Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Pierwszy przypadek potwierdzenia koronawirusa u mieszkanki powiatu myślenickiego

 • jeden język a dwoje uszu 25 mar

  A czy możliwe jest obecne produkowanie co najmniej miliarda testów na świecie tygodniowo?

  1
 • jeden język a dwoje uszu 22 mar

  wyleczeniu A nie wyłączeniu

  5 9
 • jeden język a dwoje uszu 22 mar

  oczywiście to wymaga długich badań, ale sęk w tym, że o tym nic się nie mówi- A jakieś wstępne wnioski już pewnie sa. Przykładowo w jakim stopniu miesiac po wyłączeniu zmniejszona jest wydolność płuc. Czy płuca po wyłączeniu mogą być w jakimś stopniu trwałe uszkodzone. Nie zadawał bym tych pytań, gdybym w piątek będąc na zakupach nie widział młodych osób, które miałem wrażenie, że zbyt lekko podchodzą do niebezpieczeństw związanych z koronawirusem

  7 14
 • jeden język a dwoje uszu 22 mar

  Ja blisko 20 lat temu skręciłem nogę w kostce. Choć nie jestem człowiekiem starszym, to gdy kładę się spać już dziś muszę odpowiednio ułożyć nogę by usnąć.

  Dotychczas nie słyszałem w żadnym programie informacji, w jakim stopniu zachorowania na koronawirusa u młodego człowieka wpłynie w przyszłości na jego komfort zycia, zdolności psychofizycznych i długość życia. Czy ktoś z was umie odpowiedzieć na to pytanie?

  13 20

W Małopolsce 52 potwierdzone przypadki koronawirusa. Wśród nich 4 osoby z powiatu myślenickiego

 • jeden język a dwoje uszu 25 mar

  Wsio ok tylko najpierw trzeba te szybkie testy opracować, a następnie wyprodukować. Póki tego się nie uda zrobić pozostaje "kupowanie czasu" i nadzieja.

  6

Iść do kościoła, czy zostać w domu? Dylemat wiernych w czasach koronawirusa

 • jeden język a dwoje uszu 15 mar

  Ja szczególnie zachęcam, aby spowiedzi nie odkładać. Mnie życie wielokrotnie nauczyło, ze jak się coś na później odkłada, to później nie zdąży się, albo trzeba będzie czekać do następnego roku.
  Ponadto nikt z nas nie wie, czy jutra dożyje, czy nie zostanie poddany kwarantannie, czy nie trafi do szpitala, a na pewno łatwiej wyspowiadać się teraz np. w sanktuarium niż później w domu czy szpitalu.
  Kiedyś jak przeliczyłem pewną część pewnego cmentarza to wyszło mi że na około 70 grobów co siódma osoba miała nie więcej niż 33 lata w momencie śmierci. Najmłodszy 6 lat.

  6 18

Episkopat wydaje nowe wytyczne dla wiernych. Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

 • jeden język a dwoje uszu 15 mar

  A co do reszty to każdy z nas jest grzeszny. Nikt z nas nie potrafi na 100% prawdziwie, bezinteresownie kochać - bo wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

  1 2
 • jeden język a dwoje uszu 15 mar

  Jak by na to nie patrzyć to nieodpowiedziałaś na moje pytanie. Ja na twoje po prostu nie mam czasu szukać odpowiedzi. Natomiast z tego co ja dawno temu czytałem wynikało by, że do ważności Eucharystii konieczne jest wino. Link wskazany przez Ciebie mówi coś przeciwnego, dlatego zadałem wcześniejsze pytanie.

  2
 • jeden język a dwoje uszu 14 mar

  Pierwszy raz słyszę, że do Mszy można użyć soku zamiast alkoholu. Poproszę o potwierdzenie w przepisach kościelnych na oficjalnych stronach diecezjalnych lub podobnych.
  Mój drogi kierowco!
  Podczas odprawiania Mszy Świętej ksiądz musi choć zamoczyć konsekrowaną Hostię w konsekrowanym winie. Jeżeli uzależnienie jest tak duże, że nawet taka odrobinka może wywołać powrót do picia, to taki ksiądz nie powinien celebrować Mszy Świętej, a uczestniczyć w niej podobnie jak świecki.

  2 6

Zapadł wyrok w sprawie byłego prezesa MARG

 • jeden język a dwoje uszu 8 mar

  Czyli kara wynosi zwróć to, co udowodniono żeś ukradł plus kilka procent? Toż to nawet jeżeli nic więcej nie ukradł, to i tak zapewne co najmniej dwa razy więcej za ten okres zarobił niż ja. To przepraszam, jakie to ma być ostrzeżenie dla innych? Jaki to ma być straszak?

  Kary z Kodeksu Karnego według mnie nie powinny w pierwszej kolejności służyć karaniu, czy wymierzaniu sprawiedliwości, ale minimalizowaniu ilości i skali przestępstw w przyszłości. Odnoszę wrażenie, że tak mały wyrok jest nie straszakiem, ale wręcz zachętą dla innych do podobnych czynów.

  4

Osuwisko na zboczu góry Zembalowej pod obserwacją. Czy zagrozi jadącym przez Lubień?

 • jeden język a dwoje uszu 25 lut

  Dwu metrowy symbol kojarzony z religia nie chrześcijańska w centrum Myślenic krytyki nie wywołuje, ale krzyże ciągle komuś przeszkadzaja.
  Co do tenczyn to naturalna ma 7 kolorów, a sztuczne zwykle 6.

Czystośc powietrza

 • jeden język a dwoje uszu 29 sty

  Przepraszam. W drugim zdaniu miało być nie kończących tyko kopcących.

 • jeden język a dwoje uszu 29 sty

  apap - chyba trochę naiwnie sądzisz, że alarm antysmogowy działa tylko i wyłącznie na korzyść naszego zdrowia i czystości powietrza. Gdyby tak było to już doprowadzili by do przymusowych szkoleń dla kończących palaczy. A kto najwięcej zarobi na ich działalności?

  Nie zwróciłes dostatecznej uwagi na jeden szczegół: Twój piec w przeciwienstwie do sąsiadów nie ma wentylatora. Jeżeli do niego kupisz miarkownik ciągu i dobry sterownik to będziesz sobie mógł mocą ogrzewaniem sterować w pewnym zakresie automatycznie lub nawet że smartfona.

  Przypominam, że wiele wiosek nie jest zgazyfikowana.

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

 • jeden język a dwoje uszu 27 sty

  prawo jazdow nie powinni mieć Ci, którzy wyprzedzają ponad setką na przejściu dla pieszych. Ja do tej grupy się nie zaliczam. A najbardziej mnie wku****, jak ktoś na mnie miga, gdy zwalniam tuż prze przejściem dla pieszych.

  4
 • jeden język a dwoje uszu 26 sty

  Jeżeli nie ma kładki dla pieszych w odległości bodajże 200 metrów i przejścia dla pieszych w odległości 100metrów i nie przeskakuje przez barierki to jaki zakaz jeszcze im zabrania przechodzenia przez zakopianke? Jak jeszcze kilkanaście lat temu nie było ani jednej kładki, wiaduktu i przejścia dla pieszych z Mogilan do Myślenic, to w jaki sposób zgodnie z przepisami miał ktoś wracać autobusem z pracy w Krakowie do Krzyszkowic?

  7
 • jeden język a dwoje uszu 26 sty

  zmiany w prawie, które na przejściach dla pieszych pozwoliły by instalować ukryte fotoradary i karać tylko tych co zostaną zarejestrowani za co najmniej 7punktów karnych to od razu takie przypadki będą co najmniej kilka razy rzadziej.

  5 4
 • jeden język a dwoje uszu 26 sty

  Tak zrobią te wiaduktu od Myślenic aż do Krzyszkowic, to problem tylko przeniesie się do Glogoczowa albo Beczarki. Nie bardziej rozsądne było by zostawić światła nad Myślenicach i zrobić kolejne w Krzyszkowicach, Glogoczowie i Gaju? A część pozostałych skrzyżowań przerobić? No i zastosować zieloną falę w kierunku, w którym jest większy ruch o danej porze. Co do skrzyżowania nad Myslenicami to jeszcze ważne jak dokładnie przez Myślenice pobiegnie S7 i drogi dojazdowe. Przypominam, że z drogi ekspresowej powinien być tylko jeden zjazd w Myślenicach, połączony z droga na Dobczyce i stara zakopiańska,bo z reguły nie powinny być one częściej niż co 5km

  6 1
 • jeden język a dwoje uszu 25 sty

  Jak wiadomo pomiędzy Myślenicami, a Krakowem docelowo ma być droga ekspresowa. Niektórzy twierdzą, że bardziej opłaca się ja wybudować od nowa, niż zmodernizowana obecna zakopiańskie. Czy podczas całej dyskusji nad skrzyżowaniem w Krzyszkowciach ta sprawę ktokolwiek poruszył? Czy ktokolwiek z włodarzy kiedykolwiek ta kwestię przeanalizował- zrobił kosztorysy? Przypominam, że ta nowa trojpasmowa droga ekspresowa spod Wieliczki przez Nową Hutę jest właśnie częścią nowej Zakopianki.

  12 3

Wraca problem smogu. Przed sezonem grzewczym radni chcą przystąpić do projektu LIFE

 • jeden język a dwoje uszu 22 gru 2019

  Gdyby tu chodziło faktycznie głównie o smog, to ekodoradcy uczyli by najpierw jak palić w piecu i jak wymienić wentylator na miarkownik ciągu. To sprawdzali by czy rzetelnie sa robione audyty energetyczne. A tak to bardziej chodzi o kasę niż smog

  1
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2019

  PS. Czy ktoś zna piec na węgiel zgodny z uchwałą anty-smogową dla małopolski, odpowiedni do małego nowo wybudowanego domu (czyt o mocy poniżej 10KW), który otrzymał by odpowiedni certyfikat "ekoprojektu" przy spalaniu typowego węgla z polskich kopalń?

  2

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba odchodzą z Klubu Macieja Ostrowskiego

 • jeden język a dwoje uszu 14 lis 2019

  nikt nie jest niezależny w dzisiejszym świecie!
  Już pierwsza sesja to pokazała jak niby niezależnością mydli się oczy wyborcom.

  3 2

Oddychanie SMOGIEM gorsze od palenia papierosów

 • jeden język a dwoje uszu 7 lis 2019

  "Decyzja o likwidacji starej i drogiej w utrzymaniu kotłowni jest właściwa."
  To jest zaczynanie roboty od **** strony. Nie problem zrobić piec węglowy spełniający przyszłoroczne domy dla bloku - tym bardziej dla całego osiedla. Problem to zrobić spełniający normy piec węglowy dla małego domu jednorodzinnego. Gdy wchodziła w życie uchwała antysmogowa dla małopolski na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/
  najmniejszy piec miał moc 14KW., czyli był optymalny dla domów o powierzchni około 250m2 - jeżeli został ocieplony według ówczesnych norm.
  PS. Dla domu z lat 70tych nieocieplonego to i przy 100 m2 może okazać się za słaby.

  Dla malutkich domów ocieplonych według norm, które niedługo zaczną obowiązywać w sam raz może okazać się piec o mocy zaledwie 5KW. Czy ktoś kojarzy taki piec podajnikowy spełniający wymagan9ia ekoprojektu? Czy ktoś może mi wskazać piec o mocy poniżej 10KW, który ma certyfikat ekoprojektu na "typowym" polskim węglu?

  Jeżeli nawet uznać za słuszne wymianę pieców węglowych na gazowe, to najpierw należało by zacząć od małych niezabytkowych domów jednorodzinnych, tymczasem u nas zaczęto od modernizacji dużych budynków.
  I żadnego -przekroczenia pyłu w Myślenicach by nie było, gdyby dwadzieścia lat temu:
  - producentom kotłów opłacało by się cokolwiek przejmować ekologią tam, gdzie ich to prawie nic nie kosztuje
  - kocioł do domu by dobierał profesjonalny inżynier a nie handlowiec z hydraulikiem
  - domowy palacz musiał by przejść obowiązkowe szkolenie z obsługi pieca
  - były by mandaty za niewłaściwe palenie

  Powyższe by wystarczyło, aby czarne gęste i wysokie kłęby dymów wyraźnie widoczne z 300 metrów nie występowały

 • jeden język a dwoje uszu 31 paź 2019

  sprowadzamy węgiel z Rosji, bo uchwały antyspamowe pośrednio coraz częściej zabraniają stosowania polskiego wegla. po drugie na syberyjskie węglu łatwiej przejść wymagane badania pieca.

 • jeden język a dwoje uszu 31 paź 2019

  zastanówcie się i zauważcie, że tu bardziej chodzi o kasę niż ekologię. Nietrudno przecież zauważyć że najbardziej kopca te kominy, w których miał jest wyemitowany przez wentylator.
  Aby już natychmiast zmniejszyć kilkukrotnie zanieczyszczenie wystarczy w tzw kopciuchach:
  - stosować dozwolone paliwa
  - wymienić wentylator na umiarkowanie
  - zmniejszyć za duży piec przez wmurowanie cegły szamotowej
  - zmienić sposób palenia

  Tylko kto i ile na tym zarobi?

  8 1

Budować przedszkole na podstawie gotowego planu, czy kupować działkę i tworzyć nowy?

 • jeden język a dwoje uszu 3 paź 2019

  to nie jest tablica parafii tylko solectwa

  7 3