sh_ma jeden język a dwoje uszu

O sobie

Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Egzamin gimnazjalny już dzisiaj. Czy odbędzie się mimo trwającego w szkołach strajku?

 • jeden język a dwoje uszu 14.04.2019 - 1:06
  taki_gość napisał/a:
  Strajk był zapowiadany od stycznia a na początku marca ogłoszono 8 kwietnia jako datę jego rozpoczęcia. Było dosyć czasu, aby podjąć jakieś działania.
  Czyli co? Chcesz powiedzieć że na początku marca gdy ogłaszano termin strajku to nie były jeszcze znane terminy egzaminów?
 • jeden język a dwoje uszu 10.04.2019 - 15:20
  "Ten zbiegł się z terminami egzaminów gimnazjalnych zaplanowanych na 10-11-12 kwietnia. "
  Zabawne aż się roześmiałem. Tak oczywiście sam tak przypadkowo się zbiegł! Czy nauczyciele powinni strajkować, czy nie trudno mi powiedzieć- nie mam tutaj swojego zdania, natomiast termin i forma każdemu samodzielnie myślącemu powinna nasunąć pytanie: o co tu tak naprawdę chodzi? Naleśniki nie tylko o nauczycieli, ale i wielka politykę.

Parkowanie na chodnikach. Czy powinno się tego zabronić? [SONDAŻ]

 • jeden język a dwoje uszu 11.02.2019 - 23:57
  mirekm napisał/a:
  gdyby policja i straz miejska ezgekwowała przepisy a gmina zapewnila miejsca parkingowe to nie byloby takiej patologii na chodnikach jak dzisiaj
  Nie gmina tylko w pierwszej kolejności inwestorzy. Ot przykład. Na ulicy 3 maja była sobie apteka (nawet nie wiem czy nadal jest) a przed nią mniej m2 na parkingu, niż m2 dla klientów wewnątrz.

Wymiana ogrzewania na gaz czy ekogroszek?

 • jeden język a dwoje uszu 26.01.2019 - 23:12
  `Do gruntowej pompy ciepła podchodzę sceptycznie,bo koszt na tyle duży ( a nie wierzę że nie zacznie się psuć póki inwestycja się nie zwróci)a za prąd do niej trzeba też płacić - że nie wierzę aby sumarycznie to się ewidentnie opłacało. Natomiast, gdyby nie uchwała antysmogowa dla małopolski, to przy braku dostępu dogazu rozważył bym pompa ciepła typu powietrze woda z buforem ciepła + na duże mrozy piec zasypowy dolnego spalania 5klasy.
 • jeden język a dwoje uszu 09.01.2019 - 1:02
  Co do wygody użytkowania przeskok pomiędzy zasypowym tym co ja miałem doczynienia a podajnikowe jest większy niż pomiędzy podajnikiem a gazem.

  Jesteś w błędzie myśląc że każdy 5klasy wolno obecnie montować. To nie prawda.
 • jeden język a dwoje uszu 08.01.2019 - 21:13
  Piotrku:
  Jeżeli twój wujek przy gazie, takim samym domu i tak samo mocnym grzaniu wychodzi taniej niż wcześniej płacił za ekogroszek to oznacza że z jakiś powodów palił bardzo nieefektywnie. Pewnie mial dużo za mocny pięć.

  Oficjalnie takiego pieca na drewno jak piszesz nie można obecnie montować w malopolsce.

  Po co palić ekogroszek w kotle zasypowym?

  Nie rozumiem dlaczego do kotła gazowego upierać się na wymianę całej instalacji. Jak dobrze zaprogramowany sterownik kotła to powinien sobie przecież z tymi grubymi rurami dać radę.

  Czy nie masz czasem radiatorów w postaci balkonów?

  Przy piecu na ekogroszek, a nawet zasypowym jak podłączy się go do dużego bufora ciepla można sobie podobnie jak w gazowym sterować automatycznie temperatura w pomieszczeniach podobnie jak przy piecu gazowym.
 • jeden język a dwoje uszu 08.01.2019 - 20:55
  piotr_ek napisał/a:
  Zapomniałem dodać jest jeszcze pellet czyli czyste paliwo w stosunku do ekogroszku cena 750 -1100 (na olx.pl Jawornik masz za 850)zł za tonę
  Zapomniałeś dodać że ten pelet w Jaworniku jest z dodatkiem plastiku:
  Sprzedam pellet przemysłowy 8 mm z trociny mieszanej tzn z dodatkiem MDFU. W palnikach samoczyszczących bardzo dobrze się pali- jest tylko troszkę więcej popiołu ale kaloryczność jest dobra tzn ponad 17 kj. przy maksymalnej pracy palnika nie ma nawet małego dymku z komina.
  Stosunek ceny do jakości jest BARDZO korzystny.

  Cena tony 850 zł. w tonie jest 67 worków ( 1 worek 14 zł).
 • jeden język a dwoje uszu 06.01.2019 - 22:49
  K1993: Najpierw przeczytaj sobie to
  http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
  Potem oblicz tutaj http://cieplowlasciwie.pl/start
  Są to bardzo niedokładne obliczenia ale i tak o niebo lepsze od szacunków sprzedawcy kotłów.
  Wynikami podziel się to łatwiej będzie coś doradzić
  I jeszcze koniecznie zwróć uwagę na to, o czym większość fachowców nie mówi, a co niejednemu odbija się za kilka lat poważnymi problemami - od rozdziału moc 7-22kw:
  http://czysteogrzewanie.pl/2016/09/szatan-w-piatej-klasie/
 • jeden język a dwoje uszu 06.01.2019 - 22:30
  malina napisał/a:
  Ja się nie zgodze z tym co piszę vivaldi , ze swojego doświadczenia wiem ,że gaz jest bardziej opłacalny . Różnica między gazem a gekogroszkiem jest nie wielka ale wieź też pod uwagę komfort ,który masz użytkując gaz : czyli zero brudu i syfu jak z eko
  I napisz jeszcze ile razy za duży piec na ekogroszek porównywalas. Piec na gaz można zastosować za duży - oczywiście bez przesady. Piec na ekogroszek jeżeli ma być ekonomiczny, ekologiczny i nie uciążliwy zbytnio w eksploatacji to musi być jego moc dokładnie dobrana do budynku. W przeciwnym razie wymagania 5klasy będzie spełniał tylko na papierze.

Myślenice: Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Sobieskiego z Zakopianką coraz bliżej

 • jeden język a dwoje uszu 26.01.2019 - 0:49
  Wyremontowali zakopiankę, a potem sobie przypomnieli że piesi muszą przechodzić na drugą stronę i dziesięć razy przepłacili na kładki. Wybudowali kładkę w Jaworniku, ktorej utrzymanie kosztuje kolosalne pieniądze, a ze dwa lata później przypomnieli sobie o dawno planowanym wiadukcie 200 metrów dalej. Wybudują wiadukty kładki na zakopiance, a potem dojdą do wniosku, że taniej wybudować od nowa ciąg dalszy ekspresówki z Myślenice do Krakowa, niż przerabiać obecną zakopiankę. I nowa ekspresówka tuż przed wiaduktem o którym mowa skręci w stronę polanki i Wieliczki. A jeżeli będzie inaczej, to przepisy i tak zabraniają tak gęsto wjazdów na drogę ekspresowa robić. Standardowo≥5km wyjątkowo ≥3km wg Wikipedii.

  ******** Czy w tym kraju zacznie ktoś w końcu myśleć perspektywicznie i przestanie marnować moich podatków!

Myślenicko gwara

 • jeden język a dwoje uszu 20.01.2019 - 17:21
  gorko - gorąco.

Myślenice: "Światełko" na płycie Rynku. Mieszkańcy wyrazili sprzeciw wobec fali nienawiści

 • jeden język a dwoje uszu 18.01.2019 - 23:39
  Przestałem wierzyć w przypadki, i dlatego sądzę, że abo morderca jest psychiczny, albo działał na zlecenie.
  Kto z was pamięta, że w tym czasie jak czytam tylko część tej dyskusji na świecie zginęło statystycznie jakieś 5 -10 chrześcijan tylko dlatego, że nie zaparli się wiary. A pewnie jeszcze więcej dzieci posiadających już wszystkie organy wewnętrzne, bijące serce i wysyłający impulsy mózg zostało zabitych w łonie matki. A słyszeliście o Asi Bibi?

  Inie mówcie że tylko w Polsce polityka jest be. Nie wierzę w przypadki,dlatego jestem przekonany, że polityka Rosyjska i Amerykańska to jest wielkie bagno, ino ładniej ubrana niż w Polsce.

Policjanci się wycwanili, teraz mierzą prędkość „kaskadowo”. Co to oznacza dla kierowców?

 • jeden język a dwoje uszu 11.01.2019 - 20:00
  Prawo powinno zezwolić na ukryte fotoradary przynajmniej na przejściach dla pieszych. Na zakopiance w tydzień by się zwróciły, co 5 kierowca w tydzień stracił by prawo jazdy, a śmiertelność pieszych na przejściach dla pieszych spadła by kilkukrotnie.

Czy można żyć blisko Boga i daleko od kościoła ?

 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 18:13
  Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Pierwszy prezydent Turcji gdy tworzył prawo od zera to kopiował ustawy z różnych państw. Nie jest dobre dAwac za wzór tylko jedno państwo, bo wszyscy mamy plusy i minusy
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 18:10
  Nie sądzicie abyście nie byli sądzeni, bo takim sądem jak sądzicie i was osądzą. Te słowami Pana Jezusa stają się bardzo mocne, jak popatrzy się na nie przez pryzmat psychologii, która mówi, że często w innych nas wkurza to, z czym sami mamy problem.
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 11:41
  A ile osób groziło pastorowi śmiercią za to że odważył się cytować niewygodne fragmenty z Biblii? Taka to cenzura gorsza niż w PRL-u
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 11:37
  Zapewne jest w tym filmie trochę propagandy, ale nie wierzę aby przedstawione tam dane statystyczne były nieprawdziwe. Choćby to że 70% osób w stolicy mieszkało samotnie. Jedynie same dane statystyczne wystarcza aby zapaliła się czerwona lampka.
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 0:56
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 0:20
  Vivaldi napisał/a:
  Życzę Ci w Sylwestra abyś na starość nie skończył w super mocarstwie, zamknięty w złotej klatce
  A ja abyś na starość nie bał się leczyć we własnym kraju jak to bywa obecnie w Holandii i abyś nie był grzebany bez udziału rodziny tak jak to jest popuralne w Sztokholmie:

  https://youtu.be/y-Ozejo_-wE

Czy być dalej w Unii Europejskiej

 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 18:03
  E tam to nie chodzi o praworządność, o dobro Polski, tylko o to aby do władzy powrócił rząd, który traktował Polskę jako mało licząca się republikę UE, i który słuchał potulnie Merkel. Reszta to głównie preteksty do zagrywek politycznych. Schetyna robi wszystko aby UE ograniczyła budżet dla Polski, a potem wmawia ludziom z to wina PiS
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2019 - 11:21
  No i sam przyznała mi rację pisząc że tylko jedna o niewielkiej oglądalności stacja popierała PiS
  A TVN ewidentnie popiera PO. Wystarczyło mi oglądać relacje z kongresu PO półtorej roku temu aby się o tym przekonać.
 • jeden język a dwoje uszu 31.12.2018 - 22:00
  bono napisał/a:

  Czy uważasz, że gdyby Koalicja Obywatelska zagarnęła
  TVP, Polskie Radio, Wprost, Do Rzeczy, Sieci, Nasz Dziennik, Gazeta Polska, Gość Niedzielny, wpolityce, TV Republika, TRWAM, to rządzili by wiecznie?
  Nie sądzę.
  TVPPO to ona miała zagarnięte gdy rządziła. A pozostałe to mialy pmniejszy budżet niż samo TVN. A może nawet mniejszy niż TVPPO
 • jeden język a dwoje uszu 31.12.2018 - 21:56
  bono napisał/a:

  Masz niskie mniemanie o inteligencji naszego narodu.
  Niskie mniemanie to ma Schetyna i min dlatego przegral
 • jeden język a dwoje uszu 31.12.2018 - 21:53
  Już tyle było czarnych scenariuszy co do rządów PiS, a jakoś póki co słabo się spełniają.
  A które to stacje telewizyjne popierały PiS przed wyborami?

Dofinansowanie do ogrzewania gazowego.

KOD - Komitet Obrony Demokracji

 • jeden język a dwoje uszu 30.12.2018 - 2:46
  Wszystkie tu zarzuty co do PiSu sprowadzają się do dwóch punktów!!!! :
  - stosowanie tych samych metod politycznych co ich poprzednicy;
  - spełnianie obietnic wyborczych, z czym poprzednicy mieli poważne problemy.

Walka ze smogiem - apel do Burmistrza.

 • jeden język a dwoje uszu 27.12.2018 - 22:37
  Nie wiem jak było 40 lat temu, natomiast 30 lat temu pamiętam smród gumy z galalitu, natomiast smrodu zapylenia i smrodu płyt meblowych nie pamiętam. Kolega za to nie pamięta kilku szczegółów. Wówczas w piecach się paliło, a dziś sie wędzi. Wówczas częściej był koks. Ludzie co 5 lat nie wymieniali mebli itd. Wówczas mnóstwo pieców miało cegły szamotowe, a dziś one zaczęły do pieców powracać dopiero w piecach co najmniej 4klasy.

  Czy są jakieś wiarygodne dane pomiarowe, które umożliwiły by porównanie ówczesnego i obecnego zanieczyszczenia w niektórych miastach Polski?
 • jeden język a dwoje uszu 10.12.2018 - 21:11
  osmosis napisał/a:


  Z drugiej strony temp spalin takiego kotla jest niska i powoduje to skraplanie spalin w kominie .Sciana zamaka i przez podmurowke saczy sie ciemna cuchnaca ciecz .Scina do naprawy lub trzeba do komina wsadzic wklad stalowy .nie zawsze sie da ...
  Po pierwsze czy orientujesz się, czy jak u moich rodziców był wymurowany komin z taką czerwoną rurą, jakby z cegły, to czy podłączenie do niej kotła 5 klasy jest bezpieczne?

  Po drugie właśnie z tych powodów o których piszesz powinny w przepisach być inne wymagane wartości sprawności kotła dla starych domów, w których przystosowanie komina do nowych przepisów jest ekonomicznie nie uzasadnione.

Sułkowice: Kiedy dziewczynka przebiegała przez pasy wjechał w nią rozpędzony samochód [WIDEO]

 • jeden język a dwoje uszu 18.12.2018 - 22:45
  Nie trzeba fotoradarów przy przejściach dla pieszych. Wystarczą wideo rejestrator na zakopiance między Krakowem a Myślenicami. Codziennie w innym miejscu, a wielu by w kilka dni straciło prawo jazdy.

Palenie od góry

 • jeden język a dwoje uszu 10.12.2018 - 21:14
  zapomniałeś Piotrek o jeszcze jednym argumencie ekonomicznym: że człek się mniej narobi w kotłowni jak już dojdzie do wprawy.
Pokaż więcej komentarzy