sh_ma jeden język a dwoje uszu

O sobie

Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Ma pięć lat i od trzech walczy z glejakiem mózgu. Potrzebuje 1,2 mln zł na protonoterapię

 • jeden język a dwoje uszu 22.02.2017 - 21:10
  Cieszy, że na stronie siepomaga jest napisane, że uzbierano już ponad 1,2mln złotych na operację, choć pewnie jak to zwykle bywa całkowite koszty leczenia będą jeszcze większe.

Jaka szkoła jazdy w mce najlepsza :)?

 • jeden język a dwoje uszu 21.02.2017 - 21:28
  Niestety rzeczywistość mamy taką, że szkoła jazdy służy temu, aby zdać egzamin, a nie nauczyć się jeździć. Jeżeli nie masz doświadczenia w jeździe, nie masz dużo zdolności do nauczenia się jazdy, i nie masz dużo kasy, a masz trochę czasu to najlepiej zapisać się do takiej szkoły, w której jeździć będziesz tylko tam, gdzie chcesz zdawać prawo jazdy i choć w połowie na takim samochodzie na jakim będziesz zdawał prawo jazdy.

  Ja kilku krotnie podchodziłem do egzaminu, ale ten który w końcu zdałem był pierwszym na którym czułem się (po wykupieniu dodatkowych godzin) w miarę jako tako przygotowany i pierwszy na którym bardzo się nie stresowałem. A dzień przed egzaminem przejeździłem kilka godzin z przerwami tam, gdzie zdawałem.

UWAGA NA SMOG: Małopolska ogłasza alarm. W myślenickim wysoki poziom stężenia

 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:34
  a jak boicie się raka to najpierw zacznijcie od wlasnego domu i przestancie w nim używać cukru. Poczytajcie sobie o wykrywaniu miejsca gdzie jest nowotwor za pomoca badania PET. Efekt szybszy i tańszy.
 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:18
  Oczywiście że ze smogiem trzeba cos robic, aale nie ma przypadkow - to jak sie dzis walczy ze smogiem swiadczy o tym ze w pierwszej kolejnosci chodzi tu o biznes a nie nasze zdrowie.
  Dlaczego jakis czas temu zakazano termometrow rtęciowych, a nie zakazano duzo bardziej groźnych świetlówek kompaktowych, które zawieraja bardziej niebezpieczną postać rtęci? Powód ten sam - kasa!

Muzeum Regionalne przeszło do historii. Przy ul. Sobieskiego działa teraz Muzeum Niepodległości

 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 21:22
  A wcześniej zmienić dyrektora

Ogrzewanie domu ....pompa ciepła

 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 20:53
  Ile się za gaz zapłaci to zależy od wielu czynników. Nie tylko jaki dom i jak ocieplony, ale także jaki piec, czy ma rekuperację. Czy właściciele wietrzą. Czy kąpią się codziennie w pracy, czy raz na tydzień w domu. Czy gotują codziennie obiady. Czy mają termomiksa. Jednym przy 19stopniach w środku jest gorąco, a innym przy 23 C zimno.

  Tak jak pisałem: Czy gazem się opłaca czy nie to zależy od wielu szczegółów!
 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 20:47
  Wierzysz że przy pompie ciepła 2000zł? To popatrz kto to napisał! Użytkownik którego był to pierwszy i na razie jedyny post na tym forum, a który poleca pompy ciepła konkretnej firmy! A jakie koszty instalacji tej pompy? Powietrzna, czyli rozumiem że mowa o pompie bez grzebania pod ziemią, czy tak? Gdzie można dostać dotację na pompę większą niż 350zł na KW zapotrzebowania w moc cieplną? Jaka będzie efektywność takiej pompy przy instalacji Co zaprojektowanej na temperatury wody 75C na zasilaniu i 55C na powrocie?
 • jeden język a dwoje uszu 23.12.2016 - 23:28
  Wiem odrobine o zasadziedzialania pompy ciepla , az tymstosunkiem 1do3 to mocno uprosciles.
  Weglem ludzie tyle dymia bo nie umieja palic i piece maja za duze, a nie maja bufora ciepla. No i pala smieci.gdyby nie te 4 bledy to dymu prawie nie bylo czuc i widac.
  A co do gazu czy sie oplaca czy nie to zalezy od szczegolow. Gdybysmy mieli wlasny Polski gaz pod dostatkiem to pewnie bym sie nawet nie zastanawial nad czym innym , a piec zostawil glownie na wypadek sytuacji awaryjnych
 • jeden język a dwoje uszu 20.12.2016 - 19:20
  Czyli porzadna pompa ciepla gdyby sie nie psuła i nie pobierala pradu to zwrocila by sie za ile lat? 10?

500-lecie "Jubileusz Reformacji"

 • jeden język a dwoje uszu 22.01.2017 - 23:17
  Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  Słuchając dziś na Mszy Świętej drugiego czytania:
  "1 Kor 1,10-13.17" napisał/a:

  Upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża.
  pomyślałem sobie że to jest właśnie najważniejsza wskazówka ku jednością chrześcijan - robić wszystko co możliwe aby nie dochodziło do dalszych podziałów i nie potrzebnych sporów. Także w Kościele Katolickim, bo sam chociaż jestem osobą świecką też przez swój charakter i grzech przyczyniałem się do "zgrzytów" we wspólnocie Kościoła.

  Później jednak co innego mi się skojarzyło z tymi słowami. Rodzina - to też Kościół - Domowy Kościół. W nim też chyba coraz trudniej w dzisiejszym świecie o jedność. Tu rozwód, tam rozwód. To nie przypadki. A w stolicy Szwecji już dawno większość Szwedów nie wie nawet kiedy ich rodzice umierają.

  Zły duch bardzo dobrze wie, że jak rozbije rodzinę to też rozbije szeroko rozumianą wspólnotę Kościoła i na różne coraz nowsze sposoby także polityczne i ideologiczne (nie tylko przez komunizm) rozbija rodzinę. A jak zwykle najczęściej robi coś pod pozorem dobra. Uzależnienia też tu mają duże znaczenie. Wspomniałem o Szwecji - a skąd były najpopularniejsze pornosy w Polsce pod koniec minionego wieku?
 • jeden język a dwoje uszu 14.12.2016 - 23:53
  Czy katolicy za mało czytają Biblię?
  Czy katolicy coraz częściej czytają Biblię?

  Na oba pytania odpowiedź jest twierdząca. Problem w tym, że wałkujesz pierwsze pytanie, a nie dostrzegasz drugiego. Należy cieszyć się że katolicy coraz częściej czytają Pismo Święte, a nie smucić z tego że wciąż pewnie czytają mniej niż protestanci.

  No i też nie można przeginać w żadną stronę - nie można iść w żadną skrajność. Bo jak kilka tysięcy lat temu Bogu obrzydły ofiary i całopalenia tak i dziś może się zdarzyć, że Bogu nie będzie podobać się czytanie Pisma Świętego gdy towarzyszy temu ewidentne zaniedbywanie innych obowiązków.
 • jeden język a dwoje uszu 11.12.2016 - 22:39
  "Przybądź, o Panie, aby nas wybawić"
  "Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego, byście nie popadli pod sąd. Oto sędzia stoi przed drzwiami."
  "Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on."
  http://mateusz.pl/czytania/2016/20161211.html
 • jeden język a dwoje uszu 11.12.2016 - 22:32
  Jesteśmy tylko ludźmi. Rzeczywistość ta ziemska nie jest idealna. To co zarzucasz Kościołowi Katolickiemu tego samego można dopatrzyć się w Kościele Protestanckim, gdzie "protesty" przeciw liderom Kościoła i związane z tym dalsze podziały trwają do dziś. Gdzie nie tylko słucha się tego co jest napisane w Biblii - bo to i tak była by nierealna utopia i zaprzeczenie wyznaniu wiary w Ojca, Syna i Ducha Świętego. Gdyby tak nie było to nie powstał by około 100 lat temu Kościół Zielonoświątkowy.

  PS. nie Sarym założył ten temat.
 • jeden język a dwoje uszu 05.12.2016 - 21:31
  Kościołów innych niż katolickie w Myślenicach pewnie nie ma (choć np w Skawinie jest), ale inni niz katoliccy chrześcijanie są. Już nawet w tym temacie tak sadzę że 2,5 protestanta się znajdzie :-) ,choć może się mylę. (Jeden jak wynika z jego własnych słów stoi jedną nogą u katolików a drugą u protestantów, dlatego Go policzyłem za pół protestanta)
 • jeden język a dwoje uszu 05.12.2016 - 21:28
  No i na końcu dążyć do tego aby wspólnie trwać na łamaniu chleba. To chyba najtrudniejsze. Bo jak wspólnie sprawowaną Eucharystię przez prawosławnych, katolików i np Luteranów można sobie wyobrazić, w jakiejś dalszej przyszłości, to jednak protestanci sa na tyle podzieleni, że chyba wielu ju nie uznaje Komunii Świętej. Mam rację czy nie? Jak to jest np u Zielonoświątkowców? Pytam akurat o nich bo tak przypuszczam ze ich jest najwięcej na Ziemi Myślenickiej wśród protestantów. Zresztą swego czasu mieli nawet swój kościół w Myślenicach. Bardzo skromny ale jednak.

  Kościół Zielonoświątkowy zresztą jest dowodem na to że sami protestanci nie mogą się ze sobą dogadać i dzielą się to na coraz nowsze Kościoły, bo on powstał około 100 lat temu po tym jak młodzi ludzi nie mogli być zrozumiani przez swych starszych braci i pastorów. Po prostu nikt z nich nie chciał się modlić tak jak oni. Jak daleko te podziały dochodzą niestety pokazuje przykład Świadków Jechowych, którzy choć wyrośli z protestanckiej religii to już nie wierzą w Jezusa jako Boga i człowieka przestając tym samym być już chrześcijanami.
 • jeden język a dwoje uszu 05.12.2016 - 21:12
  Jak reformacja nie dokonała się na wysokim szczeblu, tylko na niskim tak i ekumenizm nie dokona się na wysokim szczeblu tylko na dole. Czytasz Pismo Święte to doskonale wiesz, że już na początku chrześcijaństwa były spory kłótnie i podziały. Właściwie nawet wcześniej, zanim Jezus umarł na krzyżu. Doskonale wiesz, że razem trwali na modlitwie i łamaniu chleba. I to jest szczyt moich marzeń, abyśmy razem mogli trwać na "Łamaniu Chleba" Doskonale wiesz że Jezus modlił się o to aby byli jedno. Ale czy to ma znaczyć, że wszyscy mają się tak samo modlić, tak samo posługiwać, tak samo myśleć? Nie sądzę, bo Jezus sam jest nie tylko Bogiem ale i człowiekiem i doskonale wie, że to jest nie realne. Przynajmniej w życiu doczesnym - no chyba że się wydarzy jakiś big cud.

  To do czego ekumenizm najpierw powinien wg mnie dążyć to aby się pojednać i przebaczyć sobie nawzajem. Przecież nawet z tego filmu o Marcinie Lutrze (nakręconego najwyraźniej przez protestantów) wynika, że ludzie się nawzajem krzywdzili i to bardzo. Zarówno katolicy protestantów, jak i protestanci katolików. A przecież trudno mówić o przebaczeniu, jeżeli nie jesteśmy wstanie ze sobą zamienić spokojnie ani słowa! Ale to się już może nie całkiem, ale w dużym stopniu stało. Kościół Katolicki co prawda nie należy do Światowej Rady Kościołów, ale prowadzi z nią dialog. Tak więc pojednanie przynajmniej częściowo się dokonało.

  Następnie do tego, aby potrafić się wspólnie pomodlić i pracować dla Chwały Pana. To też choć w niewielkim stopniu to się już dokonuje. Niebawem bedą świece rozprowadzane wspólnie przez "Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Caritas Polska i ELEOS, reprezentujących kolejno Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny."(diakonia.org.pl). Za miesiąc będą wspólne modlitwy w różnych nie tylko katolickich kościołach w Krakowie.

  Kolejna ważna kwestia to skuteczność dzieła misyjnego, do którego nas powołuje Jezus mówiąc "idzcie na cały świat i głoście Ewangelię". Trudno tu o skuteczność jeżeli nie umiemy wspólnie się modlić mimo różnic, pracować, a w zamian pełni jesteśmy kłótni.
 • jeden język a dwoje uszu 01.12.2016 - 22:32
  A wracając do tematu dyskusji już za półtorej miesiąca będzie obchodzony Tydzień Ekumeniczny, albo inaczej Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Mi się marzy, aby kiedyś w tym właśnie tygodniu mogło się odbyć w Myślenicach wspólne spotkanie chrześcijan różnych obrządków, aby wspólnie się pomodlić i troszkę bliżej się wzajemnie poznać.

  Obawiam się tylko, że póki co jest to raczej nie realne.
 • jeden język a dwoje uszu 28.11.2016 - 23:45
  Nie przypominam sobie abym słyszał żeby jakiś ksiądz z ambony wprost nawoływał do głosowania za PiSem. Natomiast no nie bardzo jest mozliwe mówienie na jakie osoby powinien głosować chrześcijanin, aby w większości ludzi nie kojarzyło się to obecnie z PiSem.

  A temu księdzu co tak krzyczcał zaproponuj aby porównał sobie kazanie pastora Zielonoświątkowego ze Szwecji (za które miał sprawę w sądzie) z Katechizmem Kościoła Katolickiego.
 • jeden język a dwoje uszu 28.11.2016 - 23:33
  Slyszałem jakiś czas temu kazania takmówione i jak dla mnie były to kazania z mocą.

  Ksiądz nie ma mówić jak politycy to co ludzie chcą usłyszeć, ale to co Bóg od niego oczekuje aby powiedział. My swieccy mozemy mu pomóc w tym poprzez praktykowaną w niektórych kosciołach modlitwę do Ducha Świętego przed Ewangelią. U protestantów pastorzy i inni kaznodzieje bywają wybierani przez wiernych i to niestety powoduje że trudniej mówić z ambony o niemiłych sprawach.

  Tłumaczenie wielu spraw z ambony jest jak najbardziej potrzebne, ale czesto mizerny przyniesie efekt, jeżeli słuchacz najpierw nie przyjmie Jezusa za Pana i Krola.

RAPORT IMGW: Wysoki poziom szkodliwych pyłów PM10 w powiecie myślenickim

 • jeden język a dwoje uszu 20.01.2017 - 21:30
  Jeżeli nawet bazować na gazie to powinna być możliwość, a nawet zalecenie aby mieć w domu inne awaryjne źródło ogrzewania - podobnie jak w skandynawii

  Zgodnie z przepisami praktycznie nie można instalować w domu kotłów gazowych, które do pracy nie potrzebują energii elektrycznej
 • jeden język a dwoje uszu 15.01.2017 - 0:15
  Czyli o ile powyższa prognoza się sprawdziła, to zgodnie z normą "Poziom informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego" nie został osiągnięty nawet w Krakowie, a w Myślenicach zgodnie z normą tak wysoki poziom może być 35 razy w roku.
 • jeden język a dwoje uszu 12.01.2017 - 22:55
  No dobra ale co to znaczy wysoki poziom? Czy normy zostały przekroczone, czy nie? Na ten temat nic w artykule nie znalazłem
 • jeden język a dwoje uszu 12.01.2017 - 22:49
  pan Kracy napisał/a:
  Jakość węgla w większości polskich kopalń wcale nie jest taki zła. W latach 80-tych było pieców węglowych wielokrotnie więcej i nie było czuć przykrego smrodu a stare piece kaflowe czy nie (ale palone od dołu) emitowały więcej dymu niż teraz..
  Czy więcej dymu? Nie pamietam, ale też moje odczucie jest takie, ze w latach 80 mniej smierdziało z tego wegla.
  Wlasnie stare piece kaflowe. To jest jeden z glownych kluczy. Czy zwrociliscie uwagę, ze kazdy albo prawie kazdy piec 5 klasy ma wpakowane troche cegly szamotowki (takiej jak w dawnych piecach kaflowych), albo specjalny beton o podobnych wlasciwosciach?

Małopolska: Gdzie oddycha się najgorzej? Są miejsca bardziej zanieczyszczone niż Kraków

 • jeden język a dwoje uszu 15.01.2017 - 0:16
  A USA? Przejmuje się tą ekologią tak bardzo jak w Europie?

Co tam Panie w polityce?

 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2017 - 14:53
  Napisałem i dobrze wychować.
  Twoje uwagi co do poczynania PiSu z jednej strony dotyczą stosowania tych samych metod dzialania co stosowalo PO, a z drugiej strony po prostu konsekwencji realizacji obietnic wyborczych. PiS jak zadna inna partia w Polsce po 89 roku konsekwentnie realizuje swój program wyborczy, nawet wowczas gdy w perspektywie dalekowzrocznej jest on nie realny, czyli głupi
 • jeden język a dwoje uszu 01.01.2017 - 1:10
  Jeżeli nie możesz nigdzie znaleźć informacji naten temat to znaczy że nie wiadomo czy jest ona wiarygodna. A jak chcesz sobie zzapewnic dobrą starość to jedynie zrobić i dobrze wychowac co
  Najmniej 3ke dzieci. No co innego przy srednich zaarobkach bym nie liczyl

Gdzie kupie tanio węgiel

 • jeden język a dwoje uszu 28.12.2016 - 22:21
  A ja nie wierze jak ktos w pierwszym poscie na forum poleca konkretna firme

Coraz częstsze pożary sadzy w kominach. Co robić w takim przypadku?

 • jeden język a dwoje uszu 28.12.2016 - 22:15
  A jezeli alarm smogowy dopnie swego, to temperatura spalin bedzie jeszcze nizsza. Ludzie w praktyce z piecow powy.......... to co utrudnia obsluge pieca, a ma za zadanie jedynie zmniejszyc emisje pylow i co wtedy? Pozary beda częstsze czy nie?

Napisali 948 listów w obronie praw człowieka

 • jeden język a dwoje uszu 15.12.2016 - 16:22
  Trzeba miec klapki na oczach i myslec telewizja a nie wlasnym umyslem, aby cos dostrzegac w PiS, a nie widziec tego samego w PO. I na odwrot: aby widziec w PO, a nie dostrzegac w PiS.

Kaufland

 • jeden język a dwoje uszu 04.12.2016 - 12:00
  jak ktoś zarabia 1500zł to jak ma uzbierać ponad 10000 roku na wymianę pieca Co w ciągu kilku lat (niektórzy w zarządzie województwa do tego darzą, aby to było obowiązkowe, a dofinansowania ponad 20% kosztów nie ma co liczyć)
  W tym roku w Urzędzie Pracy oferty są już nieco większe niż rok temu. Pojawiło się jednoczesnie dziwne zjawisko umieszczania ofert pracy na ogłoszeniach duszpasterskich - tylko jakoś dziwnie nie w tej parafii w której firma się znajduje.

  A co do nagród z PUP dla pracodawców jest czymś niepoważnym, że przy przyznawaniu ich bierze się pod uwagę ile osób pracodawca przyjął, a nie bierze się pod uwagę tego ile pracowników odeszło z danej firmy.

  Jeszcze bym zrozumiał że szukają kogoś na 3/4 etatu, gdyby płacili co najmniej 1850 brutto za te 3/4 etatu - to jest wg mnie minimum przyzwoitości. Ale i tak przy tej kwocie skończy się na szukaniu Ukrainców do pracy...
Pokaż więcej komentarzy