Seneka

Euro za i przeciw

 • Dzisiaj 14:19
  Strozaninek napisał/a:
  Tzn, jak brak argumentow to bol dupy o zrodlo, prawda?

  Spośród krajów demoludów Polska startowała z najniższego poziomu. Słowacja była na poziomie wyższym niż Polska. Zagregowany wzrost PKB Polski jest najwyższy w Europie i jeden z najwyższych na świecie. Polska jako jedyna obok Australii jest w księdze rekordów i odnotowała 27 (a praktycznie 28) lat nieprzerwanego wzrostu gospodarczego. PKB wzrosło o 400% względem 1991r. Polska gospodarka jest też dużo bardziej zróżnicowana od Słowackiej, która uzależniona jest głównie od przemysłu motoryzacyjnego. Infrastrukturalnie Słowacja leży. Bratysława to 1/2 Krakowa, drugie w kolejności "Koszyce" to miasto i aglomeracja wielkości Cżestochowy. Starzejące się społeczeństwo dużo gorzej wykształcone posiadające tylko dwa obszary zamożne - wspomiana Bratysława i Koszyce. Trudno je porównywać z Polską z kilkunastoma biegunami wzrostu.
  W mniejszych gospodarkach operacja przyjęcia wspólnej waluty jest relatywnie prosta.  Moja propozycja jest taka, zebys zarowno Ty jak i byly wojt nauczyli sie korzystac ze zrodel po angielsku.


  https://www.ceps.eu/ceps-publications/europes-surprising-economic-success-story/

  Autor: William Echikson, nie Polak

  https://www.imf.org/en/Publications/CR/Issues/2019/02/05/Republic-of-Poland-2018-Article-IV-Consultation-Press-Release-Staff-Report-and-Statement-by-46576


  Dyskusja z wami jest jalowa. Nie przyjmujecie prostych danych ekonomicznych. Mam odczucie, ze nawet raporty IMF (Miedzynarodowy fundusz walutowy) czy ostatnie zakwalifikowanie naszej gospodarki jako gospodarki rozwinietej jest przez was podwazane.

  Tak ad vocem - artykul z poprzedniego posta jest napisany przez Polaka, ale bazuje na danych latwo weryfikowalnych w internecie. Wystarczy znac j. angielski. Specjalnie linkuje do anglojezycznych publikacji, zeby nie bylo ze ktos manipuluje danymi.


  Cala wasza trojka sie "zaczadzila" i proste argumenty do was nie docieraja. Smutne musicie miec zycie, skoro za wszelka cene chcecie udowadniac racje waszej strony politycznej.
  Dziękuję. Nie potrafiłbym tak ekonomicznie oddać racji " naszej strony politycznej". 27 lat nieprzerwanego rozwoju gospodarczego. A była ruina i w 2015 roku nastąpił cud. Inną perspektywę przyjąłem do stwierdzenia zapóźnienia i autopsję jako metodę. Porównywanie możliwości 5 milionowego kraju z krajem 38 mln mija się z celem. Z innej perspektywy. Bratysławę zamieszkiwali Niemcy, Węgrzy i Żydzi. Słowaków było w niej jak na lekarstwo. To dopiero było budowanie od zera. Bratysława jest najmłodszą stolicą państwa w Europie. Słowacja też chyba najmłodszym państwem w niej. Czechy dużo zrobiły, aby Słowacy zrozumieli, kim są i dostały kopa w d. Górne Węgry jeszcze słychać tu i ówdzie. Co do euro? Przyszłość zweryfikuje nasze wątpliwości. Ceny na Słowacji pójdą w dół, u nas w górę. I nie trzeba być ekonomistą, żeby to stwierdzić. W latach dziewięćdziesiątych Słowacy podziwiali nasz rozwój. Teraz może być odwrotnie. Każdy kapitał można zmarnować. I tyle. Po pietruszkę i warzywa pojedziemy na Słowację.
 • Dzisiaj 10:20
  Kapotę na pluchę za euro na Słowacji kupiłem, makaron tam tańszy. W przyszły weekend wybieram się po pietruszkę i resztę. I w doopie mam te przeliczniki i dywagacje. Wolny rynek dostosowuje się do rzeczywistości. Słowacja zaś rozwija się w większym niż my tempie. Była bardziej zapóźniona i może tego nie widać. U nas ceny będą rosły , u nich malały. Wymieniajcie złotówki na euro.
 • 15.05.2019 - 16:28
  Nie wiem, gdzie zakupy robi Vivaldi, gdzie Bono. Ja ostatnio za 22 euro kupiłem w Żilinie kurtkę z kapturem akuratną na obecną pluchę. W ramach sezonowej obniżki cen. Kosztowała 39 euro. Przewodniczka w Bratysławie wolała złotówki.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Ostatnia prosta kampanii. Głosujemy w niedzielę [SONDAŻ]

 • Dzisiaj 13:05
  Gråfin von Thun und Hohenstein, czyli nasza Róża Woźniakowska. Rodakowscy, Pawlikowscy, Woźniakowscy, Zyberkowie, Platerowie, Hütten - Czapscy etc. to wielce zasłużone dla polskiej kultury i nauki rody. Głosuję na ludzi znających języki, ale także przyzwoitych i sprawdzonych. O Beacie jej kontrkandydatce zamilknę, bo przynosi wstyd Polsce powiatowej. Patryk zaś to przykład na to jak nieuk nadrabia braki w wykształceniu i wychowaniu. Robi to publicznie, to tym bardziej obrzydliwe.

Tylko nie mów nikomu

 • 17.05.2019 - 21:41
  Sorry. Dałem się sprowadzić na manowce. Dziś o 23 w TVN film Sekielskich.
 • 17.05.2019 - 21:23
  Nie osądzam. Wskazuję na to, że historia naszych ziem bogatą była i z każdego okresu coś zostało. Coś, co służy do dziś mieszkańcom. Galicja nie chciała być częścią Austrii, Wielkopolska częścią Prus, a Warszawa częścią Rosji. Polska i Polacy chcieli i chcą być w UE. Podpisali traktaty normujące zasady bycia członkiem UE i zobowiązali się dobrowolnie je przestrzegać. W UE jesteśmy u siebie. Dyskusja w Parlamencie Europejskim to nie donoszenie na kraj. Prawo unijne stoi przed prawem polskim. UE możemy zawsze opuścić. Nikt nas tam nie trzyma na siłę. Nikomu nie zależy na tym, aby doprowadzić kraj członkowski do ruiny, bo wszyscy na tym tracą. Obecny polski rząd działa wbrew intencjom Polaków i szkodzi interesowi Polski. Też zadam pytanie. Czy wyobrażasz sobie byt Polski poza UE? Sami sobie szkodzimy , wybierając PiS.
 • 17.05.2019 - 13:51
  Kiernoz Blachowski napisał/a:
  Dobra mistrzuńciowie , tera JA. Byłem ostatnio 6 dni w Szwecji . i tamtych białasów typu róbta co chceta, to se islamem leczą.Jednemu jak żem suplesa sprzedał w tawernie, to ryło zaczoł wydzierać i uciuk.Baba nie chłop.
  Kmicic z Tatarami ( islam ) Szwedów grzmocił. W Szwedach zaś z rajtarów coś zostało. Nie martw się o nich. Se poradzom. Suplesy zaś się im za rabunek po Potopie należą. Może Prezuniowi reparacje podsunąć. Miałby Duda o czym pieprzyć na myślenickim Rynku. Rynek ten widział wiele. Także jak się obywatele płaszczyli przed cesarzową Marią Teresą, homagium składając i za wzięcie pod opiekę dziękując. Została nam jeno Tereska. Myślenice i okolice oddano Dudzie. Tylko to homagium liche. I niebiosa nie sprzyjały (deszcz). Po naszych wioskach, mówią, że piękny by był z naszego prezydenta księżulek. I chyba mają rację, bo myli role.
 • 16.05.2019 - 11:31
  Vivaldi napisał/a:
  Oczywiście rozumiem, że w tym ważnym temacie wrzucenie nagle polityki i politycznego pyszczenia z elementami "prezesuńcia" w programie pytanie na śniadanie jest na odpowiednim (twoim) poziomie, wykrwawianie się Seneki i twoje politycznie tutaj na to właśnie zasługuje rozmówca w tym temacie czy tak? A poziom różnych wypowiedzi i rozdwojona świadomość to tez twój normalny poziom?

  Rozjechaliście ten temat z seneką i rozmieniliście na drobne. To wasza zasługa bo i taki mieliście cel, właśnie po to tu jesteście
  https://wpolityce.pl/polityka/284146-sklocanie-spoleczenstwa-jest-forma-walki-z-polakami-ktos-nas-z-premedytacja-oslabia-i-czas-znalezc-na-to-antidotum

  polecam wpis wyżej więc Seneka daruj sobie wstawki o wyganianiu z kościoła -chyba (u)Ciebie w Pcimiu- klepiecie tu aby zaorać i posiać dziadostwo, na to zgody nie ma a co do wyganiania z kościoła to słysząc takie teksty osobiście bym Cię z niego wyp.....rosił ;-)
  Pisz więcej. Czym więcej Twojego słowotoku, tym bardziej przekonuję się , że mam rację. Bono nie traktuje Cię poważnie [ słusznie ], ironizuje, a Ty się pienisz. Ciągle odbijasz się od sufitu i stąd powtarzasz jak papuga te same frazesy. Brak argumentów zastępujesz wyganianiem a to z forum, a to z kościoła, a to z Polski. Unicestwić przeciwnika. Ach ten sufit. Ciut za nisko. Staraj się bardziej. Może uda Ci się łeb rozwalić i nastąpi otrzeźwienie.
 • 16.05.2019 - 8:31
  Malatesta13 napisał/a:
  Mnie nie interesuje kościół, meczet , cerkiew ani wiara bo to sprawa prywatna każdego z nas (ja jestem akuratnie ateistą). Jak wierzący katolicy chcą rozwalać swój kościół ich sprawa czy się licytować kto tam jest lepszym chrześcijaninem- ich sprawa. Ale jak słyszę o tuszowaniu tych gwałtów, bez karności sprawców a następnie słyszę ze hierarcha mówi że "nie ogląda byle czego", następny ze winne jest społeczeństwo i zgniły Zachód, potem SB, a tak w ogóle to więcej pedofili jest wśród murarzy, ślusarz i kto tam jeszcze wie gdzie no to sorry ale czy są to poważni ludzie czy biorą tylko resztę za bandę idiotów?
  Wiara jest rzeczą prywatną. reformowanie tego czy innego kościoła też sprawą wierzących. Sojusz tronu i ołtarza zaś uderza we wszystkich obywateli. Dla nikogo nie może to być obojętne. Państwo ma służyć wszystkim obywatelom, wierzącym i niewierzącym. To się u nas zaczęło mieszać. Jako katolik o tym piszę w trosce o dobro wspólne. Skoro księża wyganiają ludzi z kościoła, agitując za PiS, to sprawa katolików. To ambony dzielą i PiS dzieli katolików. Pedofilii nie da się rozpatrywać bez tego tła.
 • 15.05.2019 - 20:51
  "Homonto" to Tobie ktoś nałożył i tak sië szarpiesz, jak pies na uwięzi lub cielę na łańcuchu. Albo silnie pociągają za
  lejce, albo narwaniec z Ciebie. Nie gwałć polskiego języka. Co wolno Prezesowi, to nie przystoi Tobie.
 • 15.05.2019 - 9:39
  Lombroso załatwił rzeźników, Kurski - murarzy. Bezrobotni i murarze to swołocz pedofilska. Byli sędziowie, lekarze, nauczyciele, etc. Teraz kolej na murarzy. I kto tu podskoczy Prezuniowi?
 • 15.05.2019 - 9:00
  m_markos napisał/a:
  Piotrowicz ma walczyć z pedofilą z ramienia PIS... Lepszego kandydata nie mogli znaleźć.
  https://www.wykop.pl/link/4951717/piotrowicz-ma-prowadzic-prace-nad-projektem-ustawy-o-karach-dla-pedofilow-xd/
  Piotrowicz jest łącznikiem między ePiSkopatem a PiS. Trampoliną miédzy PRL i państwem PiS. Wyrazem tęsknoty Kaczyńskiego za PRL- em, z którego nie wyrósł. Wydaje się, że w świetle ostatnich enuncjacji o pedofilii w KK to ostatnie podrygi ginącej ostrygi, bardziej ośmiornicy, która od 2015 roku doszła do głosu, aby ostatecznie się unicestwić. Daj Bóg, aby tak się stało. Odnowa KK i odnowa demokracji. To byłby pożytek z tego fatalnego aliansu tronu i ołtarza. Bez polityki jednak tematu pedofilii w KK nie da się wyczerpać. Sami do tego prowokują. Przykre, ale ta hipokryzja w naszym powiecie, Małopolsce powiatowej jest olbrzymia.
 • 14.05.2019 - 18:09
  mknp napisał/a:
  Rozumiem, że niebawem wybory i moda, ale proszę poświęćcie chociaż połowę tej energii, którą poświęcacie tematowi pedofilii w kościele na walkę z ogólną pedofilią.

  Tak się przyjęło, że stereotypowy pedofil to mężczyzna w zawodzie ksiądz lub nauczyciel, ale ten stereotyp jest błędny. Statystycznie około połowa pedofilii to kobiety, a co do zawodu, zdecydowana większość to osoby bez zawodu, na kolejnych miejscach, ale już z niewielkim udziałem procentowym są murarze, pracownicy dorywczy, ślusarze, rolnicy, mechanicy.

  W zależności od kraju pedofile w kościele katolickim stanowią od 0.2% - 2% duchownych i to nie jest mało, bo jest to od około 1000-8000 księży na świecie, a uważam, że należy walczyć z pedofilami aż odsetek spadnie do zera, jednak skupiając się jedynie na tym jednym zawodzie wyciszacie dużo ponad 99% pedofilii na świecie, a wtedy ta polityczna gierka odbywa się kosztem niewinnych dzieci.
  Sekielscy wykonali bardzo dobrą robotę. O pedofilii w KK mówi się od lat. Nie łącz tego z wyborami. Problem jest i to poważny. Trzeba się z nim zmierzyć. Jak wszystko inne będzie miał jakiś tam wpływ na nasz wybór 26. maja. To rzecz wtórna. W innych zawodach nie ma systemowego tuszowania. W KK był i niekiedy jeszcze jest. Z tymi bezrobotnymi i murarzami to przekaz rodem z TVP info.
 • 14.05.2019 - 6:28
  Przytoczę fragment homilii ojca Prusaka w kościele św. Barbary w Krakowie : "Apelował również, by otaczać troską ofiary, a nie "biegać na klęczkach wokół takiego, czy innego księdza czy biskupa". - Koniec z tym bałwochwalstwem, koniec. W przeciwnym wypadku te dysfunkcje będą się rozmnażać - nie ta ofiara to inna, nie w tym miejscu, to gdzie indziej. Chory jest system. Dlatego Kościół potrzebuje głębokiej reformy - dodał. Ksiądz Prusak prosił również, by wierni domagali się, żeby w polskim Kościele została powołana komisja ds. pedofilii, złożona z duchownych i świeckich.
  Jezuita zwracał też uwagę na postawę sprawców, którzy pojawili się w filmie Sekielskich. - Jak są po prostu niedojrzali, jak mówią o krzywdzie tak, jakby to był jakiś eksperyment. Jakby się w coś chcieli zabawić, jakby komuś okazywali jakieś uczucia, jakby to była jakaś zabawa, a nie krzywda. Macie tych durnowatych księży, którzy ich chronią, którzy się sprzeniewierzyli własnemu powołaniu. Więc pamiętajcie o tym wszystkim, módlcie się razem i nie straćcie wiary. Kościół oparty jest na Jezusie, a nie na księżach - podsumował.". Z TEGO FILMU TRZEBA WYCIĄGNĄĆ KONSTRUKTYWNE WNIOSKI, A NIE PITOLIĆ.

Andrzej Duda: Dziękuję Wam myśleniczanie, że tacy jesteście. Niezłomni i odważni w polskich sprawach

 • 17.05.2019 - 14:38
  Szacunku dla urzędu się wymaga. Jak szanować ludzi, którzy urzędy sprawując, z tych urzędów kpiny robią. Prezydent nie powinien angażować urzędu w kampanii wyborczej po jednej ze stron ( Szydło ). Zlekceważył urząd i mieszkańców, bo nie przyjechał jako prezydent, lecz petent, żebrzący o głosy na Szydło. Oczywiście z obłudą i pozoranctwem godnym prawicowych wartości, do wierności im nawołując. Wicepremier Szydło podobnie plami urząd premiera i obecnie wicepremiera. Ale pięknego !Amy prezydenta i ta Beata taka nasza. Daleko mi do takich wartości.
 • 16.05.2019 - 8:34
  służbista napisał/a:
  Każdemu Prezydentowi Polski należy się szacunek obojętne z jakiej byłby opcji politycznej, ale komentujący wolą wszystko i wszystkich krytykować, można i tak.
  Szacunek dla urzędu nie wyklucza krytyki go sprawującego.
 • 15.05.2019 - 20:54
  Mina bezcenna.

"Dobra zmiana" PiS

 • 16.05.2019 - 22:15
  Vivaldi napisał/a:
  Dostałeś plusik ale uwierz mi wyłapałem wstawkę Morawieckiego "na razie w tej formie" :-))) ale jak Ci mowiłem, że to gniot i nic z tego nie będzie to nie wierzyłeś. Posunę się dalej ....to będzie dalej gniot i zobaczysz, że nie zostanie wprowadzony a jeśli już to w tak zmienionej formie, że go nie poznamy :-) tego testu przedsiębiorcy. Po co byłaby (na razie mowa, na razie w planach) mowa o rezygnacji z ZUSu? Przecież jedno i drugie siebie wyklucza. Po co istnieje samozatrudnienie? Jaki będzie miało sens przy odpuszczeniu ZUSu w obecnej formie?
  Owszem możesz mieć rację, że próbują z każdej strony obserwując reakcje jednak wydaje mi się, że punkty planowania są już mocno przed tym o czym czytamy. To nie pierwszy temat zarzucony aby ....nooo nie wiem dać opozycji jakiś ochłap aby się nad nim pastwiła, w między czasie robią "swoje" a jak już mają gotowe, wracają do gniota i mówią "żarcik był", coś w stylu Bona : "nie wyczułeś że żartowałem" jak go złapiesz na bzdurach :-) coś w ten deseń :-)
  PiS stosuje metody Bono. Vivaldi, jesteś nieoceniony. Tekst powyżej to dyjament, to skarb, to mistrzostwo świata w obronie rzeczy nie do obrony. Dalej wal w ten deseń. Próbuj. Obyś się nie spóźnił z rżnięciem głupa, bo już wkrótce będziesz musiał ogłosić urbi et orbi, że te Twoje słowotoki, to były żarty.
 • 09.05.2019 - 9:49
  Ustawa o rachunkowości jest szczegółowa i nieścisła. Utrudnia życie MŚP, ale także innym sferom także publicznym. Sam byłem kiedyś jej ofiarą, co niezmiernie Vivaldiego ucieszyło. Bzdety podnoszone do granic absurdu. Kalemu ukraść krowę źle, Kali ukraść - dobrze. Tak to jest ze wszystkim u niego. Widzę jakąś niespójność w podnoszonych wątkach. Z jednej strony liberalne rządy PO i zarzut nawet nie braku uszczelniania, lecz złodziejstwa, a z drugiej strony utyskiwanie na rygoryzm fiskusa za ich rządów z jednoczesnym zachwytem nad uszczelnianiem za PiS i mld zysków a równocześnie łagodnym podejściem do takich Vivaldich. PiS ukraść dobrze, PO - źle. Hipokryzja to za mało powiedziane. To nawiedzenie lub koniunkturalizm. Rygoryzm fiskalny Niemców i innych Germanów wynika z ich mentalności ukształtowanej przez moralizm protestancki, ale także surowe prawo z egzekucją publiczną wyroków na rynkach miasteczek pełnych pręgierzy. Ordnung muß sein. Nasza słowiańska dezynwoltura, bałagan, improwizacja stoi w kontraście doń. Ponadto polska historia, zabory, niemiecka okupacja, sowiecka okupacja wyrobiły mentalność, że to co wspólne jest nie nasze, obce. Dbamy o własny ogródek, przestrzeń publiczna to nie nasza sprawa. Niemiec troszczy się o wygląd swego miasta bardziej jak o wygląd mieszkania, domu wewnątrz. To można podziwiać. To pomału do nas przychodzi. Za wolno, ale. Ślepy ordnung bywa groźny, video Hitler. Daleko posuniętą dezynwoltura, indywidualność w prywatę się przerażająca, w anarchię w życiu publicznym , do niemożności rządzenia się samemu to druga skrajność. Polnische Wirtschaft. Niemcy są silni kupą, organizacją, my że słowiańską brawurą jednostkowo bywamy geniuszami , przez egoizm we wspœlnocie słabi z wyjątkiem słomianego zapału lub zagrożenia z zewnątrz. Potrafimy się mobilizować, ale akcyjne i na krótko. I tak geniusze indywidualiści zap...ją dla obcych, a mimo braku protestanckiego etosu pracy zap...my najdłużej w Europie. Ta polnische Wirtschaft może być miejscami urocza, podziwiana, ale na dłuższą metę jest uciążliwa, niszcząca.
 • 09.05.2019 - 8:23
  Strozaninek napisał/a:
  To co mówisz to populizm, jeżeli tyle kosztują fotele z atestami BHP, które są naprawdę zwykłymi fotelami do komputera to co ma zrobić? Może kupić fotel z BRW za 300 zł, chodzić w garniturze z C&A za 200 zł, jeździć samochodem za 4000 zł. Może, ale czy musi?
  Chciałem wykazać hipokryzję oraz fakt, że populizm łapie, czyli bywa skuteczny.
 • 08.05.2019 - 21:39
  Ja siedzę na japońskim fotelu za 7 tysięcy z hakiem. Nie o cenę chodzi, lecz kółka się wracają. Tymi metodami PiS zohydzał 8 lat PO. Co bowiem powie emeryt biorący 1100 zł na rękę, gdy usłyszy, że ci, co szli służyć, stolce za trzy tysięcy pokupili, bo ich stolce poprzedników w rzyć parzą?
 • 05.05.2019 - 21:39
  P0 ma kadry , jakie ma. .N padła, a dobrze się zapowiadała i kilkunastu sensownych ludzi wypłynęło. Czas Gowinów i Ziobrów. Tusk wynalazł Gowina przeciw Rokicie i wyhodował żmiję na własnej piersi. Wypychał go z PO, ale nie chciał zrobić z niego męczennika, wyrzucając. Grillował. Kosztem niezwykle kompetentnego ministra sprawiedliwości Kwiatkowskiego obecnego prezesa NIK. O to mam pretensje do Tuska. Gowin na sądownictwie się wyłożył i do Kaczyńskiego polazł. Takie szuje niszczą polską politykę. Wykorzystują wojnę między Kaczyńskim i Tuskiem. Żonglują i zyskują swoje. Odrzuceni przez jednych, są przytulani przez drugich. Tusk nie ufał Gowinowi, ale Kaczyński też wie, że to żmija. Jadą na jednym wozie i to ich trzyma. Taki mamy klimat i taki wybór. Wiosna przyda się w jesieni. Wiosna jesienią rozkwitnie. Saryusz- Wolski to kolejna szuja wyhodowana przez PO. PZPR, PO, PIS. Ten kierunek to ewenement.

Prezydent Andrzej Duda w ITV: Pamiętajmy o wzajemnym szacunku. Spokojnej rozmowie, dialogu

 • 16.05.2019 - 21:28
  Ciekawe, ile z tego 72,5% zostało?

Prezydent Andrzej Duda w Myślenicach:Dojazd do Rynku zamknięty. Do centrum dotrzesz wyłącznie pieszo

 • 15.05.2019 - 8:49
  Zakaz wnoszenia transparentów. A jak inaczej wyrazić dezaprobatę? Monolog i do domu?

Raciechowice na skraju bankructwa: Liczą na wsparcie prezesa Orlenu, sąsiednich gmin i rządu

 • 13.05.2019 - 8:18
  Teresa Jednaka to AWS [ nie przekręcać jej nazwiska ]. Jej dzieci to PO i PiS.
 • 08.05.2019 - 21:19
  Raciechowicami rządził niezależny samorządowiec. Do PO nie należał. Takich wielu. Ludzie go wybierali, ludzie sami sobie zgotowali taki los. Ani PO, ani PiS nie mają tu nic do rzeczy. Obecny wójt z PiS, stąd łatwiej mu poprzez funkcjonariuszy PiS-u z powiatu burmistrza M -c i wójta Pcimia dotrzeć do rządu, a ten powinien pomóc w ramach programu naprawczego. Nie mieszkańcy gmin, lecz rząd. To normalne i zgodne z prawem. Nie przekręcać moich słów. Mieszkańcy postawili na PiS i PiS powinien im pomóc.

Czy gminy powinny zapłacić nauczycielom za czas strajku? Temat dzieli radnych [WIDEO]

 • 07.05.2019 - 13:10
  W opinii dra hab. nauk prawnych UW Dawida Sześciło istnieje możliwość prawna, by strajkujący pedagodzy otrzymali brakujące kwoty wynagrodzeń. Wystarczy taką adnotację umieścić w porozumieniu zawartym między dyrektorem szkoły, a związkiem zawodowym, który organizował strajk. – Można zawrzeć takie porozumienie w trakcie lub na koniec sporu i uregulować w nim kwestię wypłaty wynagrodzenia – mówi dr Sześciło.

  I dodaje, że wszystko rozbija się o przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, które mówią jasno: na czas strajku pracownikom nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.
  – Ten przepis mówiąc w uproszczeniu oznacza, że nauczyciele nie mogą żądać wypłaty wynagrodzenia od pracodawcy. Jednak zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego porozumienia zawierane w czasie sporu zbiorowego czy też na jego zakończenie mogą przewidywać w tej kwestii odmienne rozwiązania czyli w tym wypadku wypłatę wynagrodzeń – tłumaczy ekspert.
  W tej sprawie nie brakuje jednak głosów krytyki. Jak mówi dr Sześciło, ze strony regionalnych izb obrachunkowych i resortu finansów pojawiły się ostrzeżenia, że skorzystanie z prawa do wypłaty wynagrodzeń za okres strajku będzie traktowane jako nielegalne przez organy nadzoru samorządu.
  Dlatego samorządy zdecydowały się na bezpieczniejsze rozwiązanie rekompensowania strat, które ponieśli nauczyciele w czasie strajku. Na przykład poprzez podwyższenie dodatków motywacyjnych i nagród. – Wyobraźmy sobie, że w danej gminie mamy dwie szkoły. Jedna z nich strajkuje, druga nie. W szkole, która strajkuje nauczyciele otrzymali istotnie wyższe dodatki czy nagrody niż w szkole, która nie uczestniczyła w strajku. Nauczyciele z tej właśnie szkoły mieliby poczucie, że zostali nierówno potraktowani przez władze samorządowe. I to pokazuje, że szukanie drogi poprzez wypłatę dodatków nie do końca pasuje do specyfiki problemu – tłumaczy dr Sześciło.
Pokaż więcej komentarzy