MYŚLENICKIE TOWARZYSTWO KULTURY zostało ustanowione z inicjatywy Miasta i Gminy Myślenice oraz grupy założycieli – niezależnych twórców i animatorów kultury. Towarzystwo jest dobrem powszechnym wszystkich mieszkańców Gminy Myślenice i działa w celu popularyzacji polskiej kultury i tradycji. Towarzystwo ma charakter miejski i jest artystyczną reprezentacją całego regionu Myślenic. Działalność inspirowana i wspierana przez Miasto i Gminę Myślenice ma być wyrazem szczególnego umiłowania dla kultury, jako procesu towarzyszącego człowiekowi przez całe życie – niezależnie od jego wrodzonych możliwości poznawczych, twórczych czy wreszcie odtwórczych. Działania Towarzystwa opiera się na konstytucyjnych zasadach pomocniczości i dialogu społecznego oraz współdziałaniu, otwartości, solidarności i wzajemnym wspieraniu kultury, tradycji, nowoczesności i wartości narodowych.
Świętowali pięćdziesięciolecie matury
Miasto 8

Świętowali pięćdziesięciolecie matury

Są przyjaźnie i znajomości, które trwają całe lata. Człowiek dorasta, zmienia się, a one trwają mimo upływu lat, odległości czy kolei losu. Tak jest właśnie z absolwentami Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach, a zwłaszcza jednego – wyjątkowego rocznika 1967

Gwiazdy światowego folku wystąpią w Myślenicach
Kultura 5

Gwiazdy światowego folku wystąpią w Myślenicach

W poniedziałek 11 lipca rusza III edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach. Przez 10 dni zagrają zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej z całego świata

Ziemia Myślenicka podsumowała rok 2014 [WIDEO]
Kultura 4

Ziemia Myślenicka podsumowała rok 2014 [WIDEO]

Dwa występy Ziemi Myślenickiej zgromadziły blisko tysiąc widzów. W programie dorocznego galowego koncertu znalazły się zarówno znane już myślenickiej widowni elementy program, jak i kilka nowości

Wiejski Street Art w Galerii "30 kilometr"
Kultura 22

Wiejski Street Art w Galerii "30 kilometr"

Daniel Rycharski, laureat plebiscytu Programu 3 Polskiego Radia, wyróżniony za interesujące działania artystyczne podejmowane na Mazowszu w miniony piątek gościł w galerii Myślenickiego Towarzystwa Kultury, który realizuje swoje projekty na wsi

Historia: 70. rocznica deportacji Żydów z Myślenic
Kultura 37

Historia: 70. rocznica deportacji Żydów z Myślenic

W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Z miasta deportowano ponad tysiąc żydowskich mieszkańców. Uroczystości upamiętniające ofiary odbędą się na myślenickim Rynku

Ponad 30 tys. zł dla Myślenickiego Towarzystwa Kultury
Kultura 29

Ponad 30 tys. zł dla Myślenickiego Towarzystwa Kultury

Myślenickie Towarzystwo Kultury wygrało w konkursie IBM na dotację rozwojową i otrzymało ze Stanów Zjednoczonych grant o wartości 10 tys. dolarów na zakup laptopów, drukarek, kserokopiarki, rzutników i programów do nauki języka angielskiego dla dzieci i seniorów

Spotkania z Folklorem od kuchni: Pracuje przy nich ponad 100 wolontariuszy [WIDEO]

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 2 lip 2015

  Wszystkie osoby zaangażowane do organizacji przedsięwzięcia pracują jako Wolontariusze - łącznie z komitetem organizacyjnym. Tak było rok temu, tak jest u teraz - tak będzie za rok.

  12 2

Małopolskie Spotkania z Folklorem: Pierwsi artyści dotarli do Myślenic

Bożena Kobiałka zasłużona dla Kultury Polskiej

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 28 maj 2015

  Serdecznie gratulacje! Wyróżnienie w pełni zasłużone.
  ps.
  Mysleniczanin007 jest Pan bardzo, bardzo tendencyjny, kto jak kto ale Pan Piotr raczej nie minusuje tego co dzieje się w Domu Greckim. Absurd.

  12 6

30 tys. zł dla Ziemi Myślenickiej na instrumenty

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 17 lut 2015

  APIS. Na szczęście nie możemy narzekać na brak uwagi czy dobrych chęci ze strony Gminy Myślenice. Miasto z pełnym zaangażowaniem wspiera nasze projekty - jakby chociaż ten opisany powyżej dot. zakupu instrumentów muzycznych. Bez 30% wkładu własnego, który gwarantuje Gmina nie moglibyśmy zrealizować tego projektu. W kulturze pieniądze mają ogromne znaczenie, ale jeszcze ważniejsi od nich są ludzie, bez których kultura nie miała by racji bytu.

  17 1
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 17 lut 2015

  Na szczęście władze Miasta i Ministerstwa niepozostały głuche na nasze prośby i udało się pozyskać pieniądze zarówno od Ministra Kultury, jak i Burmistrza Myślenic. Potrzeb jest dużo, ta póki co najważniejsza jeśli chodzi o wyposażenie muzyczne. Działamy, jak możemy i szukamy pieniędzy gdzie możemy :) Dziękujemy Alina Przydział, za słowa wsparcia :)

  12 1
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 17 lut 2015

  Ziemia Myślenicka nie ma jeszcze fortepianu. Posiada używane i mocno zdezelowane pianino przekazane przez jednego z restauratorów. Oczywiście, że w krótkotrwałej perspektywie czasu będzie taniej, ale ciągle powtarzające się naprawy stają się w końcu nieopłacalne. Fortepian służy tancerzom 5 razy w tygodniu - jest mocno eksploatowany, dlatego konieczny jest porządny sprzęt.

  13 3

Policja szuka wandali, którzy pomalowali bramę cmentarza żydowskiego

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 15 kwi 2013

  Najważniejsze, że reakcja społeczności lokalnej była błyskawiczny i zaledwie w 2 dni napisy zniknęły. To jest ważne!

  14 8

Wiejski Street Art w Galerii "30 kilometr"

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 28 mar 2013

  mirekm niczego nie usiłuje Ci wmówić. Absolutnie nie mam takiego zamiaru. Nie oczekuje też od Ciebie, że polubisz i zrozumiesz działanie Daniela. Kiedyś swoim popartem dzielił Andy Warhol, mieszane uczucia wzbudzają papieże Dźwigaja, a ktoś jeszcze powie, że głowa Igora Mitoraja na rynku w Krakowie to przesada.

  Posługiwanie się przykładem wulgarnych napisów jest z Twojej strony dużym uproszczeniem, ale oczywiście masz do tego prawo i jeśli to dla Ciebie artyzm i tak czujesz, to świetnie... zapewniam Cie jednak, że jego twórcy nie mieli raczej pobudek artystycznych.

  Koniec końców, fajnie że dyskutujemy na ten temat. Fajnie, że poziom jest przyzwoity bez obrażania się nawzajem.
  [p]

  5 7
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 27 mar 2013

  Jestem zdania, że przy tym działaniu artystycznym trzeba jeszcze mocno zrozumieć kontekst. Ci, którzy wzięli udział w spotkaniu z Danielem mieli okazję zrozumieć, co nim kierowało, kiedy podejmował to działanie artystyczne w przestrzeni wiejskiej.

  Ktoś z Was napisał, że bardziej zrozumiały jest dla niego mural AGH w Krakowie, że to jest prawdziwy street art, a nie "dziwne" zwierzęta Daniela... Otóż zwrócicie uwagę w jak doskonały sposób te hybrydalne stwory wpisują się w pejzaż rodzinnej wsi Rycharskiego. Mural Lubińskiej w Krakowie pasuje do przestrzeni miejskie. Zwierzęta Daniela do przestrzeni wiejskiej.

  Swoją drogą to, że to działanie wywołuje naszą dyskusję. Dzielimy się refleksjami, przenosimy sztukę do codziennych rozmów, to już wiele. Ma to szczególne znaczenie dla działań naszej galerii.
  pozdrawiam
  Piotrek

  6 10

Myślenickie kolędowanie na Rynku [WIDEO]

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 30 gru 2012

  A na filmie kolędują połączone siły Myślenickiego Towarzystwa Kultury, Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" przy wydanym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice :-)

  6 4

Koncertowo-muzyczna stagnacja Myślenic.

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 25 gru 2012

  Dobry wieczór wszystkim użytkownikom,
  Myśle, że możemy coś spróbować wspólnie zadziałać... Nasze Towarzystwo może zaangażować się w rożne projekty o których tu piszecie... Chętnie pomożemy jeśli tylko będziemy w stanie. Zainteresowanych prosimy o kontakt: towarzystwokultury@gmail.com

  2 2

TARG: Wystawa sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 3 paź 2012

  Jak spłyną do nas wszystkie fotografie, to niezwłocznie za pośrednictwem tego portalu je Państwu udostępnimy :)

  4 2

Kulturalne Dni Myślenic 2012

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 27 lip 2012

  [quote=gość: zainteresowany] Interesuje mnie wernisaż wystawy MOKRO, niestety w internecie nie mogę znaleźć inf. na jej temat. Chodzi mi głownie o to co będzie przedstawiać, czy będą to malunki, grafiki, filmy ? [/quote]

  Będą to fotografie.

  2 1

Rok 2011: W kulturze i rozrywce

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 27 gru 2011

  Miło, że nasze inicjatywy w ilości aż siedmiu wydarzeń znalazły się w podsumowaniu. Dziękujemy serdecznie za wyczerpujący rok pracy wszystkim naszym współpracownikom i sympatykom.
  Zespół Myślenickiego Towarzystwa Kultury :-)

  5

Ponad 1100 osób obejrzało dwa występy Ziemi Myślenickiej

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 11 gru 2011

  Szanowni Państwo,
  Cieszę się bardzo z takiego zainteresowania koncertami Ziemi Myślenickiej. Nie spodziewałem się, że jest aż takie zainteresowanie publiczności. Do tej pory dwa koncerty były wystarczające. Wychodząc w tej sytuacji na przeciw Państwa oczekiwaniom dołożymy wszelkich starań żeby zorganizować w lutym jeszcze jeden koncert. Wszystko zależy od dostępności sali widowiskowej, nagłośnienia, itp. Będę na bieżąco informował o postępie spraw. Zapowiedzi koncertów i informację na naszej stronie internetowej.
  pozdrawiam
  Piotr Szewczyk
  dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka"

  5

Ponad 30 tys. zł dla Myślenickiego Towarzystwa Kultury

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 28 paź 2011

  [quote=gość: oburzony] ...po uwadze jako autor artykułu nie widnieje już wspomniana osoba, ale "pisz". Jak dla mnie ewidentnie w zamierzeniu było wypromowanie osoby. Ze swej strony mam wątpliwości, czy społeczeństwo jest jeszcze chłonne tego typu informacji i myśl o domniemanych kolejnych politycznych zapędach wcale mnie jako podatnika nie cieszy, wręcz przeciwnie. Urzędników mamy już w tym momencie ZA DUŻO i cóż tu ukrywać, gdyby nie ciotki, wujki i tzw. plecy wielu z nich do pełnienia takiej czy innej funkcji po prostu się nie nadaje! Ludzie to rozumieją, widać po głosach przeciw przyjęciu funkcji wiceburmistrza i bynajmniej nie chodzi o to czy p. MK czy inny - świadoma i odpowiedzialna społeczność (akurat w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony) nie chce w ten sposób marnotrawić pieniędzy. Coraz więcej ludzi w Polsce i na świecie mówi: dość złodziejstwa publicznych pieniędzy w polityce, dość dorabiania się na stanowiskach! [/quote]

  Pozwoli Pan lub Pani oburzony, że szybko wyjaśnię. Konto powstało dawno, dawno i na moje imię i nazwisko. Dzięki Pana/Pani spostrzegawczości zmieniłem konto na oficjalne konto Myślenickiego Towarzystwa Kultury ponieważ nie ja jestem autorem wszystkich tekstów. "pisz" pozostało ponieważ nie potrafię zmienić tu ustawień. Proponuje mniej spiskowych teorii, a więcej zrozumienia i pragmatyzmu. Co złego w tym, że wypowiadam się o sprawach których jestem autorem? W tekście jasno dziękuje Agnieszce Walewskiej za pomoc. Komu według Pani/Pana powinienem jeszcze podziękować? Stoi za mną ponad 250 osób w tym utalentowani twórcy i animatorzy kultury o których dokonaniach często piszę i mówię. Zachęcam do udziału w naszych imprezach, a sam Pan/Pani się przekona.
  Za zaniedbanie z nazwą konta przeprasza. Mam nadzieję, że będę jeszcze potrafił zmienić skrót na MTK.

  1 6

Uniwersytet Trzeciego Wieku: Rozpoczął rok akademicki

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 26 paź 2011

  Witam,
  Można się zapisać w każdą środę podczas dyżurów akademickich w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej - Myślenice Śródmieście w godzinach od 16.00 do 17.00 na III piętrze. Zajęcia stałe odbywają się dwa razy w tygodniu (języki + informatyka). Ponadto raz w miesiącu wykłady pracowników naukowych (filozofia, historia, architektura, psychologia), zajęcia filmowe (raz w miesiącu) w Muzeum Regionalnym w soboty od godz. 10.00. Zajęcia plastyczne, zajęcia profilaktyczne i wiele, wiele więcej. Zapisy do końca października 2011 roku.

  2 1
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 26 paź 2011

  Odpowiem. Cała działalność UTW opiera się na zasadach wolontariatu. Wszyscy świadczą swoją pracę za darmo. Studenci seniorzy płacą 60 zł za rok kształcenia, co pozwala na zaopatrzenie w najpotrzebniejsze materiały biurowe, ksero, itp. Pieniądze o które będziemy się starać będą środkami finansowymi przeznaczonymi celowo na aktywizację osób starszych. Te pieniądze mamy nadzieję pozyskać zarówno z UE jak i z Rządu.

  8 1

Myślenickie Towarzystwo Kultury przejmuje Ziemię Myślenicką

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 18 paź 2011

  Dziękujemy! Z każdym dniem coraz lepiej. Cały czas udoskonalamy salę baletową i salę muzyczną. Strażnica, to wyjątkowe miejsce z duszą. Dla Zespołu to doskonały kąt. Przy okazji zapraszam na nasze galowe koncerty 3 i 4 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury. Wstęp wolny, ale przewidziana kwesta na rzecz Zespołu! Liczymy na Was!

  7 2

Myślenickie Towarzystwo Historyczne

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 30 wrz 2011

  [quote=zbrojnik] Kiedy powstanie strona www stowarzyszenia ? Nieukrywam że chętnie przystąpię do niego , historia XX wieku to moja pasja, choć warunkiem mojego członkowstwa jest przekazywanie prawdy historycznej a nie propagandy - tzn żadnych antyrosyjskich wystąpień , kultu Armii Krajowej itp . [/quote]

  Pracujemy nad stroną całego Myślenickiego Towarzystwa Kultury - w tym dla Towarzystwa Historycznego. Jesteśmy w trakcie aplikacji do programu grantowego IBM. Nasz wniosek trafi wkrótce do centrali firmy IBM w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W ramach tego zadania mamy nadzieję otrzymać sprzęt multimedialny oraz stworzoną przez projektantów i grafików IBM nową stroną. Decyzji spodziewamy się już niebawem.
  pozdrawiam

  1 1

Uniwersytet Trzeciego Wieku: Pierwszy wykład

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 29 wrz 2011

  Żeby zostać słuchaczem uniwersytetu trzeba mieć ukończone 50 lat. Natomiast wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

  1 1

Kino w MOKiS: Ziemia Myślenicka zmienia siedzibę

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 17 sie 2011

  [quote=gość: lutlis] Podest sceniczny? Jak to sie tam zmieści?
  Powodzenia dla zespołu, jesteście super! [/quote]

  Już wyjaśniam. Otóż sala jest jest tak zbudowana że składa się jakby z 2 części. Pierwsza, to powierzchnia właściwa: 10x10 metrów i tam będą odbywały się wszystkie zajęcia ruchowe i druga (taka wewnętrzna wnęka w której zbudujemy podest sceniczny max o rozmiarach 4x5 metrów i wysokości 50 cm. Jeśli ktoś kojarzy podest w sali kameralnej w MOKiS, to to będzie coś takiego. Stanie tam pianino. Nie zabierze to powierzchni tanecznej.

  5 2
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 16 sie 2011

  Spieszę z odpowiedzią. Remont w całości finansowany jest z wpłat prywatnych sponsorów. Gmina w tym nie uczestnicy przede wszystkim dlatego, że nie jest właścicielem obiektu i nie będzie inwestować w nie swój budynek.
  Powodem wyprowadzki z MOKiS jest wyłączenie z użytku treningowego sali widowiskowej, w której teraz będzie cyfrowe kino, to zaś oznacza, że nie ma odpowiedniej dla Zespołu sali. Tak, w Śródmieściu nie będzie już wesel. Oprócz wesel na górnym przedmieściu to należy pamiętać, że nie ma tam również odpowiedniej sali na zajęcia wokalne dla chóru i muzyczne dla kapeli. Odległość też robi swoje. Nie Zespół nie wyprowadzi się z miasta - tutaj jest jego miejsce. Będzie szukał alternatywnych miejsc do organizacji prezentacji, np. hala WIDOWISKOWO - sportowa. Tak nie posiada własnych fortepianów, te które używał do tej pory są własnością MOKiS. Jedyne własne instrumenty jakie mamy, to akordeon, klarnet i trąbkę. Koszty prób będą zbliżone do tych odbywających się w MOKiS. Jak widać nie specjalnie szarpnie to podatników. Spokojna głowa.

  13 1

Myślenickie Towarzystwo Kultury stworzyło kwintet fortepianowy

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 15 sie 2011

  Fortepian nie złapał się w kadrze... Nazwa: kwintet fortepianowy wynika z tego, że fortepian jest głównym instrumentem w całym składzie a towarzyszą mu smyczki właśnie.

  1

Krystyna Łętocha: Pozycja biblioteki nigdy nie będzie zagrożona

 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 12 sie 2011

  Wyprawę planujesz z dużym wyprzedzeniem - przynajmniej region, który Cię interesuje. Szukasz i czekasz na fajne promocję biletów lotniczych. Często takie bywają. Indie: 1 600 zł, Chiny: 1 800. Peru: 2 100 zł. Życie na miejscu bywa różne. Z pewnością nie śpi się w drogich ekskluzywnych hotelach z full żywieniem, drinkami, itp. Po prostu się podróżuje, żywi w tanich lokalnych knajpach.
  Każdy z Was ma wyobrażenie wyjazdu typu Tunezja (all inclusive) a w prawdziwym podróżowaniu nie o to chodzi i wcale nie trzeba fortuny. Można sobie odmówić w roku kilka przyjemności...

  2 4