sh_ma jeden język a dwoje uszu

O sobie

Dlatego dwoje uszu, a jeden język dano, żeby mniej mówiono, a więcej słuchano.

Wymuszenie Pierwszeństwa zakopianka KMY MT57

 • jeden język a dwoje uszu 20.03.2017 - 23:15
  Ja w tej całej opowieści najbardziej nie rozumie dlaczego utrudniales sobie życie i pojechał es przez zakopianke a nie koło kościoła

  Ps kiedys widzialem goscia ktory miedzy Krakowem a Myślenicami byl wielokrotnie wyprzedzany z prawej strony a zmienil pas na prawy tylko dwa razy na krotko. W dodatku jechal z przyczepka

Polanka: Wiceminister Mateusz Morawiecki w fabryce mebli

 • jeden język a dwoje uszu 19.03.2017 - 0:03
  Ok pewnie masz rację, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. To może je zadam inaczej.
  Czy te osoby widoczne na zdjęciu tego typu prace jak widoczne na zdjęciu wykonują na co dzień?

  A może na co dzień 90% czasu pracy spędzają przed komputerem? Pomieszczenie w tle bardziej przypomina pomieszczenie biurowe niż halę produkcyjne, które w przypadku tej firmy są w sumie większe niż Dekada i Galeria Myślenicka razem wzięte.
  Ja tego nie wiem więc pytam.

  Nie sądzą aby w takiej fabryce ręcznie ktoś coś szlifował na okrągło.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 22:49
  DONATA napisał/a:
  Tego pracodawcy nie stać nawet na ubrania robocze dla pracowników,dziadyga jeden,wstyd przed wicepremierem i całą Polską,wstyd.
  A skąd wiesz na jakich stanowiskach zatrudnieni sa pracownicy widoczni na zdjęciu?

  Ile z tych 250 osób pracuje w Polance?

500-lecie "Jubileusz Reformacji"

 • jeden język a dwoje uszu 18.03.2017 - 23:47
  "Na skraju głębokiego lasu żył sobie pustelnik. Ludzie z daleka i z bliska szukali u niego pociechy i rady. Życie tego człowieka wypełniała modlitwa i praca. Pewnego dnia odwiedził go młody człowiek. Przedstawił mu swoje trudności:

  - Prawie codziennie czytam Pismo święte. Zgłębiam sens słów, zdań, rozdziałów. Wszystko chciałbym zapamiętać i zrozumieć. To mi się jednak nie udaje. Czy moje czytanie jest daremne?

  Pustelnik słuchał uważnie chłopca, a kiedy ten skończył, poprosił go, aby wziął kosz i przyniósł wody ze strumienia. Chłopiec niechętnie wziął zabłocony kosz. Zrobił to tylko dla niego. Po drodze myślał sobie: Pustelnik nic nie zrozumiał z mojego opowiadania. Nie dał mi żadnej rady! Oczywiście wody w koszu nie udało mu się przynieść.

  - Idź jeszcze raz! Być może teraz ci się uda – rozkazał pustelnik.

  Chce wypróbować moje posłuszeństwo i pokorę. Dobrze. Niech i tak będzie – myślał chłopak.

  Kiedy wrócił, pustelnik wysłał go trzeci, a potem czwarty i piaty raz. Chłopak w końcu nie wytrzymał i powiedział: Już więcej nie pójdę!

  - I bardzo dobrze! – odrzekł pustelnik – Popatrz teraz na kosz: jest czysty. Widzisz, podobnie ma się sprawa z codziennym czytaniem Pisma świętego. Nie potrafisz wszystkiego zatrzymać dla siebie, nie potrafisz wszystkiego zrozumieć. Ale twój codzienny wysiłek nie jest daremny. Nawet nie wiesz, kiedy twoje myśli, twoje uczucia stają się czyste. Nie zdajesz sobie sprawy, dlaczego tak szlachetnie postępujesz, dlaczego dobrze myślisz i mówisz o innych. A to wszystko zawdzięczasz codziennemu czytaniu Pisma świętego”

  z książki J. Machnacza, Spróbuj to przemyśleć
 • jeden język a dwoje uszu 18.03.2017 - 23:38
  bono napisał/a:

  Ale systematycznie obrzydzamy UE i po paroletnim obrzydzaniu przyjdzie efekt w postaci spadku entuzjazmu
  Ale wielu ludzi (z tobą na czele jeżeli chodzi o to forum) obrzydza ludziom Kościół i już przychodzi tego efekt, bo młodzieży w Myślenickich kościołach jest wyraźnie mniej niż zanim PO zaczęło rządzić. To nie przypadek. Po części skutek niżu demograficznego, a po części tego co min. PO siało w mediach.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:28
  Zdaje się że Luteranie jeszcze stosunkowo niedaleko odeszli w nauczaniu od Kościoła Katolickiego, ale inne odłamy coraz bardziej. Do tego stopnia to doszło, że Świadkowie Jehowi choć wywodzą się od protestantów nie są już Chrześcijanami, bo zaprzeczyli Bóstwu i Człowieczeństwu Jezusa.

  Na marginesie ciekawe ilu katolików odpowiedziało by prawidłowo na pytanie: Czy Jezus to Bóg, czy człowiek. Nie zdziwiłbym się gdyby sie okazało że mniej niż jedna trzecia.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:23
  Wracając do tematu
  "Gdy Duch Święty zstąpi na was to otrzymacie Jego moc..."
  To są słowa z Biblii - szczególnie mi bliskie ponieważ były mottem podczas Pieszej pielgrzymki z Myślenic do Częstochowy, sprzed 15 lat, która była dla mnie szczególnie ważna. Zresztą na to jakim dziś jestem człowiekiem duży wpływ miały właśnie te piesze pielgrzymki z przed 15 i 16 lat. Te właśnie słowa z Pisma Świętego i wiele innych pokazuje że nie tylko Pisma Świętego należy słuchać, choć jest Ono podstawą.
  ks. dr Marcin Luter był zapewne wybitnym człowiekiem, ale już za jego życia wielu którzy zdawali sie być jego uczniami traktowało naukę ks. Marcina wybiórczo. Co im pasowało to słuchali, a co im nie pasowało to negowali.
 • jeden język a dwoje uszu 16.03.2017 - 23:11
  Telewizja publiczna jest silnie zależna od władzy niezależnie od tego kto rządzi. Trzeba myśleć nie własną głową, albo nie interesować się tą sprawą aby tej zależności nie zauważyć.

  PO ciągle w telewizji cenzurowało to co katolickie a promowało to co ateistyczne i związane ze środowiskiem LGBT.
  Pis na odwrót cenzuruje to co związane z ateizmem i LGBT a promuje to co związane z katolicyzmem - choć też nie w 100%. Gdyby celem PiS było dążenie do państwa teokratycznego to myślę że dawno mielibyśmy zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.
  To oczywiście na marginesie, bo tak jak objawienia w Fatimie nie są związane z tym tematem (choć są związane z Polską) to ten mój post też nie jest związany z tematem
 • jeden język a dwoje uszu 22.01.2017 - 23:17
  Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  Słuchając dziś na Mszy Świętej drugiego czytania:
  "1 Kor 1,10-13.17" napisał/a:

  Upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża.
  pomyślałem sobie że to jest właśnie najważniejsza wskazówka ku jednością chrześcijan - robić wszystko co możliwe aby nie dochodziło do dalszych podziałów i nie potrzebnych sporów. Także w Kościele Katolickim, bo sam chociaż jestem osobą świecką też przez swój charakter i grzech przyczyniałem się do "zgrzytów" we wspólnocie Kościoła.

  Później jednak co innego mi się skojarzyło z tymi słowami. Rodzina - to też Kościół - Domowy Kościół. W nim też chyba coraz trudniej w dzisiejszym świecie o jedność. Tu rozwód, tam rozwód. To nie przypadki. A w stolicy Szwecji już dawno większość Szwedów nie wie nawet kiedy ich rodzice umierają.

  Zły duch bardzo dobrze wie, że jak rozbije rodzinę to też rozbije szeroko rozumianą wspólnotę Kościoła i na różne coraz nowsze sposoby także polityczne i ideologiczne (nie tylko przez komunizm) rozbija rodzinę. A jak zwykle najczęściej robi coś pod pozorem dobra. Uzależnienia też tu mają duże znaczenie. Wspomniałem o Szwecji - a skąd były najpopularniejsze pornosy w Polsce pod koniec minionego wieku?

Wybory samorządowe 2018: Kampanię PiS w Małopolsce poprowadzi Jarosław Szlachetka

 • jeden język a dwoje uszu 10.03.2017 - 23:39
  ech polityka. Jedni wytykają drugim to, co sami mają na sumieniu.
  A to że Tusk to niekompetentny albo pionek to pisałem jeszcze przed poprzednimi wyborami.

Jawornik: Uwaga na Zakopiance. Będą utrudnienia związane z budową kładki

 • jeden język a dwoje uszu 09.03.2017 - 12:19
  9 metrów szerokości? To bardziej most niż kładka!

Myślenice: W Rynku stanęła mobilna stacja pomiaru powietrza

 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:36
  W artykule czytamy:
  "(Dopuszczalna norma PM10 - 50 mikrograma/m3):"
  Niestety znów to stwierdzenie trochę mija się z prawdą. Powinno być:

  Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego: 40 μg/m3

  Poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego: 50 μg/m3
  (przekroczenie tego poziomu dozwolone 35 razy w ciągu roku)
  źródło : http://smog.imgw.pl/content/norm

  Zatem aby stwierdzić czy norma została zachowana potrzeba mieć zestaw pomiarów z całego roku. Być może dlatego stacja ma działać przez rok.
 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:31
  Tylko ja chciałbym mieć jakąś alternatywę oprócz gazu i prądu. Choćby na wypadek awarii, albo wybryków szefa Putina. A urzędnicy zabraniają mi wszystkiego co do pracy nie potrzebuje prądu. Może z wyjątkiem pieca zgazowującego drewno.

Ogrzewanie domu dofinansowanie ?

 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:20
  Mądrala napisał/a:
  A co w takiej sytuacji jak budynek jest nowy jeszcze nie zamieszkany i mam dwie alternatywy albo kupię piec tańszy albo ekologiczny droższy jeżeli dostanę dopłatę na samym początku.
  Jak masz nowy dom wybudowany zgodnie z obecnymi normami, to każdy dobry piec na węgiel będzie znacznie za duży. Z ekonomicznego punktu widzenia (pomijając kwestie ekologiczne) taniej Ci wyjdzie kupić 3 lub 4 klasy z "odpowiednimi papierami" niż ekologiczny z dofinansowania - szczególnie jeżeli masz komin bez stosownego wkładu. Taki piec będziesz móc używać przez bodajże 9 lat, a ten ekologiczny po tym czasie to i tak już będzie miał żywot ku końcowi.

  W projekcie domu pewnie jest coś takiego jak zapotrzebowanie na moc cieplną - pewnie mniej niż 8KW. Pomnóż tą wartość przez 350zł i będzie wartość dofinansowania - o ile dom był wybudowany dokładnie z planem.
 • jeden język a dwoje uszu 08.03.2017 - 23:14
  Maria -> cały czas powtarzam! wszystko zależy od szczegółów. Jednemu obecnie bardziej opłaci się gaz, a innemu węgiel, a trzeciemu drzewo lub pelet. Sęk w tym że za kilka lat opłacalność może się zmienić. Ekogroszek na pewno pójdzie w górę, pelete do tańszych pieców jeszcze bardziej. Gaz - pewnie też.

  Co do audytów energetycznych na stronie gminy Myślenice pisało, że są opóźnienia i najwcześniej w maju będą chodzić, a od lipca już nie będzie wolno w Małopolsce montować prostych tanich pieców. Przypadek, czy nie? Jak myślicie?
  Audytorzy to ponoć chodzą już, ale fałszywi mówiąc że za kilka stówek napisze się audyt tak, aby dostać wysokie dofinansowanie. :-D Polak zawsze zwęszy okazję!

Myślenice: Zmiana na stanowisku komendanta policji

 • jeden język a dwoje uszu 05.03.2017 - 22:12
  Młodo na emeryturę w Policji się przechodzi. Czemu ja nie poszedłem na Policjanta?!

Czy administrator może załatać w końcu FORUM MYŚLENICE?

 • jeden język a dwoje uszu 05.03.2017 - 22:08
  pan Kracy napisał/a:
  Czas nauczyć się tego języka przyszłości :-)
  Raz w życiu zawodowym to nawet już mi się zdarzyło tłumaczyć z chińskiego na nasze!
  A z rok temu w Urzędzie Pracy w Myślenicach szukali osoby ze znajomością Chińskiego!
  Chyba naet nieźle płacili jak wówczas na UP: czyli ciut więcej niż minimalna

Transmisja z kamery online

 • jeden język a dwoje uszu 02.03.2017 - 22:18
  No i Abakusa w Rynku też chyba już nie ma :-)

Jest uchwała. Pozaklasowe piece węglowe mają zniknąć do 2022.

 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 22:01
  O m_markos -> to jeszcze bardziej potwierdza moje przypuszczenie że w tym alarmie antysmogowym maczał rękę Putin

  Najpierw małopolska (bo tu jest najbardziej podatny grunt), teraz śląsk, a potem cała Polska jeszcze bardziej uzależni się od Rosji - Polska racja stanu i suwerenność zagrożona.
 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 19:46
  m_markos napisał/a:
  Endru. Jak palisz ekogroszkiem to z komina wychodzi bardzo mało widoczny dym. Tymczasem niektóre domy w Myślenicach to wydają do atmosfery słup dymu jak z osiedlowej kotłowni. Tak więc nietrudno będzie to sprawdzić.
  Mi eksperymentalnie udało się tak zapalić w starym kilkjunastoletnim piecu zasypowym drewnem, że jak się już rozpaliło, to dym był mniej widoczny niż w sąsiednim domu na pewno opalanym gazem. Nie oznacza to że mniej zanieczyszczał niż gazowy, absolutnie nie bo w gazowym to ponoć widać parę wodną. Chcę przez to doświadczenie powiedzieć, że nie tylko liczy się jaki piec i czym się pali, ale również bardzo duże znaczenie ma to jak się pali.
 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 19:35
  Uchwała anty smogowa jest jak najbardziej potrzebna i konieczna. Jak najbardziej.Jednak mimo to mnie wkurza. Trzy najbardziej wkurzające w niej punkty dla mnie to:

  1. Nie wierzę w przypadki. Nie wierzę że w prowadzeniu jej chodzi głównie ekologię. Po pierwsze chodzi o biznes (tłumaczyłem to szerzej w innych tematach) W praktyce prowadzi nas ona do uzależnienia się od rosyjskiego lub amerykańskiego gazu,...

  2. prawie nikt nie mówi o tym, że od 1 lipca chcąc być zgodny z prawem w większości domków wymieniając piec trzeba będzie w praktyce również przerobić komin, bo zwykły stary ceglany komin ma duże szanse szybko się rozlecieć. A wystarczyło napisać "W przypadku wymiany starego pieca podłączonego do komina, który nie posiada ....... wkładu kominowego dopuszcza się instalację pieca, który spełnia wymagania dyrektywy UE..... z wyjątkiem sprawności pieca, która ma być nie gorsza, jak w przypadku pieców 4 klasy." Zwiększyło by to minimalnie smog, a znacząco zmniejszyło koszt wymiany pieców - przynajmniej na jakiś czas

  3. Cichosza jest na temat ile ma to kosztować. Wymiana na porządny piec inny niż gazowy i modernizacja komina będzie kosztować dużo więcej niż 10000 zł. Wątpię aby dla przeciętnego kowalskiego taniej wyszła wymiana pieca z dofinansowaniem za rok niż obecnie bez dofinansowania na piec 4 klasy.
 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 17:17
  Ta uchwała troskę traktuje mnie jak **** który do pieca ma zamiar wsadzać stare gumiaki.
  Wymagania stawia ostrzejsze niż dyrektywa UE, która zacznie obowiązywać za kilka lat. Bo według tamtej dyrektywy po bodajże 2020 roku w innych krajach UE będzie można nadal instalować piec MPM-DS 14 z buforem ciepła, a w małopolsce nie! Dlaczego?
  1. Bo spełnia on wymagania dyrektywy, ale nie spełnia wymagań piątej klasy. A wymagania 5 klasy nie spełnia tylko dlatego, aby ludzie ywmieniając stary piec na nowy nie musieli wymieniać także komina
  2. Bo zmieści się w nim cały gumiak - nie jest automatem podajnikowym tylko zasypowym

  W dodatku jest to tym bardziej wkurzające, bo ten piec w połączeniu z buforem ciepła w 4 cieplejsze okresy sezonu grzewczego ma paradoksalnie szansę mniej zanieczyszczać środowisko niż niektóre piece podajnikowi spełniające wymagania uchwały eksploatowane w sposób ciągły. A tym bardziej już ten :http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-dolnego-spalania/kociol/eko-wery-michal

  Dlaczego? Bo nie znalazłem kotła podajnikowego który by spełniał wymagania przy pracy z mocą mniejszą niż 4KW, a w małych i średnich domach wybudowanych wg obecnych norm przez większość sezonu grzewczego trzeba nam mniej niż 4KW.

BŁĘKITNA ENERGIA

 • jeden język a dwoje uszu 27.02.2017 - 14:35
  Podkreslam że to pierwszy post emilki na forum

Ma pięć lat i od trzech walczy z glejakiem mózgu. Potrzebuje 1,2 mln zł na protonoterapię

 • jeden język a dwoje uszu 22.02.2017 - 21:10
  Cieszy, że na stronie siepomaga jest napisane, że uzbierano już ponad 1,2mln złotych na operację, choć pewnie jak to zwykle bywa całkowite koszty leczenia będą jeszcze większe.

Jaka szkoła jazdy w mce najlepsza :)?

 • jeden język a dwoje uszu 21.02.2017 - 21:28
  Niestety rzeczywistość mamy taką, że szkoła jazdy służy temu, aby zdać egzamin, a nie nauczyć się jeździć. Jeżeli nie masz doświadczenia w jeździe, nie masz dużo zdolności do nauczenia się jazdy, i nie masz dużo kasy, a masz trochę czasu to najlepiej zapisać się do takiej szkoły, w której jeździć będziesz tylko tam, gdzie chcesz zdawać prawo jazdy i choć w połowie na takim samochodzie na jakim będziesz zdawał prawo jazdy.

  Ja kilku krotnie podchodziłem do egzaminu, ale ten który w końcu zdałem był pierwszym na którym czułem się (po wykupieniu dodatkowych godzin) w miarę jako tako przygotowany i pierwszy na którym bardzo się nie stresowałem. A dzień przed egzaminem przejeździłem kilka godzin z przerwami tam, gdzie zdawałem.

UWAGA NA SMOG: Małopolska ogłasza alarm. W myślenickim wysoki poziom stężenia

 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:34
  a jak boicie się raka to najpierw zacznijcie od wlasnego domu i przestancie w nim używać cukru. Poczytajcie sobie o wykrywaniu miejsca gdzie jest nowotwor za pomoca badania PET. Efekt szybszy i tańszy.
 • jeden język a dwoje uszu 07.02.2017 - 23:18
  Oczywiście że ze smogiem trzeba cos robic, aale nie ma przypadkow - to jak sie dzis walczy ze smogiem swiadczy o tym ze w pierwszej kolejnosci chodzi tu o biznes a nie nasze zdrowie.
  Dlaczego jakis czas temu zakazano termometrow rtęciowych, a nie zakazano duzo bardziej groźnych świetlówek kompaktowych, które zawieraja bardziej niebezpieczną postać rtęci? Powód ten sam - kasa!

Muzeum Regionalne przeszło do historii. Przy ul. Sobieskiego działa teraz Muzeum Niepodległości

 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 21:22
  A wcześniej zmienić dyrektora

Ogrzewanie domu ....pompa ciepła

 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 20:53
  Ile się za gaz zapłaci to zależy od wielu czynników. Nie tylko jaki dom i jak ocieplony, ale także jaki piec, czy ma rekuperację. Czy właściciele wietrzą. Czy kąpią się codziennie w pracy, czy raz na tydzień w domu. Czy gotują codziennie obiady. Czy mają termomiksa. Jednym przy 19stopniach w środku jest gorąco, a innym przy 23 C zimno.

  Tak jak pisałem: Czy gazem się opłaca czy nie to zależy od wielu szczegółów!
 • jeden język a dwoje uszu 31.01.2017 - 20:47
  Wierzysz że przy pompie ciepła 2000zł? To popatrz kto to napisał! Użytkownik którego był to pierwszy i na razie jedyny post na tym forum, a który poleca pompy ciepła konkretnej firmy! A jakie koszty instalacji tej pompy? Powietrzna, czyli rozumiem że mowa o pompie bez grzebania pod ziemią, czy tak? Gdzie można dostać dotację na pompę większą niż 350zł na KW zapotrzebowania w moc cieplną? Jaka będzie efektywność takiej pompy przy instalacji Co zaprojektowanej na temperatury wody 75C na zasilaniu i 55C na powrocie?
Pokaż więcej komentarzy