Lotnik

Busy odjazdy rozkłady trasy

 • 05.12.2016 - 23:53
  Zawsze mogła nastąpić jakaś losowa awaria, jednak to nie usprawiedliwia braku wykonanego kursu.
 • 18.07.2016 - 12:25
  "Nie wiadomo" - w tych dwóch słowach zawarty jest cały profesjonalizm firm które zajmują się przewozem osób dostawczakami.

Wszystkich Świętych: Zmiany na drogach i bezpłatna linia autobusowa

 • 01.11.2016 - 7:36
  Nie linia autobusowa, lecz linia dostawczakowa. ;)

Cooper Standard otworzył nową fabrykę. Będą zatrudniać

 • 02.09.2016 - 18:26
  Na pewno nie więcej niż 1400zł i oczywiście jak to bywa w naszym pięknym kraju na umowę zlecenie :)

Program 500+ - wyborcze oszustwo?

 • 22.08.2016 - 19:36
  A to czasem nie to samo auto co miało naklejki "strefa 511-oklejanie pojazdów"?
 • 20.08.2016 - 16:07
  A dzisiaj Niemcy są w połowie państwem tureckim co równa się w połowie państwu muzułmańskiemu. Co gorsza bardzo wielu turków obnosi się ze swoim nacjonalizmem, więc mam pewne wątpliwości czy Niemcy przyjmując w latach 70. turków zamiast polaków popełnili dobry krok.

Sympatycy ruchu społecznego KOD MYŚLENICE

 • 21.08.2016 - 19:04
  "Lemingi" i "peło" mimo tego, że są zaczerpnięte ze słownictwa PiS jak to nazywasz, są określeniami niezwykle trafnymi wobec tej ciemnej masy.
  prywatnie napisał/a:
  Zastanow sie tylko czy jest w Polsce jakas partia ktora nie miala by udzialu w prywatyzacji i wyprzedazy majatku panstwowego? No moze Kukiz'15, Korwin, ale na pewno nie jest to PiS,,,
  No niestety ludzie z większości partii na obecnej scenie politycznej brali w tym udział.
  Nie popieram PiSu, ale na pewno jest on partią lepszą od koalicji PO-PSL.
 • 20.08.2016 - 17:23
  Konserwatyzm społeczny zdecydowanie lepiej oddaje obecną sytuację polityczną. Nie, nie chodzi o to, że lewica "brzydko brzmi" dla PiSu, a wręcz przeciwnie. Jestem lewicowcem, socjalistą i nie wyobrażam sobie żeby taki twór jak PiS był utożsamiany z lewicą.
  prywatnie napisał/a:
  Jest jeszcze wiecej w rzadzeniu PiS cech lewicowych
  Jakich na przykład? Dorwanie się do koryta to lewicowa cecha? Chyba przesadzasz.
  prywatnie napisał/a:
  Pisze: PiS ma dzis duzo duzo wiecej wspolnego z lewica niz np. portal interia, RMF FM, Newsweek, TVN i inne,,,,,
  Oczywiście. PiS zrealizował program 500+, i choć przynajmniej udaje, że zależy mu na tych wykluczonych, najbiedniejszych. Tym niemniej nie jest to ŻADNA lewica. A media, które tutaj wymieniłeś to po prostu takie szmatławce, które dla kasy zrobią wszystko, typowo dla lemingów. Można je nazwać biuletynami peło, staromodnej, psl i całego tego towarzystwa im. rozkradania polski.
 • 20.08.2016 - 15:53
  prywatnie napisał/a:
  PiS to obecnie partia lewicowa, moze nawet skrajnie lewicowa.Zobaczymy co zrobia dalej... Moze zmienia kurs o 360 stopni.Zwazywszy na zmiennosc Kaczynskiego nie jest to zupelnie przekreslone,,,
  Partia lewicowa? Doucz się człowieku co to jest lewica. PiS lewicą nie jest pod żadnym względem, to partia konserwatywna.

NIE DLA ZWIERZĄT W CYRKU!!!STOP dla cyrków ze zwierzętami w naszym powiecie!!!!!

 • 21.08.2016 - 18:57
  Na facebooku cyrkowe trolle tworzyły fikcyjne konta i pisały podobne rzeczy. W związku z tym podejrzewam, że niektóre konta (np. Adam Bierdaś, Katarzyna Robacka) zostały założone przez cyrkowych trolli. Zauważcie, że założono je stosunkowo niedawno i nie wypowiadały się w żadnym innym temacie oprócz tego, dziwny zbieg okoliczności, prawda?
 • 13.08.2016 - 17:36
  Pies, w porównaniu do osób pokrzywdzonych przez przemoc w rodzinie, ma małe szanse na obronę, dodatkowo nie może mówić o tym co przeżywa. Dla mnie to logiczne, że media będą pisać więc o tym psie.
 • 08.08.2016 - 16:38
  Tylko widzisz, zwierzęta same sobie nie poradzą. A rodzice tych biednych dzieci mają ręce i mogą iść zapracować na chleb.
 • 07.08.2016 - 19:51
  niebieskooka123 napisał/a:
  (..) zlikwidowałabym schroniska dla zwierząt(...)
  Czy Ty się kobieto dobrze czujesz? I co z tymi zwierzętami miałoby się stać?

PARKINGI W ŚDM

 • 27.07.2016 - 14:19
  Przyjedź autobusem.

Papież w Krakowie. Informacje dla kierowców

 • 27.07.2016 - 13:16
  Na pewno dojedziesz linią 292 albo pociągiem :)

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem: Na Rynku stanęła ogromna scena

 • 13.07.2016 - 14:02
  Szkoda, że nie ma żadnych grup z alp, ale mimo wszystko impreza w poprzednim roku wywarła na mnie pozytywne wrażenie, mam nadzieję, że i w tym roku tak będzie.

Margaret - co to było?

 • 06.07.2016 - 13:33
  Bardzo wiele osób ma swój gust kolego marcinmce, jednemu będzie się podobać disco-polo, drugiemu rock, a trzeciemu pop. Dla mnie zespoły rockowe które wymieniłeś w ogóle nie istnieją, gdyż słucham głównie austriackiego folku. Ktoś komu naprawdę podobała się dawniej muzyka mandaryny zapewne dalej jej słucha. A muzyka umiera gdyż coraz więcej zwłaszcza młodych osób wręcz nie ma swojego gustu muzycznego, słuchają tego co aktualnie jest "na czasie", bądź tego co większość.

Oznakowanie ulic

 • 05.07.2016 - 14:31
  Niezupełnie. Pojazd komunikacji publicznej wykonujący regularne przewozy jest pojazdem poniekąd uprzywilejowanym. Ilość takich pojazdów jest mniejsza, aniżeli samochodów osobowych z masą pow. 2,5t. W związku z tym może dopuszczać się wjazd pojazdów komunikacji publicznej na drogi objęte znakiem B-16 jeśli wystąpi taka konieczność, wtedy zazwyczaj przy owym znaku jest tabliczka "nie dotyczy MPK/PKS/pojazdów komunikacji publicznej".
 • 05.07.2016 - 14:21
  Busy to co innego, busem jedzie 20-30 osób, więc jestem w stanie to zrozumieć, na osiedlu jest tabliczka "NIE DOTYCZY AUTOBUSÓW" nad znakiem 2,5t. A w czasie remontu to chyba tez zrozumiałe, jakoś muszą przejechać.
 • 05.07.2016 - 14:11
  Nie teoretycznie tylko na pewno nie możesz wjechać skoro masa Twojego pojazdu z pasażerem przekracza 2,5t. Takie jest prawo i tyczy się wszystkich. A dlaczego? Pewnie chodzi o nacisk na nawierzchnię.

Parkowanie

 • 05.07.2016 - 14:19
  No niestety masz rację, ostatnimi czasy to plaga, też staram się zgłaszać przypadki źle zaparkowanych aut (zwłaszcza na chodniku) na SM, ale to nic nie daje, nie reagują. Do myślenickich kierowców nie dociera, że gdy ktoś stoi przed pasami to należy ustąpić mu pierwszeństwa. Z przepisem dot. pozostawienia 1,5m na chodniku też są na bakier.

Pomnik żołnierzy wyklętych w Myślenicach, co myślicie?

 • 29.06.2016 - 19:39
  Nie twierdzę, że było wspaniale, ale mieszanie tego systemu z błotem jest nieporozumieniem. I po części przyznaję Ci rację, produktywność była mniejsza od krajów zachodnich, ale rynek zbytu głównie do państw układu warszawskiego nie potrzebował większej produktywności. Teraz będziemy nadganiać, bo siłą rzeczy konkurując z zachodnimi państwami jesteśmy w tyle. Nie mogę się zgodzić z tym, że sytuacja polski jest stabilna, przynajmniej przy obecnych rządach. Lewica sama się zniszczyła układając się z liberałami, w pełni się zgadzam, obecnie nie ma żadnej lewicy. A co do przyszłości polski, cóż, też mam obawy co do rosnącego nacjonalizmu.
 • 29.06.2016 - 14:57
  @markos myślisz, ze dla mnie jakieś cyferki mają znaczenie? Przeciętny polak widzi, że teraz zamyka się zakłady, likwiduje szkoły, tnie się wydatki na służbę zdrowia, oświatę, etc. Wtedy tego nie było. Człowiek mógł żyć spokojnie bez obaw o przyszłość.

  Endrju napisał/a:
  No raczysz żartować. ZSRR bezinteresownie inwestował w Polskę, nic nie żądając w zamian. Pewnie dlatego, obecnie, po 45 latach komunizmu pod skrzydłem Kraju Rad jesteśmy tygrysem Europy jak i świata w przemyśle, rolnictwie i Bóg wie czym jeszcze.
  No tygrysem świata i europy w przemyśle i rolnictwie niewątpliwie nie jesteśmy, ale to wina w bardzo dużej mierze tego jakich ludzi wybraliśmy po '89 roku. To wina ludzi którzy w mózgu mają tylko jedną myśl: PRYWATYZOWAĆ. Najlepiej zachodnim korporacjom za bezcen.
  Czesi radzą sobie o niebo lepiej od nas, pewnie dlatego, że się tak bardzo nie kłócą.
  Endrju napisał/a:
  ZSRR nie zabijał za bycie Polakiem? Owszem, o ile mentalność tego Polaka była w zgodniej linii z okupantem.
  Nie chcesz mi chyba wmówić, że gdy front się cofał przez Polskę i po zakończeniu wojny, w PRLu zabijano każdego kto miał inne zdanie niż partia.
 • 29.06.2016 - 11:44
  Nigdzie nie napisałem, że ZSRR jest bez winy, lecz nie można przyrównywać tegoż kraju do III Rzeszy.
  Szkoda, że nie wspominasz o dobrych kwestiach, takich jak:
  - Likwidacja podziałów klasowych, która była dziełem komunistów, socjalistów i lewicowego odłamu ruchu chłopskiego;
  - Reforma rolna, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów;
  - Nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską;
  - Awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
  - Bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia;
  - Likwidacja znalfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej;
  - Masowy exodus chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu.
  - Dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci;
  - Na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania;
  - Zbudowanie tysiąca bibliotek, tanie książki, miejskie i wiejskie domy kultury;
  - W czasach PRL powstała kadra znakomitych fachowców i świetnych menedżerów;
  - Niespotykana w historii stosunków polsko-rosyjskich inwazja kultury polskiej na bezkresne obszary Związku Radzieckiego. Twórczość znakomitego pisarza Stanisława Lema wydano w ZSRR w nakładzie 3 milionów egzemplarzy;
  - Odbudowa zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast.
  - Odbudowanie pałaców, kościołów i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
  - Plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie (tzw. plan Rapackiego), który rozsławił Polskę na świecie;
  - Wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń na starość i powszechnej bezpłatnej opieki zdrowotnej;
  A w ramach lend-lease'u Związkowi Radzieckiemu dano od 1941r. 13 tys. czołgów (de facto bardzo mało przydatnych na placu boju, przykład: Churchill, Matilda, Stuart), dla porównania od 1941r. produkcja własna do końca wojny wyniosła ok. 100 tys. więc po części zgoda, lend-lease był dużą pomocą, ale nie niezbędną. Na pewno bez lend-lease'u ZSRR wygrałby wojnę, choć może z małymi trudnościami.
 • 29.06.2016 - 10:49
  Obowiązkiem każdego polaka było zabijanie wysokich rangą oficerów niemieckich i w konsekwencji zabicie 50/100/200 polaków w myśl zasady "oko za oko"?
  A co do drugiej części Twojej wypowiedzi, Jakiego okupanta sowieckiego? hahahaha. Dobry żart. Ten "okupant" zabijał za bycie polakiem tak jak to robili hitlerowcy? Traktował prostego robotnika, artystę, profesora, czy kogokolwiek innego źle? NIE. Mało tego, za PRL z ogromną pomocą ZSRR odbudowano Polskę z ruin, wszystkie miasta, zabytki, etc. Każdy miał pracę, rozwijano przemysł, budowano fabryki, szkoły, szpitale, budynki użyteczności publicznej, przyrost naturalny był dodatni. Sugerujesz, że żołnierz Armii Ludowej walczący z hitlerowcami był zdrajcą? Korwinem wali od Ciebie na kilometr.
 • 28.06.2016 - 19:41
  markos Zabijanie niemieckich żołnierzy, przez co ginęło więcej polaków w egzekucjach i usługiwanie angolom nazywasz walką przeciw Hitlerowcom? Śmieszne.
  krowka123- Nie, nie rudy 102, choć to bardzo dobry, kultowy wręcz serial i pojazd również. T-34/85 dawały sobie świetnie radę w boju, a co najważniejsze w przeciwieństwie do niemieckich pojazdów były bardzo prosto zbudowane, przez co załoga mogła sama je naprawiać w razie awarii. Ale wracając do meritum, miałem na myśli 1DP im. Kościuszki, 1. Korpus PSZ, który przekształcił się w 1. Armię polską, a także Gwardię/Armię Ludową.
 • 28.06.2016 - 14:43
  m_markos napisał/a:
  Tak w gwoli ścisłości. Żołnierzami wyklętymi określa się partyzantów walczących sowietami po ich wkroczeniu na tereny polskie więc po roku 44.

  Wojna to jest czas kiedy niektóre jednostki uruchamiają swoje prymitywne zachowania. Więc w każdym zbiorze ludzi znajdziesz bandytów, złodziei czy ludzie którzy postępowali moralnie wątpliwie. Nawet sam nie wiesz co ty byś zrobił gdy by egzystencja twoja lub twoich bliskich była zagrożona dopóki nie będziesz w danej sytuacji. Ważne tylko jest by zachować odpowiednie proporcje.

  Oczywiście że znajdziesz morderców najpierw w AK później pośród żołnierzy wyklętych. Ale tak samo znajdziesz gwałcicieli i rabusiów pośród żołnierzy amerykańskich wyzwalających Europę, znajdziesz donosicieli pośród członków zwyczajnych społeczeństw zachodnich co dla ich ofiar kończyło się śmiercią itd itd. Zbrodnie zostają zbrodniami ale to ich powszechność decyduje jak oceniane są dane wydarzenia.

  Dla mnie żołnierze wyklęci są bohaterami. Ludzie którzy zadedykowali swoje życie by walczyć najpierw z niemieckim okupantem, później z sowieckim o wolną Polskę a którym w podzięce zafundowano PRLowskie wiezięnia i stalinowskich katów.
  W jaki sposób ci Twoi bohaterowie walczyli z niemieckim okupantem? Bo moi wyzwolili Polskę i zdobyli Berlin.
 • 26.06.2016 - 18:25
  Chyba niezbyt dokładnie czytasz bo masz podane źródła w nawiasach.
 • 26.06.2016 - 14:14
  m_markos to jest według Ciebie walka z faszyzmem?

  – październik 1942, Lasy Kraśnickie – oddział Narodowej Organizacji Wojskowej, który wszedł później w skład kraśnickiego NSZ wymordował 40 Żydów zbiegłych z obozu na Lipowej w Lublinie. Żydzi ukrywający się w bunkrach będący byłymi żołnierzami Wojska Polskiego zostali obrzucani granatami. (Dariusz Libionka, Narodowa Organizacja Wojskowa i Narodowe Siły Zbrojne wobec Żydów pod Kraśnikiem – korekta obrazu, w: Zagłada Żydów. Studia i Materiały R. 2011, nr. 7; Warszawa 2011)
  – okres roku szkolnego 1942/43, Zakrzówek – Stanisław Szwaja, lat 18, uczeń Szkoły Spółdzielczej ZSS Społem zamordowany we własnym domu na oczach matki i siostry przy użyciu noży przez bojówkę NSZ. (Zofia Olszakowska, Maly skrawek wolnej Polski, Warszawa 2007)
  – 1943, Miechów – Żołnierz GL PPS WRN, robotnik Stanisław Noga został znaleziony martwy w stawie w Makocicach. NSZ-towcy torturowali go, żądając wskazania jego komendy i miejsca gdzie jest schowana broń. (Wspomnienia Stanisława Kowalczyka w: Polska Partia Socjalistyczna w latach wojny i okupacji 1939 – 45, Warszawa 1995)
  – 1943, Staszowo – oddział NSZ Wiktora Sytego „Lisa” zaatakował dwa gospodarstwa. Z jednego wyciągnięto 4 Żydów, których rozstrzelano w drugim znaleziono rodziców z trzyletnim dzieckiem. Rodzice zginęli uciekając, dziecko nie wiadomo. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)
  – 1943, Klimentów – NSZ-towiec zdenuncjował 3 ukrywających się Żydów u Jana Miłobędzkiego. Zostali zamordowani. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)
  – 1943, Wierzbica – Oddział NSZ dowodzony przez Wacława Proszowskiego zamordował ukrywającą się Żydówkę. Strzelał Stanisław Misterkiewicz. (ZARYS KRAJOBRAZU. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945, Warszawa 2011)
  – 1943, Aleksandrów – NSZ zamordowały 8 Żydów oraz Polaka, który ich ukrywał. (RAAP, 3.IV.1944 nr 4 s.13)
  – 7 stycznia 1943 w Drzewicy zamordowano 6 członków Gwardii Ludowej.
  – luty-maj 1943 – Zakrzówek – oddział NSZ Zub-Zdanowicza zamordował 4-osobową rodzinę żydowską Anklów ukrywającą się u niejakiej Spryszakowej, zamordowani zostać mieli za pomocą siekier. Bystrzyca – 7 członków rodziny Erlichów (4 mężczyzn, dwie kobiety i 12-letnie dziecko) ukrywających się u Józefa Małka, Majorat – 3 osób (kobiet w wieku od 15 do 20 lat) z rodziny Brennerów ukrywającej się u Adamczyków. Rudniki – zamordowana została kobieta narodowości żydowskiej o imieniu Rojza. Pochodziła z Zakrzówka, wcześniej została zgwałcona.
  – lipiec 1943 – Janiszów – 15-osobowa grupa partyzantów NSZ z oddziału Zub-Zdanowicza zamordowała Żyda ukrywającego się u Michaliny Gajewskiej. Zamordowano również 3 Żydów ukrywających się w lasach.
  – 9 sierpnia 1943, w okolicy wsi Borów (powiat kraśnicki, województwo lubelskie) miało miejsce rozstrzelanie oddziału Gwardii Ludowej im. Jana Kilińskiego przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych Leonarda Zub-Zdanowicza. Zamordowano 27 partyzantów GL i towarzyszących im trzech cywili. (Liczna literatura. Na przykład: Bohater z krwią na rękach)
  – 16 stycznia 1944 zamordowany został Łęgowik Zygmunt ps. „Brzeszczot” – harcerz OM TUR, członek PPS i Gwardii Ludowej WRN, później dowódca zwiadu III Brygadzie Artylerii Armat im. Józefa Bema.
  – luty 1944, Tomaszów Mazowiecki: Oddział NSZ „Las” zamordował trzy osoby za powiązania z AL, pokrewieństwo z partyzantami AL lub komunizm, dziewięć oddał Niemcom, którzy zesłali je do Gross Rosen. Tylko troje z nich przeżyło obóz.
  – 28 lutego 1944 – Rzeczyca – oddział NSZ „Cichego” powiesił działacza ludowego Walentego Kupca. (Ryszard Nazarewicz, Armii Ludowej dylematy i dramaty, Warszawa 1998)
  – 1 marca 1944 – okolice Wocina: Odział NSZ „Las” zabił Henryka Kwierczyńskiego. Oficjalnie za rabunek.
  – 9 marca 1944 – Petrykozy: Oddział NSZ “Las” zabił dwóch ukrywających się Żydów z Opoczna. Wcześniej brutalnie pobito małżeństwo, które ich ukrywało. Tego samego dnia w Pomykowie ten sam oddział zabił pięć osób w tym dwie kobiety za współpracę z “bandytami”. Dwoje miało być powiązanych z AL, reszta “nie wiadomo”. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)
  – końcówka marca 1944, Łysowody k. Ćmielowa: Oddział NSZ „Las” przez 10 dni zwoził członków ludzi podejrzanych o koneksje z GL i PPR. Zamordowano 70 osób. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)
  – czerwiec/lipiec 1944 – Ostrów: Nyderek Wilhelm – sekretarz okręgowy związku zawodowego chemików członek PPS, podczas wojny w WRN. Zdenuncjowany przez NSZ zginął rozstrzelany przez Niemców.
  – 1 lipca – Gildy: Mirowski Stefan ps. „Mściciel” – urodzony w 1913 roku, łącznik terenowy oddziału „Brzeszczota”. Zamordowany przez NSZ.
  – sierpień 1944 – Powstanie Warszawskie – Chaim Goldstein był naocznym świadkiem zastrzelenia z bliskiej odległości jednego ze swoich towarzyszy z oddziału ubranego w pasiak z Gęsiówki. Oddział odpoczywał wtedy na Mławskiej na Starówce. Po akcji zbrojnej oddziału podczas którego kilku Żydów poległo Goldstein i Edelman sprawdzali straty, ogień do powstańców otworzyli znowu NSZ-towcy krzyczący: „Nam nie potrzeba walczących Żydów! Wszystkich należy zabić! Śmierć Żydom!”. Bronislav Anlen opisuje „rozprawę” nad złapanym więźniem Pawiaka i Gęsiówki i ranną Żydówką na noszach. Oboje byli „sądzeni” przez NSZ-towców pod zarzutem szpiegostwa. Zostali rozstrzelani. (Edward Kossoy, Żydzi w Powstaniu Warszawskim)
  – 8 września 1944 – Rząbiec: Brygada Świętokrzyska NSZ rozstrzelała 63 partyzantów radzieckich i czterech AL-owskich, którzy dali się wziąć do niewoli podczas ataku Brygady na obóz oddziału Tadeusza Grochala „Białego”. Z 40 jeńców narodowości polskiej 13 dołączyło do Brygady, reszta została uwolniona.
  – 18 października 1944, Częstochowa: Na rozkaz dowódcy wywiadu NSZ, będącego w kontakcie z gestapo Otmara Wawrzkowicza środowisko skupione wokół Organizacji „Toma” zamordowało komendanta NSZ Stanisława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego oraz towarzyszącego mu kapitana Włodzimierza Żabę mianowanego dowódcą Brygady Świętokrzyskiej.
  – 1 listopada 1944 – Soborzyce: Woźniak (Radomsko) – członek Organizacji Wojskowej PPS, zginął spalony żywcem przez NSZ.
  – 24 stycznia 1945, Częstochowa, powstaniec warszawski z Batalionu AL im. Czwartaków został schwytany przez NSZ oraz oddany w ręce Rosjan jako „faszysta”. Zabity bez weryfikacji tożsamości.
  – luty 1945, Kumowo pow. Chełm, oddział AS „Jacka” zamordował dwóch Ukraińców, których mienie zostało rozkradzione.
  – Wiosna 1945 r. w Białopolu (pow.Hrubieszów) oddział AS „Sokoła” wykonał „wyrok” śmierci na kobiecie o imieniu Wirka, którą „podejrzewano” o współpracę z NKWD.
  – Wiosna 1945 r. w Szpikokołosach (pow. Hrubieszów) z rąk oddziałów „Jacka”, „Romana” i „Sokoła” zginęło prawdopodobnie ośmiu Ukraińców.
  – 13 kwietnia 1945, Horeszkowice (pow. Hrubieszów) oddział AS „Sokoła” (według innych źrodeł oddział AS „Romana”) dokonał mordu na ośmioosobowej polskiej rodzinie Wasilczukow, przesiedleńców zza Buga, zakwaterowanych w gospodarstwie poukraińskim. Motywem zbrodni była chęć przejęcia gospodarstwa.
  – 20 kwietnia w Kolonii Kobyłki (gm. Ludwinów, pow. Lubartów) partyzanci z oddziału AS „Szarego” zatrzymali jedenastu mieszkańców narodowości ukraińskiej; po pobiciu kijami dziewięciu z nich zastrzelono, w tym m.in. Maksyma Kaleńca z synem, Eliasza Kunacha i Katarzynę Pawelec.
  – 23 kwietnia 1945, Mały Płock pow. łomżyński: Bojówka NSZ zabiła Antoniego i Mariannę Śliwków
  – 24 kwietnia na majątek w Kaniach (gm. Pawłów, pow. Chełm) doszło do ataku oddziału „Szarego”. Po opanowaniu bez walki zabudowań dworskich i rozbrojeniu kwaterującego w nich około 50-osobowego oddziału wojska, 5 żołnierzy narodowości żydowskiej z rozkazu „Szarego” rozstrzelano. Pozostałych wcielono do oddziałów NSZ albo zwolniono. Tego samego dnia, jak czytamy w meldunku, w rejonie Krowicy (gm. Pawłów, pow. Chełm) ujęto 6 żołnierzy niemieckich zbiegłych ze znajdującego się pod Chełmem obozu jenieckiego. Według partyzantów NSZ, Mariana Lipczaka „Dońca” i Eugeniusza Dudka „Sikorki” Niemców także rozstrzelano z rozkazu „Szarego”.
  – 27 kwietnia 1945, Kraska pow. łomżyński: 16-osobowa grupa NSZ zamordowała małżonków Stefana i Józefę Just.
  – kwiecień 1945, Teratyn (pow. Hrubieszów), oddział AS „Sokoła” napadł na dom księdza prawosławnego, następnie zgwałcono jego kuzynkę.
  – 2 maja 1945 r. oddział AS „Szarego” (według innych źródeł AS „Zemsty”) przeprowadził akcję we wsi Syczyn (gm. Olchowiec, pow. Chełm), podczas której zabito pięciu Ukraińców w wieku od 50 do 80 lat (Stefana Denisa, Dymitra Waszkiewicza, Ksenię Lewczuk, Katarzynę Stępniak oraz żonę duchownego prawosławnego Wolińską). Sześciu innych gospodarzy, przygotowanych do wyjazdu do USRR, obrabowano. Prawdopodobnie wieczorem „Zemsta” wraz z oddziałem przyjechał do Syczyna. Eugeniusz Dudek „Sikorka” zeznał: „już nie było co robić, bo »Szary« zrobił”.
  – 27 maja 1945 – Przedborze: Oddział NSZ Władysława Kołacińskiego „Żbika” dokonał uprowadzenia dziewięciorga ocalałych z holocaustu Żydów w tym jednej kobiety i dziecka. Zostali rozstrzelani w lesie. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, “Yad Vashem Studies”, vol. 26, 1998)
  – 13 maja 1945, Drozdowo pow. łomżyński: banda NSZ w sile ok. 15 osób dowodzona przez „Sępa” obrzuciła granatami dom Zygmunta Pieńkowskiego. Następnie weszli do mieszkania i dobili z pistoletów: Marcelego Grzędę – lat 62, Lucjana Pieńkowskiego – lat 14, Witolda Pieńkowskiego – lat 12, Zofię Pieńkowską – lat 8.
  – 6 czerwca 1945 – Wierzchowiny: Oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” zamordował 196 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.
  – 7 czerwca 1945, Gawrychów pow. łomżyński: bojówka NSZ wymordowała 6-osobową rodzinę Rybińskich: Stanisław – lat 49, członek ZSL, Józefa – lat 45, gospodyni domowa, Kazimierz – lat 26, robotnik, Juliana – lat 9, Witold – lat 8 i Leokadię – lat 21, nauczycielka.
  – 20 czerwca 1945, Żelechów: Bojówka NSZ dokonała napadu na dom w którym przebywała grupa ocalałych z Holocaustu Żydów. Zamordowani zostali Salomon Epner, Perla Fajgezucht oraz Saba Edelman. Jedna osoba zdołała uciec, druga – kobieta w ciąży cudem przeżyła postrzał. Trzecia ukryła się.
  – 22 czerwca 1945, Podcisówek pow. augustowski: bojówka NSZ zamordowała Józefa i Wacława Klekotko oraz ciężko zraniła Teodozję Klekotko.
  – 8 lipca 1945 – Opoczno: Bojówka NSZ zamordowała troje spośród ośmiu Żydów zamieszkujących Opoczno w tym jednego ocalałego z Auschwitz. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, “Yad Vashem Studies”, vol. 26, 1998)
  – 28 czerwca 1946 – Bojówka PAS NSZ/NZW dowodzona przez „Sępa” zamordowała mieszkankę wsi Kołaki Strumienie pow. łomżyńskiego nauczycielkę Eugenię Majcherską, przewodniczącą Komisji Obwodowej do przeprowadzenia referendum.
  – 20 czerwca 1947 – Bojówka NSZ/NZW we wsi Wierzbowo pow. łomżyńskiego zamordowała rolnika Stanisława Liżewskiego.
  – Michał Borwicz, partyzant WRN pisze w swoich wspomnieniach o dwóch Żydówkach zabitych przez NSZ w Szczytnikach.
  – W teczce Jana Szelubskiego w Archiwum Akt Nowych znajduje się relacja wedle której NSZ zamordowały w Warszawie członka Organizacji Polskich Socjalistów narodowości żydowskiej.
 • 23.06.2016 - 20:27
  Żołnierze wyklęci to ci sami którzy pacyfikowali wsie na Białorusi i zabijali bezbronnych pracowników MO?
Pokaż więcej komentarzy