Z Krzczonowa na sam koniec Europy. Bartłomiej Chęć poszedł „jak najdalej na zachód”

  • 21 lip 2022

    Pozdrawiam. Zastanówmy się czasami.. bo są dziedziny gdzie merytoryczna krytyka jest potrzebna (polityka itd.)
    Osądy? - Ktos ma swoje marzenia, cele, ktore być może krok po kroku stara się realizować. Przeżyć życie wracając z pracy, włączając TV i zaglądając do lodówki (?). No, poczujmy życie, dajmy się ponieść pragnieniom, które może słyszymy, lecz nie każdy ma odwagę (?), motywację (?) by za tym głosem pójść.. Mamy do czynienia z drugim człowiekiem, a nie postawą wynikającą z pełnionej funkcji.

    Powodzenia chłopie! Niestety urlopowo np. u mnie ciasno, dlatego szacunek za nietuzinkowość i bierz tyle dobrego z tej wyprawy ile się da!!!

    7 1

Koncertowy finał Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. „Widzimy się za rok w nowej formule”

  • 19 lip 2022

    .. i poszły w tan dźwięki. Enej! Kwieciście, lekko i barwnie, a wyobraźnia dała się ponieść. Golec uOrkiestra to już nie ten klimat, niby góralskim toporem ciosane, lecz bez polotu ("ciosane" to dość odpowiednie słowo). Zostawiam to, o gustach się nie dyskutuje, tym niemniej.. i tu zrobić trzeba dużą spację.

    Dni Myślenic przepadły, zaś folkowa impreza urasta do głównej dorocznej atrakcji. Redukcja na trudne czasy? Dni Mszany, Dni Dobczyc - wokół jest kontynuacja, co prawda z repertuarem coraz niższych lotów, ale jednak...
    No wielki PiSie.. misie, gdzie my sie...

    11 5

Tomasz Burkat nie jest już komendantem straży miejskiej w Myślenicach

  • 20 maj 2021

    O tym już było pisane. Narodowy socjalizm, do jego idei PiSowi najbliżej. Socjalizm wiadomo, ustrój lewicowy, lecz Kaczyński woli się pokazywać jako typ prawicowy, więc w sumie ma do tego prawo, to nie zabronione, tym bardziej że socjalizm to ustrój przeklęty i nikt się otwarcie doń dziś nie przyzna. W myśl prawidła - dekomunizujemy nazwy, lecz np. szkolnictwo wracamy do 8 klas PRLu, sądownictwo też spróbujemy urządzić po staremu.. i tak po kolei zmienimy wam świat. Sprzeczność goni sprzeczność. Zaś zgredy uparcie wierzą, że będą rządzić sto lat, zaopiekują się budżetem i wszelkim dobrem narodowym, napełnią trzosy, pozostaną tak bezkarni, a wyborców kiełbaską przekupią. Czy jest na tym świecie jakiś złodziej, który wymarzyłby sobie lepszy scenariusz??

    27 9

Crossem i quadem do lasu legalnie? Lasy Państwowe szukają kompromisu w tej sprawie

Gmina Myślenice. Radni przegłosowali podwyżkę cen śmieci. Ile zapłacimy za ich odbiór w 2021 roku?

  • 1 sty 2021

    < Ranking Dobrego Radnego >
    compliance barometer
    _________
    To narzędzie będzie aktualizowane wraz z kolejnymi sesjami, mam nadzieję niczego nie przespać, a jeśli coś przeoczę to liczę na kontynuację przez innych. O przyznaniu odpowiednio punktu ujemnego lub dodatniego decydować będzie klimat postów, tj. tu w temacie większość postów ocenia podwyżkę negatywnie, zatem wszyscy radni głosujący za podwyżką otrzymują po -1 pkt. Zamiarem jest pomiar zgodności decyzji poszczególnych radnych z oczekiwaniami społecznymi.

    Let's get ready to Rumble!

    Jerzy Cachel (KW MO) +1
    Eleonora Lejda-Kuklewicz (KW MO) +1
    Kamil Ostrowski (KW MO) +1
    Bogusław Podmokły (KW MO) +1
    Tomasz Wójtowicz (KW MO) +1
    ---
    Czesław Bisztyga -1
    Halina Dyląg (PiS) -1
    Mirosław Fita (PiS) -1
    Wojciech Gablankowski (PiS) -1
    Andrzej Grzybek (PiS) -1
    Małgorzata Jaśkowiec (PiS) -1
    Izabela Kutrzeba -1
    Wojciech Malinowski (BU) -1
    Piotr Motyka (PiS) -1
    Bogusław Stankiewicz (PiS) -1
    Wacław Szczotkowski (PiS) -1
    Stanisław Topa (PiS) -1
    Czesław Wierzba (PiS) -1
    ---------

    Proszę Szanowną Redakcję o artykuł na temat każdej sesji. Punkty będą kumulowane, by z biegiem czasu nazwiska radnych sortować w kolejności od największej liczby punktów do najmniejszej.

    24 3

Rok 2020 zdominowała walka z pandemią koronawirusa. Co jeszcze wydarzyło się w tym czasie?

Myślenice. Wybudują 18 tras rowerowych o długości 32 km. Pierwsze powstaną w 2021 roku

  • 28 gru 2020

    Pozwolę sobie w temacie na lekki sceptycyzm, z kilku względów:
    1. Historycznego - trasy rowerowe w liczbie chyba kilku powstały jeszcze za kadencji Macieja, coś z nich jeszcze pozostało? Warto temat zweryfikować, ilu rowerzystów korzystało itd
    2. Planistycznego - czy trafnie rozeznano potrzeby mieszkańców i wytypowano właściwy kierunek rozwoju bazy sportowej, zakładając rzecz jasna istnienie tych tras przez lata a nie popadnięcie w niepamięć za parę sezonów, co tym samym byłoby równoznaczne z marnotrawieniem publicznych środków. Czy UG taką spójną strategię jest w stanie przedstawić?
    3. Finansowego - nakład 1.5 mln zdaje się być bardzo przerysowany w stosunku do realnych zysków,chyba że cykliczność rozgrywanych imprez sportowych większej rangi będzie większa niż 1x w roku; pytanie jakiej rangi zawody będą mogły mieć tutaj miejsce i kogo jesteśmy w stanie tutaj ściągnąć.
    4. Własnościowego - pod znakiem zapytania jest stawianie Urzędu Gminy jako inwestora w przypadku infrastruktury sportowej na terenie którym gmina na własność nie rozporządza, który stanowi ponadto obszar nie stricte urbanistyczny. Będzie to zasadniczo generować stałe koszty, a bez dalekowzrocznej strategii marketingowej dodatkowo obciąży budżet, mówiąc krótko jeśli gmina nie będzie umiała tych 'atrakcji' sprzedać to klapa. Z tego względu bardziej zasadne wydaje się znalezienie przez gminę komercyjnego inwestora i udzielenie mu wszelkiego możliwego wsparcia - prywatny inwestor byłby zmuszony dokonać rzetelnej analizy przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, a będąc dzierżawcą terenu dbałby o stan trasy i dochodowość kompleksu.
    5. Ekologicznego - to również aspekt wobec którego nie można przejść obojętnie i podnieść temat wpływu na środowisko z uwzględnieniem przepustowości tras, obiektów, ilości usuniętych drzew itp.

    6 7

Kiedy skończy się rewitalizacja centrum? "Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu”

  • 30 lis 2020

    Czekam i kibicuję przede wszystkim temu miasteczku, zarządzający się zmienią a to ma być na lata, funkcjonalne, przyjemne i cieszące oko. Tym niemniej co do scenariusza jaki przedstawiasz podchodzę sceptycznie w sytuacji kiedy miejsca pod pas zieleni zostały już pokryte kostką.

    3
  • 30 lis 2020

    Wizualizacja projektu a wykonanie są inne, różnice są naoczne, nie wchodząc w parametry techniczne itp. To nie tylko kolory, które miały być grą kontrastów; teraz na rynku wszystko się zlewa. Także ilość zieleni na obrzeżach i w centrum, gdzie koncepcja zakładała pasy zieleni z posadzonymi drzewami co dawało efekt kompletnej i harmonijnej całości.
    zdjecie

    Gdzie indziej można też spotkać się z opcją krzewów w donicach, co dawało bardziej ucywilizowany, lecz niekoniecznie lepszy efekt
    zdjecie
    Nie wiadomo, skąd wynikały te 2 różne koncepcje. Płyta w obecnej formie świeci pustką i urbanizacyjną nudą, na dłuższą metę przytłacza.
    Niech wypowiedzą się jeszcze kobiety, one widzą kolory lepiej.

    4
  • 27 lis 2020

    Powstaje rynek przeciętny, jak setki tego typu w Polsce. Trochę szkoda, że korzysta się jakby z utartego w ostatnich latach schematu, że rewitalizujemy tylko w poziomie, brak wizji co można zrobić z przestrzenią w pionie. Tym niemniej przypomnijmy sobie jak miało to wyglądać według pierwotnego zamysłu:

    zdjecie

    Jest różnica, nieprawdaż?
    Skąd się ona wzięła i kto dokonał tej znacznej korekty, to byłoby potrzebne pytanie.

    14 2

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku

  • 24 lis 2020

    Oto dlaczego warto czasem na krótko nawet na górkę się wybrać, poprawili już drogę, choć dla pieszych i rowerzystów asfalt to nie jest komfortowa opcja w słoneczny weekend (dość natężony ruch samochodowy, z obserwacji - większość wjeżdżających pojazdów nie należy do mieszkańców). Trudno stwierdzić, czy monitoring ruchu na Zarabiu i przy dolnej stacji wyciągu to jest aż taki problem, czy kwestia chęci(?) Można serio zrobić coś fajnego tak, by aktywność np wieczorna czy nocna na tej drodze stała się bezpieczna, oddać ten piękny skrawek terenu nie zmotoryzowanym, którzy przecież lepsze możliwości niż gnanie samochodem na Chełm mają. Polecam pod rozwagę odpowiednich organów, bo Mce przecież uchodzi za miasto monitorowane i bezpieczne. Szanowni Państwo, XXI wiek! Póki co lepszy szlak, przynajmniej za dnia. Zużyte opakowania deponujemy w plecaku, co każdy porządny turysta wie, jesteśmy tam tylko gośćmi. Tatry widać z różnych prześwitów, a Łomnica, Lodowy, Gerlach czy Wysoka z Rysami dostarczą niezapomnianych westchnień ⛰️

    9

Starostwo rozpoczyna remont drogi na Chełm. Na początek nakładka na odcinku 200 metrów i łatanie dziur

  • 19 lis 2020

    Intrygujące, że cała literatura przedmiotu mówi o 2 właścicielach, o czym było już dużo nawet na tym portalu. Teraz pojawia się informacja, że powiat kładzie nowy asfalt na 200 m, a powyżej będą łaty. Łaty z pieniędzy powiatowych czy gminnych? Jak wygląda podział własności na podstawie dokumentów, ktoś z urzędników oficjalnie skomentuje? Jeśli urzędy zakopały topory i wzięły się za współpracę to może zaczątek czegoś dobrego, oby. Dobra jest na pewno wiadomość dla amatorów weekendowej rekreacji (nie mylić rekreacji z jazdą samochodem gdyż zakaz wjazdu ciągle aktualny). No to rowerek, spacerek, czy truchcik?

    7 7

Dyrektor szpitala w Myślenicach: Dzisiaj doszliśmy do ściany, której już przekroczyć się nie da

  • 12 lis 2020

    Wiadomo że społeczeństwa upilnować się nie da (wszędzie znajdzie się odsetek buntowników i niedowiarków nie stosujących się do zasad) i to ludzie odpowiadają za transmisję wirusa. Tym niemniej polityka i konkretne decyzje odgórne to druga sprawa. Ja pod takim zarządzaniem jakie prezentuje ten rząd podpisać się nie mogę, bo obraz jest taki:
    * kulejąca, niedofinansowana służba zdrowia
    * nieefektywne państwo jakby w zawieszeniu, bo próbowano przekształcić w jakis twór podporządkowany partii przystający nijak do tych czasów
    * oszukiwanie nas przed wyborami, że wirusa nie trzeba się już bać i możemy tłumnie iść głosować, w rezultacie wiele osób przestało zachowywać ostrożność za wyraźnym przyzwoleniem (działanie na szkodę społeczeństwa)
    * prowokowanie strajków wprowadzaniem kontrowersyjnych regulacji prawnych (działanie na szkodę społeczeństwa)
    * straty finansowe (nietrafione zakupy za posrednictwem dziwnych osób, grube miliony na wybory które się nie odbyły itp.)

    Trzeba to wszystko sumować, kalkulować i co najistotniejsze - nie łudzić się że tą ekipę jeszcze na coś stać (tak, są w stanie zrobić jeszcze dużo złego). Asertywność społeczeństwa w PL to rzecz bardzo potrzebna. Z @Luna się zgodzę, że wiosenny lockdown tak daleko idący był wcale nie potrzebny. Wystarczyło przestrzegać zasad dystansu, nosić maseczki i wykrywać zakażone osoby. Lecz na tamten czas maseczki wg ministra zdrowia nie były potrzebne... ?

    4 4
  • 11 lis 2020

    Tak czytam i widzę, że niektóre wypowiedzi są nie przemyślane i nie oparte na realiach. Po pierwsze, gdyby dyrektorzy dostali środki z przeznaczeniem na rozbudowę jeszcze na wiosnę czy w lecie, wierzę że tak by się stało. Piszę ogólnie nie wchodząc w jakieś procedury przetargowe itp. Bez złośliwości, ale wiemy że na początku zagrożenia rząd przelał 2 miliardy złotych na TVP, a już wtedy były głosy rozsądku żeby tą kwotą dotować szpitale, zwłaszcza te 'covidowe'. Tak się nie stało, później już bardziej interesowano się kampanią prezydencką i wewnętrznymi tarciami w obozie niż zdrowiem publicznym. Czy dyrektorów było stać na inwestycje bazując na pieniądzach które dostawały przez ten czas z NFZ, powiatu i darowizn? Obawiam się, że nie. Pomagaliśmy temu szpitalowi na wiosnę - pamiętacie akcję, lecz charytatywne zrywy nie zastąpią pieniędzy państwowych.

    O tym, że bez pilnych działań ministerstwa zdrowia się nie obejdzie wiadomo było już na wiosnę. Eksperci i lekarze alarmowali. Wydatki na służbę zdrowia w naszym kraju zawsze były spychane kosztem rzeczy "pilniejszych" i tak jesteśmy w niechlubnym ogonie państw z najbiedniejszą służbą zdrowia: https://stanpolityki.pl/jak-wygladaly-wydatki-na-sluzbe-zdrowia-na-przelomie-lat/
    Szpitale nie są przedsiębiorstwami, mają tyle środków ile zostanie im przydzielone. Prośba o zrozumienie w temacie. Podsumowując, w mojej ocenie lwią część odpowiedzialności za stan aktualny ponosi cały PiS z sejmem, prezesem oraz rządem Morawieckiego.

    Uważajmy na siebie, lepsza prewencja aniżeli leczenie.

    18 6

Władysław Kurowski: Życie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka

  • 7 lis 2020

    Zapis nic nie kosztuje (na razie), ciężar można zawsze włożyć na barki społeczeństwa, pytanie co oferuje PiS dalej za tym przepisem, póki co wygląda na to, że nic. Troszkę cyrk, niemądry.

    Tego typu zmiana wymaga szerokich konsultacji, najlepiej referendum a nie ślepego przepychania w tym trudnym czasie. Tak robi się w Rosji czy na Białorusi. Skutkiem są 'konsultacje' na ulicy. Nieodpowiedzialność decydentów i chaos rządzących ?

    Nie chcę powtarzać tego samego po raz kolejny (choć zapewne trzeba by do skutku), takich głosów których rząd nie słyszy aż nadto. Samarytańska postawa według PiS jest jakaś niekompletna: ma polegać na zagwarantowaniu dziecku przyjścia na świat. Co robi rząd dla ochrony życia osób z różnymi wadami które już żyją - dlaczego różnego typu charytatywnych zbiórek przybywa? Wystarczy wejść choćby na fb.

    Coś w tym temacie zrobił nasz wierzący myślenicki poseł obrońca życia? - Taaa, podnieść rękę w sejmie i napisać...

    23
  • 6 lis 2020

    Przekazał poseł ludowi stanowisko swojej partii, tylko że kierunek "posłowania" powinien być chyba odwrotny ?

    34 2

Strajk kobiet. Protestujący myśleniczanie przeszli przez miasto. „Myślę, czuję, decyduję”. Jakie hasła niesie ulica?

  • 2 lis 2020

    Kaczyński pokazuje, że albo jest skrajnie zgorzkniały, głodny zemsty za coś, albo niezrównoważony psychicznie, jedno nie wyklucza drugiego. Zatapia nawet swoich na pokładzie byle dopiąć jakiś osobistych porachunków z przeszłością, przyszłością czy czymkolwiek tam jeszcze. Wszyscy ludzie z jego partii będą spaleni na lata, o ile ekipa nie wydrze steru z rąk świętego prezesa. Bardzo nieodpowiedzialne i chaotyczne decyzje.

    A może to świadoma realizacja planu, a nie osobista zemsta? Jeśli wierzyć Giertychowi, taki plan uczynienia państwa PiS na wzór PRLu miał być wdrażany jeszcze za pierwszych koalicyjnych rządów PiS, wtedy ten cały chaos miałby bardziej racjonalnie umotywowane podłoże. Koalicje rządzące nie były jednak stabilne, zatem nie było możliwości realizacji planu. Ktoś kiedyś napisał, że rządy PiS to zemsta komuny zza grobu.

    6 1

Jarosław Szlachetka: Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim Rynku mogą być przyczyną tragedii

  • 29 paź 2020

    Jak dla mnie to jest koniec rządów PiS, przy takim skoku nieufności nie może być mowy o kontynuacji czegokolwiek, uparte trwanie na posadach a tym bardziej użycie siły budzić będzie coraz większą złość.

    Zalecam towarzyszom spakowanie manatek i wyjście tylnymi drzwiami na paluszkach, póki czas. Przykre, że tak długo udawało się wam mydlić społeczeństwu oczy mamoną i coś więcej: jesteście marginesem.

    30

Członkinie zespołu ds. kobiet przy burmistrzu piszą do Jarosława Szlachetki: "To sztuczny twór, który powstał nie wiadomo z jakich powodów"

  • 28 paź 2020

    Burmiszcz wsłuchuje się w słowa swojego guru:

    "Ten atak ma zniszczyć Polskę. Doprowadzić do tryumfu sił, których władza zakończy historię narodu polskiego. Trzeba się przeciwstawić. To obowiązek państwa, ale i nasz, obywateli. W szczególności musimy bronić kościołów. Za wszelką cenę. Wzywam członków PiS i tych, którzy nas wspierają"

    A oni wszyscy mają nas wszystkich w 4 literach, pokazaują to od 2015 r., teraz pandemia pokazała że dłużej pozorować dobrodziejów narodu się nie da.

    To gra, gra o władzę i pieniądze, o ochronę życia tu nie chodzi, bo dobry rząd nie zostawi na lodzie ani społeczeństwa w obliczu zagrożenia (epidemia), ani niepełnosprawnych (pamiętacie co się działo kilka lat temu), ani matek muszących żebrać na drogie leczenie swoich pociech. Władza jest jak narkotyk, pieniadz to bóg.

    28 6

Protest przeciwko zaostrzeniu prawa dotyczącego aborcji. Tłum skandujący na myślenickim Rynku nie przebierał w słowach

  • 25 paź 2020

    Zło jak zwykle idzie ku samodestrukcji, ale zanim to nastąpi, zgarnie ofiary. Nie sądzę, by nikt nie zginął, bo taki system chciano stworzyć - trzymający ludzi za gardła. Tych wydarzeń nie można rozpatrywać w kategoriach błędu - ci zasiadający teraz w gabinetach naprawdę tacy są i to jest w ich głowach.

    Właśnie to nie protestujący zatrzymani przez policję, lecz partyjne zbiry powinni zostać osądzeni. Zamysł wszystkich reform był jasny i czytelny - to policja, prokuratura, sądy miały chronić wyhodowane na ludzkiej pracy pisowskie książęta przed jakąkolwiek karnością. A teraz zemsta na niektórych wybranych dlatego, bo nie wyszło. Czemu akurat kobiety? - Nikt nie wie co siedzi w głowie naczelnika państwa.

    Zło eksploduje, oby jak najmniej szkód dla naszych portfeli i zdrowia społecznego

    9 6

Od dwóch lat kłócą się o to, kto wyremontuje tę drogę. Teraz do sporu dokładają odśnieżanie...

  • 23 paź 2020

    Z 99% przekonaniem, nawet biorąc rzecz zdroworozsądkowo, droga prowadząca przez teren Lasów Państwowych powinna mieć rangę wyższą niż gminna, zaś mniej więcej w miejscu które widać na zdjęciu w artykule pojawiają się za chwilę grunty prywatne i tu też może być początek drogi gminnej.

    Podstawa prawna: zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 z późn. zm.) i art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym problematyka dróg publicznych o charakterze ponadgminnym należy do powiatu.

    Potwierdzają to zarówno wcześniejsze artykuły na miasto.info i w innej prasie. Nie rozumiem tylko dlaczego wciąż niektórzy mają z tym problem i bronią się przed obowiązkami nalożonymi przez prawo. Ruszcie to, dla dobra tego miasta, które chętnie na tych zboczach odpoczywa.

    3
  • 22 paź 2020

    Czyżby było tak, że przez wszystkie minione lata powiat odśnieżał całość drogi (z gminną włącznie)?
    Kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca. Nie dziwi mnie, że gdy między obydwoma urzędami zrobiło się chłodno, powiat nie chce oddawać przysługi i odśnieżać odcinek który nie jest jego wlasnością. Z drugiej strony dla mieszkańców znaczy to tyle co dalsze kłopoty z tą piękną przyrodniczo, lecz technicznie uciążliwą drogą.

    Jaka jest szansa, że powiat pozostanie gospodarzem całej drogi, a gmina wykaże solidarność i udzial w kosztach?

    13 4

Myślenicki Alarm Smogowy: „Coraz więcej czujników smogu przestaje być aktywnych”. Gmina rezygnuje z ich obsługi

  • 21 paź 2020

    Kot znów ogonem w górze.
    Czy zamysł czujników nie jest stricte profilaktyczny?

    3 3

"Złoty pociąg". Czy nadjedzie i kto powinien za niego zapłacić?

  • 15 paź 2020

    Nie koledzy, tematu tak rychło nie zamiotą, bo jest on nośny. Utrzymanie się u władzy wymaga mącenia w głowach. A tacy Niemcy, Holendrzy, przez ten czas położyliby któryś kilometr torów. Jakie są szanse, że przy obecnej sytuacji program Kolej+ zostanie zrealizowany i Myślenice staną się jednym z beneficjentów - to dobre pytanie. Szum medialny to jedno, konkretne działania to drugie. Ciekaw jestem i sam kibicuję, gdyż ta linia jest tożsama z rozwojem Ziemi Myślenickiej. Z drugiej strony miejmy świadomość jak bardzo rozregulowana może być dyscyplina budżetowa i to że niejednokrotnie szumne obietnice przeistaczały się w prowizorkę. Przez całe lata zaniedbywano koleje w tym kraju, i to nie jest tylko zaniedbanie PiSu, ich autorstwem są wydatki - 2 miliardy na TVP, kilkaset milionów dla Rydzyka, wiele kosztownych błędów, zaniedbań (maseczki, testy, nieodbyte wybory). Pieniądze wyparowują, a my drepczemy w miejscu, dając się łudzić złotym pociągiem na papierze.

    Co można będzie na pewno lajkować to połączenie autobusowe, jeśli dojdzie do skutku.

    8 3