bono

O sobie

obywatel

"Dobra zmiana" PiS

 • Dzisiaj 11:52
  Vivaldi napisał/a:
  Tu po części się zgodzę, trochę mało "ogłady" w stosunkach z innymi krajami ale z drugiej strony jak można z hipokryzją współdziałać. Obserwując dzisiejsze wydarzenia generalnie w całej UE nie można dać zgody na narzucanie hipokryzji. Najszybciej chyba to zrozumieli Brytyjczycy - teraz są w trudnym położeniu bowiem łatwiej było do UE nie wchodzić niż z niej wyjść będąc już ekonomicznie za mocno powiązani - Brexit jest na prawdę problemem nie łatwym. A reszta? Niemcy : wał wałem pogania (obecnie okazało się, że sprzedawali Volkswageny bez homologacji :-))) - taka wisienka na torcie - spróbuj to zrobić w Polsce ) jak np Nord Stream z jednej strony sankcje a z drugiej zakupy od Ruskich - bez jaj, Włochy gdzie kompletnie rozjechało się ekonomicznie vs. PKB - kompletnie poza zasadami traktatów UE, Francja nawet szkoda gadać co do rządów a co do traktatów wszystko wskazuje na to że za 2018 podobnie jak Włosi nie dotrzymają inflacji vs PKB, znów złamane wszelkie traktaty, ustalenia własne jak i normy zachowań. O taką hipokryzję Europejską Ci chodzi? Dlatego ten brak "ogłady" raczej okaże się ostatecznie pozytywny.

  Albo inaczej wyprzedaż jak najbardziej ale tylko w Polskie ręce, a nie doprowadzenie do upadku spółki SP i oddanie za 1zł komuś w UE (np. LOT miał być lada chwila Lufthansy.....żarcik). Odbijesz Solarisem ? Noooo niestety to była prywatna firma, mimo to szkoda, że SP nie kupił.
  A zarządzanie firmami należącymi do SP do już insza inszość. Niemniej w nasze ręce jak najwięcej aby nie okazało się, że gdyby obce firmy wyprowadziły swój sprzęt z Polski to nastałby właśnie ciemnogród, bez technologii, sprzętu, prądu i wiedzy a tak PO sprzedawała wszystko co było Polskie i to przez banki za PO już nie nasze (żaden nie był w naszych rękach to był paradoks, kraj bez krwioobiegu - to były jaja wskazujące co się dzieje tak na prawdę)
  Wybrałem tylko te treści, bo z resztą nawet nie zamierzam polemizować. Mamy inne mózgi.

  Świat się składał z plemion, dzielnic, państw cesarstw i kiedyś ziemianie będą jednym państwem. Nie zatrzymasz tego.
  Mocny będzie zawsze narzucał warunki słabszym, tego też się nie zmieni, nawet w komunie tak było. I u apostołów też.

  Obrażanie się na mocniejszych, jest nieracjonalne, a jednocześnie PiS chce, buduje mocarstwo regionalne, podporządkowujące słabszych od siebie.
  Czyli hipokryzja o której piszesz jest u źródła.

  Propozycja moja jest taka podobna do chińskiej. Dogońmy te państwa które dzisiaj rozdają karty i je w rozdawaniu kart zastąpmy.
  Nikt nic innego nie wymyślił, może Marks i Engels, ale w teorii.

  O zmianach własnościowych, dużo piszesz.
  Tu nasze mózgi pracują na innej częstotliwości, bo to co ty piętnujesz, dla mnie jest sukcesem, z którego dzisiaj korzysta PiS.
  Należało to zrobić i powtórzył bym dokładnie ten scenariusz.

  PKO BP i inne mały trochę makulatury w sejfie i zarząd budujący bank jak Pan Bierecki. Takich finansistów było sporo nawet w Myślenicach.
  Na tym oparłbyś polski kapitał, zgroza.

  PiS dostał gotowca w postaci infrastruktury, wspaniałych miast, rozwiniętej gospodarki, Manhattanu w Warszawie i miliardowych dochodów Krakowa i innych regionów z turystyki. Może podział był niesprawiedliwy, ale dzisiaj PiS ma co dzielić i za co odkupować rewelacyjnie działające banki.

  Ps.
  Czym jest wataha, wobec zdradzieckich mord, komunistów i złodziei
  i drugiego sortu.
  Miej proporcje, Mocium Panie.

  Mam nadzieję, że takie dyskusje będą już wkrótce bezprzedmiotowe, bo idzie nowe na które i ja czekam. Mam dość byłych solidarnościowców i ich prywatnych wojen ze sobą.
 • Wczoraj 0:10
  Vivaldi napisał/a:
  Owszem zgadzam się, co prawda charakterystyka trochę uogólniona ale pro publico bono weźmy ją jako nie tezę ale założenie. Wniosek jest taki jak w moim pytaniu : co byś zmienił, jak to widzisz, kogo wybierzesz ? .
  Co bym zmienił, stosunek tego rządu do wyborców. Nie traktował bym ich jak ciemną masę i wiadomości były by o świecie, czyli bardziej ciekawe, a 15 min Polska i polityka.
  Prezesem TV, wybrałbym nie fana disco polo. Zmienił bym politykę zagraniczną z wojennej na partnerską. Wykorzystał bym Polaka na czele UE. (Thereza May, teraz już negocjuje z Tuskiem a nie z Merkel). Skończyłbym dyskredytowanie poprzedników a skupiłbym się na swoich sukcesach.

  "Za pakietu PO nikt nie bluzgał na nich aż w tak złym stylu jak na PiS bluzga PO czy takie dno jak za pieniądze Soroza KOD. Dano tamtemu pakietowi szanse, powinien i obecny pakiet dostać szansę."
  Z tym się nie zgodzę, bo to PiS budował Polskę w ruinie i drugi sort też i skłócił rodziny PiS - mają za paznokciami brud i się go nie myją.
  Co do mieszania do polityki kościoła, PiS musi wciągać w swoją politykę kościół, bo ten daje im wyborców (PiS ma głosy większości praktykujących).
  A że kościół chętnie zawsze uczestniczył w rządzeniu i podziale zysków, to taka opcja jest dla niego gratką, zresztą doraźnie, bo w perspektywie bardzo straci. I to nie my będziemy Niemców czy Czechów nawracać, raczej muzułmanie.

  Ludzie boją się też, zapędów PiS - niepewność z kim pójdą dalej (Tramp nie jest wieczny), boją się, że mimo wszystko demokratyczne Sądy, spółki Skarbu Państwa, nawet z błędami demokratycznie prowadzone, są lepsze aniżeli budowane (może nieświadomie) mafie zarządzające państwem (mafie w rozumieniu partyjnych i rządowych grup interesu przejmujących zarządzanie Spółkami SP).
  Podsumujmy:
  Rząd PiS po trzech latach, poza sferą socjalną i podatkową niewiele zbudował. A dostał kraj inny niż PO 2009 r (do Wrocławia jeździłem po płytach betonowych a dalej już nie mówię)
  PO w czwartym roku rządów miało za sobą porty lotnicze, część autostrad, dworce kolejowe, stadiony i organizację Mistrzostw Europy w Piłce nożnej za sobą.

  To na tyle, bo na horyzoncie widzę nową partię Biedronia i śledząc jakie tłumy zapełniają sale na spotkanie z nim, widzę w nim nową siłę, która pokona PiS i PO, a przynajmniej będzie drugą partią w sejmie, bo kanibalizm PiS i PO zostawi po sobie tylko wielki smród.
 • 13.12.2018 - 18:18
  Bagietka napisał/a:
  nie, gdyż jeden mówi o Tobie a drugi o tumanach Tuska.
  Wydawało mi się ze to był twój bunt przeciw pluciu na innych i ze ty od tej pory zaprzestajesz bluzgi , plucie i nienawiść do inaczej czujących.

  Widzę ze musieli by ci przetoczyć krew.
 • 13.12.2018 - 16:33
  robert napisał/a:
  Ja myślę Panie Wkibic że należy Pana wyszczelać po pysku, to się Panu należy jak nikomu. W końcu Pan się doigra i Pana miejscowi w Pcimiu obiją i będzie demokracja w praktyce
  Zwróć się do Ziobry o pozwolenie, dostaniesz na pewno obij gościowi gębę.
  Nikt cię nie ruszy! Takie czasy, korzystaj .
 • 13.12.2018 - 16:27
  Bagietka napisał/a:


  będziesz pluć tym jadem wyssanym z mlekiem matki, że kolor składu jest faszystowski lub bolszewicki.
  Tacy jak Ty już tak mają.
  Bagietka napisał/a:
  Aż dziw bierze, że takiego tumana postawiono na takim stanowisku, ale przecież za Tuska same tumany były słupami.
  Czy te twoje teksty, nie są w sprzeczności?
 • 12.12.2018 - 20:11
  Vivaldi napisał/a:
  Imponuje Ci wykształcenie Rostowskiego? Nic dziwnego, mi imponuje. Problem w tym, że resort wyławiał mocno elitarnych, łebskich i inteligentnych ludzi. Widzisz coś zbieżnego np ws Leszka Czarneckiego nie gorzej wykształconego i obytego na świecie..... i w resorcie.
  Czy Rostowski ośmieszył? Mogło to tak wyglądać bo w tematyce VATu było to starcie Goliata z Dawidem, człowieka którzy tworzył prawo finansowe z ludźmi którzy nie do końca wiedzą co to jest ekonomia domowa. Problem w tym, że tu nie chodziło o złapanie się za fachowość ale udowodnienie kłamstwa i malwersacji, o tuszowaniu. W interpretacji fachowych regułek finansowych przegrywali i nie podejmowali tematu od spodu ale w celowanych pytaniach nagle Rostowski się przełączał na niepamięć lub wylewnie szukał ucieczki w okraszając oratorstwem względnie przypuszczając atak na którąś z osób w komisji. Łapiesz różnicę?
  ......jeżeli tacy ludzie są dla Ciebie wzorcem, cóż płytko widzisz a my głębiej nie pogadamy niestety. Pozostańmy przy tym, że każdy wybiera mentora, każdemu może imponować inna osobowość.
  Vivaldi, każdy z nas ma swoje sympatie polityczne, to normalne i poza komuną powszechne.
  Jeżeli twoja partia polityczna ma mądre posunięcia, cieszę się, bo to dla mnie jest lepiej.
  Nie walę jak w bęben, dla zasady (robię to tylko z Bagietką, bo to ślepa aktywistka, więc pokazuję gdzie jest jej miejsce w szeregu),
  ale to co jest korzystne dla kraju i obywatela, zawsze jest przeze mnie przyjaźnie przyjmowane.
  Nie znaczy to, że zapiszę się do PiS, bo nie jestem w swoich preferencjach politycznych klerykałem mimo, że jestem praktykujący, i nie ma u mnie społecznej wartości dóbr, czyli jestem z dala od lewicy, a PiS jest typową partią lewicową nieistniejącą bez poparcia kościoła. Taki rodzaj zbliżony do dyktatury współrządzącej z klerem. To już w Europie przerabialiśmy i nie wyszło.
  Mimo, że PiS nazywa siebie prawicą, w pierwszym świecie, podobnego przykładu obecnie nie ma. Może w drugim świecie- Argentyna, Brazylia i jeszcze by kilka znalazł.
 • 12.12.2018 - 19:51
  Bagietka napisał/a:


  Nic nie zbywam. Jedynie stwierdzam fakt, że nawet gdy się pojawi to będziesz pluć tym jadem wyssanym z mlekiem matki, że kolor składu jest faszystowski lub bolszewicki.
  Tacy jak Ty już tak mają.
  Te zdolności o których piszesz, to wasza i twoja cecha. Całą kampanię plułaś na wszystkich przeciwników i wyciągałaś brudy.
  Tak, że mleko miałaś jadowite, zaś smak, sądząc po ruchach nacjonalistycznych, które wspieracie i monopolu władzy który to model w stylu Putinowskim wdrażacie, świadczy że skażenie smakami o których piszesz, towarzyszy ci od narodzin.
 • 12.12.2018 - 17:02
  Bagietka napisał/a:
  a co za różnica co napiszę o pociągu?
  Tacy jak Ty niezależnie od odpowiedzi, zawsze plują jadem. Nie jestem psychologiem więc Ci nie pomogę przy Twoich problemach.
  A tak na marginesie to nawet riposty nie potrafisz sam wymyślić tylko małpujesz :)
  Ta riposta jest moja, może ją inni małpują .
  Specjalistą od jadu i drugiego sortu są Bagietki i inni pisowscy trole.
  Ta druga strona, jedynie się broni, zresztą nieporadnie, bo nie ma jadu wyssanego z mlekiem matki.

  Nie zbywaj tematu pociągu do Swoszowic, bo to jest obietnica wyborcza. Podobnie skrzyżowanie w Krzyszkowicach.
  I to nie mój problem, bo to nie ja obiecywałem, to problem twojego mocodawcy.
  Tego wyborcy wam nie odpuszczą.
 • 12.12.2018 - 14:33
  Bagietka napisał/a:
  sugeruję meliskę. Tylko uważaj bo po niej podniesiesz emisję gazów cieplarnianych ;)
  Sugeruję laxigen, tylko załóż pampersa.

  Ale wcześniej napisz co z tym pendolino do Swoszowic, uzgodnienia, projekt, konsultacje...jak etap jest obecnie?
 • 12.12.2018 - 13:55
  Bagietka napisał/a:
  Ja bardzo lubię jak wszystko stoi.
  .
  Nie pytałem o twoje potrzeby seksualne.

  Bagietka napisał/a:
  J
  Rostowski to powinien wykładać semantykę. Dobrze, że mu POKO przygotowało raport którym tylko się ośmieszył
  .
  Chyba oglądamy inny przekaz, bo w moim Rostowski ośmieszył nieuków z komisji ds. wyłudzeń vat.

  Bagietka napisał/a:
  J
  Zastanawiałam się co Ty możesz.
  .
  Czy to jest propozycja seksualna?


  [cytat=Bagietka
  Pozostaje Ci tylko to co najlepiej potrafisz. Pluć w złości i bezsilności.[/cytat] Świetnie ci to plucie innych wychodzi, jak na twój licencjat, to masz osobie duże mniemanie.
 • 12.12.2018 - 10:28
  Bagietka napisał/a:
  Co tam u was chłopcy-lemingi?
  Podobało się wczorajsze tarzanie tępego magistra Rostowskiego w smole i pierzu :)
  Widzę, że ty też widzisz, żółte kamizelki zbliżające się do naszego kraju. A2, już stoi, sądy stoją, tylko Bagietka nieśmiało jeszcze udaje, że jest zainteresowana działalnością PiS.
  Też cię wydymali?

  Ps. Rostowski, przy magistrach z PiS to cienki bolek. Uczelnia w Radomiu biją na łeb te obce imperialistyczne. A magister z komunistycznego UW, z góry patrzy na te wszystkie lewackie uczelnie poza Polską i Węgrami.

  Kiedy to Pendolino z Myślenic do Swoszowic?
 • 11.12.2018 - 21:52
  t-34 napisał/a:
  A ja się pytam co tam w naszych już nie słynnych stadninach ??? Rano mówili w radiu że tegoroczny wynik to jakieś marne grosze... Nawet z wygranych aukcji klienci się wycofali nie patrząc na stratę wadium.

  A przy okazji zapytam jeszcze o dobrą zmianę w naszej gminie, czy to prawda, że panią z promocji dyscyplinarnie zwolniono ??
  Te konie będą teraz pracować za pociągowe.

  O pani z promocji, jest już w innym artykule (poszukaj)

  A gorący temat to:

  "Rząd Egiptu wprowadza zakaz sprzedaży żółtych kamizelek".

  Myślę, że Morawieckiemu żółte kamizelki, śnią się po nocach.

Reaktywacja skoczni narciarskiej w Myślenicach? "Na razie to tylko przymiarki..."

 • Dzisiaj 10:14
  pan Kracy napisał/a:
  Myślę, że gdybyś wyjechał z Polski byłoby to z korzyścią dla Ciebie - uniknąłbyś polskiej głupiej ortografii, niepotrzebnie byś się nie denerwował na obecną niekorzystną dla Ciebie sytuację i w powiecie i w ogóle w kraju.

  P.S.
  Ortografii naprawdę można się nauczyć, trzeba tylko chcieć.
  Widzę, że chciałbyś zagospodarować cudzy dorobek.
  Może wyjedz sam, powiat sobie da radę, mnie z Myślenicami wiąże pokoleniowa historia, więc nie jest to takie łatwe jak dla napływowych z powiatu.
  Moja edukacja nie jest tak perfekcyjna jak Twoja i z taką już pozostanę. Nie dążę do doskonałości.
 • Wczoraj 22:43
  Zuza00 napisał/a:
  Co do pomysłu reaktywacji tego obiektu - ja jestem na nie. Po co? Ilu Myśleniczan zawodowo uprawia skoki narciarskie? 6? Może 10? Druga sprawa: finanse - budowa i koszty utrzymania są dosyć duże. Myślę, że najpierw należałoby zrealizować przynajmniej część obietnic wyborczych (nie mówię, że wszystkie, bo to niemożliwe). :) Uważam, że żadna skocznia nie jest nam potrzebna. Jeśli chodzi o sporty zimowe - są lodowiska, czegóż chcieć więcej? ;)
  Jestem za, ale jako obiekt historyczny do zwiedzania, jako kolejna atrakcje na turystycznym szlaku.
 • Wczoraj 15:09
  Mysleniczanin007 napisał/a:
  Trzydzieści lat temu Szkoła Specjalna skorygowała by Twoje mankamenty a dzisiaj czujesz się wyjątkowy i jeszcze jesteś z tego dumny. Co za czasy...
  Czyli ją zaliczyłeś, brawo. Nie ma czego się wstydzić.
 • Wczoraj 14:40
  Pisze co myśle, twoja ideologia ortografii mnie mało obchodzi. Mogę dla ciebie być nawet dyslektykiem. Robię błędy i już .
 • Wczoraj 9:43
  Znam jeszcze inny język słowiański (niepisany cyrylicą , nie pisany cyrylicą -ta pierwsza jest dopuszczalna) w mowie i piśmie.
  Tak kretyńską ortografię w tej grupie języków, ma tylko język polski.

  Ps.
  Pisany ręcznie tekst z błędami to błąd świadomy,
  na klawiaturze szybko i bez korekty - przeważnie nieświadomie
  z błędami .
  Klawiatura obnaża głupotę polskiej ortografii zaś tekst pisany ręcznie to sztuka podkreślająca oczytanie i umiejętności kaligraficzne.
 • 12.12.2018 - 20:18
  Reaktywacja skoczni, ma sens ale tylko z igelitem jako materiałem do skoków przez 9 miesięcy. Czyli pacząc na ten rok od 1 kwietnia do końca grudnia.
  O zimie zapomnijmy, naśnieżać skocznię aby dwóch czterech amatorów zrobiło po trzy skoki, to ja na to kasy w podatkach nie dam.

Ocieplenie klimatu - kopanie studni przydomowej a sasiad ....

 • Wczoraj 14:59
  osmosis napisał/a:
  Tak bardzo mnie strasza "diablami" ,ze to ocieplenie klimatu ,susza itd wiec postanowilem wiercic studnie.
  Zbudowalem wiertnice elektryczna - nawet do 15 m mozna wiercic .
  Aby byc zgodny z prawem ktory obowiazuje poszedlem do urzedu zapytac ,czy teraz sa potrzebne jakies zezwolenia.
  Jezeli jest to studnia na wlasne potrzeby i wydatek nie przekracza 5m3/dobe to nie trzeba zezwolen .
  Jest male ale ...jezeli np sasiad doniesie do urzedu ,ze mam studnie to musze ..na swoj koszt zalozyc licznik .Oni to zaplabuja i co miesiec bedzie odczyt .No ,5 m3 to ja zuzywam na miesiac.
  Moral taki ,ze z sasiadami trzeba dobrze zyc
  Zostawiam to bez komentarza
  Ale ja się dowiercisz do wody termalnej, to ogrzejesz dom za darmo.

KOD - Komitet Obrony Demokracji

 • 12.12.2018 - 20:22
  Vivaldi napisał/a:
  Lubisz czytać? Teraz uruchom jeszcze analityczną część mózgu lub czytaj wybiórczo. Przeraża mnie czasem jak umysł ludzi jest wpływowy i słaby, jesteś idealnym materiałem do manipulacji.
  Mów i pisz za siebie. Tobą manipulują abyś kochał PiS, mną pozostałe partie, jak widzisz wybór mam większy. Ty jesteś skazany na indoktrynację monopartyjną.
 • 12.12.2018 - 10:20
  robert napisał/a:
  Zastanawiam się bono jak można tak pierdo..ć
  Też o tym pomyślałem,
  gdy przeczytałem że dla ratowania reputacji pisowskiej KNF,
  PiS aresztował pobitego przez mafię SKOK, walczącego z tą mafią, POwskiego przedstawiciela KNF.

  Natychmiast, na whatsapp, pojawiła się analogia to działania PiS.

  Narada kierownictwa PiS:
  lider:
  - jakiś pomysł na ratowanie reputacji księży?

  pada propozycja z za stolika:
  - zamknijmy kilku ministrantów!
 • 11.12.2018 - 20:33
  Narada kierownictwa PiS:
  lider
  - jakiś pomysł na ratowanie reputacji księży?

  członek rządu
  - zamknijmy kilku ministrantów!
 • 11.12.2018 - 16:59
  Przy okazji jak mówimy o zawłaszczaniu mediów:

  – tygodnik „Sieci”, miesięczniki „Gazeta Bankowa” i „wSieci Historii” oraz strony internetowe – wPolityce.pl, wGospodarce.pl, wsie*****rawdy.pl, gb.pl i ABCtygodnik.pl.

  to Fratria, medialna grupa należąca m.in. do instytutu współtwórcy SKOK-ów, senatora PiS Grzegorza Biereckiego oraz Jacka Karnowskiego.

  Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki Spółka Jawna (28 000 udziałów o łącznej wartości 2,8 mln zł),
  Apella Spółka Akcyjna (15 606 udziałów o łącznej wartości 1,56 mln zł).
  Jacek Karnowski (9050 udziałów o łącznej wartości 905 tys. zł).
  Spółka wydała pierwszy numer czasopisma „W Sieci” z datą 26 listopada 2012 roku.

  Zaś Radio Zet, jest własnością Czechów, to tak dla wiedzy tych, którzy podają spiskową teorię mediów. (TVN Discovery) USA.

Myślenice: Protest pracowników sądu. Rozprawy odwołane

 • 12.12.2018 - 8:28
  pan Kracy napisał/a:
  A co to są "zady"?
  Zad to inaczej, du.a. Np. powiedzenie "całuj że mnie w zad", to delikatnie wypowiedziane "pocałuj mnie w du.ę.
  Ale zygi miał chyba na myśli "po rządach PIS" tylko mu martfon taką pisownię zrobił.
 • 11.12.2018 - 23:05
  Kolega wysłał mi na whatsapp

  Narada kierownictwa PiS,
  lider:
  - jakiś pomysł na ratowanie reputacji księży?

  minister PiS:
  - zamknijmy kilku ministrantów!
 • 11.12.2018 - 20:48
  A mówiłem, nie wywołujcie wilka z lasu i wywołali.
  Żółte kamizelki przenoszą się do nas.

  Ps.
  PiS wskazywał jedynych wyzyskiwaczy, że są nimi prywatne firmy i nakazał podnieść wynagrodzenia. Kapitał zareagował proporcją i podniósł wszystkie.

  Rząd PiS prawy i sprawiedliwy uważał, że ich to nie dotyczy, że są tylko od żądań i nakazów. Nie zabezpieczyli funduszy na podwyżki u siebie- czyli w całej budżetówce.
  Za chwile przyjdzie spowolnienie i upadek budżetu.

  I tak powoli PISrząd się sypie, Biedroń pociąga za sobą tłumy, a PiS
  w oczach topnieje.
  Nie przetrwają, tyle będą mieć ile Rydzyk ich zasili.

Powiat: Andrzej Pułka wicestarostą. Zobacz kto zasiądzie w zarządzie [WIDEO]

 • 11.12.2018 - 21:57
  Słyszałem też na mieście że bagietka zajęła się teraz kuchnią dla burmistrza.

Kto jest za to odpowiedzialny...??!!

 • 11.12.2018 - 21:14
  taki_gość napisał/a:
  Na tej stronie można przeczytać o Zamczysku
  http://zamki.net.pl/zamki/myslenice/myslenice.php
  a tu można zobaczyć wizualizację.
  http://www.odkryjmalopolske.pl/zamczysko-w-myslenicach.html
  Tylko , że pozostałość i ta ze zdjęć też, kojarzy się z lawiną skalną a nie zamczyskiem.
  Albo rekonstrukcja, albo miniaturka Dolinki Sanki. (Dolinki Krakowskie)
 • 11.12.2018 - 17:18
  domownik napisał/a:
  W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.To ważna data i dobra okazja aby spojrzeć na historię, również na obiekty tą historię upamiętniające. Artefakty traktowane są z szacunkiem proporcjonalnym do ich wieku . I tu duże zdziwienie; mamy spory obiekt historii z przełomu XII i XIII wieku. Jakieś legendy z nim związane. To prawie rówieśnik Zamku Wawelskiego (większy zamek obronny zbudowano na przełomie XI i XII wieku). A jaki jest jego obecny wygląd ? Trudno znaleźć odpowiednio dosadne słowa na określenie obecnego stanu Zamczyska na Zarabiu. Zniszczone i nadal dewastowane ruiny baszty. Zasypana stertami śmieci studnia. Brak jakiejkolwiek informacji (wiele lat temu była). Obowiązek odpowiedniego zadbania o obiekty zabytkowe to nie tylko obowiązek moralny ale również nakaz prawny ( zapewne są na to odpowiednie sankcje w Kodeksie Karnym). Warto postawić publicznie pytania;
  1/ kto jest odpowiedzialny za właściwe zabezpieczenie tej klasy obiektu ?
  2/ co w tej sprawie było robione przez minione lata - nic ?
  3/kto powinien wyegzekwować od osób i instytucji odpowiedzialnych odpowiednie działania ? konserwator zabytków? ,prokurator ?

  Kilka lat temu pojawił się pomysł rekonstrukcji baszty. Niestety przemknął bez zainteresowania. Przy tej okazji warto przywołać cytat Józefa Piłsudskiego "...Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości...".
  Przecież ten obiekt może być atrakcyjnym narzędziem edukacji historycznej, miejscem atrakcyjnych spacerów a może nawet sposobem na promocję miasta. Nie koniecznie potrzebne są duże środki finansowe. Uporządkowanie i właściwe opracowanie oraz ewentualnie zwizualizowanie informacji to
  praca głównie dla myślenickich szkół. Może udało by się zainteresować pobliskie uczelnie krakowskie w celu przeprowadzenia kolejnych badań archeologicznych .
  Na koniec ostatni pomysł; rekonstrukcja materialna już była proponowana. Może na początek przy pomocy technologii 3D rekonstrukcja wirtualna baszty ?
  A czy istnieje szkic baszty, bo to zamczysko to kilka dużych głazów
  nieprzypominających baszty.
  Dobrze było by zbudować rekonstrukcję jakiejś części.

Myślenice: Burmistrz powołał swojego zastępcę. Został nim Mateusz Suder

 • 11.12.2018 - 20:56
  Vivaldi napisał/a:
  .....ale pieprzenie. że aż w oczy szczypie. Jednych i drugich pytam : wycinając zarzuty na drugą stronę jaką wizję masz (jeden czy drugi) tego co Ci przeszkadza. Co byś zmienił? nie chcesz rządów który ma określony cel (jaki ma taki ma ale określony) jak Ty byś to widziała? Nie chcesz do UE OK ale jak widzisz współpracę bez Unii? Chcesz Unii tez OK ale czy akceptujesz ją taką jaką Ci podają? Pytam się jakbyś to widział mając możliwość? Do tej pory większość wybrała jak wybrała i ten wybór należy w końcu zaakceptować tak wygląda demokracja, dzieje się wg.wyboru większości a nie tupania tych niezadowolonych. Dobry przykład to Myślenice gdzie po wyborach jest chyba więcej przegranych niż wygranych teraz czas na to aby się albo powycinać i pozabijać albo coś dobrego z tego uczciwie sklecić, przy czym słowo uczciwie nie wiem czy jest tu potrzebne czy zbędne.
  Z dużym stażem emerytalnym małżeństwo stoi przed drzwiami do szpitala i żona pyta męża:
  Vivaldi, my wchodzimy, czy już wychodzimy?
Pokaż więcej komentarzy