowi. To Bóg dał Słowo Boże aby je czytać i dzięki temu poznawać i przybliżać się do Pana Jezusa --- ale wybór należy do każdego z nas.

  1 List do Koryntian 1:" (18): Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą. (19): Napisano bowiem: WNIWECZ OBRÓCĘ MĄDROŚĆ MĄDRYCH, A ROZTROPNOŚĆ ROZTROPNYCH ODRZUCĘ. (20): GDZIE JEST MĄDRY? GDZIE UCZONY? GDZIE BADACZ WIEKU TEGO? CZYŻ BÓG NIE OBRÓCIŁ W GŁUPSTWO MĄDROŚCI ŚWIATA? (21): SKORO BOWIEM ŚWIAT PRZEZ MĄDROŚĆ SWOJĄ NIE POZNAŁ BOGA W JEGO BOŻEJ MĄDROŚCI, PRZETO UPODOBAŁO SIĘ BOGU ZBAWIĆ WIERZĄCYCH PRZEZ GŁUPIE ZWIASTOWANIE. (22): Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a GRECY MĄDROŚCI POSZUKUJĄ, (23): my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a DLA POGAN GŁUPSTWO, (24): natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, ZWIASTUJEMY CHRYSTUSA, KTÓRY JEST mocą Bożą i MĄDROŚCIĄ BOŻĄ. "

  List św. Pawła do Rzymian 1: "(18): Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę. (19): Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił. (20): Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę, (21): dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności. (22): MIENILI SIĘ MĄDRYMI, A STALI SIĘ GŁUPI. ".............

  1 2
 • 28 sie 2022
  Obywatel C napisał/a:

  Racja. Choć dla takiego księdza, zyskać wiarę, prawdziwą!, to początek bardzo trudnej drogi. Musi wyjść z tych pseudo mafijnych struktur, co nie jest łatwe. Nie tylko zrzucić przysłowiową czarną sukienkę. Nawiasem mówiąc symbol całkiem nie biblijny. Co tu dużo mówić, taki ksiądz... musi się narodzić na nowo:) Ale niektórzy potrafią to przekuć na coś pozytywnego np. Fabian Błaszkiewicz. Polecam np. na YouTube.

  Biblia mów, że KAŻDY kto chce być zbawiony musi się na nowo narodzić, nie ważne czy to ksiądz czy "zwykły" parafianin :) /Ew. Jana 3 rozdział/.
  Odnoście Fabiana Błaszkiewicza to polecam do wysłuchania krótkie świadectwo byłego księdza a obecnie pastora Dariusza Suszka „Ksiądź szukał Boga? - Świadectwo Dariusz Suszek" https://www.youtube.com/watch?v=9FQw4EMozMo

  Jak najbezpieczniej poznawać i szukać Boga? ---wystarczy zacząć czytać Biblię oraz modlić się do Boga,

  CZYTAJMY BIBLIĘ !!!

  ”GDYŻ MIŁOŚCI chcę, a nie ofiary, i POZNANIA BOGA, nie całopaleń.” Księga Ozeasza 6:6
  „Lud mój ginie, gdyż brak mu poznania” Księga Ozeasza 4:6

  2
 • 23 cze 2022
  DM_S napisał/a:

  Treść tego tematu nadal mnie frasuje. Czy jest tu ktokolwiek, kto może powiedzieć że żyje "blisko Boga"? Skąd.moze to wiedzieć? Przecież to subiektywne wrażenie, które tak na prawdę wystarczy sobie wmówić.

  Patrząc w ten sposób to chyba każde odczucie - uczucie w zasadzie możemy określić subiektywnym wrażeniem: np. skąd wiesz że kochasz bliską Ci osobę?
  A jednak mamy osoby które kochamy i do tego ze wzajemnością odczuwamy ich miłość.

  Ja odsyłam do czytania Biblii w niej dowiesz się o Bogu i Jego miłości
  List do Rzymian 10:8-11
  „Ale co powiada Pismo? Blisko ciebie jest słowo, w ustach twoich i w sercu twoim; to znaczy, słowo wiary, które głosimy.
  Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
  Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
  Powiada bowiem Pismo: Każdy, kto w niego wierzy, nie będzie zawstydzony.”

  1
 • 23 cze 2022
  Prawicowiec napisał/a:

  Jeżeli wierzymy w Boga, a mamy to w genach, to jest to Bóg Ojciec, jeden dla wszystkich religii.
  Różnica w wierze to różnica kultur.
  Urodzisz się w Japonii , Indiach czy Senegalu to bóg jest ten sam.
  Robienie z Chrystusa Buddy czy Mahometa Boga świata, jest działaniem na niekorzyść tych religii.

  Twierdzenie że "Bóg Ojciec, jeden dla wszystkich religii" jest czystą odmianą New Age i nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem.

  Ew Jana 10:7-9 "wtedy Jezus znowu powiedział: zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, JA JESTEM drzwiami dla owiec. Wszyscy, ilu przede mną przyszło, to złodzieje i zbójcy, lecz owce nie słuchały ich. Ja jestem drzwiami; jeśli KTO PRZEZE MNIE WEJDZIE, ZBAWIONY BĘDZIE i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie."

  Ew Jana 14:6 "Odpowiedział mu Jezus: JA JESTEM DROGA I PRAWDA, I ŻYWOT, NIKT NIE PRZYCHODZI DO OJCA, TYLKO PRZEZE MNIE.

  Co do przywołania "genów" i twierdzeń „Bóg Ojciec, jeden dla wszystkich religii". to słabo brzmi biorąc pod uwagę dawniejszą powszechną wiarę w wielobóstwo lub wiarę w innego Boga – nie ma to nic wspólnego z Bogiem Jahwe „JHWH” opisanym w Biblii.
  Polecam do przeczytania 17 rozdział Dziejów Apostolskich wersety 15 - 34 – wizyta Apostoła Pawła w Atenach.
  Również bardzo ciekawy fragment w tym temacie List do Rzymian 1:18-32

 • 23 cze 2022
  gwidoniusz napisał/a:

  jest jeden bóg
  bóg jest sędzią sprawiedliwym
  są trzy osoby boskie
  bóg stał się człowiekiem
  dusza jest nieśmiertelna
  chcesz zbawienia musisz mieć łaskę boga

  Proste jak budowa cepa. Na cholerę Głodzie, Peatze, Jędraszewscy, Dziwisze ?

  W pełni zgadzam się:

  1 Tym 2:5 "Albowiem jeden jest Bóg, JEDEN też POSREDNIK MIĘDZY BOGIEM A LUDZMI, człowiek Chrystus Jezus,"

  Obj 1:5-6 "I od Jezusa Chrystusa, który jest świadkiem wiernym, pierworodnym z umarłych i władcą nad królami ziemskimi. Jemu, który miłuje nas i KTÓRY WYZWOLIŁ NAS Z GRZECHÓW NASZYCH PRZEZ KREW SWOJĄ, i UCZYNIŁ NAS rodem królewskim, KAPŁANAMI BOGA I OJCA SWOJEGO, niech będzie chwała i moc na wieki wieków. Amen."

 • 21 cze 2022
  Prawicowiec napisał/a:

  W kościele dzisiaj Boże Ciało, księża mówili jednym głosem,
  Kazania w większości parafii miały ten sam temat.
  Cieszy jednomyślność kościoła.

  Jednomyślność?
  https://wiez.pl/2022/06/20/abp-rys-poza-jezusem-nie-ma-innego-powodu-by-nalezec-do-kosciola/?fbclid=IwAR3tW_k3IBOSgbcrbd2V70cXDcVo7lt4qtZBGjNzCxPnZlPZ4cdMGLFs8uo

Nowe narodzenie NT J 3, 1-21

500-lecie "Jubileusz Reformacji"

 • 21 sie 2019

  Mając na uwadze obecne wydarzenia religijne w naszym mieście zachęcam do obejrzenia wykładu który z całkowicie innej strony przedstawia kult maryjny. Osobą która prowadzi wykład jest były jezuita, ksiądz katolicki Fabian Błaszkiewicz

  https://www.youtube.com/watch?v=_8E7qJxBDs0&t=1308s

 • 22 maj 2019

  Nie chcę tego wrzucać na wątku "tylko nie mów nikomu" dyskusja jest tam marnie prowadzona.

  Celibat nie został nadany przez Boga, lecz w kościele katolickim został utworzony przez hierarchów - czy kościół ma prawo zmieniać to co zostało zapisane w Biblii?
  W Biblii pisze jasno jakie kryteria powinien spełniać biskup:
  1 Tm 3:1-5
  1. NAUKA TA ZASŁUGUJE NA WIARĘ. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania.
  2. Biskup więc powinien być nienaganny, MĄŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,
  3. nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz,
  4. dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.
  5. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?

 • 22 maj 2019
  bono napisał/a:

  Protestanci maja marne kościoły, takie byle co brak figur, obrazów, mało alabastrów, wiraży, pięknych żyrandoli, takie tam dziadostwo.

  Tak, dokładnie tak bono w porównaniu z katolickimi to "dziadostwo" :)
  a tak poważniej i bardzo krótko :

  1. W budynku kościelnym nie mieszka Bóg.
  Dzieje Apostolskie 17:24. 28-29
  24. Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, NIE MIESZKA W ŚWIĄTYNIACH ZBUDOWANYCH RĘKĄ LUDZKĄ
  ...
  28. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli; Z jego bowiem rodu jesteśmy.
  29. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu.

  2. Co do figur i obrazów to drugie przykazanie brzmi:
  Księga Kapłańska 26:1. Nie będziecie sobie czynili bożków, nie będziecie sobie stawiali posągów ani stel. Nie będziecie umieszczać w waszym kraju kamieni rzeźbionych, aby im oddawać pokłon, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz.

 • 19 mar 2017

  Sam wiele lat temu podjąłem decyzję o odejściu z kościoła katolickiego,
  Czy było zgorszenie samym kościołem? Chyba nie, to za mało, ludzie popełniają błędy wszędzie. Wszędzie może znaleźć się człowiek łasy na kasę, itp. …. Inna sprawa że nie powinno być zgody na podwójne życie pastora z kochanką, pastor z problemem alkoholowym. Czy to się zdarza pewnie że tak, ale jest piętnowane i taki człowiek przestaje posługiwać w kościele, Przecież np. wielu księżny zgniecionych celibatem prowadzi podwójne życie mają partnerki życiowe, dzieci. A co z problemem alkoholowym, homoseksualizmem czy molestowaniem seksualnym, Kwestia władzy i pieniędzy, o tym się coraz częściej z odwagą mówi i to dociera do Polaków.
  Dla mnie jednak kluczowym jest odejście kościoła katolickiego od Biblii, samo interpretowanie Słowa Bożego stanowi czasami dużą trudność i rodzi podziały, stąd wielość kościołów protestanckich, ale nie jest to czymś nowym widać to było już w Nowym Testamencie nauczanie Pawła a chrześcijanie judaizujący.
  Jeżeli jednak jakiś kościół pozwoli sobie na świadome dodawanie do Słowa Bożego doktryn które tam nie zostały zapisane to traci grunt pewności co pochodzi od Boga a co jest zwykłym ludzkim wymysłem. Tak stało się z szukaniem pośrednictwa poprzez kult maryjny, czy też „świętych katolickich” modlitwami za zmarłych czy też wymyślono czyściec, spowiedź "do ucha księdza", kultem obrazów itd.
  Katolicy żyją w przeświadczeniu wpajanym od najmłodszych lat, że nie ma zbawienia poza właśnie kościołem katolickim, a do zbawienia nieodzowne są sakramenty które poza jednym sakramentem może udzielić wyłącznie ksiądz.

  3
 • 15 mar 2017
  Endrju napisał/a:

  Nie ten wątek. Ten jest o reformacji.

  wątek jak najbardziej pasuje

  W mojej ocenie czym innym jest uhonorowanie jakiegoś ważnego wydarzenia czy osoby przez Sejm, Senat czy Prezydenta można to zrobić uchwałą albo ogłoszonym rokiem obchodów
  Senat przyjął w roku 2017 patronat nad takimi wydarzeniami jak rok obchodów: Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera, Władysława Raczkiewicza, oraz Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej
  senat nie zgodził się aby rok 2017 był rokiem: 500-lecia reformacji, ale również nie było zgody na Bolesława Leśmiana który miał żydowskie pochodzenie :) ale to przecież to nie była przyczyna odmowy :)

  Ze swojej strony dodam jeszcze ciekawą wypowiedz senatora Czesława Ryszki wypowiedzianą podczas debaty o reformacji w naszym Sejmie, kulminacją było stwierdzenie:
  "Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że protestantyzm ma już niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. Jest to rodzaj nowej religii, która podważyła wszystkie dogmaty Kościoła katolickiego."
  zamieszczam link: https://oko.press/senator-pis-odkrywa-ze-protestanci-sa-chrzescijanami-przypominamy-jan-pawel-ii-myslal-inaczej/
  Czyli sednem chrześcijaństwa już nie jest Biblia nazywana Słowem Bożym, tylko wg wspomnianego Senatora dogmaty katolickie, a choć to właśnie Luter wypowiedział słynną definicję "Sola scriptura" która oznacza że Pismo Święte jest SAMOWYSTARCZALNYM źródłem wiary chrześcijańskiej.
  przesyłam lin do oświadczenia które wydali Luteranie po przyjęciu uchwały przez Senat: http://luter2017.pl/uchwala-senatu/

  Sama argumentacja o podjęcie uchwały przez Sejm dotyczącej objawień fatimskich które miały przecież miejsce w nie naszym kraju jest bardzo ciekawa:
  "Rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a NAWET CAŁEGO ŚWIATA, jak objawienia fatimskie"
  Objawienia fatimskie są WIZJĄ w którą wierzą katolicy i podkreślanie tego wydarzenia rangą uchwały Sejmowej może rodzić stwierdzenie że zmierzamy do państwa teokratycznego.

  Ja myślę że jedyne pewne źródło które nie potrzebuje uchwał sejmowych a które mówi o Bogu, większość z nas ma w domu, jest to Biblia i to ona ciągle odgrywa najważniejszą rolę w dziejach bardzo wielu ludzi.

  5
 • 14 gru 2016

  W temacie Biblii i samego jej tłumaczenia oraz tego że można ją mieć w domu, polecam biografię Williama Tyndala
  https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale

  Jest film biograficzny https://www.youtube.com/watch?v=SXlD6W6v3Gs
  Recenzja ze strony "filmweb"
  Film "Boży Banita" jest oparty na faktach i opowiada o międzynarodowej polityce, intrygach kościoła, zdradzie dokonanej z zimną krwią oraz fałszywym oskarżeniu, które doprowadziło do karygodnej śmierci.
  Prosty, szukający Boga człowiek, Wiliam Tyndale, stał się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Anglii oraz całej Europie. Unikając schwytania dążył do jednego celu - przetłumaczenie oraz publikacja Biblii na język angielski w kraju, gdzie Biblia, a nawet modlitwy w tym języku były karane śmiercią.
  Dzisiaj Wiliam Tyndale jest znany jako "ojciec angielskiej Biblii", oraz uznawany jako jeden z głównych liderów angielskiej Reformacji.

 • 14 gru 2016
  Anna Kalata napisał/a:

  Przeprosiny przyjęte :)

  Dzięki :)

 • 14 gru 2016

  sh_ma ale moje zarzuty są wynikiem tylko tego co widzę, krytycznie pisałem o zrównaniu Biblii z tradycją i z urzędem nauczycielskim kościoła, czym jest ekumenizm według kościoła katolickiego to że zdecydowana większość katolików nie czyta Biblii i jej nie zna, itp. Ty ciągle piszesz że na tym się skupiam - że to samo możesz zarzucić i protestantom. Ok jeżeli chcesz to zarzucaj

  Dodam że nie mam satysfakcji o tym pisać, bardzo chciałbym aby ludzie znali Biblię aby czytali ją, szczególnie mam na myśli osoby deklarujące siebie jako wierzące. Pamiętam jak odpisałeś, że ty czytasz, ale dodałeś że połowa mszy to Biblia więc parafianie mają czytane.- czyli że jest Ok, możesz twierdzić ze generalnie jest super :) znajomość Biblii – super :) życie według Biblii – super :)

  tylko ja się głupio czepiam :)

  ps.
  Ten temat założył maniek55, sarym generalnie używa moja żona, za pomyłkę przepraszam :)

 • 6 lis 2016

  Biblię, katolik niby czytać może - ale czy czyta?

  "Jak można bronić wiernym dostępu do słowa Bożego? Cóż, papieże zapamiętali, od czego zaczęła się reformacja. Od tego, że Marcin Luter przeczytał dokładnie Biblię."

  Bóg rozumu się nie boi. 499 lat reformacji
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20934281,bog-rozumu-sie-nie-boi-499-lat-reformacji.html

 • 2 lis 2016
  sh_ma napisał/a:

  Mam również odczucie że zarówno Ty jak i ON macie troszkę inna definicję Tradycji, niż definicja w Katechizmie Kościoła Katolickiego

  sh_ma jak ty doszedłeś w swoim odczuciu do różnicy w definicji Tradycji pomiędzy twoim kolegą zielonoświątkowcem a mną oraz że my obaj mamy odmienną od tego co jest w Katechizmie Kościoła Katolickiego skoro ja nie dawałem żadnej definicji Tradycji, jedyne napisałem to:

  maniek55 napisał/a:

  Katolicyzm przedstawia Tradycję, Pismo Święte i Urząd Nauczycielski Kościoła (U.N.K.) jako spójne ze sobą czyli takie „że żaden bez pozostałych nie może istnieć … przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz” (Sobór Watykański II)

  jest to określenie miejsca Tradycji w Katolicyzmie można to przedstawić zwykłym równaniem

  Tradycja = Pismo Święte = Urząd Nauczycielski Kościoła

  i nie jest to mój wymysł, tylko cytat z Soboru Watykańskiego II, przytoczyłem ostatni akapit
  daję linka http://parafiakarczew.pl/sobor/ko2.html .

  Wniosek może być zatrważający, skoro zaniepokoił Ciebie mój cytat wzięty bezpośrednio z dokumentu soborowego, to może twoje odczucia nie odpowiadają temu co wykłada Katechizm Kościoła :)

  4
 • 1 lis 2016

  Ze swojej strony jeszcze dodam czemu sam opieram wiarę JEDYNIE NA SŁOWIE BOŻYM ale zrobię to tylko trzema cytatami z Pisma Świętego:

  Słowa Pana Jezusa Ewangelia Jana 12:47-48
  47. A jeżeli ktoś posłyszy słowa moje, ale ich nie zachowa, to Ja go nie sądzę. Nie przyszedłem bowiem po to, aby świat sądzić, ale aby świat zbawić.
  48. Kto gardzi Mną i nie przyjmuje słów moich, ten ma swego sędziego: SŁOWO, KTÓRE POWIEDZIAŁEM, ONO TO BĘDZIE GO SĄDZIĆ w dniu ostatecznym.

  Ap 19:13 Jezus Chrystus – Słowo Boga
  13. Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: SŁOWO BOGA.

  Przyp. 30:5-6
  5. Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają.
  6. NIE DODAWAJ NIC DO JEGO SŁÓW, ABY CIĘ NIE ZGANIŁ I NIE UZNAŁ ZA KŁAMCĘ.

  4

Myślenice: Piotr Szewczyk przejmuje funkcję dyrektora MOKiS

 • 4 lut 2019

  Gratuluję myślenia :(
  Więc dobry dyrektor domu kultury oprócz bycia zarządczą powinien być cenzorem.
  Katolickie – dobre
  Nie katolickie – złe
  Sądzę że pomyliły ci się instytucje: budżetowa - Domu Kultury z wyznaniową - Domem Katolickim.

  A Panu Piotrowi gratuluję

  16 11

Chrzest - pytania

LIKWIDACJA DOMU GRECKIEGO- DECYZjĄ NASZYCH WŁODARZY

Harcerze pracują nad społecznym archiwum Myślenic [WIDEO]

 • 4 lis 2016

  Czy wśród młodych mieszkańców zanika potrzeba dbania o własną tożsamość kulturową i historię miasta? - mam nadzieję że nie zaniknie, przecież w każdym pokoleniu jest również chęć oglądania się za siebie. To dzieci dopytują się swoich rodziców i dziadków o historię z ich dzieciństwa i młodości. :)
  Inna sprawa czy „bycie z Myślenic” będzie stanowiło jakąś składową tożsamości w kolejnym pokoleniu, czy się rozmyje? To chyba bardziej zależy jednak od nas dzisiaj żyjących.
  Pomysł tworzenia społecznego archiwum - super.

  26 2

Sułkowice: Zamiast Halloween postawili na korowód świętych

 • 3 lis 2016

  Alternatywna dla Halloween - modlitwy przy relikwiach różnych świętych
  "WSZELKI DUCH Pana Boga chwali"?

  9 11