Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Wraca problem smogu. Przed sezonem grzewczym radni chcą przystąpić do projektu LIFE

 • jeden język a dwoje uszu 22 gru 2019

  Gdyby tu chodziło faktycznie głównie o smog, to ekodoradcy uczyli by najpierw jak palić w piecu i jak wymienić wentylator na miarkownik ciągu. To sprawdzali by czy rzetelnie sa robione audyty energetyczne. A tak to bardziej chodzi o kasę niż smog

  1
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2019

  PS. Czy ktoś zna piec na węgiel zgodny z uchwałą anty-smogową dla małopolski, odpowiedni do małego nowo wybudowanego domu (czyt o mocy poniżej 10KW), który otrzymał by odpowiedni certyfikat "ekoprojektu" przy spalaniu typowego węgla z polskich kopalń?

  2
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2019

  " Każdy będzie mógł liczyć na doradztwo eksperta dotyczące zarówno ograniczenia zanieczyszczeń oraz sposobów na pozyskanie pieniędzy na wymianę pieców tzw. „kopciuchów” na te wyższej klasy,"
  Aby "kopciuch" przestał być kopciuchem zauważalnym z daleka, to wystarczy:
  - zdemontować wentylator i zastąpić go miarkownikiem ciągu,
  - wmurować w niego kilka szamotówek
  - przepisać na nowo DTR
  - przeszkolić palacza

  Powyższe wystarczy do zmniejszenia emisji pyłu co najmniej kilkukrotnie. Tylko na takiej modernizacji można zarobić co najmniej kilkakrotnie mniej niż na wymianie pieca - więc samorządy jej i UE nie polecają.

  Czy to przypadek, że w tym samym czasie zrobiło się głośno o alarmu smogowym, co zaczęto mówić o możliwości sprowadzania gazu tankowcami z USA?

  2

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego

 • jeden język a dwoje uszu 14 lis 2019

  nikt nie jest niezależny w dzisiejszym świecie!
  Już pierwsza sesja to pokazała jak niby niezależnością mydli się oczy wyborcom.

  3 2

Oddychanie SMOGIEM gorsze od palenia papierosów

 • jeden język a dwoje uszu 7 lis 2019

  "Decyzja o likwidacji starej i drogiej w utrzymaniu kotłowni jest właściwa."
  To jest zaczynanie roboty od **** strony. Nie problem zrobić piec węglowy spełniający przyszłoroczne domy dla bloku - tym bardziej dla całego osiedla. Problem to zrobić spełniający normy piec węglowy dla małego domu jednorodzinnego. Gdy wchodziła w życie uchwała antysmogowa dla małopolski na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/
  najmniejszy piec miał moc 14KW., czyli był optymalny dla domów o powierzchni około 250m2 - jeżeli został ocieplony według ówczesnych norm.
  PS. Dla domu z lat 70tych nieocieplonego to i przy 100 m2 może okazać się za słaby.

  Dla malutkich domów ocieplonych według norm, które niedługo zaczną obowiązywać w sam raz może okazać się piec o mocy zaledwie 5KW. Czy ktoś kojarzy taki piec podajnikowy spełniający wymagan9ia ekoprojektu? Czy ktoś może mi wskazać piec o mocy poniżej 10KW, który ma certyfikat ekoprojektu na "typowym" polskim węglu?

  Jeżeli nawet uznać za słuszne wymianę pieców węglowych na gazowe, to najpierw należało by zacząć od małych niezabytkowych domów jednorodzinnych, tymczasem u nas zaczęto od modernizacji dużych budynków.
  I żadnego -przekroczenia pyłu w Myślenicach by nie było, gdyby dwadzieścia lat temu:
  - producentom kotłów opłacało by się cokolwiek przejmować ekologią tam, gdzie ich to prawie nic nie kosztuje
  - kocioł do domu by dobierał profesjonalny inżynier a nie handlowiec z hydraulikiem
  - domowy palacz musiał by przejść obowiązkowe szkolenie z obsługi pieca
  - były by mandaty za niewłaściwe palenie

  Powyższe by wystarczyło, aby czarne gęste i wysokie kłęby dymów wyraźnie widoczne z 300 metrów nie występowały

 • jeden język a dwoje uszu 31 paź 2019

  sprowadzamy węgiel z Rosji, bo uchwały antyspamowe pośrednio coraz częściej zabraniają stosowania polskiego wegla. po drugie na syberyjskie węglu łatwiej przejść wymagane badania pieca.

 • jeden język a dwoje uszu 31 paź 2019

  zastanówcie się i zauważcie, że tu bardziej chodzi o kasę niż ekologię. Nietrudno przecież zauważyć że najbardziej kopca te kominy, w których miał jest wyemitowany przez wentylator.
  Aby już natychmiast zmniejszyć kilkukrotnie zanieczyszczenie wystarczy w tzw kopciuchach:
  - stosować dozwolone paliwa
  - wymienić wentylator na umiarkowanie
  - zmniejszyć za duży piec przez wmurowanie cegły szamotowej
  - zmienić sposób palenia

  Tylko kto i ile na tym zarobi?

  8 1

Budować przedszkole na podstawie gotowego planu, czy kupować działkę i tworzyć nowy?

 • jeden język a dwoje uszu 3 paź 2019

  to nie jest tablica parafii tylko solectwa

  7 3

Będą przerwy w dostawie prądu. Zobacz, kiedy zabraknie go w twoim domu

 • jeden język a dwoje uszu 3 wrz 2019

  Widocznie codziennie przełączają coś na wysokim napięciu. Czesto aby to zrobić muszą w takim przypadku wyłączyć napięcie na kilkanaście sekund. Mogą to robić np. ze względu na optymalizację strat energii na sieci, albo z powodu remontów na sieci. Sprawdź sobie, czy zgodnie z przepisami imumowa moga to robić, bo jeżeli nie to pewnie możesz się domagać odszkodowania.

  4 3

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

 • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

  Też tak myślę. Jednak czy tylko oni zyskają? Jeżeli prawdą jest to, co mówił były tajny agent KGB, który zbiegł do USA Jurij Bezmienow - to nasuwa się wniosek, że zwolennicy LGBT są tylko pionkami większej machiny - zwykle nieświadomymi pionkami. Polecam oglądnąć:
  https://www.youtube.com/watch?v=lWIpFvGrNak
  Niezbyt krótkie, ale warto.

  2 12
 • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

  Cieszę się, że znasz nauczanie papieża, bo tak np. pan Biedroń najwyraźniej nie zna, albo udaje że nie zna.
  Wykazałeś błędy w moim komentarzu do cytatu. Ok. Natomiast nadal nie odpowiedziałeś merytorycznie na moje pytanie o to jakie błędy w samym cytowaniu popełniłem.

  10
 • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

  Za pomyłkę w pisaniu przepraszam. Odkąd piszę na tablecie nieumyślne literówki częściej mi się zdarzają.

  4 2
 • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

  Jaki błąd w cytowaniu popełniłem?

  15
 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  "PS. Czyżbyś też sugerował, że skoro w Stróży nie ma miejsca na inność, to powinienem się jako gej wyprowadzić?"
  Nie powinnaś się z tego powodu wyprowadzać, Tu nie chodzi o łóżkowa działalność gejów, ale o publiczna działalność pewnej części gejów i nie tylko. Papież Franciszek powiedział:

  "Lobbowanie na rzecz homoseksualizmu jest złem. Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Pana Boga, ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby go osądzać? Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia to tak pięknie, że tych osób nie należy z tego powodu marginalizować, powinny być włączone do społeczeństwa. Problemem nie jest posiadanie tej skłonności. Nie – musimy być braćmi. To jedna kwestia, inną jest natomiast lobbing, zarówno lobbing biznesowy, polityczny, czy lobbing masoński – tak wiele lobbowania. To jest dla mnie najpoważniejszy problem”

  1 54
 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  Bardzo proszę redaktora o mniej pośpiechu i większą skrupulatność w przygotowywaniu nie tylko tego artykułu. Nawet cytowana wypowiedź organizatora wyraźnie wskazuje, że zniszczone zostało tylko część napisu, a nie cały. Również zdjęcia. Gdy byłem młody, to bym uwierzył, że kolorystyczny podział napisu na dwie części to przypadek. Teraz już nie wierzę w przypadku. Dlatego pytam organizatorów: czemu miał służyć ten podział na dwa slowa gość i inność?

  1 44
 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  Hmm interesująca sugestia. Bo czytając choćby tutejsze komentarza Kościół na pewno na tym zniszczeniu napisu straci. A kto zyska?

  3 33

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą

 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  W dużej mierze dzięki pani ugrupowanie które zdobyło najwięcej głosów wyborców nie ma swojego ani przewodniczącego, ani vice. Jak zatem może Pani mówić odsłuchaniu wyborców? Jak można mówić o niezależności?

  4 10

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami

 • jeden język a dwoje uszu 25 sie 2019

  Powyższy cytat pochodzi z wikipedii.
  Ile dokonywano aborcji w tamtym czasie? Ile w 1997, gdy na krótko można było dokonać aborcji ze względów społecznych? Co to jest syndrom poaborcyjny? Jak się odpowie jeszcze na te pytania to każdy logicznie myślący rozumem a nie emocjami stwierdzi że wypowiedź abp jest znacznie bliższa prawdzie i rzeczywistości niż twoja. Czyżbyś należał do tj grupy osób, które popierają fałszywe konta niby abp w internecie, którzy popierają cenzurowanie jego kazanie na YouTube?

  5 6
 • jeden język a dwoje uszu 25 sie 2019

  Ustawa z dnia 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 1956 r. nr 12, poz. 61) wprowadziła możliwość dokonywania aborcji przez uprawnionego do tego lekarza w trzech przypadkach (art. 1 ust. 1):

  (...)
  ze względu na trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej.

  (...)
  W praktyce stosowania tej ustawy była wykorzystywana podstawa odwołująca się do względów społecznych, ponieważ w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia ustalono, że na podstawie oświadczenia kobiety ciężarnej stwierdza się istnienie ciężkich warunków życiowych kobiety.

  4 5
 • jeden język a dwoje uszu 24 sie 2019

  Mam pytanie czy Schetyna albo Margaret robi sobie codziennie śniadanie, obiad i kolację? Niech przestaną bredzić.Zwyczajnie są oderwani od rzeczywistości.Ci którzy wierzycie temu oszustowi macie problem.

  16 28

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

 • jeden język a dwoje uszu 24 sie 2019

  Punktem kulminacyjnym to nie były okolice przemówienia burmistrza, ale przeistoczenie.
  Swoją stroną jest w tymjakas albo obłuda, albo brak odwagi, albo wyrachowanie, że ci sami radni głosują za zawierzeniem losów Maryji, a jednocześnie głosują przeciwko blokowania rozpowszechniania ideologi promujące wartości antychrześcijańskie i pogarszających Maryją. Tych ideologii o których mówił abp Marek.

  28 20

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium

 • jeden język a dwoje uszu 22 sie 2019

  Na ustach tych, którzy głoszą wszem i wobec tolerancję, pojawiają się przemoc, poniżanie, szyderstwo z najświętszych znaków: z Najświętszego Sakramentu, z Matki Bożej Częstochowskiej, z Przenajświętszej Dziewicy, a ostatnio także z symbolu Polski Walczącej.

  https://diecezja.pl/aktualnosci/oswiadczenie-w-sprawie-falszywych-informacji-dotyczacych-metropolity-krakowskiego/

  6 6
 • jeden język a dwoje uszu 22 sie 2019

  Dzięki ks. abp Marku za te słowa o myślenickiej Pani, bo większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ile my i cała Polska jej zawdzięcza, że Kalwaryjska to córka myślenickiej itd.

  7 3
 • jeden język a dwoje uszu 22 sie 2019

  Jeszcze ani razu nie słyszałem aby nawoływyw do nienawiści. Do nienawiści zachęcają ci, którzy cytują wyrwane z kontekstu zdanie i umyślnie je błędnie interpretują - a następnie przyczyniają się do cenzury - aby utrudnić używanie własnego mózgu.

  4 6