sh_ma jeden język a dwoje uszu

O sobie

Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Wybory Samorządowe 2018: Wprowadzenie kadencyjności nie będzie działać wstecz. Co to oznacza?

 • jeden język a dwoje uszu 18.05.2017 - 23:37
  aż przypomina mi się prawo pracy. Ile razy cos zmieniali kazali liczyc od nowa niby dlatego że prawo nie może działać wstecz. I tym sposobem mój kolega w czasie gdy było dopiero co uchwalone że moga byc tylko 2 umow y na czas określony podpisywał 7mą albo 8ma. skonczy sie na tym, że nowy parlament i tak to zmieni zanim zdążymy policzyć do dwóch

Spowiedz myslenice

Siepraw: Rusza budowa przedszkola. Będzie gotowe w lipcu 2018 roku

 • jeden język a dwoje uszu 21.04.2017 - 22:53
  Ciekawy budynek, choć na mój gust pasuje bardziej do miasta niż do wioski nawet tak dużej jak Siepraw.
  Pewnie plan zagospodarowania przestrzennego jest inny w miejscu przedszkola niż 100 metrów dalej :-)

Gniazdko 3 fazowe w bloku

 • jeden język a dwoje uszu 19.04.2017 - 23:37
  Po pierwsze to bardziej kwestia Tauronu niż spółdzielni a po drugie po co Ci w bloku gniazdko trójfazowe? Do Kuchenki indukcyjnej? Jeżeli tak to największy problem mogą stanowić nie zbyt grube druty na klatce schodowej i wszystkie konsekwencje z tego wynikające.

Myślenice: Kolejne zmiany w policji

 • jeden język a dwoje uszu 02.04.2017 - 21:17
  Za mandaty płaci się do urzędu skarbowego w Opolu

Dr. Chęciński a poród w Myslenicach

 • jeden język a dwoje uszu 02.04.2017 - 21:14
  wd69 napisał/a:
  Witam.
  W 2015 i w 2016 roku szpitale położnicze w Małopolsce osiągnęły najniższy współczynnik śmiertelności okołoporodowej w Polsce. Nasz oddział w w województwie jest na 3 miejscu.
  To cieszy i buduje, jednak nie oznacza że są tylko dwa lepsze szpitale w województwie.

  Myślę że to wydaje się logiczne że do najlepszych szpitali będą trafiać najtrudniejsze przypadki, a szpital który ma najtrudniejsze przypadki nigdy nie będzie miał szans uzyskać najniższej śmiertelności.
  Co do statystyk mnie najbardziej ciekawi ile jest wykonywanych cesarskich cięć w zależności od lekarza prowadzącego.
 • jeden język a dwoje uszu 02.04.2017 - 20:50
  Inny przykład to koncerty farmakologiczne. Swego czasu krążyły takie informacje (nie wiem na ile wiarygodne) że z moda na odsłonięte brzuchy mają związek koncerty farmakologiczne.

  Tu dodam dwie małe dygresję.
  Ponoć nigdzie w Europie nie ma tylu w telewizji reklam lekarstw co w Polsce
  Stosowanie się do moralności katolickiej niewątpliwie zmniejszyło by znacząco sprzedaż niektórych produktów sprzedawanych w aptekach. Czy to przypadek? nie wiem, ale coraz rzadziej wierzę w przypadki.
 • jeden język a dwoje uszu 02.04.2017 - 20:44
  Dorzucę do powyższego postu jeden przykład z własnego życia. Gdy pewna bliska mi osoba była diagnozowana wielokrotnie była w pewnym szpitalu lub przychodniach przyszpitalnych. Pomiędzy dwoma pobytami w szpitalu na oddziale było około trzech tygodni przerwy. Ponoć ta kilkutygodniowa przerwa była po to, aby szpitalowi NFZ więcej zapłacił. Absolutnie nie dziwię się że dyrektorzy szpitali tak postępują, jednak pokazuje to że w sposobie funkcjonowania publicznej służby zdrowia i jej finansowania coś kuleje.
 • jeden język a dwoje uszu 01.04.2017 - 23:04
  Podstawowy problem jest w tym że szeroko rozumiana służba zdrowia jest bardziej biznesem niż służbą. Podobnie pod ekologią więcej kryje się ukrytych interesów poszczególnych firm niż dbania o ochronę środowiska. Oczywiście nie należy uogólniać. Nie dotyczy to wszystkich. I nie dotyczy tylko Polski, ale całego świata. W dużym stopniu jest to uwarunkowane przepisami prawa i tym co narzucają duże koncerny światowe, a nie zachowaniem pionków na dole.

Ten problem sygnalizujecie od lat. Czy policja z nowym komendantem zrobi porządek z parkowaniem?

 • jeden język a dwoje uszu 01.04.2017 - 22:52
  Ja mam czasem wrażenie że niektóre koperty na ulicy znaki i progi zwalniające są samowolka właścicieli sąsiednich posesji i oczekiwał bym aby policja to zweryfikowała

Wymuszenie Pierwszeństwa zakopianka KMY xxxx

 • jeden język a dwoje uszu 20.03.2017 - 23:15
  Ja w tej całej opowieści najbardziej nie rozumie dlaczego utrudniales sobie życie i pojechał es przez zakopianke a nie koło kościoła

  Ps kiedys widzialem goscia ktory miedzy Krakowem a Myślenicami byl wielokrotnie wyprzedzany z prawej strony a zmienil pas na prawy tylko dwa razy na krotko. W dodatku jechal z przyczepka

Polanka: Wiceminister Mateusz Morawiecki w fabryce mebli

 • jeden język a dwoje uszu 19.03.2017 - 0:03
  Ok pewnie masz rację, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. To może je zadam inaczej.
  Czy te osoby widoczne na zdjęciu tego typu prace jak widoczne na zdjęciu wykonują na co dzień?

  A może na co dzień 90% czasu pracy spędzają przed komputerem? Pomieszczenie w tle bardziej przypomina pomieszczenie biurowe niż halę produkcyjne, które w przypadku tej firmy są w sumie większe niż Dekada i Galeria Myślenicka razem wzięte.
  Ja tego nie wiem więc pytam.

  Nie sądzą aby w takiej fabryce ręcznie ktoś coś szlifował na okrągło.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 22:49
  DONATA napisał/a:
  Tego pracodawcy nie stać nawet na ubrania robocze dla pracowników,dziadyga jeden,wstyd przed wicepremierem i całą Polską,wstyd.
  A skąd wiesz na jakich stanowiskach zatrudnieni sa pracownicy widoczni na zdjęciu?

  Ile z tych 250 osób pracuje w Polance?

500-lecie "Jubileusz Reformacji"

 • jeden język a dwoje uszu 18.03.2017 - 23:47
  "Na skraju głębokiego lasu żył sobie pustelnik. Ludzie z daleka i z bliska szukali u niego pociechy i rady. Życie tego człowieka wypełniała modlitwa i praca. Pewnego dnia odwiedził go młody człowiek. Przedstawił mu swoje trudności:

  - Prawie codziennie czytam Pismo święte. Zgłębiam sens słów, zdań, rozdziałów. Wszystko chciałbym zapamiętać i zrozumieć. To mi się jednak nie udaje. Czy moje czytanie jest daremne?

  Pustelnik słuchał uważnie chłopca, a kiedy ten skończył, poprosił go, aby wziął kosz i przyniósł wody ze strumienia. Chłopiec niechętnie wziął zabłocony kosz. Zrobił to tylko dla niego. Po drodze myślał sobie: Pustelnik nic nie zrozumiał z mojego opowiadania. Nie dał mi żadnej rady! Oczywiście wody w koszu nie udało mu się przynieść.

  - Idź jeszcze raz! Być może teraz ci się uda – rozkazał pustelnik.

  Chce wypróbować moje posłuszeństwo i pokorę. Dobrze. Niech i tak będzie – myślał chłopak.

  Kiedy wrócił, pustelnik wysłał go trzeci, a potem czwarty i piaty raz. Chłopak w końcu nie wytrzymał i powiedział: Już więcej nie pójdę!

  - I bardzo dobrze! – odrzekł pustelnik – Popatrz teraz na kosz: jest czysty. Widzisz, podobnie ma się sprawa z codziennym czytaniem Pisma świętego. Nie potrafisz wszystkiego zatrzymać dla siebie, nie potrafisz wszystkiego zrozumieć. Ale twój codzienny wysiłek nie jest daremny. Nawet nie wiesz, kiedy twoje myśli, twoje uczucia stają się czyste. Nie zdajesz sobie sprawy, dlaczego tak szlachetnie postępujesz, dlaczego dobrze myślisz i mówisz o innych. A to wszystko zawdzięczasz codziennemu czytaniu Pisma świętego”

  z książki J. Machnacza, Spróbuj to przemyśleć
 • jeden język a dwoje uszu 18.03.2017 - 23:38
  bono napisał/a:

  Ale systematycznie obrzydzamy UE i po paroletnim obrzydzaniu przyjdzie efekt w postaci spadku entuzjazmu
  Ale wielu ludzi (z tobą na czele jeżeli chodzi o to forum) obrzydza ludziom Kościół i już przychodzi tego efekt, bo młodzieży w Myślenickich kościołach jest wyraźnie mniej niż zanim PO zaczęło rządzić. To nie przypadek. Po części skutek niżu demograficznego, a po części tego co min. PO siało w mediach.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:28
  Zdaje się że Luteranie jeszcze stosunkowo niedaleko odeszli w nauczaniu od Kościoła Katolickiego, ale inne odłamy coraz bardziej. Do tego stopnia to doszło, że Świadkowie Jehowi choć wywodzą się od protestantów nie są już Chrześcijanami, bo zaprzeczyli Bóstwu i Człowieczeństwu Jezusa.

  Na marginesie ciekawe ilu katolików odpowiedziało by prawidłowo na pytanie: Czy Jezus to Bóg, czy człowiek. Nie zdziwiłbym się gdyby sie okazało że mniej niż jedna trzecia.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:23
  Wracając do tematu
  "Gdy Duch Święty zstąpi na was to otrzymacie Jego moc..."
  To są słowa z Biblii - szczególnie mi bliskie ponieważ były mottem podczas Pieszej pielgrzymki z Myślenic do Częstochowy, sprzed 15 lat, która była dla mnie szczególnie ważna. Zresztą na to jakim dziś jestem człowiekiem duży wpływ miały właśnie te piesze pielgrzymki z przed 15 i 16 lat. Te właśnie słowa z Pisma Świętego i wiele innych pokazuje że nie tylko Pisma Świętego należy słuchać, choć jest Ono podstawą.
  ks. dr Marcin Luter był zapewne wybitnym człowiekiem, ale już za jego życia wielu którzy zdawali sie być jego uczniami traktowało naukę ks. Marcina wybiórczo. Co im pasowało to słuchali, a co im nie pasowało to negowali.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:11
  Telewizja publiczna jest silnie zależna od władzy niezależnie od tego kto rządzi. Trzeba myśleć nie własną głową, albo nie interesować się tą sprawą aby tej zależności nie zauważyć.

  PO ciągle w telewizji cenzurowało to co katolickie a promowało to co ateistyczne i związane ze środowiskiem LGBT.
  Pis na odwrót cenzuruje to co związane z ateizmem i LGBT a promuje to co związane z katolicyzmem - choć też nie w 100%. Gdyby celem PiS było dążenie do państwa teokratycznego to myślę że dawno mielibyśmy zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.
  To oczywiście na marginesie, bo tak jak objawienia w Fatimie nie są związane z tym tematem (choć są związane z Polską) to ten mój post też nie jest związany z tematem

Wybory samorządowe 2018: Kampanię PiS w Małopolsce poprowadzi Jarosław Szlachetka

 • jeden język a dwoje uszu 10.03.2017 - 23:39
  ech polityka. Jedni wytykają drugim to, co sami mają na sumieniu.
  A to że Tusk to niekompetentny albo pionek to pisałem jeszcze przed poprzednimi wyborami.

Jawornik: Uwaga na Zakopiance. Będą utrudnienia związane z budową kładki

 • jeden język a dwoje uszu 09.03.2017 - 12:19
  9 metrów szerokości? To bardziej most niż kładka!

Myślenice: W Rynku stanęła mobilna stacja pomiaru powietrza

 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:36
  W artykule czytamy:
  "(Dopuszczalna norma PM10 - 50 mikrograma/m3):"
  Niestety znów to stwierdzenie trochę mija się z prawdą. Powinno być:

  Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego: 40 μg/m3

  Poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego: 50 μg/m3
  (przekroczenie tego poziomu dozwolone 35 razy w ciągu roku)
  źródło : http://smog.imgw.pl/content/norm

  Zatem aby stwierdzić czy norma została zachowana potrzeba mieć zestaw pomiarów z całego roku. Być może dlatego stacja ma działać przez rok.
 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:31
  Tylko ja chciałbym mieć jakąś alternatywę oprócz gazu i prądu. Choćby na wypadek awarii, albo wybryków szefa Putina. A urzędnicy zabraniają mi wszystkiego co do pracy nie potrzebuje prądu. Może z wyjątkiem pieca zgazowującego drewno.

Ogrzewanie domu dofinansowanie ?

 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:20
  Mądrala napisał/a:
  A co w takiej sytuacji jak budynek jest nowy jeszcze nie zamieszkany i mam dwie alternatywy albo kupię piec tańszy albo ekologiczny droższy jeżeli dostanę dopłatę na samym początku.
  Jak masz nowy dom wybudowany zgodnie z obecnymi normami, to każdy dobry piec na węgiel będzie znacznie za duży. Z ekonomicznego punktu widzenia (pomijając kwestie ekologiczne) taniej Ci wyjdzie kupić 3 lub 4 klasy z "odpowiednimi papierami" niż ekologiczny z dofinansowania - szczególnie jeżeli masz komin bez stosownego wkładu. Taki piec będziesz móc używać przez bodajże 9 lat, a ten ekologiczny po tym czasie to i tak już będzie miał żywot ku końcowi.

  W projekcie domu pewnie jest coś takiego jak zapotrzebowanie na moc cieplną - pewnie mniej niż 8KW. Pomnóż tą wartość przez 350zł i będzie wartość dofinansowania - o ile dom był wybudowany dokładnie z planem.
 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:14
  Maria -> cały czas powtarzam! wszystko zależy od szczegółów. Jednemu obecnie bardziej opłaci się gaz, a innemu węgiel, a trzeciemu drzewo lub pelet. Sęk w tym że za kilka lat opłacalność może się zmienić. Ekogroszek na pewno pójdzie w górę, pelete do tańszych pieców jeszcze bardziej. Gaz - pewnie też.

  Co do audytów energetycznych na stronie gminy Myślenice pisało, że są opóźnienia i najwcześniej w maju będą chodzić, a od lipca już nie będzie wolno w Małopolsce montować prostych tanich pieców. Przypadek, czy nie? Jak myślicie?
  Audytorzy to ponoć chodzą już, ale fałszywi mówiąc że za kilka stówek napisze się audyt tak, aby dostać wysokie dofinansowanie. :-D Polak zawsze zwęszy okazję!

Myślenice: Zmiana na stanowisku komendanta policji

 • jeden język a dwoje uszu 05.03.2017 - 22:12
  Młodo na emeryturę w Policji się przechodzi. Czemu ja nie poszedłem na Policjanta?!

Czy administrator może załatać w końcu FORUM MYŚLENICE?

 • jeden język a dwoje uszu 05.03.2017 - 22:08
  pan Kracy napisał/a:
  Czas nauczyć się tego języka przyszłości :-)
  Raz w życiu zawodowym to nawet już mi się zdarzyło tłumaczyć z chińskiego na nasze!
  A z rok temu w Urzędzie Pracy w Myślenicach szukali osoby ze znajomością Chińskiego!
  Chyba naet nieźle płacili jak wówczas na UP: czyli ciut więcej niż minimalna

Transmisja z kamery online

 • jeden język a dwoje uszu 02.03.2017 - 22:18
  No i Abakusa w Rynku też chyba już nie ma :-)

Jest uchwała. Pozaklasowe piece węglowe mają zniknąć do 2022.

 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 22:01
  O m_markos -> to jeszcze bardziej potwierdza moje przypuszczenie że w tym alarmie antysmogowym maczał rękę Putin

  Najpierw małopolska (bo tu jest najbardziej podatny grunt), teraz śląsk, a potem cała Polska jeszcze bardziej uzależni się od Rosji - Polska racja stanu i suwerenność zagrożona.
 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 19:46
  m_markos napisał/a:
  Endru. Jak palisz ekogroszkiem to z komina wychodzi bardzo mało widoczny dym. Tymczasem niektóre domy w Myślenicach to wydają do atmosfery słup dymu jak z osiedlowej kotłowni. Tak więc nietrudno będzie to sprawdzić.
  Mi eksperymentalnie udało się tak zapalić w starym kilkjunastoletnim piecu zasypowym drewnem, że jak się już rozpaliło, to dym był mniej widoczny niż w sąsiednim domu na pewno opalanym gazem. Nie oznacza to że mniej zanieczyszczał niż gazowy, absolutnie nie bo w gazowym to ponoć widać parę wodną. Chcę przez to doświadczenie powiedzieć, że nie tylko liczy się jaki piec i czym się pali, ale również bardzo duże znaczenie ma to jak się pali.
 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 19:35
  Uchwała anty smogowa jest jak najbardziej potrzebna i konieczna. Jak najbardziej.Jednak mimo to mnie wkurza. Trzy najbardziej wkurzające w niej punkty dla mnie to:

  1. Nie wierzę w przypadki. Nie wierzę że w prowadzeniu jej chodzi głównie ekologię. Po pierwsze chodzi o biznes (tłumaczyłem to szerzej w innych tematach) W praktyce prowadzi nas ona do uzależnienia się od rosyjskiego lub amerykańskiego gazu,...

  2. prawie nikt nie mówi o tym, że od 1 lipca chcąc być zgodny z prawem w większości domków wymieniając piec trzeba będzie w praktyce również przerobić komin, bo zwykły stary ceglany komin ma duże szanse szybko się rozlecieć. A wystarczyło napisać "W przypadku wymiany starego pieca podłączonego do komina, który nie posiada ....... wkładu kominowego dopuszcza się instalację pieca, który spełnia wymagania dyrektywy UE..... z wyjątkiem sprawności pieca, która ma być nie gorsza, jak w przypadku pieców 4 klasy." Zwiększyło by to minimalnie smog, a znacząco zmniejszyło koszt wymiany pieców - przynajmniej na jakiś czas

  3. Cichosza jest na temat ile ma to kosztować. Wymiana na porządny piec inny niż gazowy i modernizacja komina będzie kosztować dużo więcej niż 10000 zł. Wątpię aby dla przeciętnego kowalskiego taniej wyszła wymiana pieca z dofinansowaniem za rok niż obecnie bez dofinansowania na piec 4 klasy.
Pokaż więcej komentarzy